Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπερχρέωση Internet cosmote 760€ πέραν του δωρεάν 1.5 GB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:31

παιδιά καμια σχέση το 3gs με το sony που αναφέρομαι...μεγάλες χρεώσεις με iphone μπορώ να τις καταλάβω, αλλα με τέτοιο κινητό δηλαδή πόσα ΜΒ μπορεί να κατέβασε μέσα σε 2-3 ώρες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:33

Γιατί δεν ελέγχετε είτε μέσω του αντίστοιχου app ,είτε μέσω sms, είτε μέσω του site για το υπολειπόμενό σας? Μη περιμένετε καμία ενημέρωση απο τις εταιρίες.

#18   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:34

Το μήνυμα τότε έτσι έλεγε, εκτός αν άλλαξε κάτι απο τότε. Δεν έλεγε για roaming και το θυμάμαι σίγουρα επειδή ήταν 2-3 μήνες μετά που είχα γίνει μπάχαλο με τη βόντα επειδή την επόμενη μέρα της αλλαγής σε μεγαλύτερο πακέτο ίντερνετ (είχα πάρει και το είχα αλλάξει απο 350 σε 750ΜΒ τότε που δεν ήταν ακόμη ενσωματωμένο στα πακέτα τηλεφωνίας) ειχε ενεργοποιηθεί το πακέτο μου και μετά απο ενα μήνα ήρθε λογαριασμός 500+ ευρώ και πήρα και με τα πολλά έμαθα οτι είχε γίνει λάθος του συστήματος και είχε απενεργοποιηθεί μια μέρα μετά το πακέτο μου και εγώ συνέχιζα να χρησιμοποιώ δεδομένα. Μου το διορθώσανε το θέμα εννοείται και δεν πλήρωσα τίποτα εκτός του παγίου μου, αλλά θυμάμαι καθαρά το μήνυμα και είχα σκεφτεί τότε οτι βεβαια με όλες τις βλακείες που μπορεί να γίνουν καλά κάνουνε και βάλανε κόφτη.

Βέβαια οπως είπα πάει πολύς καιρός, πιθανώς να άλλαξε κάτι. Αλλα θα το ψάξω. Αυτό με το 80 τοις εκατό και SMS ναι το έχω υπόψην (αν και τα παρακολουθώ ανελλιπώς τα ΜΒ)

Όπως σού είπα ισχύει για το εξωτερικό και ειδικότερα αφορά προγράμματα συμβολαίου χωρίς ενσωματωμένο όγκο δεδομένων/Καρτοκινητή & Καρτοπρόγραμμα. Αυτό δεν άλλαξε, έτσι ήταν πάντα, μετά από νόμο που επέβαλε η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για τα προγράμματα συμβολαίου με ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, ισχύει το SMS στο 80 & στο 100% του ορίου που έχεις στο συμβόλαιό σου

Όταν η μηνιαία χρέωση από τη χρήση Mobile Internet στο εξωτερικό (στην Ευρωπαϊκή Ένωση) φθάσει τα 49,2€/μήνα οι συνδρομητές λαμβάνουν μία πρώτη ενημέρωση μέσω SMS σχετικά με την κατανάλωσή τους. Επιπλέον, λαμβάνουν μια δεύτερη ενημέρωση όταν η μηνιαία χρέωση από τη χρήση Mobile Internet στο εξωτερικό φθάσει τα 61,5€/μήνα, οπότε και η υπηρεσία διακόπτεται.

Σε περίπτωση που επιθυμούν να συνεχίσουν τη χρήση Mobile Internet στην ΕΕ μπορούν να στείλουν μήνυμα με την λέξη "GO" στο σύντομο κωδικό 1230 (χωρίς χρέωση).

Tip: Προκειμένου να μη διακοπεί η χρήση του Mobile Internet στο εξωτερικό, συνιστάται η αποστολή του μηνύματος "GO" πριν το όριο των 61,5€/μήνα της χρήσης.

ΠΗΓΗ

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 23/02/2012 - 16:37


#19   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:36

Όπως σού είπα ισχύει για το εξωτερικό και ειδικότερα αφορά προγράμματα συμβολαίου χωρίς ενσωματωμένο όγκο δεδομένων/Καρτοκινητή & Καρτοπρόγραμμα.

Για τα προγράμματα συμβολαίου με ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, ισχύει το SMS στο 80 & στο 100% του ορίου που έχεις στο συμβόλαιό σου

Όταν η μηνιαία χρέωση από τη χρήση Mobile Internet στο εξωτερικό (στην Ευρωπαϊκή Ένωση) φθάσει τα 49,2€/μήνα οι συνδρομητές λαμβάνουν μία πρώτη ενημέρωση μέσω SMS σχετικά με την κατανάλωσή τους. Επιπλέον, λαμβάνουν μια δεύτερη ενημέρωση όταν η μηνιαία χρέωση από τη χρήση Mobile Internet στο εξωτερικό φθάσει τα 61,5€/μήνα, οπότε και η υπηρεσία διακόπτεται.

Σε περίπτωση που επιθυμούν να συνεχίσουν τη χρήση Mobile Internet στην ΕΕ μπορούν να στείλουν μήνυμα με την λέξη "GO" στο σύντομο κωδικό 1230 (χωρίς χρέωση).

Tip: Προκειμένου να μη διακοπεί η χρήση του Mobile Internet στο εξωτερικό, συνιστάται η αποστολή του μηνύματος "GO" πριν το όριο των 61,5€/μήνα της χρήσης.

ΠΗΓΗ


Καλά στο εξωτερικό δε θα τα χρησιμοποιούσα που να με πληρώνανε χαχα! Καρτοκινητή κι άγιος ο Θεός (και wifi)
Δε συμφέρει καθόλου.
Whatsapp doc?

#20   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:43

Καλα αν ειναι να χτυπανε καμπανες οι εταιρειες στους καταναλωτες για 700 και 800 ευρω χρεωσεις ιντερνετ...
ψαχνουν για χρηστες που θα τσιμπησουν και θα βγαλουν τα σπασμενα οπως ειπε κ η marilina απο τις επιδοτησεις και τις διακοπες!

#21   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:43

Μιας και το έφερε η κουβέντα για τη χρήση δεδομένων GPRS ή 3G, έχω βάλει στο iPhone πριν από μερικές εβδομάδες μια εφαρμογή που υπόσχεται να μειώσει την χρήση δεδομένων μέχρι και 80%.
Έχει πολύ καλά reviews και πράγματι φαίνεται πως κάνει τη δουλειά του.

http://itunes.apple....d423545287?mt=8

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: panart, 23/02/2012 - 16:48


#22   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:45

Προχτές έγινε σχετική συζήτηση, και ένας φίλος ανέφερε οτι σε φίλο του έπεσε χρέωση 1100 ευρώ και οτι είχε ξεπερασει το 1GΒ κατα 4GB (είχε κάνει δηλαδή 5GB χρήση). Αλλα είπε οτι του είπανε ακριβώς πότε έγινε αυτό (μας ανέφερε κάτι για 4-5 το πρωί ξημερώματα). Οποτε λογικά θα πρέπει να μπορούν να σου πούνε, έτσι κι αλλιώς δε θα φαίνεται και στο λογαριασμό?

Ειχαμε επισης την κουβέντα ότι είναι απαράδεκτο αυτό γιατί στην βονταφον πριν 2 χρόνια μας είχε έρθει μήνυμα που έλεγε με βάση κάποιους ευρωπαικούς νόμους κλπ κλπ (κανονισμούς δε θυμάμαι ακριβώς), οτι με το που ξεπεράσει κάποιος τα δεδομένα του μέχρι το ποσό των 60 ευρώ σαν χρέωση πάνω απο το πάγιό του θα κόβεται το ιντερνετ ώστε να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις.

Τον φίλο προχτές επίσης τον ρωτήσαμε μπας και είχε το icloud ανοιχτό κι έγινε κανα backup την ώρα που ήταν σε 3g. Γιατί κάτι άλλο δε μπορώ να φανταστώ, εγώ εχω 500 ΜΒ το μήνα και είμαι αρκετά σε μέρη με wifi και οταν είμαι στο δρόμο με όλα ανοιχτά και χρήση (οχι βεβαια πολλά βίντεο και ραδιόφωνο αλλα γενικώς καλή χρήση) και πάλι δεν ξεπερνάω τα 350/400 ΜΒ το μήνα.



http://www.iphonehel...sage-και-φραγή/

Εδώ είναι που κάναμε την συζήτηση που είπε η Μαριλίνα.

#23   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:47

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/98620-app-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-3g-internet-data-usage-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%86%cf%81%ce%b1%ce%b3%ce%ae/

Εδώ είναι που κάναμε την συζήτηση που είπε η Μαριλίνα.


Μπράβο βρε καμάρι. Τί έκανε τελικά ο φίλος σου έβγαλε άκρη?
Whatsapp doc?

#24   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:49

Μιας και το έφερε η κουβέντα για τη χρήση δεδομένων GPRS ή 3G, έχω βάλει στο iPhone πριν από μερικές εβδομάδες μια εφαρμογή που υπόσχεται να μειώσει την χρήση δεδομένων μέχρι και 80%.
Έχει πολύ καλά reviews και πράγματι φαίνεται πως κάνει τη δουλειά του.

http://itunes.apple....d423545287?mt=8

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα



Ναι αλλα αν δεις τί λέει

"Onavo supports your DOWNLOAD data only at this stage, and no media streaming or VoIP apps, like YouTube or Skype"

Whatsapp doc?

#25   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:51

Μιας και το έφερε η κουβέντα για τη χρήση δεδομένων GPRS ή 3G, έχω βάλει στο iPhone μια εφαρμογή πριν από μερικές εβδομάδες που υπόσχεται να μειώσει την χρήση δεδομένων μέχρι και 80%.
Έχει πολύ καλά reviews και πράγματι φαίνεται πως κάνει τη δουλειά του.

http://itunes.apple....d423545287?mt=8

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Αν σου συμβεί αυτό που έπαθε ο Tectus και που το έπαθε και ένας φίλος μου το ONAVO δε σε σώζει!

#26   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:52

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/98620-app-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-3g-internet-data-usage-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%86%cf%81%ce%b1%ce%b3%ce%ae/

Εδώ είναι που κάναμε την συζήτηση που είπε η Μαριλίνα.

Ότι και νάναι, οι Ευρωπαϊκοί νόμοι ισχύουν για data roaming (χρήση στο εξωτερικό), ΚΑΙ μόνο για συμβόλαια που δεν έχουν πακέτο data, και δεν σου κόβουν τα data αν χρεωθείς τα 60€ για χρήση στο εσωτερικό.
Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν.

#27   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:52

Για τα προγράμματα συμβολαίου με ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, ισχύει το SMS στο 80 & στο 100% του ορίου που έχεις στο συμβόλαιό σου


Να σημειωσω οτι τουλαχιστον στα εταιρικά συμβόλαια της vodafone,αυτό με το SMS δυστυχώς δεν ισχύει.

Μπορείς να ενημερώνεσαι μόνο καλώντας ή στέλνοντας SMS στο 1284.

Η φυσικά από κάποιο ανάλογο app.

#28   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:57

Ναι αλλα αν δεις τί λέει

"Onavo supports your DOWNLOAD data only at this stage, and no media streaming or VoIP apps, like YouTube or Skype"


Στη λίστα "Session Details" έχει και το youtube (αν και δεν το χρησιμοποιώ πολύ σε 3G)...
Πάντως και 29MB που γλίτωσα ως τώρα καλά είναι.

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: panart, 23/02/2012 - 16:57


#29   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 16:59

Αν σου συμβεί αυτό που έπαθε ο Tectus και που το έπαθε και ένας φίλος μου το ONAVO δε σε σώζει!


Άσφαλώς όχι αλλά κάποια MB ίσως τα γλυτώσεις.

#30   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:00

Ότι και νάναι, οι Ευρωπαϊκοί νόμοι ισχύουν για data roaming (χρήση στο εξωτερικό), ΚΑΙ μόνο για συμβόλαια που δεν έχουν πακέτο data, και δεν σου κόβουν τα data αν χρεωθείς τα 60€ για χρήση στο εσωτερικό.
Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν.


Ασχέτως απο αυτό, τελικά πώς βγάζεις άκρη με κάτι τέτοιο? Δηλαδή ακόμα και τη χρέωση να δεις (οτι έγινε την τάδε ώρα και τόσα ΜΒ), πώς αποδεικνύεις ότι δεν το έκανες?
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες