Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mac Os Lion σε pc....


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
160 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 15:23

Αφού κάνεις χώρο στον σκληρό σου ή προσθέσεις καινούργιο. Εγκατέστησε τα στο partition ή στον επιλεγμένο καινούργιο δίσκο και είσαι comple.

Αν θέλεις dual boot ψάξε για ένα πρόγραμμα και εισαι comple.

Αν το έχεις dual δεν παίζει να το μάθεις. εγώ θα έκανα backup όλα τα αρχεία μου σε έναν σκληρό με format fat32 και θα διέγραφα τελείως τα win7. και με fat32 θα τα διαβάζεις άνετα από τον hackintosh σου.



Οκ, έχω βάλει να κατεβαίνει και το iATKOS L2, κατέβασα και το Transmac.

Για την εγκατάσταση υπάρχει κάποιος οδηγός ή με αυτόν τον τρόπο είναι πολύ απλή και δεν χρειάζεται;

Αναγκαστικά θα παίξω σε Dual Boot, γιατί δεν έχω ιδέα απο OSX και δεν μπορώ να το ρισκάρω. Για ποιο πρόγραμμα να ψάξω ώστε να εξασφαλίσω το Dual Boot, μετά την εγκατάσταση του Lion;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 15:42

κανε μια εγγραφη δεν ειναι τπτ.μπαμ μπαμ γινεται. και για οτι χρειαστεις εκει υπαρχουν παρα πολλα

#123   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 15:46

για το iatkos δεν ξερω.με το multibeast κανει install και ενα bootloader και ετσι κανει μονο του dualboot

#124   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 15:56

http://www.fileserve.com/file/FgFHUhd

ολα τα αρχεια απο την σελιδα του tonymac. τα εκανα upload τωρα. αν θελησεις με αυτην την μεθοδο...οριστε!

#125   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 16:09

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω chriskirza. Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, τα κατεβάζω τώρα.
Θα πειραματιστώ και με τους δυο τρόπους μάλλον, και όποιος είναι πιο εύκολος, και πιο stable, θα προτιμηθεί.
Αυτή την στιγμή κατεβαίνει και το iATKOS, και το Retail Snow Leopard.

#126   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 16:12

Τελικά το hardware που έχει κανείς δε παίζει ρόλο;

#127   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 16:36

Βασικά το hardware είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να μπορέσει να εγκατασταθεί το OSX. Όσο πιο κοντά στον Mac είναι το hardware, τόσο πιο εύκολα μπορεί να περαστεί το λειτουργικό.
Ρίξε μια ματιά εδώ http://wiki.osx86pro...x.php/Main_Page να δεις για αρχή αν το hardware που έχεις είναι συμβατό και υποοστηρίζεται.

#128   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 16:58

αχ εγω που δεν μπορω να τα εχω στην full resolution τα mac τι να κανω?
εδω σκεφτομουνα να παρω μια δευτερη καρτα γραφικων φτηνη για να ειναι συμβατη. 1024Χ768 δεν λεει! :blink:

Ναι αμα θες να εχεις ενα σωστο hackintosh πρεπει να δωσεις καποια χρηματα
μην φανταστεις πολλα εγω ας πουμε ειχα μια Ati 5850 και ειναι δοκιμασμενα συμβατη

#129   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2011 - 16:59

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω chriskirza. Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, τα κατεβάζω τώρα.
Θα πειραματιστώ και με τους δυο τρόπους μάλλον, και όποιος είναι πιο εύκολος, και πιο stable, θα προτιμηθεί.
Αυτή την στιγμή κατεβαίνει και το iATKOS, και το Retail Snow Leopard.


παρακαλω παρακαλω! επειδη εχω φαει και γω απειρες ωρες για να το καταφερω, θελω να βοηθησω οσο γινεται να γινει κ σε αλλους χρηστες απροβληματιστα

#130   vanto

vanto

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/12/2011 - 14:52

παιδια...εχτες αποφασισα να περασω στον δευτερο δισκο που εχω τα μακ...κατεβασα το iatkos l1 μου εκανε την εγκατασταση κανονικα και οταν τελειωσε και εκανε επανεκινηση μου εβγαλε το logo με το μηλαρακι και μετα εκανε λες και ηταν καμενη η καρτα γραφικον....και δεν προχορουσε...τι λετε να ειναι..?

#131   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2011 - 16:35

εεεχμ ''drivers'' της καρτας γραφικων κοινος τα kext της

#132   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2011 - 16:35

εεεχμ ''drivers'' της καρτας γραφικων κοινος τα kext της

#133   vanto

vanto

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/12/2011 - 19:15

φιλε αυτο συμβαινει καθε φορα που κανω αναβαθμιση απο 10.6.3 σε 10.6.8..η καρτα μου ειναι ASUS 9600GSO 512MB..

#134   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2011 - 21:56

λογικο ακουγεται
αφου δεν τρως και kernel panic ευχαριστω να λες...
ειπαμε real mac δεν ειναι
του μοιαζει πολυ ομως....

#135   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2011 - 21:34

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω κάνει τις απαραίτητες διεργασίες και προετοιμασίες στο PC μου, και περιμένω τον σκληρό, να κάνω εγκατάσταση του OSX.
Μου έχει δημιουργηθεί όμως μια απορία, σχετικά με την χρήση του Apple ID και του iPhone στο OSX. Βασικά περιμένω και το iPhone αυτές τις μέρες, δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου.
Εν τω μεταξύ έχω δημιουργήσει ήδη Apple ID. Απλά δεν έχω ακόμα το iPhone να το ενεργοποιήσω/συγχρονίσω.
Να σας πω όμως τι με προβληματίζει.

Έστω ότι προχωράει η εγκατάσταση του OSX, σε κάποια φάση ζητάει Apple ID, αν΄βάλω αυτό που έχω ήδη, θα το δεχθεί το OSX ώστε να είναι πλήρως λειτουργικό, και θα μπορώ να συγχρονίσω το iPhone;
Σαν main λειτουργικό είναι τα Win7, όπου ήδη έχω κάνει Authorize το PC με το Apple ID. Αν για κάποιο λόγο έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση/λειτουργία του OSX, και τα διαγράψω όλα, (εννοώ και τα 2 λειτουργικά format) και τα ξαναπεράσω και τα δυο, θα έχω πρόβλημα με τα Authorizations του Apple ID και του iPhone στις νέες εγκαταστάσεις;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, μιας και τα έχω ήδη αρκετά μπερδεμένα στο μυαλό μου, κυρίως απο άγνοια. Απλά με την εγκατάσταση του OSX, θέλω να το χρησιμοποιώ σαν κύριο λειτουργικό, ώστα να το μάθω, και να έχω τα Win7 για καβάντζα. Απλά φοβάμαι μην μου δημιουργήσει πρόβλημα και με το Apple ID και με το iPhone.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από: YiorgosA, 18/12/2011 - 21:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες