Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Κλοπή Iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:57

και πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το GPS το οποίο θα έχω κατεβάσει μέσω cydia?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:02

Ο κλέφτης λογικά το πολύ πολύ να αλλάξει sim...τι γνώσεις αναμένεται να έχει πάνω στο iPhone? δεν θα είναι και ο saurik...άσε που μπορείς να βάλεις passcode από μακριά, και μετά ούτε restore δεν μπορείς να κάνεις.

Από εκεί και πέρα, και άλλη sim να έχει το τηλέφωνο, οι υπηρεσίες συνεχίζουν να δουλέυουν στο background.
Εν αγνοία του κλέφτη θα στέλνει τα push που χρειάζεται η εφαρμογή. Τώρα δεν βλέπω τον λόγο να έχεις κλειστά τα locations services εφόσον έχεις εκγαταστήσει μια τέτοια εφαρμογή και φοβάσαι μην στο κλέψουν...εγώ πάντως τα έχω πάντα ανοικτά...

όπως και να'χει, το να έχεις στίγμα στον χάρτη για το πού βρίσκεται το τηλέφωνο δεν νομίζω πως είναι και τόσο μάταιο...

όσο για το pc , βρίσκεις ένα και άμεσα μάλιστα , άμα στο κλέψουν...είμαι σίγουρος για αυτό.

(Δεν χρειάζεται wifi και 3g για push..) και με κλειστο 3G, με EDGE, δουλευει


Δηλαδή αν δεν πιάνει edge ή 3g ας πούμε,δεν γίνεται τπτ;;

Σίγουρα με αλλαγή sim συνεχίζει να λειτουργεί;

Επίσης,δεν χρειάζεται αν είναι να βάλουμε κωδικό κλειδώματος,ούτως ώστε να μην καταλάβει ο κλέφτης,ότι κάτι παίζει και να κάνει restore...
Αλλά μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την επιλογή που δεν αφήνει να γίνει restore!

Εμένα μου φαίνεται φανταστικό πρόγραμμα πάντως. Και με νορμάλ συνδρομή. 15 ευρώ δεν είναι τίποτα...

#18   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:07

Σε dfu mode μπαίνει και με passcode ...οπότε γίνεται restore ...τώρα όσο αφορά τον κλέφτη νομίζω πως ξέρει τι κλέβει όταν περνει iPhone ..

#19   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:14

Aν βγάλει απλά τη sim για πείτε μου πως ακριβώς θα επικοινωνεί το τηλέφωνο σας με το cylay ή οποιοδήποτε άλλο;

#20   Swiftpanos

Swiftpanos

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:45

Αυτή τη στιγμή το κινητό δεν έχει καμία sim μέσα καθως την έχω βάλει σε άλλο τηλ που έχω μαζί μου στο στρατό. Υπάρχει η πιθανότητα μέσω apple να γίνει τίποτα αφού έχω τους κωδικούς?

#21   Darkgod

Darkgod

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2009 - 01:50

το μονο που μπορεις εινα να δηλωσεις απωλεια στον παροχο σου και αν εχεις και το imei να κλειδωσουνε το κινητο γενικοτερα.(αν και δν γνωριζω κατα ποσο στεκει αυτο το εχω ακουσει οτι γινετε οποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησουμε!)


Πως βρίσκεις τον κωδικό imei στο iphone>>>?

#22   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/10/2009 - 01:53

Έχει αρκετούς τρόπους. Νομίζω γράφεται και στο κουτί του τηλ. Ο πιο εύκολος είναι στο interface που γράφεις το τηλεφωνο που θέλεις να καλέσεις να πληκτρολογήσεις *#06# . Πρέπει να υπάρχει και στα setτings general about.

#23   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/10/2009 - 01:53

Αυτή τη στιγμή το κινητό δεν έχει καμία sim μέσα καθως την έχω βάλει σε άλλο τηλ που έχω μαζί μου στο στρατό. Υπάρχει η πιθανότητα μέσω apple να γίνει τίποτα αφού έχω τους κωδικούς?

μπα.

#24   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 02/10/2009 - 10:56

Σε dfu mode μπαίνει και με passcode ...οπότε γίνεται restore ...τώρα όσο αφορά τον κλέφτη νομίζω πως ξέρει τι κλέβει όταν περνει iPhone ..


Σωστά όλα αυτά, αλλά να θυμίσω ότι η πλειοψηφία των κλοπών κινητών τηλεφώνων απαρτίζεται από αλλοδαπούς (να μην αναφέρω εθνικότητες), τοξικομανείς που τα πουλάνε αμέσως, και γενικότερα άτομα που δεν τους ενδιαφέρει τι ακριβώς μπορεί να κάνει το τηλέφωνο , αλλά στην ουσία πόσο ακριβό είναι. Θα υπάρχουν σαφώς ανάμεσα σε αυτούς και κάποιοι που θα έχουν κάποιες γνώσεις στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, αλλά οι περισσότεροι προφανώς δεν θα έχουν ιδέα ότι μπορεί κάποιος να εντοπίσει το τηλέφωνο που μόλις έκλεψαν! Μην τρελαθούμε.

Αλλα και έτσι να είναι, πόσο γρήγορα πια θα κάνει restore ο κλέφτης? πιό γρηγορα από ότι θα αντιληφθείς ότι στο κλέψανε?
Όσο για τις υπηρεσίες data plan, νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι το iphone εφόσον έχει ενεργά διάφορα push, μπαίνει έτσι κι αλλιώς στο internet,
χρεώνοντας την SIM ανεξαρτήτως plan.Πρέπει απλά να κόψεις τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούν Internet για να μην χρεώνεσαι. Αλλά εδώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, καθότι νέος χρήστης iphone και με συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας.

Πιστεύετε ότι θα υπάρχουν , τουλάχιστον στην Ελλάδα, πολλοί κλέφτες κινητών που είναι παράλληλα και "γάτοι" πάνω στο iPhone?
Εγώ πάντως διαφωνώ εδώ και νομίζω ότι ακόμα και 50% πιθανότητες να έχουμε να πέσουμε σε κάποιον που γνωρίζει ή δεν γνωρίζει τι να κάνει για να αποτρέψει τον εντοπισμό, αξίζει να επενδύσουμε 14,1 € έστω και προληπτικά.

Φιλικά,

Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 02/10/2009 - 10:59


#25   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 11:18

+1 καλύτερα να δηλώσεις την απώλεια για 14.1 € δεν χάλσε ο κόσμος

#26   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 11:31

και πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το GPS το οποίο θα έχω κατεβάσει μέσω cydia?


Όχι. Η υπηρεσία αυτή είναι της apple! Το μόνο που χρειάζεται είναι wifi.

#27   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 11:37

κάτι άλλο λίγο (off topic) το wifi χωρίς το jb δεν δουλεύει?

#28   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2009 - 13:03

Όπως είπε και ο Smaug αν το χάσεις ξέχνα το. Δεν είναι θέμα να είσαι α Saurik για να ξέρεις πως όλα τα κινητά μπορούν να γίνουν tracked από το GPS chip που έχουν και με το IMEI τους.

Για όσους ενδιαφέρονται να κλέψουν... του τραβάς ένα restore σε ένα public hot spot, και το πουλάς κάπου εκτώς Ελλάδας γιατί έτσι ξεπερνάς και το πρόβλημα με το μπλοκαρισμένο IMEI. Τόσο απλά εξαφανίζεται ένα τηλέφωνο. Οποιδήποτε τηλέφωνο. Τo μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το passcode για να προστατέψεις ως ένα βαθμό τις πληροφορίες σου, και δώσε τα 79 ευρώπουλα του mobile me να αγοράσεις θήκες γιατί πιο πιθανό είναι μία θήκη να σου γλητώσει το iPhone από ένα πέσιμο από το να σου το βρεί η Apple.

#29   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/10/2009 - 13:32

Nα προσθέσω το εξής. Πριν κανα 5-6 μήνες μου άνοιξαν το σπίτι. Μέσα είχα αφήσει την δεύτερη συσκευή μου ένα sharp v903 με μια what's up για να μιλάω με την δικιά μου. Μπαίνοντας μετά στο σπίτι η sim card ήταν στο πάτωμα δίπλα απο το γραφείο. Πρεζάκια αλλοδαποί ή οτιδήποτε άλλο το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν ήταν να βγάλουν την sim.

Aν βγάλουν την sim απο το iPhone τέλος. Αν κλείσει απο μπαταρία το iPhone τέλος. Aν έχεις κλειστά location services γιατί τρώνε την μπαταρία με κουτάλι της σούπας επίσης τέλος. Αν έχεις ανοιχτά τα location services και μπει σε οικοδομή πάλι τελειώνει το θέμα εύρεσης.

Και τώρα απο την κλοπή μέχρι να το συνειδητοποιήσεις πχ στην παραλία το καλοκαίρι αν στο πάρουν έχει έναν α χρόνο στο οποίο πρέπει να βρείς PC με προσβασιμότητα στο internet. Προσωπικά το βρίσκω εντελώς απίθανο να το βρώ αν το χάσω οπότε περιορίζομαι στο να το προσέχω περισσότερο.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες