Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Σεβασμό στους Έλληνες developers


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   termitis

termitis

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:00

Καλησπέρα,θα αγγίξω ένα θέμα που πρόσφατα τέθηκε..έχω μια εφαρμογή και λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία της παρατηρώ ότι την έχουν σπάσει Έλληνες..μπορει να μου πει κάποιος γιατί να το κάνει αυτό?Δεν καταλαβαίνει ότι οι Ελληνικές εφαρμογές έχουν πολυ περιορισμένο κοινό και σκοτώνεις έτσι τον Developer? Και η εφαρμογή αυτή απαιτεί την ενασχόλησή μου με αυτή για την προσθήκη περιεχομένου!Απ τη μία σκέφτομαι τον κόσμο που την αγόρασε αλλα απ την άλλη γιατί εγώ να αφιερώσω χρόνο σε κάτι που οι μισοί θα απολαμβάνουν το περιεχόμενο δωρεάν?Και το "μισοι" το εννοώ..καταλαβαίνω απόλυτα να βοηθάς τους άλλους προσφέροντας εφαρμογές που στο εξωτερικό βγάζουν λεφτά γιατί απλα υπάρχουν χώρες που δεν μπαίνουν καν στην λογική του jailbreak!Αλλά εδώ είναι μεγάλο ποσοστό!Μπορεί λοιπόν να μου πεί κάποιος...

θα έχω άδικο αν σταματήσω να παρέχω υποστήριξη?
Θα γίνω "κακος?
Δηλαδή θέλετε να σταματήσουν να βγαίνουν ελληνικές εφαρμογες?

Ειλικρινά...και είμαι σίγουρος ότι αυτό θα το διαβάσουν οι συνήθεις ύποπτοι που σπάνε ελληνικές εφαρμογές με το που βγουν!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και σύγγνωμη...απλά ειλικρινά έχω αγανακτίσει και σκέφτομαι σοβαρά να μην ξανασχοληθώ με τους Έλληνες αν και υπάρχουν και εξαιρετικοί χρήστες εκεί έξω που πραγματικά σε στηρίζουν και σου δίνουν feedback...

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 12/02/2012 - 21:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:04

πες τα ρε φίλε να αγιάσει το στόμα σου!!!!

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:04

εγινε edit στο μηνυμα σου ωστε να δωσω εμφαση στα γραφομμενα σου.. εαν διαφωνεις με ενημερωνεις.. :)

#4   termitis

termitis

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:06

εγινε edit στο μηνυμα σου ωστε να δωσω εμφαση στα γραφομμενα σου.. εαν διαφωνεις με ενημερωνεις.. :)


χίλια ευχαριστώ για τον κόπο σου!

#5   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:13

Πραγματικα τα λετε πολυ σωστα. Παλια να πω και εγω του στραβου το δικιο οτι ειχα ηταν σπασμενο.Τωρα αλλαξα γνωμη. Τερμα το jailbreak για μενα, τερμα και τα σπασμενα. Οτι εχω ειναι αγορασμενο. Αν δεν εχω λεφτα δεν το αγοραζω και δεν το χρησιμοποιω. Πολυ απλα. Γιατι να γινομαι τζαμπαντζης; Ειχα ασχοληθει και εγω με μια εφαρμογη την οποια τελικα δεν την εβαλα στο Appstore για αυτο τον λογο. Δεν αξιζε τον κοπο. Την χρησιμοποιω μονο για μενα...

#6   goumasgr

goumasgr

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:goumasgr

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:26

Η πειρατεια υπαρχει παντου. Ακομα και εσυ φανταζομαι θα χρησιμοποιεις πειρατικο υλικο.
Οταν αποφασιζεις να φτιαξεις μια εφαρμογη ξερεις εξ αρχης πως θα σπασει. Γιατι εισαι τοσο ξαφνιασμενος?
Δεν λεω οτι φταις εσυ, αυτοι που την κατεβαζουν σπασμενη φταινε.
Εαν ομως παψεις να αναβαθμιζεις και να διορθωνεις-βελτιωνεις την εφαρμογη δεν θα σεβεσαι και εσυ με την σειρα σου τους ανθρωπους που την αγορασαν κανονικα.
Στο ξαναλεω, αυτα επρεπε να τα ειχες σκεφτει πριν την δημιουργησεις και αφιερωσεις τις γνωσεις, τον χρονο και τα χρηματα σου.
Εγω προσωπικα αγοραζω εφαρμογες ελληνων developer αρκετα συχνα ειτε τις χρειαζομαι ειτε οχι.

#7   termitis

termitis

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:29

Η πειρατεια υπαρχει παντου. Ακομα και εσυ φανταζομαι θα χρησιμοποιεις πειρατικο υλικο.
Οταν αποφασιζεις να φτιαξεις μια εφαρμογη ξερεις εξ αρχης πως θα σπασει. Γιατι εισαι τοσο ξαφνιασμενος?
Δεν λεω οτι φταις εσυ, αυτοι που την κατεβαζουν σπασμενη φταινε.
Εαν ομως παψεις να αναβαθμιζεις και να διορθωνεις-βελτιωνεις την εφαρμογη δεν θα σεβεσαι και εσυ με την σειρα σου τους ανθρωπους που την αγορασαν κανονικα.
Στο ξαναλεω, αυτα επρεπε να τα ειχες σκεφτει πριν την δημιουργησεις και αφιερωσεις τις γνωσεις, τον χρονο και τα χρηματα σου.
Εγω προσωπικα αγοραζω εφαρμογες ελληνων developer αρκετα συχνα ειτε τις χρειαζομαι ειτε οχι.


Δεν το ξέρεις απο πρίν οτι θα στην σπάσουν πρώτα απ όλα..κατα τα αλλα συμφωνό μαζί σου..υπάρχει το ρίσκο..αλλά άν τελικά γίνει δεν πρέπει να αμυνθείς κάπως?

#8   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:43

Δυστυχώς φίλε μου δεν υπάρχει τρόπος να αμυνθείς! το να σταματήσεις να υποστηρίζεις την εφαρμογή σου όπως είπε και ο φίλος πιο πανω είναι σαν να αδιαφορείς για τους πελάτες σου που την πλήρωσαν κανονικά! Για μένα ο μόνος τρόπος είναι να μην ξανασχοληθείς! Προσωπική μου άποψη πάντα πως όσο πιο καλή η εφαρμογή σου και όσο πιο χρήσιμη τόσο πιο γρήγορα θα την βρείς σπασμένη στα γνωστά "μαγαζάκια"!

#9   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 12/02/2012 - 21:50

Δεν αξίζει να βγεί μια εφαρμογή που να απευθύνεται στην Ελλάδα μόνο. Ακόμα και να μη σπάσει, δύσκολα κάνει κάποιος απόσβεση του κόστους ανάπτυξης.

Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν νόμιμοι αγοραστές και αν σταματήσει η υποστήριξη τους πάιρνει μπάλα όλους.

#10   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:19

αν σταματήσεις την υποστήριξη θα είσαι άδικος προς αυτούς που την αγόρασαν.
είναι δική σου επιλογή το να θέλεις να δημιουργήσεις μια εφαρμογή. πάντα θα υπάρχει πειρατεία.
απλά εσύ πρέπει να ζυγισεις τα συν και τα μείον και η απόφαση είναι πάντα δική σου.

Τελευταία επεξεργασία από: nikostsitsos, 12/02/2012 - 22:26


#11   xristos636

xristos636

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:20

Καλησπερα

Φίλε μου καταρχήν θα ήθελα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο σου,που κάθησες και ασχολήθηκες και εφτιαξες μια εφαρμογή.Ομως παρόλο που λες για ελληνική εφαρμογή εγω προσωπικά έχω δει 2 ελληνικές εφαρμογές που μέσα στην εφαρμογη έχουν ελληνικά(που έχω κατεβάσει εγω και όχι στο AppStore).Δεν μπορούμε να λέμε ελληνική εφαρμογη και ο developer να μην υποστηρίζει ελληνικά την εφαρμογη του.Αυτα ως προς τη λέξη ελληνική.

Δεύτερον όταν κανείς μια εφαρμογη πρέπει να έχεις στην άκρη του μυαλού σου ότι όλοι δεν σέβονται την δουλειά που έκανες εσύ εγω η ο γείτονας.Όσο πιο καλή και χρήσιμη είναι η εφαρμογη τόσο πιο γρηγορα θα σπάσει η εφαρμογη.Ειναι κανόνας για κάποιους.Αλλα δεν μπορει να λες όμως εσύ εγω η κάθε εγω για πειρατεία ενώ απο πίσω να κατεβάζουν ταινίες τραγούδια προγράμματα για τον υπολογιστή.Μην σκεφτομαστε την παρτι μας καθε φορα αλλα να σκεφτομαστε και τους αλλους.οσο θα υπάρχει Ίντερνετ θα υπάρχει και πειρατεία και άμα το καταλάβεις εσύ ο developer και ο κάθε developer να κανείς την εφαρμογη για τους πελάτες και όχι για αυτούς που θα πάρουν την εφαρμογη απο τα μαγαζάκια.Να ενδιαφέρεσαι για τους πελάτες και αυτούς που τιμούν την εφαρμογη σου.


Υ.Γ σε όλο το μήνυμα δεν αναφέρομαι προσωπικά προς τον συγγραφέα του θέματος αλλα γενικά προς τους έλληνες developer

#12   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:22

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούντε με την ανάπτυξη μιας εφαρμογής είναι: Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε η εφαρμογή να παίρνει κάποιο licence για να λειτουργεί, δεν το έχεις? Δεν δουλευει!

Πως είναι το intelliscreen X που δεν υπάρχει σπασμένο, κάτι τέτοιο δεν γίνεται?

#13   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:23

όχι γιατί κατά την γνώμη μου αυτό που κάνει το intelliscreenx είναι ανεπίτρεπτο. παίρνει το udid της συσκευής

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#14   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:24

απλα +1 , τιποτε παραπανω, τα ειπε ολα ο χρηστης!

#15   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2012 - 22:26

Ας τις σπάσουν όλες. Η καλή εφαρμογή δεν έχει να φοβάται..

Τα angry birds, cut the rope, infinity blade δεν έσπασαν; Έσπασαν.

Όλα τα άλλα είναι θεωρίες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες