Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

New 3Gs with 3.1 pre-installed on box


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
225 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/10/2009 - 22:58

ktzaf, σε ευχαριστώ που μου το εξήγησες, είμαι λιγάκι άσχετη σε αυτά τα πράγματα. :blush:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   blackcaviar

blackcaviar

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2009 - 09:59

πιστευω πως φτασαμε στη τελικη ευθεια...συντομα καπιο group θα μας δωσει το jailbreak 3gs 3.1 otb... μαλιστα εχει γινει ανακοινωση οτι θα δημοσιευθει σε 2 μερες (δειτε: http://iphonejtag.bl...eet-family.html ) ακομα και αν αποδειχτει fake υπαρχει ο greenpoison που καταβαλει μεγαλη προσπαθεια κ του εχουν μεινει καποιοι διαδικαστικοι μηχανισμοι οπως αναφερει : http://chronic-dev.org/blog/ και μη ξεχναμε τη deav-team! για να δουμε.........!!! αντε γιατι τη πατησαμε με τα 3gs μας :P

#63   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:05

Δεν είναι fake δεν τα tweets http://twitter.com/Geohot με τον p0sixninja. Είναι "αγώνας δρόμου".

#64   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:11

Σχετικά με το greenpoison σήμερα έχουμε αυτή την δήλωση... " Yes, the device is vulnerable to 24kPwn and “Pwned For Life” "

#65   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:15

Αυτός είναι ο στόχος του greenpois0n.

... Η κυρίαρχη εικασια είναι πως η προσπάθεια επικεντρώνεται κι ωθειται από την λογική once jailbroken always jailbroken. Δλδ οσα updates και να βγάζει η apple θα μπορείς πάντα να κανείς jailbreak. Όπως είχε γινει παλιότερα με το PSP και το Pandora Battery "exploit".



Σχετικά με το greenpoison σήμερα έχουμε αυτή την δήλωση... " Yes, the device is vulnerable to 24kPwn and “Pwned For Life” "


Χαίρομαι που επιβεβαιώνομαι (οτί κατάλαβα καλά). Έχω βγάλει τα μάτια μου να διαβάζω τα tweets σχετικά με το θέμα και δεν είναι όλα ενδιαφέροντα, πολλες φορές παρεμβάλλονται στην ροή της πληροφορίας βλακώδη σχόλια!!!

#66   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:53

Χαίρομαι που επιβεβαιώνομαι (οτί κατάλαβα καλά). Έχω βγάλει τα μάτια μου να διαβάζω τα tweets σχετικά με το θέμα και δεν είναι όλα ενδιαφέροντα, πολλες φορές παρεμβάλλονται στην ροή της πληροφορίας βλακώδη σχόλια!!!


Καλή δουλειά παντως και από εσένα...
Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο topic...
Ή άμεση ενημέρωση από ανθρώπους που το ψάχνουν..
Good job

#67   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:54

Επιτέλους!!! Αλλες δύο μέρες υπομονή...
Και να κάνω άλλη φορά αναβάθμιση και να μη ξέρω τι μου γίνεται μετά? Με τίποτα! Από δω και πέρα θα πατάω με πολλή προσοχή τα κουμπάκια στο iTunes! :D

Έχω βγάλει τα μάτια μου να διαβάζω τα tweets σχετικά με το θέμα


Και εγώ το ίδιο. :D

#68   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2009 - 10:56

Ok....συμφωνω με ολα αυτα και χαιρομαι που θα υπαρξει λυση (απο οτι φαινεται συντομα).

Ερωτηση : UNLOCK θα παιξει? και ας πουμε οτι δεν θα παιξει....αν το τηλεφωνο γινει j/b μετα θα μπορει να γινει unlock μεσω cydia ας πουμε? κανοντας του donwgrade baseband κλπ, κλπ? <_<

#69   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2009 - 11:02

Downgrade της baseband για την ώρα δεν υπάρχει. Θα εξαρτηθεί από το τί είναι πιο εύκολο να γίνει, δλδ, να μπορέσουν να κάνουν το downgrade της baseband ή να βγάλουν ένα καινούργιο ultrasn0w.

Πρως το παρόν τα πράγματα με το unlock τα βλέπω λίγο απαισιόδοξα, για αυτό άλωστε γίνεται και η προσπάθεια με το pwnage tool για να κρατάμε το παλιό baseband που είναι unlockable. (και μάλον και με τα καινούργια εργαλεία).

Τέλος πάντω, να μην σε κουράζω, στο θέμα του unlock θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή καθώς απ'όσο φένεται η προσπαθεια έχει επικεντρωθεί στο jailbreak. Κακά τα ψέματα, με 2 νέες συσκευές (3GS και ipodtouch 3) είναι λογικό πως το unlock θα μπεί για λίγο σε 2η μοίρα.

#70   .Username.

.Username.

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2009 - 13:15

Αυτός είναι ο στόχος του greenpois0n.

Τα 2 πρώτα έχουν βγει αλλά αναφέρονται στην περίπτωση των ήδη jailbroken iPhone. Το τρίτο που παρουσιάζει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από άποψη implementation καθώς η devteam δεν το κατάφερε ή δεν το προσπάθησε θα είναι σαν το υπάρχων redsn0w, αλλά πρέπει να περιμένουμε. Η κυρίαρχη εικασια είναι πως η προσπάθεια επικεντρώνεται κι ωθειται από την λογική once jailbroken always jailbroken. Δλδ οσα updates και να βγάζει η apple θα μπορείς πάντα να κανείς jailbreak. Όπως είχε γινει παλιότερα με το PSP και το Pandora Battery "exploit".


Ναι αλλά η Pandora Battery βασιζοταν στο hardware της μπαταρίας!!Εδώ όμως το jailbreak όπως το γνωρίζουμε ως τώρα βασίζεται σε software κ μόνο!

#71   robo

robo

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Twitter:@kostasdjrobo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/10/2009 - 17:06

Αντε να δουμε! παντως πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει αυτες τις 2 μερες οτι τους καιει πιο πολυ το j/b apo to unlock γιατι πια ο κοσμος το αγοραζει ετοιμο unlocked...

ΥΓ. μηπως να γραφτω κ γω στο tweeter αφοθ ολα απο κει τα μαθαινουμε!??!

#72   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2009 - 17:10

Υπαρχουν ομως πολλα locked iphones φιλε μου που πρεπει καποια στιγμη να βρεθει μια λυση....και οπως εχω ξανα πει εστω και με πληρωμη.

#73   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2009 - 17:39

Ναι αλλά η Pandora Battery βασιζοταν στο hardware της μπαταρίας!!Εδώ όμως το jailbreak όπως το γνωρίζουμε ως τώρα βασίζεται σε software κ μόνο!

Βασιζόταν στο software που είχε το κύκλωμα της μπαταρίας για να ανοίξει το software του firmware. Nαί έχεις δίκαιο ότι κατα βάση είναι ζήτημα hardware, αλλά το αναφέρω σαν παράδειγμα ότι παντού υπάρχουν κερκόπορτες και για να δώσω την αναλογία του μόνιμου jailbreak με κάτι ίσως γνώριμο. Υπ'όψιν πως και στο iphone δεν μιλάμε για exploit αλλά exploits, που έχουν βρεθεί αλλά δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί/δημιουργηθεί ο μηχανισμός που θα το χρησιμοποιήσει. Πχ. αν υπάρχει ένα exploit με το κύκλωμα που ελέγχει τον κύκλο φόρτησης του iphone δεν μπορείς να το πείς hardware exploit, είναι ένα "ελάτωμα" στον έλεγχο του hardware που σου ανοίγει μία πόρτα προς το edit του firmware.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 06/10/2009 - 17:45


#74   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2009 - 17:43

Υπαρχουν ομως πολλα locked iphones φιλε μου που πρεπει καποια στιγμη να βρεθει μια λυση....και οπως εχω ξανα πει εστω και με πληρωμη.

Μην πλησιάζετε site που υπόσχονται unlock επι πληρωμή. Είναι απάτη. Τα εργαλεία για αυτή τη δουλειά είναι δεδομένα, βγαίνουν από συγκεκριμένες ομάδες και ανθρώπους, και εκεί υπάρχει το option του donate για όποιον θέλει. Σκεφτείτε πως ο geohot έδωσε ΕΤΑ για το jailbreak χθές, και μέσα σε 6 ώρες βγήκε site που διαφήμιζε τις λειτουργίες του under development tool, στη φιλική τιμή των $25! Προσοχή λοιπόν.

#75   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 07/10/2009 - 10:34

Αν πάνε όλα καλά μάλλον αύριο το βράδυ θα μπορέσουμε να κάνουμε το jailbreak. Περιμένουμε λοιπόν...
Αν θέλεις μπορείς να μπεις και σ' αυτό το topic για να δεις τα τελευταία νέα και τι ακριβώς περιμένουμε όλοι αύριο.

Τελευταία επεξεργασία από: Aster, 07/10/2009 - 10:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες