Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

[Οδηγός] Εγκατάστασης Mac OS X Lion σε PC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 03:48

Λοιπόν αφού ολοκλήρωσα επιτυχημένα την εγκατάσταση του Mac OS X Lion στον υπολογιστή μου αποφάσισα να γράψω έναν οδηγό στον οποίο περιγράφω πως να εγκαταστήσετε και εσείς αυτό το πολυπόθητο λειτουργικό.
1. Θα χρειαστείτε ενα USB Stick 8GB (τουλάχιστον)
2. Έναν υπολογιστή Mac όπου από τον οποίον θα σας βοηθήσει στην δημιουργία του Bootable USB stick με το λειτουργικο.
3. Το Mac OS X 10.7 Lion Build: 11A511 σε αρχείο .dmg (το οποίο είτε το αγοράζεται από το Mac App Store ή το κατεβάζετε απο τον θείο)
4. Υπολογιστή με συμβατό hardware (για συμβατότητες δείτε εδω για επιτραπέζιους υπολογιστές και εδώ για λάπτοπ)
Τα παραπάνω site έχουν λίστες με full υποστηριζόμενο hardware
5. Το αρχείο kakewalk για Mac OS X που θα το βρείτε εδώ --> Υπάρχει και η ακριβώς ίδια εναλλακτική λύση με τη μέθοδο του Unibeast
6. Σε ένα άλλο usb κατεβάστε το αρχείο Multibeast και το DSDT για την μητρική σας και το 10.7.3 Combo Update
Προσοχή για να έχετε πρόσβαση στα παραπανω site που έχω παραθέσει θα χρειαστείτε να κάνετε account
7. Ένα USB πληκτρολόγιο και ποντίκι

Έναρξη διαδικασίας

Μέρος Πρώτο

1. Αφου έχουμε ηδη τα δύο αρχεία (Mac OS X Lion 11A511.dmg και το kakewalk)  τότε τρέχουμε το kakewalk και πηγαίνουμε να το εγκαταστήσουμε στο usb
a. Τοποθετούμε το USB στο Mac μηχάνημά μας και μετονομάζουμε το USB σε ''LION USB''
b. Ανοίγουμε το disk utility και φορμάρουμε το USB μας σε MAC OS X extended (journaled) και στο Option ορίζουμε Partition Scheme σε GUID Partition Table και όχι Master Boot Record και πατάμε erase και αφου ολοκληρωθεί κλείνουμε το disk utility
c. Ανοίγουμε (κανουμε mount) το Mac OS X Lion 11A511.dmg
d. Ανοίγουμε το kakewalk και κάνουμε browse τον Lion Installer τον οποιο θα τον βρειτε στο αρχεία του του αρχείου που μόλις κάνατε mount
e. Επιλέξτε το usb στο drop down menu και ύστερα πιέστε Create , αφού τελειλωσει πιέστε Yes.
f. Επιλέξτε το DSDT που κατεβάσατε για την μητρική σας (πρεπει να το μετονομάσετε σε DSDT.aml) και αντιγράψτε το μεσα στο USB που μόλις φτιάξατε και επικολλήστε το στον φακελο Extra που θα βρείτε.

Αφου ολοκληρώσετε την παραπάνω διαδικασία τότε θα έχετε ένα επιτυχές Bootable USB με το Mac OS X Lion.

Μέρος Δέυτερο

Σε αυτό το part θα σας παρουσιάσω για τις ρυθμίσει τις οποίες πρέπει να κάνετε στο BIOS της μητρικής σας όπου πρόκειτε να κάνετε εγκατασταση τα Mac OS X Lion

a. Aνοίγουμε τον υπολογιστή και στο POST Time πιέζουμε το F2 ή DEL (ανάλογα τον κατασκευαστη) για να μπούμε στο BIOS Menu
b. Επιλεξτε Integrated Peripherals και ορίστε το SATA Control Mode απο IDE σε AHCI.
c. Αφου κάνετε πίσω απο την επιλογη Integrated Peripherals πηγαίνετε στην επιλογή Power Management Setup και ορίστε το ACPI Suspend Time σε [S3{STR)] και το HPET Mode σε 64Bit
d. Τωρα πιέστε F10 για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις σας.
e. Τοποθετήστε το Bootable USB σε μια θύρα Usb 2.0 και όχι 3.0 (δεν υποστηρίζεται)
f. Ανάψτε τον υπολογιστή σας και στο POST Time πιέστε το F12 για να κανετε επιλογη του USB για Boot. Προσοχη μην επιλεξετε το USB/HDD αλλα μπείτε στο Hard diks+ και εκεί θα εμφανιστει το μοντέλο και όνομα του κατασκευαστη του USB σας το οποίο και θα επιλεξετε.
g. Τώρα γίνεται boot το usb και μέσα σε λίγα λεπτά θα σας έχει εμφανιστεί το Menu της εγκαταστασης του Mac OS X Lion. Ακολουθήστε τις οδηγίες και όταν φτάσει στο σημείο επιλογής δίσκου για εγκατάσταση τότε πιέστε πανω στη μπάρα Utilities και ύστερα Disk Utility. Εκεί επιλέξτε τον σκληρό τον οποίο θέτε να εγκαταστήσετε και επιλεξτε το Partition και επιλέξτε αν θέλετε να διαμερίσετε τον δίσκο σας σε πολλούς τομείς η θα έχετε έναν εννιαίο. Ορίστε το Format σε MAC OS X Extended (journaled) και στο options επιλέξτε Guid Partition Table και πιέστε Erase. Αφου ολοκληρωθει κλέιστε το disk utility και συνεχίστε την εγκατασταση.
h. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση θα σας ζητήσει επανεκίννηση και αφου επανεκινηθει πρεπει να επαναλαβετε το παράδειγμα f. αλλα αυτην την φορα στον bootloader του USB θα επιλέξετε τον δίσκο σας (πιέστε με τα βελάκια δεξιά και αριστερά για να επιλέξετε χειροκινητα. Αφού επιλέξετε τον δίσκο τότε θα σας ζητηθούν μερικές πληροφορίες για την εγκατάσταση. Εσεις δώστε μόνο όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης και μεσα σε λιγα δευτερόλεπτα θα έχετε μπεί μέσα στο λειτουργικό.
i. Εδω τώρα θα πρέπει να κάνετε εγκατάσταση του Combo Update με το 10.7.3 και αφου ολοκληρωθει ανοιξτε το multibeast και επιλέξτε σίγουρα τα παρακάτω που δείχνει η εικόνα

Συνημμένο αρχείο  2012-02-05 03.33.04 am.png   189,66KB   77 λήψεις
Ψαξτε πληροφοριες ανάλογα με το hardware σας να βάλετε και τις ανάλογες επιπλέον επιλογές στο multibeast για τον ήχο και για άλλες τυχός συσκευές που μπορεί να έχετε.

Με λίγο ψάξιμο και μεράκι ίσως λύσετε κάθε σας πρόβήμα όσον αφορα την εγκατασταση του Mac OS X Lion
Είμαι 19 χρονών και ψάχνομαι και διαβαζω για το συγκεκριμένο λειτουργικο όπου μαθαίνω και έχω καταφερει να φτιαξω ενα full stable μηχανημα με ολες τις δυνατοτητες που προσφέρει το λειτουργικό.
Αν έχετε κάποια απορία όσο αφορα το δικο σας hardware για συμβατότητες κπρώτα κάντε μια αναζήτηση στο φιλο μας τον Γοογλη και αν δεν βρείτε κάτι στείλτε μου ΠΜ η ποστάρετε εδώ για να δείτε αν γνωρίζει κάποιος αλλο εδώ απο το φορουμ τίποτα παραπανω.

Υ.Γ. Συγχωρέστε με αν γίνομαι λιγάκι βαρετός αλλά μάλλον ίσως υπάρχουν και άτομα που δεν γνωρίζουν ουτε τα βασικα.

Τελευταία επεξεργασία από: arisgamatos, 05/02/2012 - 03:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2012 - 04:02

Αψογος οδηγος φιλε μου!Μια ερωτηση.Χωρις mac δεν γινεται να περασουμε τα lion σε pc;Με καποιον αλλο τροπο ισως;

#3   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 04:07

Αψογος οδηγος φιλε μου!Μια ερωτηση.Χωρις mac δεν γινεται να περασουμε τα lion σε pc;Με καποιον αλλο τροπο ισως;

Ναι υπάρχει αν βρείς μια έτοιμη εγκατάσταση σε VMWare και να φτιαξεις απο εκεί το usb σου. Έτσι το έκανα εγώ προσωπικά.

#4   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2012 - 04:09

Ναι υπάρχει αν βρείς μια έτοιμη εγκατάσταση σε VMWare και να φτιαξεις απο εκεί το usb σου. Έτσι το έκανα εγώ προσωπικά.

Τωρα να κανω αλλη μια ερωτηση σορρυ αν γινομαι κουραστικος απλα με ψιλοκαιει να δω πως ειναι επιτελους τα mac σε διαρκη χρηση.Οταν λες vmware?εννοεις καποιος να εχει περασει ηδη σε υπολογιστη σωστα;εγω λεω να εχεις μονο windows και να προσπαθησεις μεσω αυτων μονο.

#5   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 04:13

Τωρα να κανω αλλη μια ερωτηση σορρυ αν γινομαι κουραστικος απλα με ψιλοκαιει να δω πως ειναι επιτελους τα mac σε διαρκη χρηση.Οταν λες vmware?εννοεις καποιος να εχει περασει ηδη σε υπολογιστη σωστα;εγω λεω να εχεις μονο windows και να προσπαθησεις μεσω αυτων μονο.

Ναι αυτό εννοώ. Να κάνεις εγκατασταση το VMWare για windows και απο εκει να κατεβάσεις μια έτοιμη εγκατασταση τoυ Mac OS X (ενα εικονικό αρχειο είναι) και θα τρεχεις τα mac μεσα σε windows περιβαλλον στην κυριολεξια.
Με τον οδηγο που εχω φτιαξει επισης μπορεις να κανεις και dual install με Mac OS X και windows ταυτοχρονα

Τελευταία επεξεργασία από: arisgamatos, 05/02/2012 - 04:14


#6   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 05/02/2012 - 06:17

εγώ θέλω να προσθέσω ότι πρόσφατα που έβαλα hackintosh στο pc μου το έκανα με iAKTOS χωρίς να χρειαστεί τίποτα άλλο πέρα από αυτό. Ούτε iboot ούτε multibeast ούτε άλλο mac για bootable usb stick.
Τα χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν comple!

Πάλευα αρκετές μέρες με διάφορα bootloaders και διάφορες εκδόσεις mac os x και δεν κατάφερα τίποτα, μέχρι που ανακάλυψα το iAKTOS.
Και για το VMware επειδή πήγα να το δοκιμάσω και αυτό έφαγα μεγάλη ήττα όταν ανακάλυψα ότι ο επεξεργαστής μου δεν υποστηρίζει virtualization! να το τσεκάρετε πρώτα πριν δοκιμάσετε με vmware.

Επίσης να προσθέσω ότι αν το σύστημα δεν είναι στην λίστα τον συμβατών, μην το παρατήσετε δεν χάνεται τίποτα με μια προσπάθεια, ούτε εμένα ήταν αλλά τελικά δούλεψε.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που το παλεύει καιρό τώρα και δεν βγάζει άκρη

#7   asklipios120

asklipios120

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/02/2012 - 07:35

εγώ θέλω να προσθέσω ότι πρόσφατα που έβαλα hackintosh στο pc μου το έκανα με iAKTOS χωρίς να χρειαστεί τίποτα άλλο πέρα από αυτό. Ούτε iboot ούτε multibeast ούτε άλλο mac για bootable usb stick.
Τα χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν comple!

Πάλευα αρκετές μέρες με διάφορα bootloaders και διάφορες εκδόσεις mac os x και δεν κατάφερα τίποτα, μέχρι που ανακάλυψα το iAKTOS.
Και για το VMware επειδή πήγα να το δοκιμάσω και αυτό έφαγα μεγάλη ήττα όταν ανακάλυψα ότι ο επεξεργαστής μου δεν υποστηρίζει virtualization! να το τσεκάρετε πρώτα πριν δοκιμάσετε με vmware.

Επίσης να προσθέσω ότι αν το σύστημα δεν είναι στην λίστα τον συμβατών, μην το παρατήσετε δεν χάνεται τίποτα με μια προσπάθεια, ούτε εμένα ήταν αλλά τελικά δούλεψε.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που το παλεύει καιρό τώρα και δεν βγάζει άκρη



ποιο iAKTOS χρησιμοποίησες?

#8   Gavros7

Gavros7

    iPH Enthousiast

  • 480 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 05/02/2012 - 09:21

Κι εγω iAtkos εβαλα και ειναι παρα πολυ ευκολο και λειτουργει αψογα.Παντως πολυ καλος ο οδηγος του arisgamatos,μπραβο.

Τελευταία επεξεργασία από: Gavros7, 05/02/2012 - 09:22


#9   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 05/02/2012 - 12:03

ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να είναι τόσο μπέρδεμα το όλο hackintosh thing.. δηλαδή έλεος ό άνθρωπος έφτασε στο φεγγάρι!

anyway αν χρησιμοποιείτε ποντίκι βάλτε τα τα mac.. αν χρησιμοποιείτε το touchpad.. κλαυτά Χαράλαμπε! ούτε για δείγμα!

#10   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/02/2012 - 12:09

ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να είναι τόσο μπέρδεμα το όλο hackintosh thing.. δηλαδή έλεος ό άνθρωπος έφτασε στο φεγγάρι!

anyway αν χρησιμοποιείτε ποντίκι βάλτε τα τα mac.. αν χρησιμοποιείτε το touchpad.. κλαυτά Χαράλαμπε! ούτε για δείγμα!


Διότι πολύ απλά είναι κλειστό λειτουργικό και απευθύνεται μόνο σε Hardware της Apple. Οπότε από εκεί και πέρα χρειάζεται παραμετροποίηση.

Πάντως το έχω γράψει σε αρκετά τέτοια θέματα ότι είναι προτιμότερο να περάσει κάποιος και να πειραματιστεί με κάποιες εκδόσεις Linux.

Περισσότερα θα μάθει και θα έχει και ένα σωστό λειτουργικό στημένο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#11   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/02/2012 - 12:26

Κι εγω iAtkos εβαλα και ειναι παρα πολυ ευκολο και λειτουργει αψογα.Παντως πολυ καλος ο οδηγος του arisgamatos,μπραβο.


Και εγω το iatkos L2 εχω αλλα δεν δουλευει το icloud με τιποτα... Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν λειτουργει μαλλον λογο του system definition που μου βαζει το iatkos... Εσεις που βαλατε το iatkos μπορειτε να κανετε login στο icloud?

#12   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2012 - 13:19

Λοιπόν αφού ολοκλήρωσα επιτυχημένα την εγκατάσταση του Mac OS X Lion στον υπολογιστή μου αποφάσισα να γράψω έναν οδηγό στον οποίο περιγράφω πως να εγκαταστήσετε και εσείς αυτό το πολυπόθητο λειτουργικό.1. Θα χρειαστείτε ενα USB Stick 8GB (τουλάχιστον)2. Έναν υπολογιστή Mac όπου από τον οποίον θα σας βοηθήσει στην δημιουργία του Bootable USB stick με το λειτουργικο.3. Το Mac OS X 10.7 Lion Build: 11A511 σε αρχείο .dmg (το οποίο είτε το αγοράζεται από το Mac App Store ή το κατεβάζετε απο τον θείο)4. Υπολογιστή με συμβατό hardware (για συμβατότητες δείτε εδω για επιτραπέζιους υπολογιστές και εδώ για λάπτοπ)Τα παραπάνω site έχουν λίστες με full υποστηριζόμενο hardware5. Το αρχείο kakewalk για Mac OS X που θα το βρείτε εδώ --> Υπάρχει και η ακριβώς ίδια εναλλακτική λύση με τη μέθοδο του Unibeast6. Σε ένα άλλο usb κατεβάστε το αρχείο Multibeast και το DSDT για την μητρική σας και το 10.7.3 Combo UpdateΠροσοχή για να έχετε πρόσβαση στα παραπανω site που έχω παραθέσει θα χρειαστείτε να κάνετε account7. Ένα USB πληκτρολόγιο και ποντίκιΈναρξη διαδικασίαςΜέρος Πρώτο1. Αφου έχουμε ηδη τα δύο αρχεία (Mac OS X Lion 11A511.dmg και το kakewalk)  τότε τρέχουμε το kakewalk και πηγαίνουμε να το εγκαταστήσουμε στο usba. Τοποθετούμε το USB στο Mac μηχάνημά μας και μετονομάζουμε το USB σε ''LION USB'' b. Ανοίγουμε το disk utility και φορμάρουμε το USB μας σε MAC OS X extended (journaled) και στο Option ορίζουμε Partition Scheme σε GUID Partition Table και όχι Master Boot Record και πατάμε erase και αφου ολοκληρωθεί κλείνουμε το disk utilityc. Ανοίγουμε (κανουμε mount) το Mac OS X Lion 11A511.dmgd. Ανοίγουμε το kakewalk και κάνουμε browse τον Lion Installer τον οποιο θα τον βρειτε στο αρχεία του του αρχείου που μόλις κάνατε mounte. Επιλέξτε το usb στο drop down menu και ύστερα πιέστε Create , αφού τελειλωσει πιέστε Yes.f. Επιλέξτε το DSDT που κατεβάσατε για την μητρική σας (πρεπει να το μετονομάσετε σε DSDT.aml) και αντιγράψτε το μεσα στο USB που μόλις φτιάξατε και επικολλήστε το στον φακελο Extra που θα βρείτε.Αφου ολοκληρώσετε την παραπάνω διαδικασία τότε θα έχετε ένα επιτυχές Bootable USB με το Mac OS X Lion.Μέρος ΔέυτεροΣε αυτό το part θα σας παρουσιάσω για τις ρυθμίσει τις οποίες πρέπει να κάνετε στο BIOS της μητρικής σας όπου πρόκειτε να κάνετε εγκατασταση τα Mac OS X Liona. Aνοίγουμε τον υπολογιστή και στο POST Time πιέζουμε το F2 ή DEL (ανάλογα τον κατασκευαστη) για να μπούμε στο BIOS Menub. Επιλεξτε Integrated Peripherals και ορίστε το SATA Control Mode απο IDE σε AHCI.c. Αφου κάνετε πίσω απο την επιλογη Integrated Peripherals πηγαίνετε στην επιλογή Power Management Setup και ορίστε το ACPI Suspend Time σε [S3{STR)] και το HPET Mode σε 64Bitd. Τωρα πιέστε F10 για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις σας.e. Τοποθετήστε το Bootable USB σε μια θύρα Usb 2.0 και όχι 3.0 (δεν υποστηρίζεται)f. Ανάψτε τον υπολογιστή σας και στο POST Time πιέστε το F12 για να κανετε επιλογη του USB για Boot. Προσοχη μην επιλεξετε το USB/HDD αλλα μπείτε στο Hard diks+ και εκεί θα εμφανιστει το μοντέλο και όνομα του κατασκευαστη του USB σας το οποίο και θα επιλεξετε.g. Τώρα γίνεται boot το usb και μέσα σε λίγα λεπτά θα σας έχει εμφανιστεί το Menu της εγκαταστασης του Mac OS X Lion. Ακολουθήστε τις οδηγίες και όταν φτάσει στο σημείο επιλογής δίσκου για εγκατάσταση τότε πιέστε πανω στη μπάρα Utilities και ύστερα Disk Utility. Εκεί επιλέξτε τον σκληρό τον οποίο θέτε να εγκαταστήσετε και επιλεξτε το Partition και επιλέξτε αν θέλετε να διαμερίσετε τον δίσκο σας σε πολλούς τομείς η θα έχετε έναν εννιαίο. Ορίστε το Format σε MAC OS X Extended (journaled) και στο options επιλέξτε Guid Partition Table και πιέστε Erase. Αφου ολοκληρωθει κλέιστε το disk utility και συνεχίστε την εγκατασταση.h. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση θα σας ζητήσει επανεκίννηση και αφου επανεκινηθει πρεπει να επαναλαβετε το παράδειγμα f. αλλα αυτην την φορα στον bootloader του USB θα επιλέξετε τον δίσκο σας (πιέστε με τα βελάκια δεξιά και αριστερά για να επιλέξετε χειροκινητα. Αφού επιλέξετε τον δίσκο τότε θα σας ζητηθούν μερικές πληροφορίες για την εγκατάσταση. Εσεις δώστε μόνο όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης και μεσα σε λιγα δευτερόλεπτα θα έχετε μπεί μέσα στο λειτουργικό. i. Εδω τώρα θα πρέπει να κάνετε εγκατάσταση του Combo Update με το 10.7.3 και αφου ολοκληρωθει ανοιξτε το multibeast και επιλέξτε σίγουρα τα παρακάτω που δείχνει η εικόναΣυνημμένο αρχείο  2012-02-05 03.33.04 am.png   189,66KB   77 λήψεις Ψαξτε πληροφοριες ανάλογα με το hardware σας να βάλετε και τις ανάλογες επιπλέον επιλογές στο multibeast για τον ήχο και για άλλες τυχός συσκευές που μπορεί να έχετε.Με λίγο ψάξιμο και μεράκι ίσως λύσετε κάθε σας πρόβήμα όσον αφορα την εγκατασταση του Mac OS X Lion Είμαι 19 χρονών και ψάχνομαι και διαβαζω για το συγκεκριμένο λειτουργικο όπου μαθαίνω και έχω καταφερει να φτιαξω ενα full stable μηχανημα με ολες τις δυνατοτητες που προσφέρει το λειτουργικό.Αν έχετε κάποια απορία όσο αφορα το δικο σας hardware για συμβατότητες κπρώτα κάντε μια αναζήτηση στο φιλο μας τον Γοογλη και αν δεν βρείτε κάτι στείλτε μου ΠΜ η ποστάρετε εδώ για να δείτε αν γνωρίζει κάποιος αλλο εδώ απο το φορουμ τίποτα παραπανω.Υ.Γ. Συγχωρέστε με αν γίνομαι λιγάκι βαρετός αλλά μάλλον ίσως υπάρχουν και άτομα που δεν γνωρίζουν ουτε τα βασικα.


επιτελους και ένα post από έναν σκεπτόμενο χρηστη
καλη συνεχεια φιλε, επειδή το έχω δουλέψει αρκετά το hackintosh σου λέω πως με λίγο ψάξιμο και σωστό hardware θα έχεις πάντα (σχεδόν) το τελευταίο λειτουργικό
ΟΚ μπορεί να μην δουλεύουν όλα αλλα την έβγαλες τσάμπα και έμαθες και 2 πράγματα
Εμενα το hackintosh ξεκίνησε γιατί δεν μου καθόταν καλα το ubuntu τότε και δοκίμασα κάτι άλλο
έμεινα τόσο ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που αυτή την στιγμή κοσμεί το γραφείο μου ένας 27ρης
Δεν μετανιώνω για τις ώρες που ξόδεψα, τώρα μπροστά στο real one τα πράγματα είναι πολύ ευκολότερα
και το troubleshooting σε τυχόν αναποδιές είναι σαφώς πιο απλό μιας και είχα κατανοήσει από πριν πως λειτουργεί και τι χρειάζεται για να bootarei
Αν χρειαστείς καπου βοήθεια και ξέρω ευχαρίστως να σε βοηθήσω

#13   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 14:56

επιτελους και ένα post από έναν σκεπτόμενο χρηστη
καλη συνεχεια φιλε, επειδή το έχω δουλέψει αρκετά το hackintosh σου λέω πως με λίγο ψάξιμο και σωστό hardware θα έχεις πάντα (σχεδόν) το τελευταίο λειτουργικό
ΟΚ μπορεί να μην δουλεύουν όλα αλλα την έβγαλες τσάμπα και έμαθες και 2 πράγματα
Εμενα το hackintosh ξεκίνησε γιατί δεν μου καθόταν καλα το ubuntu τότε και δοκίμασα κάτι άλλο
έμεινα τόσο ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που αυτή την στιγμή κοσμεί το γραφείο μου ένας 27ρης
Δεν μετανιώνω για τις ώρες που ξόδεψα, τώρα μπροστά στο real one τα πράγματα είναι πολύ ευκολότερα
και το troubleshooting σε τυχόν αναποδιές είναι σαφώς πιο απλό μιας και είχα κατανοήσει από πριν πως λειτουργεί και τι χρειάζεται για να bootarei
Αν χρειαστείς καπου βοήθεια και ξέρω ευχαρίστως να σε βοηθήσω

Σε ευχαριστώ πολυ, το μονο προβλημα που εχω αντιμετωπισει δυστυχως και το εχουν σχεδον ολοι ειναι οτι το PS2 πληκτρολόγιο δεν λειτουργει οταν μπαινω στο λειτουργικο παρα μονο οταν θα κανω sleep και θα το ξανααναψω τοτε ναι λειτουργει. Οχι οτι χρειαζεται καποιο τρελο ποσο για ενα USB πληκτρολόγιο αλλα ειναι κρίμα να πεταξω αυτο που ηδη διαθετω και που το εχω μαθει να χρησιμοποιω τόσο καλά :P

#14   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2012 - 15:01

γνώμη μου πήγαινε αγόρασε ένα logitec mac edition σετάκι
θα σου φανεί χρήσιμο στο μέλλον (είναι υπόθεση να έχεις σωστη διάταξη πληκτρολογιου όσο χαζό και αν ακούγεται)
επίσης αν θες και έχεις λεφτά μπορείς να βάλεις κάποιο apple πληκτρολόγιο είτε bt είτε το ενσύρματο μια χαρα δουλεύουν και τα 2

#15   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 15:03

Και εγω το iatkos L2 εχω αλλα δεν δουλευει το icloud με τιποτα... Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν λειτουργει μαλλον λογο του system definition που μου βαζει το iatkos... Εσεις που βαλατε το iatkos μπορειτε να κανετε login στο icloud?

Χμμ μαλλον η λύση σου ειναι το multibeast που μέσω αυτού θα μπορείς να εγκαταστήσεις το system definition για το hardware που διαθετεις, φυσικα κάνοντας μια αναζητηση στο ιντερνετ. Αν βάλεις εντελως λάθος system definition τότε υπάρχει πιθανότητα να μην ξανακάνουν boot τα Mac γι αυτο κανε backup το ηδη υπαρχον που εχεις και κανε εγκατασταση το Macdrive για Windows και θα μπορείς να ξαναβαλεις το παλιο σου system definition διαγράφοντας το παλιό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες