Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Σεβασμό στους Έλληνες developers


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/02/2012 - 11:23

δουλειά του "developer" να δημιουργεί και να κλειδώνει .... δουλειά του hacker να ξεκλειδώνει ότι δημιουργεί ο "developer"

δυστυχώς ναι υπάρχει και το hacking ....

εγώ θα αναφέρω και άλλο 2 παράδειγμα : πόσες φορες πλήρωσες 8-9 euro για ταινία στον cinema και η ταινία δεν ήταν ούτε για 1 euro , είμαι εγώ αναγκασμένος να πληρώνω την κάθε βλακεία που βγάζει ο οποιοσδήποτε ατάλαντος σκηνοθέτης? ( θα μου πεις να μην πάω ? φυσικά θα μπορούσα αλλα η διαφήμιση αναφέρει ότι είναι η καλλίτερη ταινία όλων τον εποχών ? φταίω μετά εγώ που δεν τους δίνω ούτε 1 euro <_< )

να πληρώνω μουσική ? γιατί να το κάνω για τι έχει μέσα το CD 1 επιτυχία και τα υπόλοιπα να μην ακούγονται ? (auto ginete kirios gia emporikous skopous gia na agorazeis kathe xrono to kainourgio CD tou rouva h tis dandi )να κάτσουν να δουλέψουν και να φτιάξουν κάτι καλο τότε θα το αγοράσω ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 11:24

Αν παω σε μια καφετερια και δω σε ενα τραπεζι ενα iphone και το παρω ειναι κλεψια.Αν ομως με καποιο τροπο παω σε αυτο το τραπεζι και καταφερω να βγαλω κλωνο αυτου του iphone ετσι ωστε να το εχω κι εγω τοτε γιατι ειναι κλεψια;Αφου δεν εκλεψα κατι...
Επισης παρτε χαμπαρι πως αυτος που το κατεβασε σπασμενο το κατεβασε γιατι το βρηκε τσαμπα.Αν ηταν να το πληρωσει δεν θα το κατεβαζε.
Η πειρατια δεν θα τελιωσει ποτε κι οποιος ειναι εξυπνος θα το δει και σαν διαφημιση.

#78   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 15/02/2012 - 14:38

Οι περισσότεροι τσαμπατζήδες, υπέρμαχοι του "Κατεβάζω δωρεάν, γιατί μπορώ!" βγάζουν τ' απωθημένα τους και νιώθουν μάγκες με το να κατεβάσουν σπασμένη μια εφαρμογή της τάξης των 0.79€-3€. Μεγάλη μαγκιά! Γλίτωσες την τσέπη σου από 1/3 ενός καφέ, ή από ένα καφέ, ανάμεσα στους τόσους που πίνεις! Και ταυτόχρονα καταστρέφεις και το έργο ενός ανθρώπου αφοσιωμένου σε αυτό που κάνει.
Και όλα αυτά τα κάνεις, ενώ στην τσέπη έχεις μία συσκευή που καινούρια κάνει 660€, που οι περισσότεροι δεν έχουν τα 16GB, που και μεταχειρισμένη κάνει πάλι σχεδόν ένα μηνιάτικο, με τα νέα δεδομένα. Και που δωρεάν να την πήρες, σημαίνει ότι τα σκας κάθε μήνα, στους αληθινούς ΚΛΕΦΤΕΣ που είναι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
Και μη μου πεις ότι η πειρατεία είναι άποψη και γι' αυτό το κάνεις. Άλλο να μην αγοράζεις το dvd της καινούριας χαζοαμερικάνικης ταινίας που βγήκε κι άλλο να μην αγοράζεις την εφαρμογή του 1€, ενός Έλληνα, που μπορεί να είναι και γείτονάς σου!

#79   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 15/02/2012 - 15:35

Οι περισσότεροι τσαμπατζήδες, υπέρμαχοι του "Κατεβάζω δωρεάν, γιατί μπορώ!" βγάζουν τ' απωθημένα τους και νιώθουν μάγκες με το να κατεβάσουν σπασμένη μια εφαρμογή της τάξης των 0.79€-3€. Μεγάλη μαγκιά! Γλίτωσες την τσέπη σου από 1/3 ενός καφέ, ή από ένα καφέ, ανάμεσα στους τόσους που πίνεις! Και ταυτόχρονα καταστρέφεις και το έργο ενός ανθρώπου αφοσιωμένου σε αυτό που κάνει.
Και όλα αυτά τα κάνεις, ενώ στην τσέπη έχεις μία συσκευή που καινούρια κάνει 660€, που οι περισσότεροι δεν έχουν τα 16GB, που και μεταχειρισμένη κάνει πάλι σχεδόν ένα μηνιάτικο, με τα νέα δεδομένα. Και που δωρεάν να την πήρες, σημαίνει ότι τα σκας κάθε μήνα, στους αληθινούς ΚΛΕΦΤΕΣ που είναι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
Και μη μου πεις ότι η πειρατεία είναι άποψη και γι' αυτό το κάνεις. Άλλο να μην αγοράζεις το dvd της καινούριας χαζοαμερικάνικης ταινίας που βγήκε κι άλλο να μην αγοράζεις την εφαρμογή του 1€, ενός Έλληνα, που μπορεί να είναι και γείτονάς σου!

φιλε εχω σπασμενο και το navv και το navigon και ολα τα elite navigation και μαντεψε δεν κανουν οσο λες.αν ειναι μαγκια ή οχι εσενα τι σε κόπτη ρε φιλε?ειμαι ελευθερος να κανω οτι θελω οπως και εσυ.και να κόψουν τα crack θα πουλησω το iphone και θα παρω android αμα μου την δώσει αρκη να κατεβάζω ΤΖΑΜΠΑ.και τωρα με τα windows mobile να δεις τι εχει να γινει με τα τζαμπα.οχι φιλε μου δεν αγοραζω τπτ ουτε ταινιες ουτε εφρμογες ουτε τπτ.και ακομη και τον καφε μου οταν θα τον πιω εξω διαλέγω που θα τον πιω.και κατι ακομη.πολλες εφαρμογες δεν αξιζουν ουτε το καλαμακι απο τον καφε ετσι.

#80   ksalon

ksalon

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/02/2012 - 15:51

Οι καλές εφαρμογές σίγουρα αξίζουν το 1-3 ευρώ, προκειμένου να βγάλει λεφτά και αυτός που τις δημιούργησε, γιατί αν δεν βγάλει δεν θα ξαναδημιουργήσει. Προσωπικά έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε εφαρμογές, ελάχιστες είναι αυτές που ζουν ακόμη στο τηλέφωνο μου. Οι περισσότερες τελικά δεν μου χρειαζόντουσαν. Τις κατέβαζα για να περάσω την ώρα μου κυρίως σε αεροδρόμια ή σε μέρη που ήξερα ότι θα πάω και θα περιμένω ώρα.
Συμφωνώ με το ότι αν κάποιος μπορεί να τις πάρει τζάμπα θα τις κατεβάσει μόνο για να τις δει και μετά θα τις σβήσει, αν δεν τον ενθουσιάσουν. Οπότε ο έξυπνος developer έχει βρει ένα πολύτιμο εργαλείο marketing. Δεν είμαι developer αλλά απλός χρήστης, σκέφτομαι όμως την πορεία της εταιρίας zynga τις οποίας έτυχε να δω τα οικονομικά στοιχεία. Μπορούν οι Έλληνες developer να κάνουν το ίδιο; παιχνιδάκια που θα είναι δωρεάν ή θα τα αφήνουν να σπάνε αλλά θα παίρνουν 0,30 ευρώ, 0,20 ευρώ , 0,10 ευρώ για να δώσουν στα παιχνίδια τους υλικά κ.λ.π. Δείτε πως δουλεύουν τα something-ville παιχνίδια, έχετε την τεχνογνωσία για κάτι ανάλογο.

#81   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 15/02/2012 - 17:39

φιλε εχω σπασμενο και το navv και το navigon και ολα τα elite navigation και μαντεψε δεν κανουν οσο λες.αν ειναι μαγκια ή οχι εσενα τι σε κόπτη ρε φιλε?ειμαι ελευθερος να κανω οτι θελω οπως και εσυ.και να κόψουν τα crack θα πουλησω το iphone και θα παρω android αμα μου την δώσει αρκη να κατεβάζω ΤΖΑΜΠΑ.και τωρα με τα windows mobile να δεις τι εχει να γινει με τα τζαμπα.οχι φιλε μου δεν αγοραζω τπτ ουτε ταινιες ουτε εφρμογες ουτε τπτ.και ακομη και τον καφε μου οταν θα τον πιω εξω διαλέγω που θα τον πιω.και κατι ακομη.πολλες εφαρμογες δεν αξιζουν ουτε το καλαμακι απο τον καφε ετσι.


Εγώ μιλώ για τις ελληνικές εφαρμογές και όχι τύπου Navigon με κόστος 60+€. Και στο κάτω κάτω, η ζημιά που κάνεις στην Navigon δεν είναι ίδια με τη ζημιά σ' ένα ανεξάρτητο Έλληνα δημιουργό.
Καλά κάνεις και διαλέγεις πού θα πιεις τον καφέ σου, όπως και τι προϊόν θ' αγοράσεις, από αυτά που κυκλοφορούν. Το value for money είναι κανόνας πλέον, στην εποχή που ζούμε, αλλά και για να μαθαίνουν αυτοί που πουλάνε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους, ότι εμείς οι καταναλωτές δεν είμαστε χαζοί.
Απλά σκέψου: Μια ελληνική εφαρμογή με καλά ratings, λογικά θα ικανοποιήσει και εσένα (δεδομένου ότι την θέλεις). Γιατί λοιπόν, αφού η εφαρμογή αξίζει, να μην την αποκτήσεις νόμιμα, επιβραβεύοντας τον δημιουργό της και καταβάλλοντας ταυτόχρονα ένα πολύ μικρό ποσό της τάξης των 1-3€;

#82   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 15/02/2012 - 17:51

Εγώ μιλώ για τις ελληνικές εφαρμογές και όχι τύπου Navigon με κόστος 60+€. Και στο κάτω κάτω, η ζημιά που κάνεις στην Navigon δεν είναι ίδια με τη ζημιά σ' ένα ανεξάρτητο Έλληνα δημιουργό.
Καλά κάνεις και διαλέγεις πού θα πιεις τον καφέ σου, όπως και τι προϊόν θ' αγοράσεις, από αυτά που κυκλοφορούν. Το value for money είναι κανόνας πλέον, στην εποχή που ζούμε, αλλά και για να μαθαίνουν αυτοί που πουλάνε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους, ότι εμείς οι καταναλωτές δεν είμαστε χαζοί.
Απλά σκέψου: Μια ελληνική εφαρμογή με καλά ratings, λογικά θα ικανοποιήσει και εσένα (δεδομένου ότι την θέλεις). Γιατί λοιπόν, αφού η εφαρμογή αξίζει, να μην την αποκτήσεις νόμιμα, επιβραβεύοντας τον δημιουργό της και καταβάλλοντας ταυτόχρονα ένα πολύ μικρό ποσό της τάξης των 1-3€;

μονο σου μου λες να χεσω τον αλλοδαπο develp και να νιαστω για τον ελληνα.οχι φιλε μου τον Ελληνα τον κλασω πρωτο πρωτο.γτ?γτ δεν εχει αμεση υποστηρίξει και update αρκετοι σταματούν τις αναβαθμίσεις και δεν μπορεις να τιε παρεις σε μεγαλύτερα ios.τι κώλυμα ειναι αυτο με τους ελληνες?μονο οι ελληνες,ελληνικο προιον και τετεια.το καινουριο marketing του ελληνα?αν ναι κατ εμε αποτυχημένο και ζητιάνα.αν αξιζει θα φανει αν οχι μπουλο δεν θα χασει και τπτ απο εμενα που θα το παρω τζαμπα.οπως προείπες για το navigon.το angry birds ετσι δεν ξεκινησε και κοιτα που εφτασε και ηταν σπασμενο απο την πρωτη στιγμη που εγινε τοπ.οποτε.....δεν εχω δει κανεναν develop ελληνα η μη να παραπονιέται στο android ισως επειδη δεν δινει 100δολ το χρονο.αλλα με καποιον που μιλουσα με μια καλη εφαρμογη και κοστος 50 λεπτα τα βγαζεις σε 2 μηνες,αλλα εμεις θλουμε σε 2 μηνες να γινουμε ωνασηδες.

#83   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/02/2012 - 17:53

Οι καλές εφαρμογές σίγουρα αξίζουν το 1-3 ευρώ, προκειμένου να βγάλει λεφτά και αυτός που τις δημιούργησε, γιατί αν δεν βγάλει δεν θα ξαναδημιουργήσει. Προσωπικά έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε εφαρμογές, ελάχιστες είναι αυτές που ζουν ακόμη στο τηλέφωνο μου. Οι περισσότερες τελικά δεν μου χρειαζόντουσαν. Τις κατέβαζα για να περάσω την ώρα μου κυρίως σε αεροδρόμια ή σε μέρη που ήξερα ότι θα πάω και θα περιμένω ώρα.
Συμφωνώ με το ότι αν κάποιος μπορεί να τις πάρει τζάμπα θα τις κατεβάσει μόνο για να τις δει και μετά θα τις σβήσει, αν δεν τον ενθουσιάσουν. Οπότε ο έξυπνος developer έχει βρει ένα πολύτιμο εργαλείο marketing. Δεν είμαι developer αλλά απλός χρήστης, σκέφτομαι όμως την πορεία της εταιρίας zynga τις οποίας έτυχε να δω τα οικονομικά στοιχεία. Μπορούν οι Έλληνες developer να κάνουν το ίδιο; παιχνιδάκια που θα είναι δωρεάν ή θα τα αφήνουν να σπάνε αλλά θα παίρνουν 0,30 ευρώ, 0,20 ευρώ , 0,10 ευρώ για να δώσουν στα παιχνίδια τους υλικά κ.λ.π. Δείτε πως δουλεύουν τα something-ville παιχνίδια, έχετε την τεχνογνωσία για κάτι ανάλογο.

δεν έχεις άδικο , τελευταία είναι πολύ στην μόδα τέτοιου είδους παιχνίδια τα οποια ενώ είναι δωρεάν και έτσι στην πορεία σχεδόν αναγκάζεσαι να πληρώσεις έστω και λίγο και ενώ είσαι πωρωμένος με το παιχνίδι πολλές φορες καταλήγεις να τα δώσεις .....
νομίζω όμως για να μπορέσει να λειτουργήσει κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει το παιχνίδι και online

#84   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 15/02/2012 - 22:44

φιλε εχω σπασμενο και το navv και το navigon και ολα τα elite navigation και μαντεψε δεν κανουν οσο λες.αν ειναι μαγκια ή οχι εσενα τι σε κόπτη ρε φιλε?ειμαι ελευθερος να κανω οτι θελω οπως και εσυ.και να κόψουν τα crack θα πουλησω το iphone και θα παρω android αμα μου την δώσει αρκη να κατεβάζω ΤΖΑΜΠΑ.και τωρα με τα windows mobile να δεις τι εχει να γινει με τα τζαμπα.οχι φιλε μου δεν αγοραζω τπτ ουτε ταινιες ουτε εφρμογες ουτε τπτ.και ακομη και τον καφε μου οταν θα τον πιω εξω διαλέγω που θα τον πιω.και κατι ακομη.πολλες εφαρμογες δεν αξιζουν ουτε το καλαμακι απο τον καφε ετσι.


Εντάξει, τώρα με τη "τζαμπατζίδικη" λογική σου πλήρωνε τα μνημόνια που κάτι αντιλήψεις σαν τις δικές σου δημιούργησαν.

#85   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 15/02/2012 - 22:56

Εντάξει, τώρα με τη "τζαμπατζίδικη" λογική σου πλήρωνε τα μνημόνια που κάτι αντιλήψεις σαν τις δικές σου δημιούργησαν.

εσυ που δεν εχεις δεν τα πληρωνεις?οτι να ναι εισαι πραγματικα.

#86   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 22:57

αυτο γιατι εχει μεινει ξεκλειδωτο νομιζω εξαντληθηκε ως θεμα.. LOCKED!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες