Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ηχογράφηση κλήσεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2012 - 19:51

Γιατί PM; Εμείς οι υπόλοιποι δεν δικαιούμαστε να το μάθουμε; B)

Χωρίς πλάκα πάντως, κάποια στιγμή το είχα ψάξει το θέμα αρκετά, και κατέληξα ότι δεν υπάρχει καμία τέτοια εφαρμογή και είναι αμφίβολο αν τεχνικά είναι εφικτό να υπάρξει ποτέ στο iPhone... Αν παρόλα αυτά κάποιος καταφέρει και ανακαλύψει κάτι, ας μας ενημερώσει...



Λεω με pm διοτι για το forum ισως να θεωρητε παρανομο ,να "διακινουμε"εφαρμογες που "θεωρουντε" παρανομες.
(μπουρδες κατα τη γνωμη μου,αλλα οφειλουμε να σεβαστουμε του κανονες του forum,που μας φιλοξενη)

Αυτο με το αν ειναι τεχνικα αμφιβολο,το χω ξανα ακουσει.Αλλα δεν μπορω να το καταλαβω,ειναι δυνατον μια τετοια συσκευη να μη μπορει να κανει κατι τοσο απλο,(ηχογραφιση πως κανει δηλαδη),αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο ας μας το αναφερει,να ξερουμε μη ψαχνουμε -ελπιζουμε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2012 - 20:05

Λεω με pm διοτι για το forum ισως να θεωρητε παρανομο ,να "διακινουμε"εφαρμογες που "θεωρουντε" παρανομες.
(μπουρδες κατα τη γνωμη μου,αλλα οφειλουμε να σεβαστουμε του κανονες του forum,που μας φιλοξενη)

Αυτο με το αν ειναι τεχνικα αμφιβολο,το χω ξανα ακουσει.Αλλα δεν μπορω να το καταλαβω,ειναι δυνατον μια τετοια συσκευη να μη μπορει να κανει κατι τοσο απλο,(ηχογραφιση πως κανει δηλαδη),αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο ας μας το αναφερει,να ξερουμε μη ψαχνουμε -ελπιζουμε.


To ξέρω ότι για αυτό είπες με PM - πριν σε πείραζα απλώς με το προηγούμενο σχόλιο μου...! <_<

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι της υπόθεσης, ούτε εγώ έχω τις τόσο βαθιές γνώσεις για να ξέρω αν ισχύει όντως ή όχι... Η λογική μου όμως μου λέει ότι αν ήταν τεχνικά εφικτό κάτι τέτοιο, δεν μπορεί να μην το είχε ανακαλύψει ποτέ ως τώρα κάποιος από τα τόσα τζιμάνια του JB community... Η μη ύπαρξη λοιπόν της δυνατότητας recording μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορούν τα iPhone είναι μάλλον σημάδι ότι δεν αναμένεται να δούμε τέτοιο feature στο άμεσο μέλλον... Αλλά όπως και να έχει, αυτά όλα είναι υποθέσεις: Την πραγματικότητα την γνωρίζουν μόνο οι άνθρωποι της Apple που ασχολούνται με το iOS...

#33   Vangelis21

Vangelis21

    iPH Member

  • 207 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2012 - 23:49

Δεν διαβασα ολα τα ποστς, οποτε αν το απαντησε καποιος αλλος οκ. Για καποιον που ρωτησε, πως γινεται οι εταιριες που σου λενε οτι θα σε ηχογραφησουν και συνεχιζει η κληση χωρις να τους δωσεις την αδεια, να πω οτι ΑΥΤΗ ακριβως ειναι η αδεια και το οκ που τους δινεις. οτι δηλαδη συνεχιζεις την κληση. Ειναι σαν να σου λενε οτι αν μεινεις στη γραμμη συμφωνεις. Το ιδιο δηλαδη που κανει κι αυτο εδω το φορουμ και ολα τα αλλα που με την εγγραφη σου συμφωνεις με ολους τους κανονες κτλ

#34   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2012 - 23:58

Και εγω τα ιδια ,να δεις πως τρεμω φιλε.
Σας παρακαλω,παρακαλω οποιος βρει κατι ,απο cydia ειτε instalus κτλ,ας στειλει ενα pm.Οσο καιρο εχω το iphone ειναι η μονη χρησιμη εφαρμογη ,που ψαχνω και τιποτα.(βεβαια δεν ειμαι και τοσο μυημενος στο searche app ,γι αυτο ισως).
Δεν με νοιαζει αν ειναι παρανομο ,ακομη και να πληρωσω,αρκει να κανει σωστα ,αυτο που κανουν δεκαδες εφαρμογες σε android-windows mobile κτλ,δεν πειραζει ας παμε φυλακη εμεις με τα iphone.


εαν εχουν ολοι οι developers, την συντηριτικουρα και τα μυαλα του dimitrisxalkideos, μην περιμενετε εφαρμογη τετοια μαγκες.! και οχι γιατι τεχνικα δεν γινεται. εαν ειναι δυνατον !

#35   alessio021

alessio021

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2012 - 23:59

οταν σε ζαληζουν η τραπεζες με τα τηλ τους η οταν σε παρακολουθει η ευπ η οταν γνοστος δημοσιογραφος βγαζει πολλα λεφτα και του χαριζονται προστηματα απο εφορια ειναι νομιμα?????

#36   alessio021

alessio021

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2012 - 00:00

να παει να γ....ι ο νομοσ

#37   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 00:02

dimitrisxallideos, αληθεια σε ευχαριστουμε για την ενημερωση για το ποσο επικινδυνο και παρανομο ειναι να ηχογραφουμε κλησεις.! μπορεις σε παρακαλω να μας ποσταρεις και καποιες περιπτωσεις απο ελλαδα που εχουν μπει φυλακη καποιοι που το εκαναν; η οποιος αλλος ξερει; επισημα παντα ! εδω με το σκανδαλο με την vodafone τοτε με τις ηχογραφησεις, ειχαν ηχογραφησει και τον πατο τους, και αμφιβαλω αν μπηκε κανενας φυλακη ! μεχρι και τον πρωθυπουργο εγραφαν !! για αυτο λεω, πλακα ρε μας κανετε τωρα;

#38   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 00:03

οταν σε ζαληζουν η τραπεζες με τα τηλ τους η οταν σε παρακολουθει η ευπ η οταν γνοστος δημοσιογραφος βγαζει πολλα λεφτα και του χαριζονται προστηματα απο εφορια ειναι νομιμα?????


ελα ντε !

#39   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2012 - 08:24

dimitrisxallideos, αληθεια σε ευχαριστουμε για την ενημερωση για το ποσο επικινδυνο και παρανομο ειναι να ηχογραφουμε κλησεις.! μπορεις σε παρακαλω να μας ποσταρεις και καποιες περιπτωσεις απο ελλαδα που εχουν μπει φυλακη καποιοι που το εκαναν; η οποιος αλλος ξερει; επισημα παντα ! εδω με το σκανδαλο με την vodafone τοτε με τις ηχογραφησεις, ειχαν ηχογραφησει και τον πατο τους, και αμφιβαλω αν μπηκε κανενας φυλακη ! μεχρι και τον πρωθυπουργο εγραφαν !! για αυτο λεω, πλακα ρε μας κανετε τωρα;


Λοιπόν για να τελειώνουμε το θέμα των υποκλοπών έχει ως εξής. Οι υποκλοπές με οποιοδήποτε μέσο ή τρόπο είναι παράνομες οποιοδήποτε προϊόν υποκλοπής δεν μπορεί να αποτελέσει στοιχείο σε δίκη (εξαιρούνται θέματα εθνικής ασφάλειας) και ο κάτοχος του διώκεται ποινικά. ΤΕΛΟΣ

Περίπτωση 1

Αν καταγράψουμε κάποιον χωρίς να το ξέρει (αλλά και να το ξέρει) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκτός κι αν ο άλλος αποφασίσει να στραφεί νομικά εναντίων μας. Στην περίπτωση που το ξέρει εμείς που κάναμε την καταγραφή πρέπει να έχουμε αποδεικτικά στοιχεία ότι το γνώριζε με άλλα λόγια αν του πούμε ότι θα καταγράψουμε τη συνομιλία και συμφωνήσει αλλά αυτό δεν μπορούμε να το αποδείξουμε είμαστε πάλι παράνομοι. Οι τράπεζες οι τηλεφωνικές εταιρίες και οι λοιποί είναι απολύτως νόμιμοι στον τρόπο που κάνουν τις καταγραφές κλήσεων.

Περίπτωση 2
Αν κάποιος μας καταγράψει μπορούμε να απευθυνθούμε στο τμήμα εκβιαστών της Ελληνικής Αστυνομίας (όχι της τοπικής) και αν προκύπτει ότι η καταγραφή έγινε εν αγνοία μας τους ασκείται δίωξη για κακούργημα. Τέλος το τμήμα εκβιαστών έχει απεριόριστο δικαίωμα άρσης απορρήτου και υποκλοπής κλήσεων (σε συνεργασία με τις εισαγγελικές αρχές και την ΕΥΠ) με στόχο να αποδείξει την ενοχή του χρήστη και να διαφυλάξει το θύμα. - Περίπτωση Καραμπέρη !

#40   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2012 - 08:28

Στο θέμα μας τώρα το πρόγραμμα που κάνει καταγραφεί τηλεφωνικών κλήσεων στο Iphone είναι αυτό

http://itunes.apple....d284428991?mt=8

Αλλά δε νομίζω να δουλεύει για Ελλάδα

Recorder 10 introduces an optional outgoing call recording service for pennies per minute! Since we have to work directly with the phone company to provide this service, there is a usage fee, and it only works in the US.

#41   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 08:51

Στο θέμα μας τώρα το πρόγραμμα που κάνει καταγραφεί τηλεφωνικών κλήσεων στο Iphone είναι αυτό

http://itunes.apple....d284428991?mt=8

Αλλά δε νομίζω να δουλεύει για Ελλάδα

Recorder 10 introduces an optional outgoing call recording service for pennies per minute! Since we have to work directly with the phone company to provide this service, there is a usage fee, and it only works in the US.


Το να καταγράφονται οι κλήσεις μέσω μιας περίπλοκης διαδικασίας κατά την οποία πληρώνεις credits για να μπορέσεις πάρεις τηλέφωνο μέσω μιας ειδικής υπηρεσίας, ώστε στη συνέχεια να καταγραφεί η κλήση σε ένα remote server, και όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι το service αυτό δουλεύει στην Ελλάδα (διότι τα περισσότερα είναι US-only), για μένα δεν είναι καταγραφή αλλά μούφα... Άμα είναι έτσι, χίλιες φορές να βάλεις έναν... ντεντέκτιβ που έλεγα αστειευόμενος σε ένα προηγούμενο post! :P

Πραγματική καταγραφή είναι αυτό που έκαναν το Windows Mobile παλιά, και νομίζω κάνουν και τα Android σήμερα: Την ώρα που μιλάς με τον άλλο να πατάς ένα πλήκτρο και να καταγράφεται η συνομιλία σε mp3 (ή ότι άλλο format...) στο κινητό σου: Όλα τα υπόλοιπα είναι κατά τη γνώμη μου σαχλαμάρες, και δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχολείστε... Γνώμη μου πάντα.

Τελευταία επεξεργασία από: jackc, 15/02/2012 - 08:52


#42   Mairoula1983

Mairoula1983

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/04/2012 - 19:20

Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλλας που θα διαφωνήσω περί άθρων και τέτοια, αλλά να πω παράδειγμα που το έχω ζήσει λόγο της κολλητής μου.
Με τον δικό της υπάρχει το πρόβλημα ότι κάποιες φορές που μιλάνε στο τηλ, και λένε διάφορα όπως:
σήμερα πήγα για καφέ με την Ράνια (οικογενειακή φίλη) και μετά από 2 μέρες αν ξανά συζητηθεί, της λέει ότι ΠΟΤΕ δεν πήγε για καφέ με την Ράνια αλλά με τον Πέτρο πόσο παράνομο είναι;
Ή ο άλλος θα πάει και θα κάνει μύνηση επειδή δεν πήγε για καφέ με τον Πέτρο αλλά με την Ράνια;
Μερικές φορές χρειάζεσαι αποδεικτικά στοιχεία.

#43   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2012 - 17:21

Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλλας που θα διαφωνήσω περί άθρων και τέτοια, αλλά να πω παράδειγμα που το έχω ζήσει λόγο της κολλητής μου.
Με τον δικό της υπάρχει το πρόβλημα ότι κάποιες φορές που μιλάνε στο τηλ, και λένε διάφορα όπως:
σήμερα πήγα για καφέ με την Ράνια (οικογενειακή φίλη) και μετά από 2 μέρες αν ξανά συζητηθεί, της λέει ότι ΠΟΤΕ δεν πήγε για καφέ με την Ράνια αλλά με τον Πέτρο πόσο παράνομο είναι;
Ή ο άλλος θα πάει και θα κάνει μύνηση επειδή δεν πήγε για καφέ με τον Πέτρο αλλά με την Ράνια;
Μερικές φορές χρειάζεσαι αποδεικτικά στοιχεία.


ελα ντε. και οχι τιποτα αλλο. εξαφανιστηκε και εκεινος ο συντηριτικος ο χαλκιδαιος, να μας προφυλαξει απο την φυλακη.! :lol:

#44   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2012 - 13:21

Παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως επιτρεπονται συζητησεις για αυτο το πραγμα και με το που αναφερουμε την λεξη installous αμεσως μπαινουν και λενε οτι απαγορευονται τετοιες συζητησεις?Δηλαδη αυτο ειναι λιγοτερο παρανομο?Δεν μπορω να καταλαβω?Δηλαδη δινουμε σε οδηγιες σε ανθρωπους που δεν ξερουμε καν για το τι θελουν να χρησημοποιησουν αυτες τις ηχογραφησεις?Ακομα και για το παραπανο θεμα,με την Ρανια και ολα αυτα αμα ο μονος τροπος ειναι να καθεται και να ηχογραφει τις συζητησεις,τι να πω!

#45   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/06/2012 - 13:25

Aν ενημερώσεις τον συνομιλήτη οτι θα κάνεις ηχ/φηση της συνομιλίας είσαι νομικά καλυμμένος.

Το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει εφαρμογή γι αυτο το πράγμα.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 27/06/2012 - 13:25

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες