Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Mac Mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2012 - 00:56

Ήθελα να ρωτήsω αν κάποιο μέλος έχει αγοράσει Mac Mini η κάτι άλλο από τα πρώτα καταστήματα που εμφανίζει το skroutz.gr τα οποία έχουν το Mac mini σε αρκετά χαμηλότερη τιμή (π.χ. 588 ευρώ http://www.e-mac.eu/...emid=61&lang=el) από αυτήν που έχουν τα μεγάλα καταστήματα (679 ευρώ )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   frogaki

frogaki

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 07/01/2012 - 21:37

καταρχας καλησπερα σου...

πριν 15 μερες ειχα ερωτημα σου... και τελικα το αγορασα απο το istorm κολωνακι εκανε δωρο την διπλασια μνημη και με +50 ευρω του εβαλα 8gb

τωρα οτι θελεις κανεις εγω δεν προτιμησα τα καταστηματα που λες γιατι σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν πως δεν εχουν να παραδωσουν αμεσα...

θα ηθελα να σε ρωτησω και εγω γιατι δεν επιλεγεις iMac γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχεις και monitor απο εδω

και αν σκεφτεις οτι θα θες 679macmini+250monitor +πληκρολογιο και καμια μνημη νομιζω πως πηγες στα λεφτα του iMac...

#3   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 00:10

καταρχας καλησπερα σου...

πριν 15 μερες ειχα ερωτημα σου... και τελικα το αγορασα απο το istorm κολωνακι εκανε δωρο την διπλασια μνημη και με +50 ευρω του εβαλα 8gb

τωρα οτι θελεις κανεις εγω δεν προτιμησα τα καταστηματα που λες γιατι σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν πως δεν εχουν να παραδωσουν αμεσα...

θα ηθελα να σε ρωτησω και εγω γιατι δεν επιλεγεις iMac γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχεις και monitor απο εδω

και αν σκεφτεις οτι θα θες 679macmini+250monitor +πληκρολογιο και καμια μνημη νομιζω πως πηγες στα λεφτα του iMac...

Η λύση που κατέληξα είναι η εξής:
Mac Mini (679) + Dell 2312 (188) + Μνήμη 8 Gb (50) + Πληκτρολόγιο Ποντίκι (50) = 967

Το φθηνότερο Imac ξεκινάει από 1269 με 4GB RAM , 21.5 " οθόνη και καλύτερη κάρτα γραφικών (δεν ενδιαφέρομαι για games).
Επιπλέον η λύση με Mac Mini και Οθόνη παρέχει περισσότερο ευελιξία για το μέλλον ( σε περίπτωση αγοράς άλλης οθόνης ή αγορά άλλου PC ή Mac)

#4   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 00:30

καταρχας καλησπερα σου...

πριν 15 μερες ειχα ερωτημα σου... και τελικα το αγορασα απο το istorm κολωνακι εκανε δωρο την διπλασια μνημη και με +50 ευρω του εβαλα 8gb

τωρα οτι θελεις κανεις εγω δεν προτιμησα τα καταστηματα που λες γιατι σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν πως δεν εχουν να παραδωσουν αμεσα...

θα ηθελα να σε ρωτησω και εγω γιατι δεν επιλεγεις iMac γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχεις και monitor απο εδω

και αν σκεφτεις οτι θα θες 679macmini+250monitor +πληκρολογιο και καμια μνημη νομιζω πως πηγες στα λεφτα του iMac...


Η λύση που κατέληξα είναι η εξής:
Mac Mini (679) + Dell 2312 (188) ή Dell 2412 (236) + Μνήμη 8 Gb (50) + Πληκτρολόγιο Ποντίκι (50) = 967 (23") ή 1015 (24")

Το φθηνότερο Imac ξεκινάει από 1269 με 4GB RAM , 21.5 " οθόνη και καλύτερη κάρτα γραφικών (δεν ενδιαφέρομαι για games).
Επιπλέον η λύση με Mac Mini και Οθόνη παρέχει περισσότερο ευελιξία για το μέλλον ( σε περίπτωση αγοράς άλλης οθόνης ή αγορά άλλου PC ή Mac)


Τελευταία επεξεργασία από: loualoua, 08/01/2012 - 00:32


#5   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 00:42

Μην ξεχνας ομως οτι το iMac ειναι τετραπύρηνο και η καρτα γραφικων θα ειναι ο τελειος συνδυασμος με την ΟΘΟΝΑΡΑ του για Full HD ταινιες ;)

#6   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 01:51

Μην ξεχνας ομως οτι το iMac ειναι τετραπύρηνο και η καρτα γραφικων θα ειναι ο τελειος συνδυασμος με την ΟΘΟΝΑΡΑ του για Full HD ταινιες ;)


Ο Imac αυτός έχει επεξεργαστή i5 2.5GHz και ο Mac Mini i5 2.3 GHz. Μικρή διαφορά...Όσο για Full HD ταινίες υπάρχουν και τηλεοράσεις 42 " (σαφώς προτιμότερες από 21,5 ")

#7   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 02:25

Ο Imac αυτός έχει επεξεργαστή i5 2.5GHz και ο Mac Mini i5 2.3 GHz. Μικρή διαφορά...Όσο για Full HD ταινίες υπάρχουν και τηλεοράσεις 42 " (σαφώς προτιμότερες από 21,5 ")

Σου επαναλαμβάνω ότι ο ένας επεξεργαστής είναι 2 πυρήνων (Mac mini) και ο άλλος είναι 4 πυρήνων (iMac). Καθόλου μικρή διαφορά.
Υπάρχουν και τηλεοράσεις 50 ιντσών AMOLED...δεν βγάζει πουθενά αυτό. Μιλάμε για Mac, και σαν Mac, το iMac είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση.

#8   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 03:43

Σου επαναλαμβάνω ότι ο ένας επεξεργαστής είναι 2 πυρήνων (Mac mini) και ο άλλος είναι 4 πυρήνων (iMac). Καθόλου μικρή διαφορά.
Υπάρχουν και τηλεοράσεις 50 ιντσών AMOLED...δεν βγάζει πουθενά αυτό. Μιλάμε για Mac, και σαν Mac, το iMac είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση.


Όταν λέμε ότι κάτι είναι καλύτερο ή χειρότερο πρέπει να λαμβάνουμε υπ΄ όψη τις ανάγκες κάθε χρήστη και το value for money. Και φυσικά ο Imac των 2440 ευρώ είναι ο καλύτερος Mac αλλά και πάλι με υπερβολικά υψηλή τιμή σε σχέση με ανάλογο PC...
Για μένα για κάποιον χρήστη beginner στο MAC OS το καλύτερο Value for Money είναι το Mac Mini.

Υ.Γ. Αλήθεια υπάρχει κάποιο benchmark του i5 2.3 GHz του Mac Mini και του Intel Core i5 2400S 2.50GHz του Imac ;

#9   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 08/01/2012 - 04:03

ναι υπαρχει κοιτα εχω mac mini αλλα αν δεν εχεις magic mouse πληκρολογιο και οθονη τοτε σιγουρα να πας για imac και φυσικα σε βαθος χρονου το imac θα κρατησει περισσοτερο κυριως γιατι ειναι τετραπυρινο και η μνημη 4gb ειναι αρκετη αν 8εσ παντε την 8 gb αργοτερα και στον imac δεν αξιζει για αυτην την διαφορα να παρεις το ολα σε ενα νοικορεμενα

#10   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 04:30

ναι υπαρχει κοιτα εχω mac mini αλλα αν δεν εχεις magic mouse πληκρολογιο και οθονη τοτε σιγουρα να πας για imac και φυσικα σε βαθος χρονου το imac θα κρατησει περισσοτερο κυριως γιατι ειναι τετραπυρινο και η μνημη 4gb ειναι αρκετη αν 8εσ παντε την 8 gb αργοτερα και στον imac δεν αξιζει για αυτην την διαφορα να παρεις το ολα σε ενα νοικορεμενα


Απλά για μένα το σημαντικότερο θέμα είναι η οθόνη. Πλέον εδώ που έχουμε φτάσει η 21,5 είναι μικρή ...Αλλά η 27 " της Apple ξεφεύγει σε τιμή . Επίσης σε 1-1.5 χρόνο 27" οθόνες με IPS panel ίδιας ποιότητας με τις Apple θα είναι πολύ προσιτές. Με Mac mini κάνεις ένα "upgrade" ...Με IMac "παντρεύεσαι" την 21,5άρα...Επίσης μπορείς να κάνεις την ανάποδη αναβάθμιση...Κρατώντας οθόνη και αναβαθμίζοντας "πύργο"
Όσο για Apple πληκτρολόγιο , magic mouse μπορώ να κάνω και χωρίς αυτά...

Τελευταία επεξεργασία από: loualoua, 08/01/2012 - 04:31


#11   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 13:25

Η 21.5 μικρη και θα παρεις 24αρα....:/
Μα ειναι value for money. Magic mouse, Wireless keyboard και Mac με 1269 ευρω.
4 πυρηνες, καλυτερη καρτα γραφικων και 4 slots για RAM. Επισης το iMac εχει Minidisplay Out, αρα δεν παντρευεσαι τιποτα :) Τωρα το θεμα beginner δεν παιζει. Δεν ειναι μηχανη να παρεις 250 κυβικα για αρχη. Υπολογιστης ειναι. Για μενα iMac, αλλα απο οτι βλεπω θες το Mac mini, αρα go for it.

#12   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 16:45

Η 21.5 μικρη και θα παρεις 24αρα....:/
Μα ειναι value for money. Magic mouse, Wireless keyboard και Mac με 1269 ευρω.
4 πυρηνες, καλυτερη καρτα γραφικων και 4 slots για RAM. Επισης το iMac εχει Minidisplay Out, αρα δεν παντρευεσαι τιποτα :) Τωρα το θεμα beginner δεν παιζει. Δεν ειναι μηχανη να παρεις 250 κυβικα για αρχη. Υπολογιστης ειναι. Για μενα iMac, αλλα απο οτι βλεπω θες το Mac mini, αρα go for it.


Σε 24άρα ξεφεύγει η τιμή...Απλά για μένα είναι σημαντικά πλεονεκτήματα η ευελιξία να έχεις ξεχωριστά "πύργο" και οθόνη , οθόνη μεγαλύτερη και όποια γουστάρεις με αρκετά ευρώ λιγότερα ~300 (οκ με κάποιες παραχωρήσεις σε hardware οι οποίες δεν είναι ορατές με απλή χρήση). Όσο για το τι θέλω, αν κάτι δεν το παραγγείλεις , όλα ειναι ανοικτά :P :rolleyes:

#13   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 08/01/2012 - 17:04

Πάντως αν δεις τα benkmark στο Macworld που έχουν κάνει ειναι μερα με την νύχτα πιστεύω και πανε δανείσου magic mouse και ξαναδουλεψε μετα με ποντίκι χωρίς gesture δεν υπάρχει πιθανότητα θα παρεις στανταρ οπότε αλλα 77 και μάλλον πληκτρολόγιο οπότε αλλα 55 και μην κοιτάς μόνο το μέγεθος κοιτα και την ποιότητα γιατι και αλλα κινητά έχουν καλη οθόνη αλλα σαν του iPhone μέχρι πρόσφατα πολυ λίγα απλα είχαν πιο μεγάλη και πίστεψε ακόμα και αυτη που λες δεν έχει καμία σχέση με του iMac δυστυχώς βάλε της δίπλα δίπλα και θα καταλάβεις

#14   maxmkf1

maxmkf1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 17:25

Σε 24άρα ξεφεύγει η τιμή...Απλά για μένα είναι σημαντικά πλεονεκτήματα η ευελιξία να έχεις ξεχωριστά "πύργο" και οθόνη , οθόνη μεγαλύτερη και όποια γουστάρεις με αρκετά ευρώ λιγότερα ~300 (οκ με κάποιες παραχωρήσεις σε hardware οι οποίες δεν είναι ορατές με απλή χρήση). Όσο για το τι θέλω, αν κάτι δεν το παραγγείλεις , όλα ειναι ανοικτά :P :rolleyes:

Δες και στο eBay έχει καλές τιμές στα mac mini!

#15   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:07

Πάντως αν δεις τα benkmark στο Macworld που έχουν κάνει ειναι μερα με την νύχτα πιστεύω και πανε δανείσου magic mouse και ξαναδουλεψε μετα με ποντίκι χωρίς gesture δεν υπάρχει πιθανότητα θα παρεις στανταρ οπότε αλλα 77 και μάλλον πληκτρολόγιο οπότε αλλα 55 και μην κοιτάς μόνο το μέγεθος κοιτα και την ποιότητα γιατι και αλλα κινητά έχουν καλη οθόνη αλλα σαν του iPhone μέχρι πρόσφατα πολυ λίγα απλα είχαν πιο μεγάλη και πίστεψε ακόμα και αυτη που λες δεν έχει καμία σχέση με του iMac δυστυχώς βάλε της δίπλα δίπλα και θα καταλάβεις


Δυστυχώς αυτό με τη οθόνη δεν ισχύει φίλε μου. Τα imac έχουν οθόνες λαμπερές και εντυπωσιακές στις βιτρίνες και στα stand των καταστημάτων, όμως από χρωματική απόδοση και ομοιομορφία λευκού άστα ... Τώρα βέβαια κάποιος που δεν ασχολείται με φωτογραφίες, photoshop και τέτοιου είδους εργασίες μπορεί να μην παρατηρεί τη διαφορά, αλλά το φαινόμενο δεν παύει να υπάρχει ( φυσικά μιλάω για την πλειοψηφία των πάνελ και όχι για όλα ).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες