Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Vodafone unlimited με Internet - Tethering τέλος από τη Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
525 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:24

Στην τελική παιδεύεστε με ένα tethering που είναι μόνο μέσω καλωδίου είτε bluetooth..

Εδώ υπάρχουν ασύρματες λύσεις, το ξεχάσατε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   schatz

schatz

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:35

Η λύση υπάρχει!!! και δουλεύει (σε Mac όμως) μια και καλή!

My link

#243   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:49

Λοιπόν...

Μιας και αρκετοί έχουν "κολλήσει" στο κάνω Restore κλπ... αλλά και αρκετοί άλλοι είναι στην 3.1.2 όπου το αρχείο που έχει στείλει άλλος φίλος ΔΕΝ δουλέυει σωστά... (τουλ. σε μένα εξαφανίζονται τα mms settings)...

Άνοιξα το 3.1.2 ipsw μου και έβγαλα από μέσα τη 5.0 έκδοση των ORIGINAL carrier settings της Vodafone... το έκανα ipcc και σας τα ανέβασα

Vodafone_gr.ipcc (αν βγάζει μια αλαμπουρνέζικη σελίδα, κάντε κλικ εδώ, κατεβάστε το αρχείο και το .zip κάντε το .ipcc)

Κανονικά το ΙΔΙΟ αρχείο είναι και στην 3.1.3, αλλά επειδή δεν το έχω επιβεβαιώσει... δεν είμαι 100% σίγουρος.

Μετά ακολουθήστε τις "γνωστές" οδηγίες δηλ:

1) Κλείνουμε το iTunes
2) Start->Run και γραφουμε: "%ProgramFiles%\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1 (με τα εισαγωγικά)
3) Ανοίγουμε το iTunes
4) Συνδέουμε το iPhone και πηγαίνουμε στη συσκευή.
5) Πατάμε Shift+Restore και ανοίγει ένα πλαίσιο διαλόγου. Επιλέγουμε από το drop-down menu να βρούμε αρχείο .ipcc
6) Πηγαίνουμε στην τοποθεσία όπου έχουμε κάνει unzip το παρακάτω αρχείο και το επιλέγουμε.
7) Αφού κάνει το update (κρατάει 1-2 δευτερόλεπτα και δεν βγάζει κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης, οπότε don't worry) αποσυνδέουμε το iPhone.
Κάνουμε restart στο iPhone (κλείνουμε και ανοίγουμε) και είμαστε ΟΚ!


Στο Mac το 2 είναι "ανοίξτε ένα terminal και γράψτε: defaults write com.apple.iTunes carrier-testing -bool TRUE και το 5 αντί για shift-restore είναι option-restore

Αν δεν μπορείτε να επιλέξετε το .ipcc δοκιμάστε πάλι ή κάντε κανά reboot, πάντως πιάνει κάποια στιγμή.

ΑΝ... σας βγάλει κάποιο error την ώρα που περνάει το .ipcc στο iphone... ή το .ipcc σας δεν κατέβηκε σωστά, ή απλά διαπίστωσε ότι υπάρχει πιο πρόσφατο στο τηλ. σας. ΑΝ σας συμβεί (δε θα πρέπει γιατί αυτό που ανέβασα είναι signed κανονικά από Apple...) πείτε μου και θα σας φτιάξω ένα έκδοση 5.2 για να δοκιμάσετε.

Τελικά, μετά τη παρέμβαση αυτή... θα είναι σαν να έχετε κάνει restore... και όλα θα είναι μέλι-γάλα... όσο ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ UPDATE carrier settings ή Upgrade σε έκδοση πάνω από 3.1.3 (αυτό... σας είχε ξεφύγει... στο επόμενο update... πχ iPhone OS 4.0 που θα θέλουμε όλοι.. θα "φάμε" το νέο .ipcc με το ζόρι... ... οπότε... μέχρι τότε πρέπει να το λύσουμε!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ!!!!)

Ελπίζω με αυτό το τρόπο... να έχουμε ΟΛΟΙ πάλι tethering... αλλά ελπίζω σοβαρά ΟΛΟΙ μας να αλλάξουμε πάροχο... ή να φροντίσουμε να αλλάξουμε τη πολιτική της Vodia-Fone με πρώτη ευκαιρία... Α Μ Ε Σ Α.

Επίσης, για όσους θέλουν το κείμενο της καταγγελίας που έστειλα στην ΕΕΤΤ, στείλτε μου ένα mail στο xmacstar (ατ) yahoo (ντοτ) gr και θα σας το στείλω... για να αλλάξετε τα στοιχεία (ΜΟΝΟ επώνυμες καταγγελίες στην ΕΕΤΤ περνάνε) και να το στείλετε στο katanalotes (ατ) eett (ντοτ) gr ώστε να... τους κανονίσουν... κάποτε... Φυσικά είναι ενδεικτικό του δικού μου στυλ, και μπορείτε να το αλλάξετε/βελτιώσετε... κλπ.

Παρακαλώ όσους χρησιμοποιήσουν το .ipcc και λύση μου και δουλέψει, να το αναφέρουν μαζί με έκδοση (3.1.x κλπ) και ποιο iPhone έχουν (2g, 3g, 3gs)...

Τέλος, αν κάνετε link στα αρχεία που ανέβασα... παρακαλώ να είναι μέσα στο link και το υπόλοιπο κείμενο (που είναι και ο σκοπός... για να δώσουμε σίγουρη, μόνιμη λύση... όχι απλά το patch!)


Φιλικά,

Ανδρέας

Τελευταία επεξεργασία από: McX, 08/04/2010 - 12:57


#244   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:52

Η λύση υπάρχει!!! και δουλεύει (σε Mac όμως) μια και καλή!

My link


Το έκανα και εγώ έτσι... ΑΛΛΑ:

-Είναι λύση ΑΝΑΓΚΗΣ... γιατί κάνει patch (πλήρως reversible με ένα ssh και mv το hacked και αντικατάσταση με το .backup) σε ένα CORE αρχείο... (που αλήθεια... δεν είμαστε σίγουροι ΤΙ κάνει ;) )
- Θέλει JailBreak

οπότε... ας το δοκιμάσουν... τελευταίο... και μόνο σε απόγνωση... (εγώ θα προτιμούσα το restore από αυτό ;) αλλά ΕΠΡΕΠΕ να το δοκιμάσω ;) )


Φιλικά,

Ανδρέας

ΥΓ: ακόμη και με το παραπάνω... πρέπει να φτιάξετε νέο .ipcc ή να κατεβάσετε κάποιο profile από ένα από τα "γνωστά" site... οπότε....

#245   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:53

αν και δεν με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος οδηγος που εφτιαξες επειδη ειμαι στην cosmote ενα μεγαλο μπραβο που καθησες και ασχοληθηκες και το μοιραστηκες μαζι μας.το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η πρωτη προταση σου...

+1 απο εμενα.

#246   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 12:57

Στην τελική παιδεύεστε με ένα tethering που είναι μόνο μέσω καλωδίου είτε bluetooth..

Εδώ υπάρχουν ασύρματες λύσεις, το ξεχάσατε?


Η λύση με το proxy είναι μια χαρά... αλλά αυτό είναι πέρα και πάνω από το "θέμα".. που περιλαμβάνει την αδιαφορία μιας εταιρίας, την "ελληνική" αντίδραση του κόσμου (δε-βαριέσαι-τι-είχαμε-τι-χάσαμε-ξέρει-ο-provider-καλύτερα), και ότι μπορεί να επεκταθεί το φαινόμενο και σε άλλους providers... ΧΩΡΙΣ λόγο... ενώ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑ... τα MB που αγοράζουμε...

Επίσης... θέλει JailBreak... που μπορεί κάποιοι να μην μπορούν να κάνουν... ή να μη θέλουν...


Φιλικά,

Ανδρέας

#247   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 13:00

αν και δεν με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος οδηγος που εφτιαξες επειδη ειμαι στην cosmote ενα μεγαλο μπραβο που καθησες και ασχοληθηκες και το μοιραστηκες μαζι μας.το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η πρωτη προταση σου...

+1 απο εμενα.


Το άλλαξα... και δεν εννοούσα ότι βαρέθηκα να διαβάζω... και να βοηθάω.. αλλά το ότι είναι ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ότι εν έτη 2010... να συζητάμε πως θα έχουμε πίσω... κάτι που είχαμε, δικαιούμαστε, δεν τους κοστίζει τίποτα... και απλά θέλουν να μας ξεζουμίσουν... τώρα... που τα πράγματα είναι έτσι και αλλιώς δύσκολα... για ΟΛΟΥΣ...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... και ελπίζω να είναι λύση για όλους!


Φιλικά,

Ανδρέας

#248   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/04/2010 - 14:27

Δηλαδη ρε Αλεξ, μας δουλεουν κανονικα!!! Μας λενε να το παρακαμψουμε με ενα τροπο ηδη γνωστο, κανοντας δηλ. restore και μετα να μην αποδεχθουμε τα carrier settings update. Κανονικο δουλεμα ετσι? Ε,ρε cosmote που τους χρειαζετε!!! :mad:

Καλα λεω εγω οτι ολα ισχυουν κανονικα. Οι χρεωσεις για το tethering δεν εχουν αλλαξει. Απλα σε οσους "φωναζουν" δινουν αυτη την προσωρινη λυση...απλα αισχος και ντροπη τους!!! :mad:


Έλα ντε.. Περίμενα κι εγώ να στείλουν κάτι καινούριο... Και έστειλαν έναν τρόπο που τον έχουν πει τόσες φορές...
Απορώ γιατί δεν το παίρνουν πίσω μετά από όλα αυτά.. Εμένα όταν με πήραν τηλέφωνο κι όλας, μου παν ότι τελευταία δέχτηκαν αρκετά παράπονα και φορητότητες και η λύση μέχρι στιγμής είναι μόνο αυτή..

Και άσε που και σαν τρόπος μου ακούγεται πολύ γελοίος.. Πέρα από το ότι δεν είναι λύση αυτή γιατί χάνονται και τα savings που έχεις ή ο,τιδήποτε άλλο (και μην ξεχνάμε είναι προσωρινή λύση και πάλι) , δεν ακούγεται και περίεργο η ίδια εταιρία να σου προτείνει να κάνεις restore και να μην κάνεις accept το update τους?

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 08/04/2010 - 14:29


#249   Nasos11

Nasos11

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 15:00

Λοιπόν γράφω τα βήματα για pc, που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να επαναφέρει τις παλιές ρυθμίσεις της vodafone χωρίς να κάνει restore. Είναι απλά ένα ξεκαθάρισμα των οδηγιών που υπάρχουν διάσπαρτες σε αυτό το thread, μαζί με το .ipcc αρχείο. Ευχαριστώ τα παιδιά για τη συμβολή τους στην αντιμετώπιση των κλεφτών! Γιατί όσο υπάρχουν κλέφτες (παντός είδους) θα υπάρχουν και πιο μάγκες που θα τους τη φέρνουν!!

Πρώτον κατεβάζουμε το παρακάτω αρχείο και το ξεζιπάρουμε. Μέσα έχει μόνο το Vodafone_gr.ipcc. Το αποθηκεύουμε κάπου.
Και μετά έχουμε και λέμε:
1) Κλείνουμε το iTunes
2) Start->Run και γραφουμε: "%ProgramFiles%\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1 (με τα εισαγωγικά)
3) Ανοίγουμε το iTunes
4) Συνδέουμε το iPhone και πηγαίνουμε στη συσκευή.
5) Πατάμε Shift+Restore και ανοίγει ένα πλαίσιο διαλόγου. Επιλέγουμε από το drop-down menu να βρούμε αρχείο .ipcc
6) Πηγαίνουμε στην τοποθεσία όπου έχουμε κάνει unzip το παρακάτω αρχείο και το επιλέγουμε.
7) Αφού κάνει το update (κρατάει 1-2 δευτερόλεπτα και δεν βγάζει κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης, οπότε don't worry) αποσυνδέουμε το iPhone.
8) Κάνουμε restart στο iPhone (κλείνουμε και ανοίγουμε) και είμαστε ΟΚ!

Αν πάτε στις Ρυθμίσεις->Γενικά->Χρήση θα δείτε ότι λείπει ο επιπλέον μετρητής χρόνου κοινής χρήσης ιντερνετ και αν επιχειρήσετε να συνδεθείτε με tethering δεν σας πετάει πλέον στη σελίδα της vodafone! Επιπλέον, όταν συνδέσετε το iPhone στον υπολογιστή θα σας πει το iTunes ότι υπάρχει ενημέρωση των carrier settings. Φυσικά πατάτε Cancel!!!

Ευχαριστώ και πάλι όλα τα παιδιά για τις οδηγίες τους και την παροχή του .ipcc αρχείου! Σε αυτούς οφείλονται αυτές οι οδηγίες. Εγώ απλά τις μάζεψα και τις ξεκαθάρισα λίγο.

Και τέλος: Αυτό το μήνυμα το στέλνω με TETHERING! Γιατί ΜΠΟΡΩ!!! :)


Σ' ευχαριστώ πολύ, μόλις το έκανα και συνδέθηκε κανονικά, δεν με πήγε στη σελίδα Βοδαφον για να πληρώσω!
Ελπίζω να μην έχει κάποια άλλη χρέωση!

#250   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 15:24

Και άσε που και σαν τρόπος μου ακούγεται πολύ γελοίος.. Πέρα από το ότι δεν είναι λύση αυτή γιατί χάνονται και τα savings που έχεις ή ο,τιδήποτε άλλο (και μην ξεχνάμε είναι προσωρινή λύση και πάλι) , δεν ακούγεται και περίεργο η ίδια εταιρία να σου προτείνει να κάνεις restore και να μην κάνεις accept το update τους?


Απλά πληροφοριακά... δεν χάνεις τίποτα αν κάνεις Full Backup και Restore... αν πεις ότι είναι το ίδιο iPhone μετά όταν "επανέλθει"... το πρόβλημα είναι ότι απ΄ότι λένε πρέπει να το κάνεις λέει restore σαν νέο iPhone... άρα αντίο Backup, settings κλπ... Γελίο.

#251   nikpelgr

nikpelgr

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 15:30

Λοιπόν...

Μιας και αρκετοί έχουν "κολλήσει" στο κάνω Restore κλπ... αλλά και αρκετοί άλλοι είναι στην 3.1.2 όπου το αρχείο που έχει στείλει άλλος φίλος ΔΕΝ δουλέυει σωστά... (τουλ. σε μένα εξαφανίζονται τα mms settings)...

Άνοιξα το 3.1.2 ipsw μου και έβγαλα από μέσα τη 5.0 έκδοση των ORIGINAL carrier settings της Vodafone... το έκανα ipcc και σας τα ανέβασα

Vodafone_gr.ipcc (αν βγάζει μια αλαμπουρνέζικη σελίδα, κάντε κλικ εδώ, κατεβάστε το αρχείο και το .zip κάντε το .ipcc)

Κανονικά το ΙΔΙΟ αρχείο είναι και στην 3.1.3, αλλά επειδή δεν το έχω επιβεβαιώσει... δεν είμαι 100% σίγουρος.

Μετά ακολουθήστε τις "γνωστές" οδηγίες δηλ:

1) Κλείνουμε το iTunes
2) Start->Run και γραφουμε: "%ProgramFiles%\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1 (με τα εισαγωγικά)
3) Ανοίγουμε το iTunes
4) Συνδέουμε το iPhone και πηγαίνουμε στη συσκευή.
5) Πατάμε Shift+Restore και ανοίγει ένα πλαίσιο διαλόγου. Επιλέγουμε από το drop-down menu να βρούμε αρχείο .ipcc
6) Πηγαίνουμε στην τοποθεσία όπου έχουμε κάνει unzip το παρακάτω αρχείο και το επιλέγουμε.
7) Αφού κάνει το update (κρατάει 1-2 δευτερόλεπτα και δεν βγάζει κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης, οπότε don't worry) αποσυνδέουμε το iPhone.
Κάνουμε restart στο iPhone (κλείνουμε και ανοίγουμε) και είμαστε ΟΚ!


Στο Mac το 2 είναι "ανοίξτε ένα terminal και γράψτε: defaults write com.apple.iTunes carrier-testing -bool TRUE και το 5 αντί για shift-restore είναι option-restore

Αν δεν μπορείτε να επιλέξετε το .ipcc δοκιμάστε πάλι ή κάντε κανά reboot, πάντως πιάνει κάποια στιγμή.

ΑΝ... σας βγάλει κάποιο error την ώρα που περνάει το .ipcc στο iphone... ή το .ipcc σας δεν κατέβηκε σωστά, ή απλά διαπίστωσε ότι υπάρχει πιο πρόσφατο στο τηλ. σας. ΑΝ σας συμβεί (δε θα πρέπει γιατί αυτό που ανέβασα είναι signed κανονικά από Apple...) πείτε μου και θα σας φτιάξω ένα έκδοση 5.2 για να δοκιμάσετε.


Τελικά κατάφερα να περάσω αυτό το .ipcc χωρίς καν να πει τίποτα το iTunes.
Κάθε φορά που ανοίγω το tethering ομως το itunes μου πετάει το προειδοποιητικό μήνυμα και τελικά δεν ενεργοποιείται τίποτα.

Κοίτα να δεις που ακόμα είναι μπλοκαρισμένο.

#252   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 15:31

Σ' ευχαριστώ πολύ, μόλις το έκανα και συνδέθηκε κανονικά, δεν με πήγε στη σελίδα Βοδαφον για να πληρώσω!
Ελπίζω να μην έχει κάποια άλλη χρέωση!


Δεν θα έχει... αλλά εγώ λέω... μακάρι να είχε ;) Θα είχαμε γέλια με το νομικό τους τμήμα εναντίον ΕΕΤΤ & καταναλωτών...


Φιλικά,

Ανδρέας

#253   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 15:37

Τελικά κατάφερα να περάσω αυτό το .ipcc χωρίς καν να πει τίποτα το iTunes.
Κάθε φορά που ανοίγω το tethering ομως το itunes μου πετάει το προειδοποιητικό μήνυμα και τελικά δεν ενεργοποιείται τίποτα.

Κοίτα να δεις που ακόμα είναι μπλοκαρισμένο.


Χμμμ... αυτή τη συμπεριφορά δεν την έχω ξαναδεί. Πέρασε το ipcc χωρίς κανένα πρόβλημα. οκ... στο Settings, General, About... τι έκδοση Carrier vf GR λέει; Πρέπει να είναι 5.0

Επίσης στα Settings, General, network, Cellular Data Network τι APN έχεις; webonly.vodafone.gr / user / pass ?

Αν όλα αυτά είναι οκ... κάνε ένα restart και στο pc και στο iphone. άνοιξε το tethering, μην ανοίξεις το itunes (δε χρειάζεται να είναι ανοιχτό για να κάνεις tethering ετσι και αλλιώς) και δες αν ανοίγει η μπλε μπάρα Internet Tethering στο κινητό... και αν δουλεύει...


Φιλικά,

Ανδρέας

#254   nikpelgr

nikpelgr

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 16:48

Χμμμ... αυτή τη συμπεριφορά δεν την έχω ξαναδεί. Πέρασε το ipcc χωρίς κανένα πρόβλημα. οκ... στο Settings, General, About... τι έκδοση Carrier vf GR λέει; Πρέπει να είναι 5.0

Επίσης στα Settings, General, network, Cellular Data Network τι APN έχεις; webonly.vodafone.gr / user / pass ?

Αν όλα αυτά είναι οκ... κάνε ένα restart και στο pc και στο iphone. άνοιξε το tethering, μην ανοίξεις το itunes (δε χρειάζεται να είναι ανοιχτό για να κάνεις tethering ετσι και αλλιώς) και δες αν ανοίγει η μπλε μπάρα Internet Tethering στο κινητό... και αν δουλεύει...


Φιλικά,

Ανδρέας


Λοιπόν. Τελικά δουλεύει στο netbook χωρίς καμία ρύθμιση εκ μέρους μου.
Στο MacBook Pro μόλις κάνω επανεκκίνηση θα δείξει αλλά το πιο πιθανόν είναι να έχει λυθεί.
Ευχαριστώ και αι-μαμ...σου Vodafone.

#255   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2010 - 17:07

Λοιπόν. Τελικά δουλεύει στο netbook χωρίς καμία ρύθμιση εκ μέρους μου.
Στο MacBook Pro μόλις κάνω επανεκκίνηση θα δείξει αλλά το πιο πιθανόν είναι να έχει λυθεί.
Ευχαριστώ και αι-μαμ...σου Vodafone.


Τέλεια :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες