Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Macbook pro or macbook air?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πείτε γνώμες...

Ποιό από τα δυο να αγοράσω;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#61   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2012 - 10:33

Παρε το ρετινα φιλε. Είναι το καλύτερο για 'παιχνίδι'

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 06/08/2012 - 16:25

Τρελό δίλημμα οποιος μπορει ας βοηθησει.

13" Macbook Air vs Pro 2012 (1.8Ghz 128GB SSD vs 2.5Ghz 500GB HD)

Τα περισσοτερα reviews προτείνουν το Air κυριως λογω ανάλυσης οθονης.

Το θεμα ειναι τι θελω και τι αρεσει σε μενα. Σημερα τα δουλεψα διπλα διπλα οποτε εχουμε και λεμε.

- Το Air ειναι πιο ελαφρυ οποτε εχει αυξημενη φορητότητα αλλα είναι ενας παράγοντας που δεν με ενδιαφέρει μιας και αισθητικα προτιμω το πιο βαρυ/ογκωδες Pro.
- Η πιο αδυναμη CPU του Air δεν φαίνεται λογω SSD οποτε σε επιδοσεις CPU τα test δειχνουν ισσοπαλια ενω και η μνήμη στα 4GB ειναι ιδια.
- Οι μεταφορες μεταξυ των desktop στο Pro μου φανηκαν πιο ομαλες ενω στο Air πιο γρηγορες.
- Θα ακουστει χαζο αλλα το trackpad του Pro ηταν πιο μαλακο ενω στο Air ενιωθες τις τριβές... λογικα αυτο σχετιζεται με την χρηση.
- Keyboard ιδια αισθηση.
- Με το Air θα χρειαστώ να παρω εξτρα εναν ανταπτορα thunderbolt σε ethernet.
- Τα 128GB του Air και η ανυπαρξια του optical drive (τωρα ειμαι με mac mini mid 2011) δεν με απασχολουν.
- Πιο φωτεινη η οθονη του Air με λιγοτερες αντανακλασεις αν και τα χρωματα στο Pro μου φανηκαν λιγο πιο ζεστα. Την μεγαλυτερη ανάλυση μπορει οι περισσοτεροι να την θεωρουν + μιας και τα εικονιδια φαινονται μεγαλυτερα και οι photos εχουν περισσότερη ευκρίνεια αλλα στις εφαρμογές,safari etc το Pro έχει πιο bold/μεγαλυτερη γραμματοσειρά και κατα συνέπεια διαβάζεις/γραφεις πιο ξεκουραστα. Σαφως και μπορω να κατεβασω την αναλυση του Air σε αυτην του Pro αλλα εκτος του οτι δεν εχει νοημα μιας και υποστηριζει μεγαλυτερη παρατήρησα περισσοτερη θολούρα σε σχεση παντα με το Pro.

Οι περισσοτεροι λενε Air αλλα έχω σκαλωσει με την πιο premium αισθητική που αποπνέει το pro καθώς και την στιβαρή ογκωδη κατασκευη του. Μεχρι και το μαυρο πλαισιο στην οθονη μου αρεσει περισσοτερο. Μπορει καποιος να μου βρει εναν σοβαρο λογο για να προτιμησω το Pro μιας και στα χαρτια κερδιζει το Air...?

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 06/08/2012 - 16:26


#63   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/08/2012 - 16:37

Τρελό δίλημμα οποιος μπορει ας βοηθησει.

13" Macbook Air vs Pro 2012 (1.8Ghz 128GB SSD vs 2.5Ghz 500GB HD)

Τα περισσοτερα reviews προτείνουν το Air κυριως λογω ανάλυσης οθονης.

Το θεμα ειναι τι θελω και τι αρεσει σε μενα. Σημερα τα δουλεψα διπλα διπλα οποτε εχουμε και λεμε.

- Το Air ειναι πιο ελαφρυ οποτε εχει αυξημενη φορητότητα αλλα είναι ενας παράγοντας που δεν με ενδιαφέρει μιας και αισθητικα προτιμω το πιο βαρυ/ογκωδες Pro.
- Η πιο αδυναμη CPU του Air δεν φαίνεται λογω SSD οποτε σε επιδοσεις CPU τα test δειχνουν ισσοπαλια ενω και η μνήμη στα 4GB ειναι ιδια.
- Οι μεταφορες μεταξυ των desktop στο Pro μου φανηκαν πιο ομαλες ενω στο Air πιο γρηγορες.
- Θα ακουστει χαζο αλλα το trackpad του Pro ηταν πιο μαλακο ενω στο Air ενιωθες τις τριβές... λογικα αυτο σχετιζεται με την χρηση.
- Keyboard ιδια αισθηση.
- Με το Air θα χρειαστώ να παρω εξτρα εναν ανταπτορα thunderbolt σε ethernet.
- Τα 128GB του Air και η ανυπαρξια του optical drive (τωρα ειμαι με mac mini mid 2011) δεν με απασχολουν.
- Πιο φωτεινη η οθονη του Air με λιγοτερες αντανακλασεις αν και τα χρωματα στο Pro μου φανηκαν λιγο πιο ζεστα. Την μεγαλυτερη ανάλυση μπορει οι περισσοτεροι να την θεωρουν + μιας και τα εικονιδια φαινονται μεγαλυτερα και οι photos εχουν περισσότερη ευκρίνεια αλλα στις εφαρμογές,safari etc το Pro έχει πιο bold/μεγαλυτερη γραμματοσειρά και κατα συνέπεια διαβάζεις/γραφεις πιο ξεκουραστα. Σαφως και μπορω να κατεβασω την αναλυση του Air σε αυτην του Pro αλλα εκτος του οτι δεν εχει νοημα μιας και υποστηριζει μεγαλυτερη παρατήρησα περισσοτερη θολούρα σε σχεση παντα με το Pro.

Οι περισσοτεροι λενε Air αλλα έχω σκαλωσει με την πιο premium αισθητική που αποπνέει το pro καθώς και την στιβαρή ογκωδη κατασκευη του. Μεχρι και το μαυρο πλαισιο στην οθονη μου αρεσει περισσοτερο. Μπορει καποιος να μου βρει εναν σοβαρο λογο για να προτιμησω το Pro μιας και στα χαρτια κερδιζει το Air...?


Ναι, να πάρεις το pro και να του βάλεις ssd και στην θέση του superdrive τον μηχανικό και να του βάλεις και 8GB ram :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#64   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/08/2012 - 16:39

Αμα έχεις βάλει στο μάτι το Pro, πάρε το Pro και μην ακούς κανέναν. Είναι μια χαρά μηχάνημα.
Επίσης μπορείς να του βάλεις μόνος σου τεράστια ram, SSD με πολύ λιγότερα χρήματα απ΄ότι τα χρεώνει η Apple.

#65   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 06/08/2012 - 17:01

Παιδια ειμαι με 8GB στα 1300 με mac mini και παντα τα 4gb είναι ανενεργα. Για τις αναγκες μου τα 4gb που δίνει η Apple στα 1600mhz ειναι super.
mac mini -> http://f.cl.ly/items...12.47.17 PM.png

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 06/08/2012 - 17:11


#66   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/08/2012 - 19:41

Παιδια ειμαι με 8GB στα 1300 με mac mini και παντα τα 4gb είναι ανενεργα. Για τις αναγκες μου τα 4gb που δίνει η Apple στα 1600mhz ειναι super.
mac mini -> http://f.cl.ly/items...12.47.17 PM.png


Από ότι καταλαβαίνω δεν το θες για καμιά σοβαρή δουλειά. Σε τέτοια περίπτωση θα χτύπαγα το air.
Once You Go Mac You Never Go Back

#67   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/08/2012 - 22:01

Από ότι καταλαβαίνω δεν το θες για καμιά σοβαρή δουλειά. Σε τέτοια περίπτωση θα χτύπαγα το air.


+1.

#68   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 07/08/2012 - 00:53

Από ότι καταλαβαίνω δεν το θες για καμιά σοβαρή δουλειά. Σε τέτοια περίπτωση θα χτύπαγα το air.


Και παλι ομως τα 1.8Ghz του Air γιαυτο που θέλω μου φαινονται λίγα.... έχω μονίμως σε full screen mail,safari (αρκετα tabs) και απο εφαρμογες τα Adium/transmission/tweetbot/cloud app/textexander/radium... πολύ φοβαμαι ότι το Air μετα απο αρκετη χρηση οταν ανοιξω vlc για να δω ταινια στην TV η καμια βαρια εφαρμογη τυπου iphoto θα τρώει σκαλώματα.

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 07/08/2012 - 00:54





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες