Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές;


  • Please log in to reply
147 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Poll: Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές; (245 μέλη έχουν ψηφίσει)

Θα ψηφισετε στις επομενες εκλογες?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#76   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 17:23

edit1: Μισο δεν ειδα το αρθρο 51..
edit2: αρθρο να δηλωνει καθαρα σε περιπτωση πλειοψηφικης αποχης επι του συνολου των εγγεγραμενων
ψηφοφορων υπαρχει;;;; αυτο θελω να δω.. αυτα που δειχνεις ειναι επι "φυσιολογικης αναμετρησης"..
μισο να ψαξω λιγο το συνταγμα..


Φίλε μου δεν υπάρχει κάτι άλλο!!!! Μόνο τα άρθρα 51-58.

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 22/01/2012 - 17:27.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 18:21

αποτι ειδα ο νομος δεν προβλεπει τι γινεται σε περιπτωση 50% αποχης.. η το προβλεπει με εμεσο τροπο το οποιο επειδη δεν ειμαι νομικος
δεν μπορω να το ερμηνευσω...( τι δαιδαλωδης ειναι η διατυπωση.. και φτιαγμενη οπως πρεπει για να βρισκουν οι νομικοι τα παραθυρακια τους
για να βγαζουν το ψωμι τους.. ασχετο..).
αυτο μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει με παραπομπη σε νομο το τι γινεται σε περιπτωση 50% ΑΠΟΧΗΣ;

Οσο για αυτο

Φίλε μου δεν υπάρχει κάτι άλλο!!!! Μόνο τα άρθρα 51-58.

υπαρχει κ αλλο.. υπαρχουν τα: αρθρο 55 παραγραφος 2 ( και συγκεκριμενα για την "νομιμη ικανοτητα"), καιαρθρο 57 παραγραφος 3
( εκει που λεει για "κώλυμα για την υποψηφιότητα βουλευτή ή ότι είναι ασυμβίβαστα με το βουλευτικό αξίωμα") και παραπεμπει στο αρθρο 56.
Το οποιο αρθρο 56 παραγραφος 3, μιλαει για "Τα μέλη των ανεξάρτητων αρχών που συγκροτούνται και
λειτουργούν κατά το άρθρο 101Α, καθώς και των αρχών που χαρακτηρίζονται με νόμο ως ανεξάρτητες ή ρυθμιστικές".

ΟΛΑ αυτα που αναφερω ομως εχουν νοημα οταν μαθουμε πως "χαρακτηριζονται" οι υποψηφιοι βουλευτες σε περπτωση "ακυρων εκλογων" με 50+ % αποχη..

Μπορει καποιος να μου πει τι προβλεπεται απο το νομο επ ακριβως για αυτη την περιπτωση (δηλαδη το 50,0+% αποχη;

EDIT:
το θεμα ειναι 1,για να μην ψαχνουμε ψιλους στα αχυρα.. οτι αν αποτυχουν με 50% αποχη ΔΕΝ θα ξανατολμησουν να κατεβασουν τους ΙΔΙΟΥΣ υποψηφιους γιατι απλα
θα εισπραξουν τα ιδια και χειροτερα..

τοτε μονο θα αρχισουν να εφαρμοζουν πιο αυστηρα κριτηρια στις επιλογες των υποψηφιων τους και α μη τι αλλο θα εχουν παρει το μηνυμα τους οτι μακροπροθεσμα
δεν τους παιρνει να παιζουν με την νοημοσυνη μας με προεκλογικες φαρφαρες και ψεμματα...
Αυτο κ μονο αυτο το θεωρω κερδος..αυτος ειναι ο 1ος τροπος αντιδρασης..

Ο αλλος υποθετικος τροπος ειναι με ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, αλλα με συμμετοχη η οποιη εξασφαλιζει σε ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ γινεται(!) να εισελθουν στην βουλη( αυτο γινεται αν
υπερβουν το 3% επι του συνολου του εκλογικου σωματος), με σκοπο να μην μπορει να βγει σε αυτοδυναμια κυβερνηση με λιγοτερο απο 42% ποσοστο εντος της βουλης..

Ο Δευτερος τροπος ειναι ανεφικτος για προφανεις λογους..δηλαδη 3% συγκεντρωνουν 2-3 το πολι κομματα εκτος της κυβερνησης ( δεν μετραω την αντιπολιτευση γιατι τα
εχουν μαγειρεψει αυτοι οι 2 προ πολλου μεταξυ τους / πασοκ + ΝΔ).

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 22/01/2012 - 18:23.


#78   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 20:33

51-58 δηλ 51 εως 58

Επίσης, δεν υπάρχει νόμος που να είναι υπεράνω του συντάγματος. Άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα αυτων που γράφουν τα άρθρα που παρέθεσα. Άρα δεν υπάρχει κ αυτό για το 50% αποχής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#79   johnnie15

johnnie15

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 20:39

συγνωμη που μπορεί να φανω καπως απότομος αλλα σκεφτείται το καλύτερα οσοι λετε οχι!
η απουσια σας ειναι η χαρα για ολους αυτους που λετε οτι μας μαμανε και τετοια, τους χαρίζετε ψηφους!
πρεπει να ψηφησετε αλλα πρεπει να σκεφτήτε καλα ΤΙ θα ψηφησετε
ευχαριστώ

#80   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 20:50

51-58 δηλ 51 εως 58

Επίσης, δεν υπάρχει νόμος που να είναι υπεράνω του συντάγματος. Άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα αυτων που γράφουν τα άρθρα που παρέθεσα. Άρα δεν υπάρχει κ αυτό για το 50% αποχής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

φίλε μου έχεις καταλάβει ποια είναι η ουσία αυτών που λέω ;
Η αρκείσαι στο 50% αποχή ;!
Αυτο που παραθετεις εσύ δεν είναι το σύνολο του Συντάγματος ..

Είναι το σύνολο των θεμελιωδών άρθρων του Συντάγματος..

Υπάρχει εκλογικός νόμος ( νόμος όχι άρθρα) επι παπούτση αν δεν κάνω λάθος που ψηφίστηκε το 2004 και άρχισε να ισχύει απο την μεθεπόμενη 4ετια δηλαδή το 2008 ( όχι δηλαδή τις εκλογές του 04 ) .

Επίσης και φυσικά προβλέπεται τι γίνεται στο 50% ή αλλιώς αυτή η περίπτωση υπάγεται σε ένα ήδη υπάρχον νόμο ..( εκτός κι αν είναι τόσο σίγουρος ο νομοθέτης ότι δεν προκειται να συμβεί ποτέ, οπότε και δεν έχει προβλεφθεί απο το Σύνταγμα ).

Και φυσικά σ´αυτό χρειάζεται ένας ειδικός να το ερμηνεύσει γιατι εννοείται ότι ούτε εγω ούτε εσύ μπορουμε να ερμηνευσουμε έτσι με μια αναγνωση τον νομο απο το Ίντερνετ..

Εγω άλλο πράγμα λέω ανεξαρτητο απο το αν προβλεπεται το 50% αποχη η όχι , και λυπάμαι που δεν το έχεις καταλάβει ακόμα την ουσία αυτού που προσπαθώ να πω..

Επίσης σε παρακαλώ δεν έχω σκοπό αντιπαράθεση μαζί σου :) απλά καταθέτω τον συλλογισμό μου και το ποια πιστεύω πρέπει να είναι η αντίδραση του κάθε έλληνα ..
Εσύ έχεις άλλη άποψη σεβαστή κ η δικιά σου !

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 22/01/2012 - 20:53.


#81   tsap1833

tsap1833

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 20:59

Το πρόβλημα των Ελλήνων είναι οτι δεν ξέρουν σε μεγάλο ποσοστό, τι ψηφίζουν.
Τι εννοώ. Σε πολύ μικρό ποσοστό ξέρει ο Ελληνικός λαός οτι άμα ψηφίσει το 50.01% λευκό, τα σημερινά πολιτικά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν και να δημιουργηθούν ΝΕΑ με άλλα πρόσωπα. Αυτό το ορίζει το σύνταγμα.

Τα σχολεία/πανεπιστήμια/κοινωνία δεν θέλουν να ξέρουμε τι/πως/γιατί ώστε να μπορούμε να τους ελέγχουμε και μας ελέγχουν αυτοί επιτυχώς.
Δεν είμαι ούτε κουμουνιστής/ούτε δεξιός/αριστερός κτλ. Είμαι απλά πολίτης με δικαιώματα.

Ο δικομματισμός απο τότε που "έκατσε" πάνω στην Ελλάδα δύσκολα θα φύγει, άσχετα άμα κρύβεται με συνεργασίες.

Το όλο θέμα είναι να ψάχνουμε λίγο τι μας λένε και να μην το βλέπουμε επιφανειακά.


Καλησπέρα.Διαφώτησε μας γράφοντας μας το άρθρο του συντάγματος που αναφέρει αυτό που λες( άμα ψηφίσει το 50.01% λευκό, τα σημερινά πολιτικά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν)διότι δεν νομίζω να έχεις δίκιο.

#82   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:46

Καλησπέρα.Διαφώτησε μας γράφοντας μας το άρθρο του συντάγματος που αναφέρει αυτό που λες( άμα ψηφίσει το 50.01% λευκό, τα σημερινά πολιτικά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν)διότι δεν νομίζω να έχεις δίκιο.

βρηκα αυτο ενδεικτικα: ΝΟΜΟΣ 3434/2006 - ΦΕΚ 21/Α'/7.2.2006
( ειναι ρυθμιστικος νομος που ισχυει μεχρι σημερα μετα απο αποφαση του ανωτατου δικαστηριου σχετικα με το ισχυε στο παρελθον για τα λευκα).

σου παραθετω για να καταλαβεις πως μεταφραζεται αυτο κ πως μεταφραζεται στις δημοτικες/νομαρχιακες εκλογες ( το ιδιο ισχυει και στις βουλετικες βλεπε το 2ο λινκ κατω κατω).

ΑΡΘΡΟ 1: Κατά την αληθή έννοια των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 4 και των άρθρων 5, 6, 7 και 8 του ν. 3231/2004 (ΦΕΚ 45 Α'), κατά τη σύνταξη, ανά εκλογική περιφέρεια, των πινάκων αποτελεσμάτων από τα αρμόδια δικαστήρια, κατά την κατανομή των εδρών, καθώς και για τον καθορισμό του εκλογικού μέτρου, τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρώνται στα έγκυρα. ===> TA λευκα ΔΕΝ προσμετρωνται σαν εγκυρα..συνεπως μειωνεται το συνολο των εγκυρων ψηφοδελτιων. κρατα το αυτο..

ΑΡΘΡΟ 2:Επιτυχών-επιλαχόντες συνδυασμοί στους Δήμους: Στις εκλογές των δημάρχων και δημοτικών συμβούλων θεωρείται επιτυχών συνδυασμός αυ­τός που πλειοψήφησε με ποσοστό τουλάχιστον 42% του συνόλου των έγκυρων ψηφοδελτίων και επιλαχόντες όσοι συνδυασμοί έλαβαν έστω και μία έδρα, σύμφωνα με όσα ορίζονται στα άρθρα 72, 74 και 76.
====> Αρα για να ειναι επιτυχων ενας συνδυασμος πρεπει να συγκεντρωσει το 42% του συνολου των εγκυρων ψηφοδελτιων.

απο τα 2 αυτα σκεψου.. οσο περισσοτερα λευκα ριξεις.. τοσο μειωνετε το συνολο των εγκυρων ψηφοδελτιων.. αρα για να ειναι επιτυχων συνδυασμος που πριν χρειαζοταν πχ ενα Χ αριθμο.. μειωνοντας το συνολο πρεπει να ανεβει το ποσοστο του αναλογικα για να συγκεντρωσει αυτο το 42% και αρα χρειαζετε ακομη περισσοτερους ψηφους.. αρα πιο δυσκολα βγαινει... αρα ισχυει αυτο για το 50+ % λευκα.

το ιδιο ισχυει και για τις βουλευτικες εκλογες ..
Σας παραθετω τα λινκς:
ΝΟΜΟΣ 3434/2006
εκλογικο συστημα ολο

PS: ΓΙΑ το 50% αποχη δυστηχως δεν βρηκα ακομη κατι..

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 22/01/2012 - 21:51.


#83   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:51

Μαζί σου φίλε μου, να μην αναφερθούμε φυσικά στην αντισυνταγματικότητα της παρούσας "κυβέρνησης"...

Τελευταία επεξεργασία από: fotsid, 22/01/2012 - 21:52.


#84   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:54

Καλησπέρα.Διαφώτησε μας γράφοντας μας το άρθρο του συντάγματος που αναφέρει αυτό που λες( άμα ψηφίσει το 50.01% λευκό, τα σημερινά πολιτικά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν)διότι δεν νομίζω να έχεις δίκιο.


Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι δικηγόρος, οτι το ποσοστό στο οποίο αναφέρεσαι είναι 70%.

#85   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:18

Εντάξει φίλε έχεις κολλήσει με το 50% ποσοστό. Νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα. Όλοι λένε ότι δεν ισχύει αυτό που λες κ επιμένεις... Τέλος πάντων, βγάλαμε όλοι τα συμπεράσματά μας. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες.

Υγ. Τα λευκά καταμετρώνται στο πρώτο κόμμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 22/01/2012 - 22:19.


#86   tsap1833

tsap1833

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:22

Βέβαια όλα αυτά ειναι θεωρητικά διότι όλοι γνωρίζουμε οτι εδώ στην Ελλάδα η θεωρία απο την πράξη απέχει όσο ο ουρανός απο την γη.Πέραν τούτου μπορεί να ισχύει για τις δημοτικές αλλά αν δεν υπάρχει κάτι που να αναφέρεται στις βουλευτικές μην ελπίζεις έστω και θεωρητικά.. Θα επανέλθω εντός των ημερών μήπως και βρω περισσότερα στοιχεία επι του θέματος...

#87   kle

kle

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Twitter:@akiskle
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:36

Vaggi ανάποδα τα λες ( αν κατάλαβα καλά) και εξηγω: αν είμαστε 4 που ψηφίζουμε και οι 2 ψηφίζουν πχ ΠΑΣΟΚ έχουν το 50% και οι άλλοι που ψηφίζουν νδ και ΚΚΕ απο 25. Αν οι 2 δεν ψηφίσουν τότε οι άλλοι 2 έχουν το 100% οπότε χρειάζεται μόνο ένας πλέον να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ για να βγάλει 50%
Έτσι όταν λέει ότι στις προηγούμενες εκλογές πήρε το ΠΑΣΟΚ 42% αν ψήφιζαν οι ακυροι και οι απεχοντες θα έπαιρνε 20% αφού το υπόλοιπο θα το παίρναν αλλα κόμματα


Απο το κουνητό...

#88   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13,499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:39

Θα ψηφισω ή Λεβέντη ή Καρατζαφέρη.
Whatsapp doc?

#89   Mixalisgate7

Mixalisgate7

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:43

θα ψοφισω απτην πεινα μεχρι τοτε! :blush:

ΜΙΑ βομβα στην βουλη αλλα να ειναι ολοι μεσα και αντε για καραγκιοζηδες :mad: ....

Τελευταία επεξεργασία από: Mixalisgate7, 22/01/2012 - 22:44.


#90   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:56

Αν κατεβει ο Πανος Καμμενος θα τον ψηφισω οπωσδηποτε.
Απο κει και περα το χαος απ οτι εχω δει μεχρι στιγμης και απ τα δεδομενα που υπαρχουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες