Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Macbook pro or macbook air?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πείτε γνώμες...

Ποιό από τα δυο να αγοράσω;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/01/2012 - 23:02

Όσο ντιζαινατο και αν είναι το air, δεν είναι ολοκληρωμένη πρόταση. Χωρίς αναβαθμισιμο δίσκο, χωρίς drive. Είναι πολυ γρηγορότερο απο netbook αλλα μέχρι εκει. Εκτός αν το θες μόνο για σερφαρισμα και ΠΟΛΥ βασική χρήση γραφείου. Όχι λόγω ταχύτητας όπως προειπα αλλα λόγω φτωχής επεκτασιμοτητας. Αν σε καλύπτει το air ως απαιτήσεις, πιθανότατα σε καλύπτει και ένα iPad τότε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 23:28

η διαφορά με ένα ipad όμως είναι ότι παίρνει usb
εγώ πιστεύω ότι την απλή δουλειά του internet music videos mails torrents chat
θα την κάνει μια ζωη
μιλάμε για δουλειές που ήδη κάνουν και τα κινητά απλα αυτό είπαμε συνδέεται και σε εξωτερική οθόνη περνει έξτρα πληκτρολόγια ποντίκια
του βάζεις δίσκους usb thunderbolt , και λίγο πολύ ότι περιφερειακό κυκλοφορεί σε αντίθεσει με τις ταμπλέτες


δίσκο αλλάζει στο λέω επιβεβαιωμένα έχω αλλάξει εγώ προσωπικά σε ένα 2010 μοντέλο που είχα
απλα κοιτας να το πάρεις με 4 γίγα μνήμη η παραπάνω
το lion έχει bugs ακόμα και θέλει μνήμη
σε κάθε αναβάθμιση θα διορθώνεται και λίγο
δεν πιστεύω ότι στην προσεχή 5ετια θα βγει λειτουργικό με ελάχιστες απαιτήσεις πάνω από 4 γίγα
ουτος η άλλος σε 64bit πλατφόρμα που είναι το lion εκμεταλευεται ο διαυλος μονο τα 6 γίγα τα ρέστα
για απλες δουλειες είναι απλα για εφέ

και φυσικά ξέχασα το κυριότερο βάζεις και windows :P

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 11/01/2012 - 23:35


#33   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 23:45

να συμπληρώσω μιας και πέρασε ο χρόνος για edit ότι θα κάνει και μια χαρα για αλλα 5 χρονια (και βαλε)
office suites (ms office pages)
και όλα αυτά ιδιαιτερα γρήγορα λόγω των σχετικά γρήγορων ssd (320 read write περίπου)
ενώ ο ανταγωνισμός χρησιμοποιεί μηχανικούς δίσκους για μείωση κόστους

#34   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2012 - 00:01

pro και τα μυαλα στα καγκελα .οσο για την τιμη συμφωνω με τον jimmakos.Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω σε win με την καμια.Απλα τα καλυτερα laptop.το εχω 4 μερες και εχω βρει τα παντα σε προγραμματα που ηταν και η μοναδικη εγνοια μου.Το λειτουργικο του ειναι και λες και παιζεις παιχνιδακι.Οσο για την τιμη τους στο εξωτερικο μια χαρα ειναι σε σχεση με τα αλλα laptop.οτι πληρωνεις περνεις.money money μονο το αλουμινιο που φοραει πανω του κοστιζει 100-150 ευρω ποσο μαλλον για να μπει και σε cnc για να γινουν οι καταλληλες μετατροπες...
Φιλε μου εαν θες να με ακουσεις παρε pro και θα τα ξεχασεις ολα τα αλλα εκτος και εαν σε ενδιαφερει η φορητοτητα του υπολογιστη για την δουλεια σου εκει καλυτερα θα ηταν να οδηγηθεις σε air....

#35   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 01:01

Ας υπόθεσουμε ότι αγοράζουμε τωρα ένα πχ MacBook air 13" 4gb (1380€)
μετα 2 χρόνια προφανώς αυτα τα 4 gb θα είναι λίγα και το μηχάνημα θα ψιλό κολλάει όμως δεν θα μπορεις να του κανείς αναβαθμιση , άρα το πιθανότερο να το πουλησεις ποια θα ήταν η λογική τιμή να το πουλησεις ;
Αξιζει η τιμη αυτή + κάποια απο την τσέπη σου για αγορα νέου Mac ?
Η είναι προτιμότερο να αγοράζεις ένα Mac ook pro που δέχεται αναβαθμιση σε μνήμη και δίσκο ; Όμως σε κανένα δεν μπορεις να αλλάξεις επεξεργαστη ο οποίος θα κουραστεί μετα απο 3-4 χρόνια χρήσης λογικό ;
Άρα τι να αγοράσει κανείς ;

#36   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 30/07/2012 - 01:22

Και γιατί δεν τον κάνεις customized με τα 8GB Ram? Να κουραστεί ο επεξεργαστής λίγο δύσκολο! Και για τα επόμενα 4 χρόνια δεν νομίζω να βγουν τόσο απαιτητικά λογισμικά για να θες 8GB Ram. Και στην τελική φτιάξε ένα customize από την αρχή για να σου βγάλει το μέγιστο χωρίς να κάνεις αλλαγές, αλλά άμα θα για Gaming και διάφορα άλλα, τότε κοιτάς σε λάθος εταιρία.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#37   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2012 - 08:08

Εγώ βλέπω γενικά μια τάση από τα λειτουργικά να μειώνουν τις απαιτήσεις τους
αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις πάρε με 4 γιγα ούτος η άλλος όταν δεν θα σε φτανουνε θα εχει παλιώσει και ο επεξεργαστής σου οπότε θα θες ούτος η άλλος αναβάθμιση (δηλαδή νέο MacBook)


#38   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 10:02

Συμφωνώ και με τους δυο ...
Επειδή όταν θα χρειαστείς αναβαθμιση το πιθανότερο να χρειαστείς και επεξεργαστη εκτός απο μνήμη και δίσκο (3 χρόνια max ) ,το πουλάς κανά 500αρι πιο κάτω απο την τιμη που το αγορασες τσονταρεις και κάτι έξτρα και αγοράζεις ένα MacBook air 8πηρυνες 16 gb ram 1 gb ssd και retina display (καλό ε;)
Άρα ποιος ο λόγος για αναβαθμιση ;
Σαν τα iPhone και iPad
Δηλαδή τα κρατάς το πολυ 2 χρόνια και μετα τα πουλάς ή τα κρατάς

#39   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2012 - 10:27

Αν δεν εχεις απαιτησεις Παιχνίδια, photoshop και γενικά βαριά προγράμματα πάρε το air. Εγώ πριν 2 χρόνια είχα pro, τον κράτησα 1 χρόνο και τον έστειλα γιατί η δουλειά που τον ήθελα μπορούσα να την κάνω και με απλό laptop και είπα όσο αξίζει να το πουλήσω, εδώ και 6 μήνες έχω air και πίστεψέ με το βάρος του και μόνο είναι όλα τα λεφτά. Το μέγεθος του 11" το ίδιο, πανάλαφρο, το βγάζεις και κάνεις την δουλειά σου άνετα. Εμένα με έχει ξετρελάνει, κ ψάξε και από το scroutz κατάστημα....όχι plaisio κλπ!

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 30/07/2012 - 10:28


#40   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 10:51

Γεια σου φίλε !
Δεν χρησιμοποιω βαριά προγράμματα εκτός απο λίγες φορές που θα επεξεργαστω ταινίες ( ενσωμάτωση υπό τίτλων σε 3d ταινίες αλλα θα τα καταφέρει με άνεση πιστεύω i5 εισαι ...)
Στην αρχή σκεφτόμουν για air 11" αλλα μετα το συγκρινα με το 13" εχουν περιπου 200€ διαφορα το οποίο δικαιολογειται ( ssd 128 και όχι 64gb ,λίγο γρηγορότερο επεξεργαστη και μεγαλύτερη οθονη)
Αυτο ψάχνω και γω φορητοτητα και να είναι γρήγορο ,θα με καλύψει το 11αρι η να πάω σε 13αρι;
Εσυ εισαι ικανοποιημένος με το 'μεγεθοσ' φίλε ;
Πιστεύεις ότι αξίζει τα 200€ παραπάνω ;
Εγω λέω ναι

Α ξεχασα... θέλω να επωφεληθω απο το 6% φοιτητικής έκπτωσης και φυσικά να το πάρω με δόσεις
Στο πλαίσιο δεν γίνεται αυτο (έκπτωση )
Στο public ναι
Επίσης δεν ξέρω με έχει φάει η ανυπομονησία : να πάω να το πάρω σήμερα η να περιμένω μήπως και βγει καμία προσφορά με δώρα κτλ προς φθινόπωρο
Σε golden I και isquare που ρώτησα μου είπαν πως δεν έχουν καθορισμένες ημερομηνίες για προσφορες καθώς επίσης και ότι δεν γίνεται να επωφεληθω και της φοιτητικής έκπτωσης και του δώρου ταυτοχρονα ,
Τι λέτε εσείς;

#41   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2012 - 10:54

Πάντα είμαι της άποψης ότι, όταν κάτι το έχεις ανάγκη το παίρνεις την ώρα που την έχεις.

Με αυτή την λογική ποτέ δεν θα αγόραζε κανείς τίποτα και θα ήταν συνέχεια στο περίμενε.
Once You Go Mac You Never Go Back

#42   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 30/07/2012 - 10:55

Air 11,1 πανάλαφρο , πάει παντού κάνει (σχεδόν) τα πάντα και συμφέρει (λόγω τιμής) Αν υπάρχει καλός σταθερός ο δεύτερος πρέπει να είναι Air !!

#43   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 11:08

Ντρέπομαι που το λέω αλλα δεν έχω καμία ανάγκη να αγορασω Mac τώρα η σε 2 μήνες η και παραπάνω το pc μου παει πολυ καλα για το χρόνια του και το μόνο πρόβλημα εστιάζεται στο πειρατικο software όλο προβλήματα ,τα ξέρετε υποθέτω
Πιο πολυ θέλω να παιξω με αυτο παρά να βοηθήσει στη δουλειά μου ασπουμε ( δεν είμαι ούτε μουσικός , ούτε γραφιστας,ούτε φωτογράφος )
Έτσι γιατι βαρέθηκα το iPad και τα windows ...
Αυτο το τεχνολογικό μικρόβιο που εχουμε λίγο πολυ όλοι με κάνει να το θέλω


#44   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2012 - 11:10

Ντρέπομαι που το λέω αλλα δεν έχω καμία ανάγκη να αγορασω Mac τώρα η σε 2 μήνες η και παραπάνω το pc μου παει πολυ καλα για το χρόνια του και το μόνο πρόβλημα εστιάζεται στο πειρατικο software όλο προβλήματα ,τα ξέρετε υποθέτω
Πιο πολυ θέλω να παιξω με αυτο παρά να βοηθήσει στη δουλειά μου ασπουμε ( δεν είμαι ούτε μουσικός , ούτε γραφιστας,ούτε φωτογράφος )
Έτσι γιατι βαρέθηκα το iPad και τα windows ...
Αυτο το τεχνολογικό μικρόβιο που εχουμε λίγο πολυ όλοι με κάνει να το θέλω


Σε καταλαβαίνω. Το έχω κι εγώ αυτό το μικρόβιο...Εφόσον όμως σου είπαν ότι δεν μπορείς να επωφεληθείς και της έκπτωσης και της προσφοράς νομίζω ότι είναι σαν να σου λένε πάρε το τώρα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#45   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 11:16

Χαχα ναι ακριβώς..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες