Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Mac Mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:18

χαχαχαχαχα
φιλε δεν ισχύει αυτό που λες
οι οθόνες των imac είναι lg s ips panel
ότι χρώμα βλέπεις στο ένα βλέπεις και στο άλλο
επίσης οι οθόνες ρυθμίζονται στα προφιλε χρωμάτων με αραχνη
και περνεις το αποτέλεσμα που θες για photoshop πχ
τώρα αν θες να δεις καμια ταινία το προφίλ το προεπιλεγμένο είναι από τα καλύτερα
έχε στα υπόψιν ότι παγκόσμια υπάρχουν 2 εργοστάσια κατασκευής panel ένα της lg και ένα της samsung (sips ο ένας amoled ο άλλος )
και φυσικά οι απλες tn του κιλού
μην μπερδεύεσαι αν το brand γραφει επάνω apple toshiba dell eizo κτλ
είναι οολα από το ίδιο εργοστάσιο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:27

Σε 24άρα ξεφεύγει η τιμή...Απλά για μένα είναι σημαντικά πλεονεκτήματα η ευελιξία να έχεις ξεχωριστά "πύργο" και οθόνη , οθόνη μεγαλύτερη και όποια γουστάρεις με αρκετά ευρώ λιγότερα ~300 (οκ με κάποιες παραχωρήσεις σε hardware οι οποίες δεν είναι ορατές με απλή χρήση). Όσο για το τι θέλω, αν κάτι δεν το παραγγείλεις , όλα ειναι ανοικτά :P :rolleyes:

Αφου σου αρεσει, παρτο. Απλα το iMac ειναι καλυτερο και ας εχεις 150 ιντσες προβολα. Οι μικρες παραχωρησεις που λες θα φανουν στο πρωτο convert με το handbrake. Εγω στη θεση σου θα επαιρνα το iMac, μιας και εχω παρει και εγω Mac mini και δεν αξιζει.Το Mac mini αξιζει μονο αν εχεις οθονη ηδη.

#18   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:29

χαχαχαχαχα
φιλε δεν ισχύει αυτό που λες
οι οθόνες των imac είναι lg s ips panel
ότι χρώμα βλέπεις στο ένα βλέπεις και στο άλλο
επίσης οι οθόνες ρυθμίζονται στα προφιλε χρωμάτων με αραχνη
και περνεις το αποτέλεσμα που θες για photoshop πχ
τώρα αν θες να δεις καμια ταινία το προφίλ το προεπιλεγμένο είναι από τα καλύτερα
έχε στα υπόψιν ότι παγκόσμια υπάρχουν 2 εργοστάσια κατασκευής panel ένα της lg και ένα της samsung (sips ο ένας amoled ο άλλος )
και φυσικά οι απλες tn του κιλού
μην μπερδεύεσαι αν το brand γραφει επάνω apple toshiba dell eizo κτλ
είναι οολα από το ίδιο εργοστάσιο


Δεν μπερδεύομαι καθόλου. Τα πάνελ των imac αυτή τη στιγμή είμαι 21.5 και 27, τι σχέση έχουν με τα 23,24 πχ. της Dell; Μπορεί όλα να τα φτιάχνει η LG αλλά είναι άλλο πάνελ.

Επίσης το σασί και η επίστρωση που βάζει η κάθε εταιρία στο πάνελ της παίζει και αυτό το ρόλο του.

Τώρα όσον αφορά τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, είναι κατά κανόνα λάθος για όλες τις χρήσης της οθόνης. Αυτό ισχύει για όλες τις οθόνες όχι μόνο για τα imac. Όποιος έχει απαιτήσεις παίρνει hardware calibrator. Έτσι κι αλλιώς η απόδοση της οθόνης μεταβάλλεται με το χρόνο και το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και στις ρυθμίσεις της για να βλέπουμε πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα.

#19   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:32

κοιτα να μου πεις ότι έχει διαφορα το backlite με το led φωτισμό να σου πω ΟΚ
αλλα η επίστρωση?
μάλλον έχεις πολύ ευαίσθητα ματια
εγώ πάλι από γραφίστες ειδικά ακούω τα καλύτερα λογια για την απόδοση χρωμάτων στους imac

#20   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 08/01/2012 - 18:47

Να κανω μια ερωτηση; τωρα διαθετεις κανονικο υπολογιστη και αν ναι μπορεις να μου πεις τα χαρακτηριστικα του;

#21   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 19:05

Να κανω μια ερωτηση; τωρα διαθετεις κανονικο υπολογιστη και αν ναι μπορεις να μου πεις τα χαρακτηριστικα του;


Καλή ερώτηση...Από εκεί ξεκινούν όλα. Και για να γίνω πιο σαφής έχω αυτό το laptop και το πρόβλημα είναι ότι βαρέθηκα την μικρή οθόνη των 15 " αλλά το συγκεκριμένο laptop δεν υποστηρίζει ικανή ανάλυση για external monitor 19>. Κατά τα άλλα με ικανοποιεί πλήρως (με Windows 7 εννοείτε) για την χρήση που θέλω. Η πρώτη σκέψη ήταν ένα netbook και σύνδεση σε external monitor μέχρι που είδα το Mac Mini και σε συνδυασμό με τις άριστες εντυπώσεις που μου έχει αφήσει το Iphone 4 μου θέλω να δοκιμάσω και σε υπολογιστή την Apple σε συνδυασμό πάντα με μια μεγάλη οθόνη.

#22   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 08/01/2012 - 19:08

Καλή ερώτηση...Από εκεί ξεκινούν όλα. Και για να γίνω πιο σαφής έχω αυτό το laptop και το πρόβλημα είναι ότι βαρέθηκα την μικρή οθόνη των 15 " αλλά το συγκεκριμένο laptop δεν υποστηρίζει ικανή ανάλυση για external monitor 19>. Κατά τα άλλα με ικανοποιεί πλήρως (με Windows 7 εννοείτε) για την χρήση που θέλω. Η πρώτη σκέψη ήταν ένα netbook και σύνδεση σε external monitor μέχρι που είδα το Mac Mini και σε συνδυασμό με τις άριστες εντυπώσεις που μου έχει αφήσει το Iphone 4 μου θέλω να δοκιμάσω και σε υπολογιστή την Apple σε συνδυασμό πάντα με μια μεγάλη οθόνη.

θα σου προτεινα την λυση του hackintosh για να παρεις και λιγο εμπειρια απο το λειτουργικο ;)

#23   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2012 - 21:18

Καλή ερώτηση...Από εκεί ξεκινούν όλα. Και για να γίνω πιο σαφής έχω αυτό το laptop και το πρόβλημα είναι ότι βαρέθηκα την μικρή οθόνη των 15 " αλλά το συγκεκριμένο laptop δεν υποστηρίζει ικανή ανάλυση για external monitor 19>. Κατά τα άλλα με ικανοποιεί πλήρως (με Windows 7 εννοείτε) για την χρήση που θέλω. Η πρώτη σκέψη ήταν ένα netbook και σύνδεση σε external monitor μέχρι που είδα το Mac Mini και σε συνδυασμό με τις άριστες εντυπώσεις που μου έχει αφήσει το Iphone 4 μου θέλω να δοκιμάσω και σε υπολογιστή την Apple σε συνδυασμό πάντα με μια μεγάλη οθόνη.

Και υποστηριζει το netbook μου 1920x1080 μεσω VGA? :P

#24   loualoua

loualoua

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2012 - 21:37

Και υποστηριζει το netbook μου 1920x1080 μεσω VGA? :P


Όχι ψηλέ, θα έπαιζε monitor λιγότερων ιντσών. Και για να μου πεις και κάτι εποικοδομητικό και όχι ειρωνικό το laptop τι ανάλυση υποστηρίζει σε εξωτερικό Monitor ;
My link

Μέγ. εξωτερικές λειτουργίες βίντεο μέγ. ανάλυση : 2.048 x 1.536
μέγ. αριθμός χρωμάτων : 4.3 δισεκατομ.
μέγ. ρυθμός ανανέωσης οθόνης : 85 Hz
non-interlaced ανάλυση με μέγ. ρυθμό ανανέωσης οθόνης : 1.600 x 1.200

Το non interfaced ανάλυση τι είναι;

Τελευταία επεξεργασία από: loualoua, 08/01/2012 - 21:38


#25   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/01/2012 - 00:08

Όχι ψηλέ, θα έπαιζε monitor λιγότερων ιντσών. Και για να μου πεις και κάτι εποικοδομητικό και όχι ειρωνικό το laptop τι ανάλυση υποστηρίζει σε εξωτερικό Monitor ;
My link

Μέγ. εξωτερικές λειτουργίες βίντεο μέγ. ανάλυση : 2.048 x 1.536
μέγ. αριθμός χρωμάτων : 4.3 δισεκατομ.
μέγ. ρυθμός ανανέωσης οθόνης : 85 Hz
non-interlaced ανάλυση με μέγ. ρυθμό ανανέωσης οθόνης : 1.600 x 1.200

Το non interfaced ανάλυση τι είναι;

Ειρωνικο? *doh*
http://en.wikipedia....nterlaced_video




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες