Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mac Os Lion σε pc....


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
160 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   dnnjunior

dnnjunior

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 18:30

ασ κατεβασει το CPU-Z και θα δει τα παντα ή everest

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   multidanze

multidanze

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Twitter:@bouzikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/12/2011 - 18:47

Σωστός ο dnnjunior...

#108   Psyhomantis

Psyhomantis

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2011 - 00:56

με πρόγραμμα παίδες το έβρισκα απλά έχω μόνο τα leopard μέσα στο laptop δεν έχω windows...και δεν έχ ασχοληθεί καθόλου με Mac OS ...Χθές τα είδα πρώτη φορά που τα έβαλα !γι αυτό έχω φάει τόσο μπέρδεμα...τρόπος μέσα απο τα Leo να δώ τι φοράει το laptopaki δεν παίζει ε?

#109   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/12/2011 - 10:54

Μόλις τα πέρασα


Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα

#110   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/12/2011 - 22:42

εχω καταφερει να τα περασω και τα snow leopard και τα Lion.Internet,sound ok,αλλα η καρτα γραφικων nvidia GTX 295 (single pcb) δεν αναγνωριζεται.
εχω δοκιμασει τα παντα...ενταξει οχι και τα παντα....χωρις επιτυχια. Ειμαι σε αναλυση 1024x768. εχει κανεις μηπως καμια ιδεα? ξερω οτι η καρτα δεν υποστηριζεται κ θελει μανουρα για να δουλεψει.παλια την ειχα κανει να δουλευει αλλα δεν θυμαμαι πλεον πως.

#111   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 13:14

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και πάρα πολύ καιρό θέλω να περάσω OSX στο PC μου, να ανακαλύψω το λειτουργικό, να εξοικοιωθώ μαζί του, μιας και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το επόμενο συστημά μου να είναι Mac, αν και εφόσον καλύπτει τις απαιτήσεις μου.

Έχω διαβάσει δίαφορα στο νετ, και έχω μια γενική εικόνα για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί, αλλά να είμαι ειλικρινής, έχασα και λίγο την μπάλα. Το θέμα με τις ασυμβατότητες που είναι και το μεγαλύτερο αγκάθι, το περνάμε αβίαστα μιας και απο την έρευνα που έκανα, το σύστημά μου πληροί τις προυποθέσεις.

Αρχκά θα παραθέσω τα specs μου, και εν συνεχεία θα σας περιγράψω τι σκέφτομαι να κάνω, ευελπιστώντας στην βοήθειά σας.

Intel Core i7 920
Gigabyte EX58-UD5
ATI Radeon HD 5850 1GB GDDR5
Memory 12GB Triple Channel
Intel SSD
2 HDD

Το PC τρέχει Windows 7 x64, και απο το BIOS είναι ρυθμισμένος ο controller σε AHCI mode. Το λειτουργικό και τα προγράμματα είναι περασμένα στον SSD και στους άλλους δυο σκληρούς είναι τα έγγραφα, libraries, κλπ.

Θέλω να πάρω ένα μικρό σκληρό, πχ 40GB, και να τον βαλω πάνω στο σύστημα και να περάσω το OSX. Παράλληλα στον SSD θα εξακολουθώ να έχω τα Win7, και θα παίζω κάθε φορά με το Boot Sequence του BIOS για επιλογή λειτουργικού, εκτός και αν για την ενναλλαγή λειτουργικών στο Boot υπάρχει πιο γρήγορος και ασφαλήςτρόπος.

Σημαντικός προβληματισμός όμως είναι και ο εξής. Στους άλλους δυο σκληρούς, που έχω τα πάντα, θα μπορώ να τους δουλέψω απο το OSX, ή θα πρέπει να τους κάνω Format με διαφορετικό File System, για να τους αναγνωρίζει; Δηλαδή, θα περιορίζομαι να τους αναγνωρίζει ή το ένα λειτουργικό ή το άλλο; Θα είναι ασφαλή τα αρχεία μου ή θα κινδυνεύω σε μια δυσλειτουργία/κόλλημα του λειτουργικού να χαθεί τίποτα;

Για την επιλογή λειτουργικού τι πρότείνετε; Snow Leopard ή Lion; Ποιο είναι το πιο σταθερό και τι πρέπει να προσέξει κάποιος για να μην βρεθεί σε αδυναμία εκκίνησης;

Θα μπορούσε επίσης καποιος να με καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κατεβάσω, μιας και απο απόπειρες που έκανα σε virtual machine, κατέβαζα εικονικά αρχεία *.dmg που δεν αναγνωρίζονταν.

Γενικά θα εκτιμούσα πάρα πολύ την όποια παροχή βοήθειας, για να ολοκληρωθεί το project.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα.

#112   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 13:27

Στους αλλους δυο δισκους σου θα τα βλεπεις κανονικα ολα και απο το Mac osx. Απο το win7 περιβαλλον δεν θα βλεπεις τον δισκο που εχεις κανει εγκατασταση τα mac osx.ειναι αλλο format και δεν αναγνωριζεται.αποτι βλεπω απο τα χαρακτηριστικα σου δεν θα εχεις προβλημα. Μιας που και η Ati radeon 5850 υπαρχει και στα κανονικα mac αν δεν κανω λαθος.
Βαλε τα Lion kατευθειαν. Δες τα παρακατω links για τις διαδιακασιες.ευκολα ειναι.

Για το Snow leopard δες εδω:
http://tonymacx86.bl...ac-os-x-on.html

Για το Lion εχει δυο μεθοδους:

1. http://tonymacx86.bl...lion-using.html

2. http://tonymacx86.bl...x-107-lion.html

Εγω ακολουθησα την δευτερη μεθοδο με το xmove.

Τελευταία επεξεργασία από: chriskirza, 15/12/2011 - 13:28


#113   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 13:31

με την ολη αυτη διαδικασια θα εχεις και dual boot κατευθειαν χωρις περεταιρω διαδιακασιες. Αρκει να εχεις σαν πρωτη επιλογη απο το bios να κανει boot απο τον 40gb δισκο π.χ.

#114   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 13:41

Καταρχήν chriskirza σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Είδα στα links που παρέθεσες, ότι για να γίνει εγκατάσταση του Lion, πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα το Snow Leopard. Εγώ μέχρι ώρας δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα.

Για το Dual Boot που αναφέρεις, εννοείς ότι θα bootάρει μόλις κάνω την εγκατάσταση στο Lion, ας υπάρχει αλλος σκληρός με Win7 παράλληλα;
Ή θα πρέπει να βγάλω όλους τους σκλήρούς απο το PC, να περάσω το Lion, να ξαναβάλω τους σκληρούς στο PC, να διαγράψω τα Win7, και στη συνέχεια να τα ξαναπεράσω;

#115   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 13:54

κανεις εγκατασταση το snow leopard με τον τροπο που αναφερεται και μετα οταν θα κανεις restart θα εχεις την επιλογη για win7 ή Mac osx. Δεν χρειαζεται να σβησεις τπτ απο win7. εγω ουτε καν εβγαλα δισκους οπως ελεγε.αν θελεις το κανεις.
πρωτα βαζεις το snow leopard δες πως ειναι κ πως δουλευει κ μετα lion.

#116   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 14:00

για να γινει εγκατασταση το lion θελει να εισαι μεσα στο mac osx για να κανεις format τον hdd ή το usb σε mac osx extended journaled (το format των mac osx)
κανε τα εσυ πρωτα βημα βημα και θα δεις οτι ειναι ευκολο.δεν θελει ιδιαιτερες γνωσεις

#117   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 14:01

Πριν 2 μερες εγκατελειψα το hackintosh pc μου για το real one
το χαρηκα οσο τιποτα με βοηθησε να μαθω το λειτουργικο και να χτισω μια library πανω του (την οποια ευκολα περασα στο mac)
To PC σου ειναι μια χαρα συμβατο και πιστευω θα κανεις ευκολη εγκατασταση με iatkos η iboot multibeast
φυσικα θα τα περασεις σε ξεχωριστο δισκο που ειναι και η ενδεδειγμενη λυση
Κοιτα να δωσεις λιγο χρονο στο λειτουργικο να το μαθεις, τα πραγματα ειναι αρκετα διαφορετικα απο τα windows
Δεν χρειαζεται να αλλαξεις το file system στους υπολοιπους δισκους μιας και το osx ειναι απολυτα συμβατο με την προσθηκη ενος προγραμματος (tuxera ntfs πχ)

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 15/12/2011 - 14:02


#118   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 14:05

αχ εγω που δεν μπορω να τα εχω στην full resolution τα mac τι να κανω?
εδω σκεφτομουνα να παρω μια δευτερη καρτα γραφικων φτηνη για να ειναι συμβατη. 1024Χ768 δεν λεει! :blink:

Τελευταία επεξεργασία από: chriskirza, 15/12/2011 - 14:05


#119   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 14:41

Οκ, άρα για να τα πάρουμε με την σειρά.
Κατεβάζω το Snow Leopard OS X 10 6 Retail DVD (το βρίσκω σε μορφή *.dmg)
Κατεβάζω το Mac OS X 10.6.8 Combo Update απο το site της Apple
Δεν μπορώ να βρω το iBoot και το Multibeast. Το Tonymac μου ζητάει εγγραφή και δεν θέλω να κάνω, μιας και δεν πρόκειται να συμμετάσχω στο φόρουμ εκείνο. Μπορεί κάποιος να στείλει κάποια λινκς; Η αν είναι ανεβασμένα κάπου, να τα κατεβάσω;

#120   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 15/12/2011 - 14:55

πιο απλά.
Κατέβασε από torrent το iatkos L2. Κατέβασε το Transmac. Κάψε το dmg αρχείο σε ένα δωd. Αφού κάνεις χώρο στον σκληρό σου ή προσθέσεις καινούργιο. Εγκατέστησε τα στο partition ή στον επιλεγμένο καινούργιο δίσκο και είσαι comple. Αν θέλεις dual boot ψάξε για ένα πρόγραμμα και εισαι comple. Αν το έχεις dual δεν παίζει να το μάθεις. εγώ θα έκανα backup όλα τα αρχεία μου σε έναν σκληρό με format fat32 και θα διέγραφα τελείως τα win7. και με fat32 θα τα διαβάζεις άνετα από τον hackintosh σου.

Αν το κάνεις αυτό το μόνο που σου χρειάζεται είναι το iatkos σε ένα dvd και κανονικό format!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες