Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ασφάλεια για Iphone "Γερμανός"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2011 - 17:41

Πέρσι αγοράζοντας το iphone 4 16GB, μετά από προτροπή του καταστήματος Γερμανός, έκανα και μια ασφάλεια όπου με λίγα λόγια ανέφερε ότι, σε οποιαδήποτε ζημιά πάθαινε θα είχα αντικατάσταση με νέα συσκευή, σε περίπτωση όπου δεν μπορούσαν να το επισκευάσουν. Η ζημιά που έπαθε το δικό μου δεν μπορούσε να επισκευαστεί οπότε περίμενα να μου φέρουν καινούργια. Σήμερα διάβασα στους όρους της ασφάλειας ότι σε περίπτωση που έχει πάψει η διάθεσή της στην αγορά μπορεί να δωθεί συσκευή με ίδια χαρακτηριστικά ίσης αξίας. Πήγα να παραλάβω την συσκευή που θα μου έφερναν. Λοιπόν, πήγαν να μου δώσουν μια σε ένα χάρτινο κουτί με σφραγίδα της Γερμανός με ζελατίνες πάνω κάτω. Μου είπαν ότι είναι καινούργια και ότι η apple έτσι στέλνει τις νέες συσκευές. Εγώ απο όσο γνωρίζω νέα συσκευή είναι στο κουτί της σφραγισμένη. Έχω διαβάσει για ανακατασκευασμένες σε τέτοια κατάσταση. Δεν την παρέλαβα και περιμένω σε 2 εργάσιμες μέρες απάντηση από τα κεντρικά της Γερμανός. Εσείς τί πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω; Να την δεχτώ; ΟΙ Όροι της ασφάλειας είναι σαφείς. Νέα συσκευή ,αν δεν μπορεί να επισκευαστεί, ίδιων χαρακτηριστικών και ίσης αξίας, αν έχει πάψει να διατίθεται στην αγορά, που ρωτώντας την Γερμανός έχει πάψει να διατίθεται η συγκεκριμένη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2011 - 17:43

Πόσο πλήρωσες για αυτή την ασφάλεια;

#3   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/12/2011 - 17:46

δηλαδη αν πεσει και σπασει σου φερνουν νεα συσκευη??

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#4   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2011 - 17:51

Ναι rockettt η ασφάλεια ανέφερε ότι μπορούσε να επισκευάσει το κινητό μόνο μια φορά.

#5   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2011 - 17:55

Θυμάσαι πόσο επιπλέον πληρωσες; Καλό ακούγεται...

#6   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2011 - 18:01

40 ευρώ για ένα χρόνο.

#7   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/12/2011 - 19:23

Τελικά θα ετοιμάσω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση στο υπουργειο εμπορίου, θα ενημερώσω για το τί θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας.

#8   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 26/12/2011 - 19:30

Τελικά θα ετοιμάσω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση στο υπουργειο εμπορίου, θα ενημερώσω για το τί θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας.

τί ήταν η συσκευή αυτή δηλαδή που πήγαν να σου δώσουν; Ανακατασκευασμένη;
Whatsapp doc?

#9   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 26/12/2011 - 20:08

Απ ότι καταλαβαίνω είναι καθαρά θεμα του γερμανού και όχι της apple. Καινούργια προφανώς και δεν ήταν αυτή που πήγαν να σου δώσουν, πιθανότατα να ήταν ανακατασκευασμένη.

Γενικώς υπάρχει μεγάλο θέμα στις αντικαταστάσεις με καινούργια/ανακατασκευασμένα όσον αφορά την apple. Αλλά δεν ειναι υποχρεωμένη να σου δώσει καινούργια αν δεν έχει διαθέσιμη.

Στην προκειμένη εσύ δεν έχεις να κάνεις με την apple αλλά με τον γερμανό. Αν είναι ξεκάθαρο και λέει καινούργια τότε επίμενεις... βέβαια αυτή η συσκευή δεν παράγεται άλλο από την εταιρία...

#10   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 26/12/2011 - 20:23

Απ ότι καταλαβαίνω είναι καθαρά θεμα του γερμανού και όχι της apple. Καινούργια προφανώς και δεν ήταν αυτή που πήγαν να σου δώσουν, πιθανότατα να ήταν ανακατασκευασμένη.

Γενικώς υπάρχει μεγάλο θέμα στις αντικαταστάσεις με καινούργια/ανακατασκευασμένα όσον αφορά την apple. Αλλά δεν ειναι υποχρεωμένη να σου δώσει καινούργια αν δεν έχει διαθέσιμη.

Στην προκειμένη εσύ δεν έχεις να κάνεις με την apple αλλά με τον γερμανό. Αν είναι ξεκάθαρο και λέει καινούργια τότε επίμενεις... βέβαια αυτή η συσκευή δεν παράγεται άλλο από την εταιρία...



Το έχω κι εγώ το συμβόλαιο αυτό της ασφάλειας του Γερμανού, και λήγει αύριο ΛΟΛ.

Όμως η ερώτηση είναι η εξής: Εφόσον δεν παράγεται πλέον η συσκευή και εφόσον ΟΝΤΩΣ λέει οτι αν δεν παράγεται πλέον τότε θα αντικατασταθεί με συσκευή ίσης αξίας ή συσκευή μεγαλύτερης αξίας με τη διαφορά (γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό), δε θα μπορούσε να ζητήσει ας πούμε ενα 4s και να πληρώσει την χρηματική διαφορά?

Αλλιώς και γω αυτό πιστεύω, ότι ο Γερμανός θα δώσει ανακατασκευασμένο, εδώ δε δίνουν καινούρια ούτε εντός εγγύησης απο προβλήματα. Και το ανακατασκευασμένο μια χαρά είναι πάντως.
Whatsapp doc?

#11   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2011 - 01:32

Το έχω κι εγώ το συμβόλαιο αυτό της ασφάλειας του Γερμανού, και λήγει αύριο ΛΟΛ.

Όμως η ερώτηση είναι η εξής: Εφόσον δεν παράγεται πλέον η συσκευή και εφόσον ΟΝΤΩΣ λέει οτι αν δεν παράγεται πλέον τότε θα αντικατασταθεί με συσκευή ίσης αξίας ή συσκευή μεγαλύτερης αξίας με τη διαφορά (γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό), δε θα μπορούσε να ζητήσει ας πούμε ενα 4s και να πληρώσει την χρηματική διαφορά?

Αλλιώς και γω αυτό πιστεύω, ότι ο Γερμανός θα δώσει ανακατασκευασμένο, εδώ δε δίνουν καινούρια ούτε εντός εγγύησης απο προβλήματα. Και το ανακατασκευασμένο μια χαρά είναι πάντως.


Εδώ ακριβώς είναι και η δική μου απορία και ένσταση, Δεν έχω να κάνω με εγγύηση, θέμα της Apple,και πώς συμπεριφέρεται σε θέματα εγγύησης, έχω να κάνω με την ερμηνεία των όρων του ασφαλιστήριου συμβολαίου από την Γερμανός. Αυτή αποφάσισε να μου δώσει όπως ισχυρίζεται νέο κινητό στην παρακάτω μορφή: κουτάκι με στάμπα της γερμανός με ζελατίνες πάνω και κάτω, όπου αρνήθηκα να παραλάβω και ρωτάω εγώ ο αφελής καταναλωτής αν πάω να αγοράσω νέα συσκευή θα την πάρω σε αυτή την μορφή; Και ποιός αποφάσισε τι συσκευή θα μου δώσει αφού έχει σταματήσει να κυκλοφορεί στην αγορά από την Apple και από τον Γερμανό ;
Περιμένω την αυριανή - μεθαυριανή τους απάντηση στο αίτημά μου.

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/12/2011 - 01:33

Εδώ ακριβώς είναι και η δική μου απορία και ένσταση, Δεν έχω να κάνω με εγγύηση, θέμα της Apple,και πώς συμπεριφέρεται σε θέματα εγγύησης, έχω να κάνω με την ερμηνεία των όρων του ασφαλιστήριου συμβολαίου από την Γερμανός. Αυτή αποφάσισε να μου δώσει όπως ισχυρίζεται νέο κινητό στην παρακάτω μορφή: κουτάκι με στάμπα της γερμανός με ζελατίνες πάνω και κάτω, όπου αρνήθηκα να παραλάβω και ρωτάω εγώ ο αφελής καταναλωτής αν πάω να αγοράσω νέα συσκευή θα την πάρω σε αυτή την μορφή; Και ποιός αποφάσισε τι συσκευή θα μου δώσει αφού έχει σταματήσει να κυκλοφορεί στην αγορά από την Apple και από τον Γερμανό ;
Περιμένω την αυριανή - μεθαυριανή τους απάντηση στο αίτημά μου.



Nα μας ενημερώσεις!
Whatsapp doc?

#13   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2011 - 01:36

Στείλε εξώδικο στην apple το πολύ πολύ να χάσεις μερικά χρήματα σου..πιστεύεις οτι άλλοι δεν το έπραξαν αυτό?για διάβασε τα μικρά γράμματα στην εγγύηση του τηλεφώνου σου(όχι φυσικά του Γερμανού) και θα δεις οτι δεν σου δίνουν καινούργιο αλλά ανακατασκευασμένο. Φυσικά όταν το αγοράζεις αποδέχεσαι και τους όρους

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 27/12/2011 - 01:37


#14   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2011 - 16:24

Γερμανός επεισόδιο Δεύτερο. Με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι το τηλέφωνο που μου δίνουν είναι το δικό μου επισκευασμένο ενώ προχθές ήταν καινούργιο. Επισκευάστηκε με νέο λογικό κύκλωμα με νέο ιμει.
Περιμένω να συννενοηθούν με το τεχνικό τμήμα και θα ξανακαλέσουν. Πώς γίνεται το τηλέφωνο να είναι δικό από την μία και να είναι καινούργιο από την άλλη; Σχιζοφρενής προσωπικότητα το κινητό μου :mad:
Περιμένω το τρίτο ημίχρονο.

#15   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2011 - 16:28

Γερμανός επεισόδιο Δεύτερο. Με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι το τηλέφωνο που μου δίνουν είναι το δικό μου επισκευασμένο ενώ προχθές ήταν καινούργιο. Επισκευάστηκε με νέο λογικό κύκλωμα με νέο ιμει.
Περιμένω να συννενοηθούν με το τεχνικό τμήμα και θα ξανακαλέσουν. Πώς γίνεται το τηλέφωνο να είναι δικό από την μία και να είναι καινούργιο από την άλλη; Σχιζοφρενής προσωπικότητα το κινητό μου :mad:
Περιμένω το τρίτο ημίχρονο.

δεν γνωρίζουν ούτε αυτοί, είναι ανακατασκευασμένο όχι από αυτούς αλλά από την apple νομίζω Ιρλανδία αν δεν κάνω λάθος
είναι ολοκαίνουργιο πάνε πάρτο εγώ το πήγα 4 φορές και απαιτούσα ανακατασκευασμένο

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 27/12/2011 - 16:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες