Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπερχρέωση Internet cosmote 760€ πέραν του δωρεάν 1.5 GB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   TECTUS

TECTUS

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:04

Μέσα σε 2 εβδομάδες μου χρεωσαν 7 GB χρηση Internet και απο 100€ το μήνα μου ηρθε 760€ Εχωντας στη δουλειά και στο σπιτι wifi και κανοντας λογικοτατη και πάντα ελεγχόμενη χρηση του τηλεφωνου αμφισβητω βάσιμα τη χρέωση του όγκου δεδομένων.
Ζητώντας τους να μου γνωστοποιήσουν τους τόπους και χρονους καταγραφής της χρήσης των δεδομένων ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ και μου αναφερουν ότι μόνο δικαστικά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, ενω και απο την ΕΕΤΤ Εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομιων λένε ότι είναι υποχρέωση τους.
Γνωρίζει κάποιος φίλος ανάλογη περίπτωση, έκβαση της ή τροπο αντιμετώπισης?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MANGAKOS97

MANGAKOS97

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:07

ποια εταιρια πηγε να σε κλεπσει να κσεσ εαν κατεβαζεισ εφαρμογεσ ευκολα μπορεισ να την πατισεισ

#3   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:10

Μέσα σε 2 εβδομάδες μου χρεωσαν 7 GB χρηση Internet και απο 100€ το μήνα μου ηρθε 760€ Εχωντας στη δουλειά και στο σπιτι wifi και κανοντας λογικοτατη και πάντα ελεγχόμενη χρηση του τηλεφωνου αμφισβητω βάσιμα τη χρέωση του όγκου δεδομένων.
Ζητώντας τους να μου γνωστοποιήσουν τους τόπους και χρονους καταγραφής της χρήσης των δεδομένων ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ και μου αναφερουν ότι μόνο δικαστικά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, ενω και απο την ΕΕΤΤ Εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομιων λένε ότι είναι υποχρέωση τους.
Γνωρίζει κάποιος φίλος ανάλογη περίπτωση, έκβαση της ή τροπο αντιμετώπισης?


Προχτές έγινε σχετική συζήτηση, και ένας φίλος ανέφερε οτι σε φίλο του έπεσε χρέωση 1100 ευρώ και οτι είχε ξεπερασει το 1GΒ κατα 4GB (είχε κάνει δηλαδή 5GB χρήση). Αλλα είπε οτι του είπανε ακριβώς πότε έγινε αυτό (μας ανέφερε κάτι για 4-5 το πρωί ξημερώματα). Οποτε λογικά θα πρέπει να μπορούν να σου πούνε, έτσι κι αλλιώς δε θα φαίνεται και στο λογαριασμό?

Ειχαμε επισης την κουβέντα ότι είναι απαράδεκτο αυτό γιατί στην βονταφον πριν 2 χρόνια μας είχε έρθει μήνυμα που έλεγε με βάση κάποιους ευρωπαικούς νόμους κλπ κλπ (κανονισμούς δε θυμάμαι ακριβώς), οτι με το που ξεπεράσει κάποιος τα δεδομένα του μέχρι το ποσό των 60 ευρώ σαν χρέωση πάνω απο το πάγιό του θα κόβεται το ιντερνετ ώστε να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις.

Τον φίλο προχτές επίσης τον ρωτήσαμε μπας και είχε το icloud ανοιχτό κι έγινε κανα backup την ώρα που ήταν σε 3g. Γιατί κάτι άλλο δε μπορώ να φανταστώ, εγώ εχω 500 ΜΒ το μήνα και είμαι αρκετά σε μέρη με wifi και οταν είμαι στο δρόμο με όλα ανοιχτά και χρήση (οχι βεβαια πολλά βίντεο και ραδιόφωνο αλλα γενικώς καλή χρήση) και πάλι δεν ξεπερνάω τα 350/400 ΜΒ το μήνα.
Whatsapp doc?

#4   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:11

ποια εταιρια πηγε να σε κλεπσει να κσεσ εαν κατεβαζεισ εφαρμογεσ ευκολα μπορεισ να την πατισεισ


Εφαρμογές πάνω απο κάποια ΜΒ δεν αφήνει να κατέβουν απο το AppStore με 3G (ενημερωτικά, απ'ότι έχω δει)
Whatsapp doc?

#5   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:14

Ειχαμε επισης την κουβέντα ότι είναι απαράδεκτο αυτό γιατί στην βονταφον πριν 2 χρόνια μας είχε έρθει μήνυμα που έλεγε με βάση κάποιους ευρωπαικούς νόμους κλπ κλπ (κανονισμούς δε θυμάμαι ακριβώς), οτι με το που ξεπεράσει κάποιος τα δεδομένα του μέχρι το ποσό των 60 ευρώ σαν χρέωση πάνω απο το πάγιό του θα κόβεται το ιντερνετ ώστε να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις.

Αυτό ισχύει για roaming data.
Για το εσωτερικό, πλέον η vodafone όταν φτάσεις στο 80% του πακέτου σου, σου στέλνει SMS και σε πληροφορεί.

#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:15

Θα απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη και θα συμβουλευτείς ένα δικηγόρο.Πρώτον για το πως μπορείς να παγώσεις την αποπληρωμή του υπέρογκου αυτού ποσού μέχρι την "Εκδίκαση" της απόφασης και δεύτερον για το πως θα μπορέσεις να πάρεις τα αναλυτικά στοιχεία για τις χρεώσεις που σου καταλογίζουν.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 23/02/2012 - 16:18

ezgif_com_crop_2.gif


#7   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:17

Εφαρμογές πάνω απο κάποια ΜΒ δεν αφήνει να κατέβουν απο το AppStore με 3G (ενημερωτικά, απ'ότι έχω δει)


πάνω από 20 για την ακρίβεια

#8   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:19

Αυτό ισχύει για roaming data.
Για το εσωτερικό, πλέον η vodafone όταν φτάσεις στο 80% του πακέτου σου, σου στέλνει SMS και σε πληροφορεί.


Το μήνυμα τότε έτσι έλεγε, εκτός αν άλλαξε κάτι απο τότε. Δεν έλεγε για roaming και το θυμάμαι σίγουρα επειδή ήταν 2-3 μήνες μετά που είχα γίνει μπάχαλο με τη βόντα επειδή την επόμενη μέρα της αλλαγής σε μεγαλύτερο πακέτο ίντερνετ (είχα πάρει και το είχα αλλάξει απο 350 σε 750ΜΒ τότε που δεν ήταν ακόμη ενσωματωμένο στα πακέτα τηλεφωνίας) ειχε ενεργοποιηθεί το πακέτο μου και μετά απο ενα μήνα ήρθε λογαριασμός 500+ ευρώ και πήρα και με τα πολλά έμαθα οτι είχε γίνει λάθος του συστήματος και είχε απενεργοποιηθεί μια μέρα μετά το πακέτο μου και εγώ συνέχιζα να χρησιμοποιώ δεδομένα. Μου το διορθώσανε το θέμα εννοείται και δεν πλήρωσα τίποτα εκτός του παγίου μου, αλλά θυμάμαι καθαρά το μήνυμα και είχα σκεφτεί τότε οτι βεβαια με όλες τις βλακείες που μπορεί να γίνουν καλά κάνουνε και βάλανε κόφτη.

Βέβαια οπως είπα πάει πολύς καιρός, πιθανώς να άλλαξε κάτι. Αλλα θα το ψάξω. Αυτό με το 80 τοις εκατό και SMS ναι το έχω υπόψην (αν και τα παρακολουθώ ανελλιπώς τα ΜΒ)
Whatsapp doc?

#9   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:19

πάνω από 20 για την ακρίβεια



Ναι αυτό θυμόμουν αλλα δεν είμουν 100 τοις εκατό σίγουρη
Whatsapp doc?

#10   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:20

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο με τετοια χρεωση! :blink:
επισης ξερω και εγω πως μετα απο καποιο ποσο πχ 60-70 οπως ειπαν και τα παιδια στο κοβουν η σε ενημερωνουν με μηνυμα να ξερεις οτι το εχεις ξεπερασει..οχι να σε αφησουν μεχρι τα 760!! :excl:

#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:21

Έχουν αποθρασυνθεί πλήρως στη Βόνταφον και στην Κοσμοτέ εν μέσω κρίσης.Δεν καταλαβαίνουν μάλλον ότι έτσι ο κόσμος στρέφεται εναντίον τους.

Στο 80% είναι αλήθεια ότι στέλνουν μήνυμα αλλά μπορεί να το καθυστερήσουν και λίγο και να έχεις χαλάσει παραπάνω ΜΒ.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 23/02/2012 - 16:22

Αναρτημένη εικόνα


#12   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:21

παιδιά η wind ενημέρωσε φιλαράκι προχθές ότι έκανε χρέωση ίντερνετ πρωινές ώρες της τάξεως των 850 ευρώ...ο φίλος είναι με ένα sony ericson 2ετίας. Πώς γίνεται να γίνει τέτοια χρέωση με τέτοιο τηλέφωνο??

#13   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:26

παιδιά η wind ενημέρωσε φιλαράκι προχθές ότι έκανε χρέωση ίντερνετ πρωινές ώρες της τάξεως των 850 ευρώ...ο φίλος είναι με ένα sony ericson 2ετίας. Πώς γίνεται να γίνει τέτοια χρέωση με τέτοιο τηλέφωνο??


Ασε, νομίζω η κοσμοτέ και η wind πάνε να βγάλουν τα σπασμένα απο τις επιδοτήσεις :lol:

2ετίας άσχετο φαντάζομαι (και το iphone 3gs διετίας είναι, λέμε τώρα). Έχει πακέτο δεδομένων? Αλλα και τί να έκανε το sony ericsson για να φτάσει τέτοιο ποσό? :huh:
Whatsapp doc?

#14   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:27

Μπορεί να έκανε χρήση του "Market" της εταιρίας (κατά λάθος) και να είχε μείνει ανοιχτό...Στα παλιά τηλέφωνα συνέβαινε αυτό συχνά πυκνά..

ezgif_com_crop_2.gif


#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:28

Mε 850E το αγοράζεις το μάρκετ όλο.Τι να αγοράσει πια.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες