Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Να φτιαξω pc ή να παρω ενα mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:09

Aπο εχω καταλαβει εγω,σαν αδαης που ειμαι μεχρι στιγμη και να μου πειτε αν κανω λαθος.
Τα mac ειναι ανωτερα ,(σε ταχυτητα -σκαλωματα-προβληματα ).κυριως λογο υπεργαματου λειτουργικου που συνεργαζετε αψογα με το κομμενο ραμενο hardware αποκλειστικα που εχουν γι'αυτο, και το οποιο δεν μπορει να το τρεξει "επακριβως"...στο hardware ενος pc (hackindosh).

Ομως απο οτι μαθενω ενω το hardware του pc δεν μπορει να γινει mac...,(βαζοντας το λειτουργικο των mac),τα mac απο την αλλη (το hardware)μπορει να υποστηριξει κανονικοτατα windows.
Αν κανω λαθος διορθωστε με

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:11

τα mac με το bootcamp μπορούν να τρέξουν κανονικά windows! μάλιστα να bootαρεις κιόλας το μηχάνημα σε windows!

#33   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:12

Aπο εχω καταλαβει εγω,σαν αδαης που ειμαι μεχρι στιγμη και να μου πειτε αν κανω λαθος.
Τα mac ειναι ανωτερα ,(σε ταχυτητα -σκαλωματα-προβληματα ).κυριως λογο υπεργαματου λειτουργικου που συνεργαζετε αψογα με το κομμενο ραμενο hardware αποκλειστικα που εχουν γι'αυτο, και το οποιο δεν μπορει να το τρεξει "επακριβως"...στο hardware ενος pc (hackindosh).

Ομως απο οτι μαθενω ενω το hardware του pc δεν μπορει να γινει mac...,(βαζοντας το λειτουργικο των mac),τα mac απο την αλλη (το hardware)μπορει να υποστηριξει κανονικοτατα windows.
Αν κανω λαθος διορθωστε με

Ναι έτσι είναι... Η apple έχει πειράξει και το bios γι'αυτό υπάρχει αυτή η απίστευτη συνεργασία του hardware και του software... Κάτι που με το hackintosh δεν γίνεται... Από την άλλη βάζοντας τα windows σε ένα mac είναι λες και έχεις ένα κανονικό pc... Είναι με λίγα λόγια 2 σε 1

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 03/07/2012 - 15:13


#34   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:13

Από το MAX και μόνο βγάζεις το μυαλό σου το Mac.


Μη μου λες τετοια γιατι το max ειναι αυτο που θελω να "τσακιζει " ιδιαιτερα,και σε ταχυτητα κ γραφικα κυριως.Δηλαδη δεν εχεις πολλες επιλογες σε καρτες γραφικων σε mac?Oλες οι nvdia κατι quantro κτλ,δεν παιζει?

#35   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:18

Μη μου λες τετοια γιατι το max ειναι αυτο που θελω να "τσακιζει " ιδιαιτερα,και σε ταχυτητα κ γραφικα κυριως.Δηλαδη δεν εχεις πολλες επιλογες σε καρτες γραφικων σε mac?Oλες οι nvdia κατι quantro κτλ,δεν παιζει?

Βάζεις windows και λύνεις το πρόβλημα... Απλά στους υπολογιστές mac δεν μπορείς να κάνεις πολλές αναβαθμίσεις... Δεν γίνεται δηλαδή αργότερα να αλλάξεις την κάρτα γραφικών αν βγει μια πιο καινούργια ή να αλλάξεις τον επεξεργαστή κτλ... Γίνεται να αλλάξεις λίγα πράγματα όπως σκλήρό,ram... Αν αυτή που έχει πάνω σε καλύπτει τότε είσαι οκ...

#36   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:18

Μη μου λες τετοια γιατι το max ειναι αυτο που θελω να "τσακιζει " ιδιαιτερα,και σε ταχυτητα κ γραφικα κυριως.Δηλαδη δεν εχεις πολλες επιλογες σε καρτες γραφικων σε mac?Oλες οι nvdia κατι quantro κτλ,δεν παιζει?

Σε iMac; Όχι.
Αν θες σοβαρή δουλειά σε Max θα πρέπει να πας σε δυνατό PC. Το τι επεξεργαστή θα χρειαστείς και τι κάρτα γραφικών έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το πόσο περίπλοκες δουλειές θα κάνεις. Και φυσικά από το πόσο βαθειά είναι η τσέπη σου.

#37   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:38

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι σε περιορίζει σε όλα; Αν δεν υπάρχει κάτι για mac τότε του περνάς και τα windows πάνω και τα τρέχεις όλα για όλα....

Aυτό ακριβώς δεν ήθελα να κάνω,ποιός ο λόγος να πάρω mac και να του έχω windows?για νε λέω οτι έχω i mac? <_< άμα το πάρεις το έχεις για αυτά που σου δίνει και όχι να το αλλάξεις με άλλο λειτουργικό,είναι σαν να έχω BMW και να του βάζω μηχανή απο SEAT,αυτό είναι που σκέφτηκα και δεν το πήρα και εμένα με περιόριζε σε αυτά που θέλω να κάνω,στα προγράμματα που ήθελα να τρέχω αλλά και στα games που παίζω κάποιες φορές,οκ καλό μηχάνημα το i mac αλλά όχι για μένα,ακόμα και το iphone έχει περιορισμούς αλλά δεν έχει αυτούς που με ενδιαφέρουν και το πήρα.Όσο για το pc που πήρα απλά πετάει και πιστεύω έκανα σωστή επιλογή και μου έμειναν αρκετά λεφτά που θα έδινα για το mac. B)

#38   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:47

Κοίταω αυτό εδώ το τόπικ και μπορώ να πώ πως διάβασα διάφορες γνώμες άλλες από αυτές τις βρίσκω σωστές άλλες λάθος.
Καταρχάς να σου αναφέρω ότι είμαι χρήστης και windows και Macintosh.
Ας τα πάρουμε ένα ένα. Πρώτα από όλα το hardware. Δεν συγκρίνεται σε θέμα hardware τι μπορείς να πάρεις σε σύγκριση με εναν μακ. Μπορείς να φτιάξεις πολύ πιο καλό υπολογιστή με τα ίδια λεφτά απο θέμα hardware.Για παράδειγμα ο imac ο 27αρης εχει 1819 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις:
intel core i7-3770k 323 ευρώ
asus maximus v gene 193 ευρώ
g skill ripjaws x 16 gb 106 ευρώ
asus radeon 7970 3gb μνήμη 483 ευρώ
corsair gs800 100 ευρώ
samsung 1 tb f3 95 ευρώ
ocz ssd vertex 3 60 gb για τα windows να πηγαινουν σφαίρα 95 ευρώ
κάρτα ήχου από ότι λες έχεις
samsung s27a950d 500 ευρώ

σύνολο 1895 ευρώ

Αυτό απλά για να καταλάβεις ότι σχεδόν με τα ίδια λεφτά παίρνεις κλάσης ανώτερο pc σε θέμα hardware.
Τώρα σε θέμα software βρίσκω πολύ πιο βολικά τα Macintosh , διότι δεν ασχολείσαι τόσο με την επιφάνεια εργασίας όπως τα windows , δεν τρώνε κολλήματα και κρασαρίσματα σε εφαρμογές , τα έχεις όλα στο dock και είσαι άρχοντας.
Μπορείς επίσης άμα θες να παίζεις κάνα παιχνίδι να βαλεις windows με bootcamp.
Για μένα βάλτα κάτω και δες τι σε καλύπτει εσένα περισσότερο και με ποιο απο τα 2 θα εισαι πιο ικανοποιημενος.
Αυτά από εμένα , ότι και να πάρεις θα είναι πολύ καλό και θα το λατρέψεις . Ενημέρωσε μας τι θα πάρεις τελικά :)

#39   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:54

Έπαθα πλάκα πάντως στα media markt(δίπλα στο Alloy fun park Ρέντη) με το HP Touch smart 600 Quad series Core i7 All in one,το είχανε στα 1400 ευρώ αν δεν κάνω λάθος,πύραυλος πραγματικός,πολύ καλύτερος απο i mac άμα δεί κάποιος τα χαρακτηριστικά του θα καταλάβει,νομίζω το μοντέλο είναι αυτό που έγραψα και να μην έχω κάνει λάθος.

#40   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:57

Άντε κάνε την αγγελία επιτέλους γεμίσαμε βλακίες ποστ..Έφτασες τα 10 μπράβο.

Την έβαλε την αγγελία του και μάλιστα διπλή

#41   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 16:41

κοιτα , καμια σχεση το ενα με το αλλο , αν και απο pc μπορεις να βαλεις linux και θα εχεις και εκει φοβερα αποτελεσματα χωρις κολληματα που θα ειχες σε windows , οταν παιρνεις εναν mac χρυσοπληρωνεις το λογισμικο οχι το hardware (πχ οι ραμ τους ειναι πανακριβες και μπορεις να παρεις καλυτερες) τωρα απο καρτα ηχουν για imac η macbook μπορεις να παρεις μια εξωτερικη .απο αναβαθμισεις μονο η ram ειναι ευκολη υποθεση , αλλα στο air και στο retina macbook pro , ειναι αδυνατο αν την αλλαξεις . πραγματικα ειναι απλα θεμα προτιμησης το τι θα παρεις . εγω εχω εναν imac και μου εβγαλα ουκ ολιγα προβληματα , πηρα mac μετα απο χρονια αναμονης , με πολυ χαρα και καλη διαθεση και νταξει , με ξενερωσε οσο να νε , αλλα ποτε δεν θα γυριζα σε pc , ακομα και με αυτα τα προβληματα που μου εβγαλε και τα ελυσα βεβαια δεν ηταν αρκετα για να γυρισω σε κατι αλλο . το mac os ειναι ακομα υπεροχο !

#42   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 03/07/2012 - 21:27

Εγώ πάλι αγόρασα κομμάτια υπολογιστή τα οποία όλα τους είναι συμβατά με Mac OS X. Το μηχάνημα σε Geekbench score βγάζει περισσότερα και από μερικά iMacs της αγοράς. μπορει λόγω BIOS να μην υποστηρίζει στο φουλ τις δυνατότητες του hardware αλλά και πάλι παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα χρήματα.

#43   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 23:37

Εγώ πάλι αγόρασα κομμάτια υπολογιστή τα οποία όλα τους είναι συμβατά με Mac OS X. Το μηχάνημα σε Geekbench score βγάζει περισσότερα και από μερικά iMacs της αγοράς. μπορει λόγω BIOS να μην υποστηρίζει στο φουλ τις δυνατότητες του hardware αλλά και πάλι παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα χρήματα.


Μπορεις ,σου ειναι ευκολο ,να μου στειλεις σε pm,τι συνθεση με τα πραγματα που εβαλες ακριβως.Διοτι το σιγουρο ειναι οτι αν κοιταξω να φτιαξω pc,θα κοιταξω τα πραματα να ειναι συμβατα με Mac OS X (κοινος hackindosh)

#44   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 04/07/2012 - 07:33

Πριν από 2 μήνες έκανα ένα PC σε έναν φίλο με 1000€ (με οθόνη).

To PC πετάει, έχει:
i5 (2310) επεξεργαστή στα 2.9GHz
16GB RAM στα 1333MHz
80GB SSD για να φορτώσεις εκεί το λειτουργικό και να δουλεύουν σφαίρα τα Windows
1TB SATA 3 HDD για όλα τα υπόλοιπα
Μια ASUS κάρτα γραφικών 1GB (δεν θυμάμαι ποια, θυμάμαι ότι είχε 100€)
Ένα τούμπανο CROSSAIR τροφοδοτικό 600 watt
Ένα αντιγραφικό DVD
Πληκτρολόγιο-Ποντίκι
Οθόνη Samsung 22" LED δυναμικής αντίθεσης 5,000,000:1 και απόκριση 2ms

Το PC Bootάρει σε 10 δευτερόλεπτα (μπορεί να είπα και πολλά). Κάνεις copy paste φάκελο με ταινία 4.5GB και δεν προλαβαίνει να σου πετάξει παράθυρο αντιγραφής.
Φθηνές λύσεις υπάρχουν πολλές


Στα ίδια γιούρος παίρνεις iMac 21,5 και το μόνο που του λείπει είναι ο SSD. Και η ποιότητα και το design δεν συγκρίνεται. Και για το OS δεν τίθεται συζήτηση...

#45   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2012 - 07:56

Το θέμα είναι αν θες να "δοκιμάσεις" ένα πρόγραμμα που θα το βρεις για το imac

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες