Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iCloud Storage .. Ποιο πακέτο έχετε στο λογαριασμό σας?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iCloud Storage .. Ποιο πακέτο έχετε στο λογαριασμό σας?

iCloud Storage

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/01/2012 - 03:55

Bασικα to iCloud πιο χρησιμο που φαινεται αν εχεισ και ipad οχι??
Τωρα που εχω μονο ενα iphone να το χρησιμοποιω??? Εσεις πως το χρησιμοποειται??? Χτες εβαλα ios 5 , περιμενα το jailbreak!

Για back up μονο??


Ειπαμε για back up.. Για καποιες εφαρμογες που το υποστηριζουν που μπορεις να σωσεις .. Πχ να χεις τερματισει τις 5 πρωτες πιστες και μετα αν σβησεις την εφαμοργη και την ξαναπερασεις η παρεις καινουριο iphone να σε βαλει απο εκει που το αφησες.. Επισης χρησιμοποιειται και για εγγραφα στο iwork.. Πχ γραφεις μια εργασια στο mac και στο εμφανιζει και στο iphone αυτοματα ολες τις αλλαγες που κανεις στο mac.. Μετα μπορεις να κανεις και μια αλλαγη στο iphone και αυτοματα εμφανιζεται και στο mac.... Ισως στο μελλον το δουμε και στο office .. αν και δυσκολο.. Επισης εκει αποθηκευονται και calendars, reminders κτλ.. Γραφεις στο calendar μια γιορτη και συγχρονιζεται και στο pc.. Τις επαφες επισης τις αποθηκευεις και τις συγχρονιζεις με το pc.. Φανταζοναι θα εχεις διαβασει κι ολας και για το mail που σου προσφερει free μεσα απο το icloud.com ... Σε μορφη account@me.com.. Kαι αλλα πολλα μπορεις να μαθεις στο αναλογο topic οπως photostream (χωρις βεβαια αυτο να πιανει χωρο κτλ)

Υπαρχουν και αλλες εφαρμογες που συγχρονιζουν μεταξυ ipad iphone και mac εκτος απο το iwork , το sketchbook pro πχ.. Ή το evernote

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 05/01/2012 - 03:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 05/01/2012 - 12:32

Εγώ έχω το PhotoStream σαν πολύ χρήσιμο, και τα documents. Γενικά αν έχεις μόνο ένα Mac ή ένα iPhone ή ένα iPod ή ένα iPad απλά χρησιμεύει για backup. Αν έχεις πάνω από δύο, τότε χρησιμεύει πραγματικά.

#33   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/01/2012 - 17:46

Στα 5 για την ώρα , αλλά θα πάμε στα 15 σίγουρα :rolleyes:

#34   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/02/2012 - 08:09

Ξεκίνησα με τα 5GB, εδώ και λίγες μέρες αναβάθμισα στα 55GB γιατί ανέβασα εκεί εταιρικά mail, photostream κλπ και πάλι οριακά είμαι.

#35   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/03/2012 - 00:59

Ξεκίνησα με τα 5GB, εδώ και λίγες μέρες αναβάθμισα στα 55GB γιατί ανέβασα εκεί εταιρικά mail, photostream κλπ και πάλι οριακά είμαι.

Μα το photostream απο οτι ξερω δεν πιανεται...
Το mail εννοεις το κλασικο @me.com ε;

#36   vasalu

vasalu

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 01:04

free

#37   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/03/2012 - 01:08

5GB το free! Δεν πιστεύω να χρειαστώ παραπάνω!

#38   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/03/2012 - 01:09

Το μελλον ειναι το cloud computing παντως.. :blush:

#39   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/03/2012 - 01:35

Όσοι έχετε jailbreak στις συσκευές σας, ξέρετε πολύ καλά ότι το restore from backup δεν ενδείκνυται σε περίπτωση restore.

Οπότε το να έχεις το backup σου στο icloud δεν προσφέρει τίποτα μιας και δεν μπορείς (ή δεν κάνει) να το χρησιμοποιήσεις.

Αυτό που κάνεις μετά από restore είναι set up as new και περνάς απλά επαφές και ημερολόγια.

Οπότε απλά κρατάτε επαφές και ημερολόγια και όλα τα άλλα στο icloud αλλά για backup καλύτερα itunes στον υπολογιστή μιας και λίγο πολύ το backup δε θα σας χρειαστεί όσο τα άλλα μεμονωμένα...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ΥΓ: Με το να μην βάζετε το backup στο icloud, γλυτώνετε και τον αυτόματο συγχρονισμό με το icloud μία φορά την ημέρα που μπορεί να κοστίζει και σε μπαταρία ανάλογα με τον όγκο των δεδομένων σας.

#40   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/03/2012 - 01:42

Όσοι έχετε jailbreak στις συσκευές σας, ξέρετε πολύ καλά ότι το restore from backup δεν ενδείκνυται σε περίπτωση restore.

Οπότε το να έχεις το backup σου στο icloud δεν προσφέρει τίποτα μιας και δεν μπορείς (ή δεν κάνει) να το χρησιμοποιήσεις.

Αυτό που κάνεις μετά από restore είναι set up as new και περνάς απλά επαφές και ημερολόγια.

Οπότε απλά κρατάτε επαφές και ημερολόγια και όλα τα άλλα στο icloud αλλά για backup καλύτερα itunes στον υπολογιστή μιας και λίγο πολύ το backup δε θα σας χρειαστεί όσο τα άλλα μεμονωμένα...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ΥΓ: Με το να μην βάζετε το backup στο icloud, γλυτώνετε και τον αυτόματο συγχρονισμό με το icloud μία φορά την ημέρα που μπορεί να κοστίζει και σε μπαταρία ανάλογα με τον όγκο των δεδομένων σας.


Το back up γινεται αυτοματα οταν εισαι συνδεδεμενος στο wifi και φορτιζει το κινητο... Οποτε αυτο με την μοαταρια δεν νομιζω οτι στεκει.
Δεν γινεται δηλαδη απαραιτητα μια φορα την ημερα..επισης σε γλυτωνει απο την περιπτωση που καταστραφει ο υπολογιστης σου η γινει τιποτα..

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 03/03/2012 - 01:43


#41   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:05

καλο θα ειναι..για τα jb.. μιας και δεν ειναι χρησημο για restore from backup. αν δωθει η ευκαιρια!! οπως εμενα τωρα που χρειαστηκα restore.. αφου περασα τα παντα απο την αρχη και εβαλα της ρυθμησεις μου και ολα οσα ειχα πρην στο κινητο...εκανα ενα backup..και μετα εκλεισα το αυτοματο συγχρονισμο οταν ειναι σε wifi και φωρτιζει..εκανα το jb μου! και οταν το χρειαστω το back up, θα μου γλυτωσει αρκετο χρονο!!

οσο για το αν εχεις μονο ενα κινητο, δεν λεει και πολλα, εγω που εχω μακμπουκ και 2 iphone ..ειναι πολυ χρησημο!!!

#42   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:36

Ναι το free δε φτανει ουτε για πλακα...

Αλλα και παλι μονο με τα πολυ παραπανω θα ημουν οκ. Ειναι ασχημο το πως αναγκαζει η εταιρια να δωσεις τα εξτρα λεφτα αν εχεις 32 ή 64 giga συσκευη. Το icloud ειναι βελτιωση με αυτο που ειχε στο παρελθον (θυμαται κανενας πως το ελεγαν?) αλλα δεν ειναι τελειο στη καμια. Ειχα ξενερωσει που καθε φορα επρεπε να επελεγεις ενα-ενα τα apps που δε θες να αποθηκευσει το cloud.

Εγω το απενεργοποιησα... Θα περιμενω το update του ios. Δε κρινω οτι τα αξιζει τα λεφτα του, εξαλλου με την εξαρτηση που εχουν γενικα οι συσκευες με το itunes ειναι μικρο το κακο...

#43   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:42

Το back up γινεται αυτοματα οταν εισαι συνδεδεμενος στο wifi και φορτιζει το κινητο... Οποτε αυτο με την μοαταρια δεν νομιζω οτι στεκει.
Δεν γινεται δηλαδη απαραιτητα μια φορα την ημερα..επισης σε γλυτωνει απο την περιπτωση που καταστραφει ο υπολογιστης σου η γινει τιποτα..

Αυτό με την μπαταρία μπορεί όντως να κάνω λάθος μιας και δεν το χρησιμοποιώ.

Αλλά αν καταστραφεί ο υπολογιστής που λες, τι θα σου προσφέρει το icloud backup?

Αν είσαι με jailbreak το backup σου δεν ενδείκνυται να χρησιμοποιηθεί...

#44   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:44

καλο θα ειναι..για τα jb.. μιας και δεν ειναι χρησημο για restore from backup. αν δωθει η ευκαιρια!! οπως εμενα τωρα που χρειαστηκα restore.. αφου περασα τα παντα απο την αρχη και εβαλα της ρυθμησεις μου και ολα οσα ειχα πρην στο κινητο...εκανα ενα backup..και μετα εκλεισα το αυτοματο συγχρονισμο οταν ειναι σε wifi και φωρτιζει..εκανα το jb μου! και οταν το χρειαστω το back up, θα μου γλυτωσει αρκετο χρονο!!

οσο για το αν εχεις μονο ενα κινητο, δεν λεει και πολλα, εγω που εχω μακμπουκ και 2 iphone ..ειναι πολυ χρησημο!!!

Αυτό ομολογώ ότι είναι μία αρκετά καλή λύση για όσους έχουν jb!

+1 από μένα!

Επίσης για όσους θέλουν να κρατήσουν τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα από διάφορες εφαρμογές και παιχνίδια, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Data Deposit από cydia σε συνεργασία με το Dropbox.

#45   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2012 - 08:58

Μα το photostream απο οτι ξερω δεν πιανεται...
Το mail εννοεις το κλασικο @me.com ε;

Ναι. Έφτιαξα ένα @me.com και έχω βάλει προώθηση από όλα τα εταιρικά mail σε αυτό και έχω ανεβάσει στο σύννεφο και όλο το αρχείο των παλαιών mail.
Όσο για το photostream, η αλήθεια είναι οτι έχω λίγες φώτογραφίες και δεν με πολυενδιαφέρει, νομίζω όμως οτι πιάνεται...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες