Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Google ετοιμάζει τον αντίπαλο του Siri (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2011 - 12:44

Ένα νέο ανεπιβεβαίωτο δημοσίευμα ιστοσελίδας αναφέρει ότι η Google εργάζεται πάνω στην δημιουργία της δικιάς της εκδοχής του Siri με την κωδική ονομασία "Majel", από την ηθοποιό που δάνεισε την φωνή της στον υπολογιστή στο Star Trek.

Αναρτημένη εικόνα


Η υπηρεσία αυτή θα είναι επέκταση των Voice Actions που υπάρχει τωρινά στο Android και θα περιλαμβάνει ουσιαστικά την φυσική γλώσσα όπως το Siri της Apple. Σύμφωνα με το δημοσίευμα η αρχική έκδοση της υπηρεσίας θα πραγματοποιεί αναζητήσεις μόνο στο Google Search και οι μηχανικοί εργάζονται πυρετωδώς για την κυκλοφορία της εφαρμογής. Περισσότερο εξελιγμένες λειτουργίες, όπως τηλεφωνικές εντολές, θα δοθούν αργότερα από την αρχική διάθεση της εφαρμογής.

Ο Matias Duarte, Director of Android User Experiences, είχε δηλώσει πριν ένα μήνα σχολιάζοντας το Siri ότι η προσέγγιση της Google είναι περισσότερο όπως το Star Trek όπου κάθε επιφάνεια υπολογιστή έχει μια φωνή, δεν έχει προσωπικότητα, δεν έχει όνομα και απλώς είναι ένας 'υπολογιστής'. Μάλιστα σύγκρινε μεταφορικά το Siri με το 'αστείο' ρομποτάκι C-3PO.

"You have these robot personalities like C-3PO who runs around and he tries to do stuff for you, messes up and makes jokes, he’s kind of a comic relief guy"

H φήμη για το project Majel, βέβαια, δεν συνάδει με τις πρόσφατες δηλώσεις του Rubin, o οποίος υποστήριζε ότι οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να επικοινωνούν με το τηλέφωνο αλλά μέσω του τηλεφώνου.

Στο Android Market, βέβαια, μπορεί να βρει κανείς πολλούς κλώνους του Siri, εφαρμογές δηλαδή που ισχυρίζονται ότι έχουν την λειτουργικότητα του Siri αλλά στην πραγματικότητα προσφέρουν πολύ περιορισμένη λειτουργία.

Η Microsoft, επίσης, φρόντισε να προσβάλει το Siri υποστηρίζοντας ότι το δικό της σύστημα TellMe είχε την ίδια δυνατότητα εδώ και ένα χρόνο. Μάλλον όχι.

Το γεγονός παραμένει, φυσικά, ότι κατά πάσα πιθανότητα η Apple βρίσκεται για μια ακόμη φορά χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό και θα δούμε την ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται με τις υπόλοιπες εταιρείες να προσπαθούν να αντιγράψουν το Siri.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ominimalistis

ominimalistis

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2011 - 12:57

αντε να δουμε...

#3   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:04

star trek και σενάρια επιστημονικής φαντασίας ετοιμάζει η google δεύτερη και καταιδρωμένη οπως με το google+

#4   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:16

Καλο και Άγιο το Siri και μπραβο στην εταιρεια που καταφερε για μια ακόμη φορά να κάνει τους υπόλοιπους να ασχοληθούν μαζί της (ακόμα και να την αντιγραψουν όπως συνηθίζεται να γίνεται τα τελευταία χρόνια) αλλα μήπως είναι καιρός και η apple να αρχίσει να αντιγράφει και αυτη λίγο τους άλλους και να αρχίσει να δίνει προϊόντα που να συνάδουν με το όνομα της και όχι προϊόντα που την μια να έχουν πρόβλημα με την κεραία, την άλλη πρόβλημα με την μπαταρία, τη παρα άλλη πρόβλημα με ακουστικά μικρόφωνα κ.τ.λ. Μιλώντας για κινητα βέβαια γιατι όλα τα υπόλοιπα νομίζω πως είναι όντως πολυ αξιόπιστα. Κανε πρώτα το κινητο τηλέφωνο να δουλεύει άψογα όπως θα έπρεπε και μετα βάλε και τον βοηθο και ότι άλλο καλουδι μπορεί να μου προσφέρει.
Όσο για τα τύπου Siri προγράμματα που ενδέχεται να βγουν δεν νομίζω πως θα μπορέσουν να συμβαδίσουν με το πραγματικό Siri μιας και είναι κάτι που η apple το δουλεύει πολυ καιρο και έχει επένδυση χρήμα και απότι βλέπω το μέλλον της εταιρείας σε αυτο γιατι κακά τα ψέματα απο θέμα hardware δεν μπορει να δώσει κάτι παραπάνω η apple αλλα απο θέμα software δεν νομίζω ότι κανένας άλλος δεν μπορει να δώσει παραπάνω απο την apple.

#5   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:25

Καλο και Άγιο το Siri και μπραβο στην εταιρεια που καταφερε για μια ακόμη φορά να κάνει τους υπόλοιπους να ασχοληθούν μαζί της (ακόμα και να την αντιγραψουν όπως συνηθίζεται να γίνεται τα τελευταία χρόνια) αλλα μήπως είναι καιρός και η apple να αρχίσει να αντιγράφει και αυτη λίγο τους άλλους και να αρχίσει να δίνει προϊόντα που να συνάδουν με το όνομα της και όχι προϊόντα που την μια να έχουν πρόβλημα με την κεραία, την άλλη πρόβλημα με την μπαταρία, τη παρα άλλη πρόβλημα με ακουστικά μικρόφωνα κ.τ.λ. Μιλώντας για κινητα βέβαια γιατι όλα τα υπόλοιπα νομίζω πως είναι όντως πολυ αξιόπιστα. Κανε πρώτα το κινητο τηλέφωνο να δουλεύει άψογα όπως θα έπρεπε και μετα βάλε και τον βοηθο και ότι άλλο καλουδι μπορεί να μου προσφέρει.
Όσο για τα τύπου Siri προγράμματα που ενδέχεται να βγουν δεν νομίζω πως θα μπορέσουν να συμβαδίσουν με το πραγματικό Siri μιας και είναι κάτι που η apple το δουλεύει πολυ καιρο και έχει επένδυση χρήμα και απότι βλέπω το μέλλον της εταιρείας σε αυτο γιατι κακά τα ψέματα απο θέμα hardware δεν μπορει να δώσει κάτι παραπάνω η apple αλλα απο θέμα software δεν νομίζω ότι κανένας άλλος δεν μπορει να δώσει παραπάνω απο την apple.

Πάμε πάλι... Ποιο πρόβλημα με κεραία? έλεος 1,5 χρόνο iPhone 4 ποτέ δεν είχα πρόβλημα! όσο για το 4s? με την ίδια χρήση που έκανα και στο 4αρι εγώ προσωπικά βλέπω ακριβώς την ίδια ζωή στην μπαταρία!
Αλλά έστω και ότι ισχύουν όλα αυτά... Ναι ρε ειναι μάγκας η apple που πουλάει "σκαρτο" πράμα με καλό software και είναι πρώτη! Σαν την διαφήμιση της Samsung! Σας παρακαλούμε μην περιμένετε στις ουρές πάρτε το δικο μας είναι καλύτερο :lol:


#6   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:30

αντι να ασχοληθουνε να βγαλουν μεγαλυτερες μπαταριες καθονται και ασχολουνται με siri και @@ριες....

#7   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:39

Πάμε πάλι... Ποιο πρόβλημα με κεραία? έλεος 1,5 χρόνο iPhone 4 ποτέ δεν είχα πρόβλημα! όσο για το 4s? με την ίδια χρήση που έκανα και στο 4αρι εγώ προσωπικά βλέπω ακριβώς την ίδια ζωή στην μπαταρία!
Αλλά έστω και ότι ισχύουν όλα αυτά... Ναι ρε ειναι μάγκας η apple που πουλάει "σκαρτο" πράμα με καλό software και είναι πρώτη! Σαν την διαφήμιση της Samsung! Σας παρακαλούμε μην περιμένετε στις ουρές πάρτε το δικο μας είναι καλύτερο :lol:



λυπαμαι αν στεναχωρησω κοσμο αλλα μιας και εχω iphone εδω και μια πενταετια θα συμφωνησω πως το μηλαρακι εχει απιστευτη ποιοτητα κατασκευης αλλα ως εκει...οταν δινω 650 απαιτω να εχει δυνατοτητες που εχει κι ενα αλλο τηλεφωνο με 430 ασ πουμε κι οποιος καταλαβε καταλαβε. και να ειστε σιγουροι οτι αν δεν υπηρχε το jailbreak δεν θα ειχαν γινει ουτε οι μισες πωλησεις...ειμαι της αποψης πως το σπασιμο ειναι must για την συσκευη και δεν ειμαι απο αυτους που θελουν να κατεβαζουν στο τσαμπε...το ινσταλους με αφηνει αδιαφορο.το σπασιμο ομως απο μονο του βαζωντας cydia δινει στο τηλεφωνο δυνατοτητες που θα ΕΠΡΕΠΕ ηδη να εχει...ειναι της λογικης η απλ γενικα πως εκλασες? θα πληρωσεις... ανοιξτε λιγο ματια ομως και βγαλτε παρωπιδες (δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα) και κοιταχτε γυρω σας εταιρειες , τηλεφωνα και λειτουργικα και θα καταλαβετε πως ειναι αδικο να δινεις μια περιουσια για κατι που ποιοτικα ειναι αριστο αλλα σε ολα τα αλλα υστερει και μαλιστα του ριχνουν τηλεφωνα 30%+ φθηνοτερα.Εχω ολη την γκαμα της απλ απο ιποντ-ιπαντ-μακμπουκ και η λιστα συνεχιζεται οποτε μην βιαστει καποιος να πει πως θελω να θολωσω τα νερα...αυτα ειχα να πω και εννοειται πως φιλε μου απο πανω σαφεστατα και εχει προβλημα σηματος το 4αρι.εδω το ανακοινωσε η ιδια η εταιρεια εσυ θα τ αρνηθεις?

#8   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 14/12/2011 - 13:54

μα δες το στα χαρτιά δεν χρειάζεται να το ζαλίζουμε... το galaxy S2 , στα specs είναι πολυυυυυυυυυυυυ καλύτερο από το 4αρι, θα μπορούσες να το συγκρίνεις και με το 4s, φοράει android όμως...! τι να το κάνω? ναι πληρώνεις +30% από άλλες εταιρίες γιατί θες το iOS.. This is the end...whether you like it or not !

#9   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:01

μα δες το στα χαρτιά δεν χρειάζεται να το ζαλίζουμε... το galaxy S2 , στα specs είναι πολυυυυυυυυυυυυ καλύτερο από το 4αρι, θα μπορούσες να το συγκρίνεις και με το 4s, φοράει android όμως...! τι να το κάνω? ναι πληρώνεις +30% από άλλες εταιρίες γιατί θες το iOS.. This is the end...whether you like it or not !


μην κρινεις το android του s2 με το android των αλλων συσκευων....δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση...
δεν θελω να γινει το θεμα παλι s2 vs 4s αλλα πρεπει να γινει κατονοητο επιτελους πως η υλοποιηση του android στο s2 ειναι οτι καλυτερο
μεχρι τωρα και σε σε συγκριση με αλλα high end μοντελα που φορανε android...ακομα και το razr που ειναι πιο καινουργιο απο το s2 ειναι
κατωτερο του s2 οσον αφορα το λειτουργικο τουλαχιστον...

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 14/12/2011 - 14:02


#10   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:40

μην κρινεις το android του s2 με το android των αλλων συσκευων....δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση...
δεν θελω να γινει το θεμα παλι s2 vs 4s αλλα πρεπει να γινει κατονοητο επιτελους πως η υλοποιηση του android στο s2 ειναι οτι καλυτερο
μεχρι τωρα και σε σε συγκριση με αλλα high end μοντελα που φορανε android...ακομα και το razr που ειναι πιο καινουργιο απο το s2 ειναι
κατωτερο του s2 οσον αφορα το λειτουργικο τουλαχιστον...

όταν ήταν να πάρω κινητο (*την πρωτη μου ναυαρχιδα :lol:) είχα 4 κινητα υπ οψην , στα λεφτα που κοιταγα έπερνα ο,τι ήθελα οπότε ήταν καθαρά θέμα επιλογης.
ήμουν ανάμεσα σε samsung galaxy s2,htc evo,htc sensation & iphone 4, τότε είχα "αγνοια" περι λειτουργηκων κτλπ δεν ήξερα που παν τα 4 , αλλα εγειρα προς
apple γιατί μου εμπνέε μια εμπιστοσυνη , κάπως παραπάνω τουλάχιστον απο τις άλλες εταιριες μιας που πριν τα πρώτα τους smartphone τα δυο τελευταία χρόνια χρόνια
βγάζαν κατι πατάτες που ήταν για πέταμα. *βλ. κινητά σε φάση sgh-g600 (αρχική τιμή 400Ε) (το συγκεκριμένο κινητό ήταν για την περίοδο 07-08 και την ιδια περίοδο
η apple έβγαζε το πρώτο iphone. τι λέμε τώρα? και ξαφνικά βγάλαν το πρώτο galaxy και νόμιζαν οτι μπήκαν σε μια αγόρα smartphones δυναμικά το 2009-10 που η apple
έβγαζε το 3gs και το 4 :lol:

και φαντάσου όσοι φίλοι μου ασχολούντε έχουν όλοι android κινητά και όλοι θέλουν να παν σε iOS.

μπορεί να ταν μια επιλογή που έκανα στην τύχη αλλα δεν την μετάνοιωσα καθόλου φίλε μου! δεν πα το samsung s2 να έχει καλύτερο android απο τα άλλα? παραμένει android <_<

Τελευταία επεξεργασία από: sixtypounder, 14/12/2011 - 14:46


#11   akis83

akis83

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:42

δεν πα το samsung s2 να έχει καλύτερο android απο τα άλλα? παραμένει android <_<

οπως λεμε, τον αραπη κι αν τον πλενεις... το σαπουνι σου χαλας!!! +++

#12   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:46

δεν πα το samsung s2 να έχει καλύτερο android απο τα άλλα? παραμένει android <_<


και που ειναι το προβλημα??
υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις στο ios και δεν μπορεις στο adroid?
η μηπως το ios ειναι απροβληματιστο χωρις bugs?

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 14/12/2011 - 14:46


#13   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:48

και που ειναι το προβλημα??
υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις στο ios και δεν μπορεις στο adroid?
η μηπως το ios ειναι απροβληματιστο χωρις bugs?


δεν έχω ψάξει το android φίλε μου για να σου πω! γιατι δεν έχω κινητο android και δεν νομίζω να πάρω.

όσες γνώμες έχω ακούσει μόνο παράπονα έχουν!

#14   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:55

Πάμε πάλι... Ποιο πρόβλημα με κεραία? έλεος 1,5 χρόνο iPhone 4 ποτέ δεν είχα πρόβλημα! όσο για το 4s? με την ίδια χρήση που έκανα και στο 4αρι εγώ προσωπικά βλέπω ακριβώς την ίδια ζωή στην μπαταρία!
Αλλά έστω και ότι ισχύουν όλα αυτά... Ναι ρε ειναι μάγκας η apple που πουλάει "σκαρτο" πράμα με καλό software και είναι πρώτη! Σαν την διαφήμιση της Samsung! Σας παρακαλούμε μην περιμένετε στις ουρές πάρτε το δικο μας είναι καλύτερο :lol:

Καλα φίλε Είσαι σαν το ανέκδοτο που λέει γύρω γύρω ήταν Σάββατο και εκει σε μας Παρασκευή...τίποτε αλλο

#15   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 14/12/2011 - 14:58

καλα η διαφήμιση τους δείχνει ξεκάθαρα μόνο ενα πράγμα "ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙ, ΤΟ ΦΥΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΕΙ" :lol: :lol:

και τόσο πολύ που μπήκαν στο κόπο να την γυρισουν! κριμα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες