Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

αγορα imac.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   deprofundis

deprofundis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2012 - 21:31

καλησπερα σας.
μετα απο πολλα χρονια εμπειριας με microsoft αποφασισα να κανω την αλλαγη και να εισχωρησω στην παρεα των χρηστων mac.εχω παραγγγειλει ενα imac 21.5' και με πολυ χαρα θα δεχτω μεσω της εμπειριας σας συμβουλες-προτασεις για προγραμματα,επισημανσεις και οτι θεωρειτε οτι μπορει να με βοηθησει στο νεο κοσμο των mac.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Τελευταία επεξεργασία από: deprofundis, 13/05/2012 - 21:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 13/05/2012 - 21:34

καλοριζικο το εργαλειο φιλε μου παρτο στα χερια σου με το καλο και οτι απορια εχεις εδω θα ειμαστε να σε βοηθησουμε... :-)

#3   deprofundis

deprofundis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2012 - 21:44

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, απλως μεσω διαδικτυου προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες για προγραμματα οπως
α)αξιολογος torrent για κατεβασμα ταινιων συνηθως
β)μετατροπη video utube σε mp3
γ)εχω μπερδευτει λιγο οσον αφορα την μεταφορα αρχειων avi συνηθως,ταινιων απο το imac σε usb και παρακολουθηση αυτων μεσω video dvx σε τηλεοραση...διαβασα καπου για format....
δ)δεν θελω να κουρασω αλλο..οι αποριες μου ειναι τοσο πολλες σαν ενα παιδι που βγαινει στον κοσμο...ο,τι προαιρεισθε!!!!

#4   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/05/2012 - 22:11

Καλοριζικος και καλώς ήρθες στον κόσμο της Apple! ;-)

Για τις δυο πρώτες ερωτήσεις, έχεις ΠΜ (...μιας που απαγορεύεται από το φόρουμ η ανοικτες προτάσεις για τορρεντς, 'σπασμένα', κτλ)
Για την τρίτη ερώτηση αν την κατάλαβα καλά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να δεις τις ταινίες σου, οπου τις έχεις περάσει από το iMac σου σε usb, αρκεί να το έχεις φορμάρει (μέσω Mac π.χ) σε Mac OS Extended (Journaled)

Επειδή οι ποιο πολλοί εξωτερικοί δίσκοι (hard drives, usb, etc) έχουν ήδη φορμαριστεί από την κατασκευή τους σε Fat 32 (Windows), καλό θα ήταν να τους περάσεις πάλι σε φορμάτ Mac OS Extended (Journaled).

(.. περισσότερες λεπτομέρειες εδώ)



Καλη διαμονή σε έναν καινούργιο και άνετο περιβάλλον! Αυτο της Apple! ;-)


ps: ... για ότι άλλο χρειαστείς, ψάξε σε αυτό το νήμα, (Mac Corner) και θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 13/05/2012 - 22:18

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#5   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 13/05/2012 - 22:29

Με γειες! Με γειες!!!

#6   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/05/2012 - 22:50

καλησπερα σας.
μετα απο πολλα χρονια εμπειριας με microsoft αποφασισα να κανω την αλλαγη και να εισχωρησω στην παρεα των χρηστων mac.εχω παραγγγειλει ενα imac 21.5' και με πολυ χαρα θα δεχτω μεσω της εμπειριας σας συμβουλες-προτασεις για προγραμματα,επισημανσεις και οτι θεωρειτε οτι μπορει να με βοηθησει στο νεο κοσμο των mac.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!


Καλορίζικο φίλε μου και να το χαίρεσε αλλά έχω μία ενσταση.τελείως ενημερωτικά σε 1 μήνα έρχονται τα καινούργια iMac με τους intel Sandy Bridge επεξεργαστες. Βέβαια μάλλον εσύ δεν το γνωριζες,εαν το γνώριζες πάω πάσο αλλά σε περίπτωση που δεν, το κατάστημα που στο πούλησε για εμένα κατεμέ είναι επιεικως απαράδεκτο που απλά θα μπορούσε να σε ενημερώσει.

#7   deprofundis

deprofundis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2012 - 22:51

σε ευχαριστω πολυ,αλλα πραγματικα δεν ειχα ενημερωση.υπαρχουν μεγαλες διαφορες;
εχω παραγγειλει τον imac 21.5 4g ram 500 σκληρο για καθημερινη χρηση.

Τελευταία επεξεργασία από: deprofundis, 13/05/2012 - 22:52


#8   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 13/05/2012 - 23:56

σε ευχαριστω πολυ,αλλα πραγματικα δεν ειχα ενημερωση.υπαρχουν μεγαλες διαφορες;
εχω παραγγειλει τον imac 21.5 4g ram 500 σκληρο για καθημερινη χρηση.


Ακόμη δεν γνωρίζουμε τι θα έχουν οι καινουριοι iMac αλλα συνηθως ειναι λίγο καλύτεροι στα ιδια λεφτά..

Για τις ταινίες νομίζω οτι καλύτερα είναι να μην κανεις φορμάτ το φλασάκι που έχεις και να το αφήσεις σε fat 32 γιατι δεν νομιζώ να το αναγνωρίζει η τηλεόραση σου ή το dvd player που έχεις..

Για τορρεντ εμένα με έχει βολέψει παρα πολύ το transmission που είναι και πολύ ελαφρύ...

Οτι άλλη απορια έχεις πες την αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε..

#9   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/05/2012 - 00:08

ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΑΓΩΣΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ...
ΑΦΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΣ, ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.

Η υφιστάμενη σειρά, έχει ήδη ένα έτος ζωής. Εάν δεν το βιάζεσαι, περίμενε...
Λογικά, θα έχουμε ολοκαίνουργιους επεξεργαστές.... και οτιδηποτε άλλο μας δώσει η μαμά... και καλύτερες τιμές, δεν αποκλείεται...

#10   geobit

geobit

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 00:15

καλως ήρθες στο κοσμο των MAC, θα εξοικιωθείς γρήγορα και τα προβλήματα σχεδόν όλα λύνονται
όσο για τις ταινίες συμφωνώ με τον tsak4 να το αφήσεις σε fat που το βλέπουν όλα τα λειτουργικά και όλοι οι "players"

Τελευταία επεξεργασία από: geobit, 14/05/2012 - 00:16


#11   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 14/05/2012 - 00:43

To Fat 32 επιβάλει size limit στα 4GB ανά απλό φάκελο.

Δουλευοντας π.χ με bulky video, clips, υιοθετώντας FAT32, ίσως να μην είναι και η καλύτερη ιδέα! Οταν κάνετε φορμάτ partitions, (Windows 7's) το Disk Management utility δεν πρόκειται να σε αφήσει να φτιάξεις μεγαλύτερο partitions από 32GBG!! (..εκει που ο Mac OS X Lion δημιουργεί partitions μέχρι και 2TB χρησιμοποιώντας το Disk Utility application)!

Τελος, Mac OS X's Time Machine backup utility δεν πρόκειται να δουλέψει σε FAT32!!

Αυτα για το Fat 32!!.... Αποφασιζεις και παίρνεις! (..ταινιες η όλα τ'αλλα)! ;-)




ps: ... συμφωνώ και εγώ εννοείται ότι αν πρόκειται για ένα απλό στικακι (usb) των 4, 8 gb, για κάποια φιλμ, μουσική, κτλ, μπορείς να το αφήσεις και όπως είναι!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 14/05/2012 - 00:47

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#12   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 00:55

To Fat 32 επιβάλει size limit στα 4GB ανά απλό φάκελο.

Δουλευοντας π.χ με bulky video, clips, υιοθετώντας FAT32, ίσως να μην είναι και η καλύτερη ιδέα! Οταν κάνετε φορμάτ partitions, (Windows 7's) το Disk Management utility δεν πρόκειται να σε αφήσει να φτιάξεις μεγαλύτερο partitions από 32GBG!! (..εκει που ο Mac OS X Lion δημιουργεί partitions μέχρι και 2TB χρησιμοποιώντας το Disk Utility application)!

Τελος, Mac OS X's Time Machine backup utility δεν πρόκειται να δουλέψει σε FAT32!!

Αυτα για το Fat 32!!.... Αποφασιζεις και παίρνεις! (..ταινιες η όλα τ'αλλα)! ;-)




ps: ... συμφωνώ και εγώ εννοείται ότι αν πρόκειται για ένα απλό στικακι (usb) των 4, 8 gb, για κάποια φιλμ, μουσική, κτλ, μπορείς να το αφήσεις και όπως είναι!


Συμφωνώ με όλα οσα λές αλλά ο άνθρωπος ρώτησε για το φλασακι που θα συνδέει στην τηλεόραση για να βλέπει ταινίες.. Εννοείτε οτι για σκληρούς δίσκους που θα έχει συνδεδεμένους συνέχεια στον iMac θα είναι φορμαρισμένoi σε Mac OS Extended (Journaled)

Τελευταία επεξεργασία από: tsak4, 14/05/2012 - 00:56


#13   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 14/05/2012 - 01:10

Συμφωνώ με όλα οσα λές αλλά ο άνθρωπος ρώτησε για το φλασακι που θα συνδέει στην τηλεόραση για να βλέπει ταινίες.. Εννοείτε οτι για σκληρούς δίσκους που θα έχει συνδεδεμένους συνέχεια στον iMac θα είναι φορμαρισμένoi σε Mac OS Extended (Journaled)


Κοιτα το ps!!

Εγω απλός στα γρήγορα του εξηγώ την διαδικασία του φορμάτ, και τι πρέπει να προσέξει σε τυχών μελόντικα φορμάτ σε εξωτερικούς δίσκους. Σαν καινούργιος στον χώρο των Mac, εύκολα μπορείς να παρεξηγήσεις κάτι, πιστεύοντας ότι κάνει για όλα! (φορμάτ Fat 32)!

Τιποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Ετσι απλά για αρχή.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#14   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 01:30

Κοιτα το ps!!

Εγω απλός στα γρήγορα του εξηγώ την διαδικασία του φορμάτ, και τι πρέπει να προσέξει σε τυχών μελόντικα φορμάτ σε εξωτερικούς δίσκους. Σαν καινούργιος στον χώρο των Mac, εύκολα μπορείς να παρεξηγήσεις κάτι, πιστεύοντας ότι κάνει για όλα! (φορμάτ Fat 32)!

Τιποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Ετσι απλά για αρχή.


Η αλήθεια είναι οτι δεν το προσεξα το ps.. στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα..

#15   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/05/2012 - 07:17

σε ευχαριστω πολυ,αλλα πραγματικα δεν ειχα ενημερωση.υπαρχουν μεγαλες διαφορες;
εχω παραγγειλει τον imac 21.5 4g ram 500 σκληρο για καθημερινη χρηση.


Καλημέρα
Στα ίδια λεφτά θα παρεις καλυτερο μηχάνημα σε θέμα επεξεργαστή , ενδεχομένος και σε μνήμη+σκληρό δίσκο+οθόνη
Κράτα και κια μικρή πιθανότητα μην αλλάξει και το design σαν μηχάνημα σε σχέση με το μοντέλα 2008-2009-2010-2011.

Τσέκαρε και εδώ φίλε http://buyersguide.macrumors.com/#iMac

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 14/05/2012 - 07:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες