Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

προβλημα με ανεμιστηρακι imac 21.5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 07/07/2012 - 19:42

imac problems strikes again και αυτη την φορα το ανεμιστηρακι εκανε την ζημια , ανοιγω τον imac ωραια και καλα και καποια στιγμη ακουγεται ενα βουιτο στο startup , καταλαβα οτι ηταν το ανεμιστηρακι και σκεφτηκα οτι με καποιο reset στο smc θα φτιαχτει , αλλα τελικα μπα , κατεβαζω το fan control και μου λεει 0 θερμοκρασια σε internal hd , τελεια λεω ! τωρα απο δευτερα θα πρεπει να παει σε service , τι φταιει δεν ξερω , τι θα πληρωσω ουτε αυτο το ξερω . ζητω η κινα μαγκες !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/07/2012 - 19:44

Τον έχεις ανοίξει ποτέ εσύ για να του κάνεις κάποια μετατροπή στο εσωτερικό?
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 07/07/2012 - 20:00

imac problems strikes again και αυτη την φορα το ανεμιστηρακι εκανε την ζημια , ανοιγω τον imac ωραια και καλα και καποια στιγμη ακουγεται ενα βουιτο στο startup , καταλαβα οτι ηταν το ανεμιστηρακι και σκεφτηκα οτι με καποιο reset στο smc θα φτιαχτει , αλλα τελικα μπα , κατεβαζω το fan control και μου λεει 0 θερμοκρασια σε internal hd , τελεια λεω ! τωρα απο δευτερα θα πρεπει να παει σε service , τι φταιει δεν ξερω , τι θα πληρωσω ουτε αυτο το ξερω . ζητω η κινα μαγκες !

Γιατί ρε Βιδάλη να πληρώσεις ? Σε εγγύηση δεν είσαι με 2011 μοντέλο..? Αν κάνει θόρυβο το ανεμιστηρακι μπορεί να είναι συσσωρευμένη σκόνη κτλ...θα το πας και θα το ανοίξουν και θα το καθαρίσουν ή θα αλλάξουν τον ανεμιστήρα...γιατί να πληρώσεις ?? Μήπως δεν πείρες την επέκταση ρε σι ?? Εκτός και αν......................όπως λέει και ο Δημήτρης.......μήπως στο παρελθόν τον άνοιξες και έκανες μόνος σου κάποια μετατροπή και τον πείραξες εσωτερικά...και το σκέφτεσαι ?? Δεν μιλάω για προσθήκη μνήμης φυσικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 07/07/2012 - 20:01


#4   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 07/07/2012 - 20:25

καλησπερα παιδια ! δεν ειναι σκονη , ειναι παραπανο στροφες (rpm) το ξερω γιατι εχω δοκιμασει να τις ανεβασω μεσο προγραμματος και ετσι ακουγονται , του 2011 ειναι το μοντελο αλλα φοβαμαι οτι θα μου φορτωσουν την ζημια , δεν τον εχω ανοιξει ποτε εκτος απο προσθηκη μνημης ;)

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/07/2012 - 20:27

Ωραία, κάνε απεγκτάσταση το πρόγραμμα που σου ανεβάζει τις στροφές, κάνε ένα repair disk permissions και άνοιξε τον πάλι να δεις.

Μου έχει τύχει και εμένα σε Macbook pro με το εν λόγω πρόγραμμα να μου "κολλήσουν" οι στροφές.
Once You Go Mac You Never Go Back

#6   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 07/07/2012 - 21:02

καλησπερα παιδια ! δεν ειναι σκονη , ειναι παραπανο στροφες (rpm) το ξερω γιατι εχω δοκιμασει να τις ανεβασω μεσο προγραμματος και ετσι ακουγονται , του 2011 ειναι το μοντελο αλλα φοβαμαι οτι θα μου φορτωσουν την ζημια , δεν τον εχω ανοιξει ποτε εκτος απο προσθηκη μνημης ;)

Θα κόλλησαν οι στροφές στην τιμή που όρισες και επειδή παίρνει περισσότερες στροφές κάνει και περισσότερο θόρυβο....!! Ότι σου λέει ο Δημήτρης κανε...δεν νομίζω να είναι πρόβλημα hardware - fun , αλλά κόλλημα από την εφαρμογή που έβαλες !! Δεν χρειάζεται σέρβις , θα ξεκολλήσει,,,,δεν υπάρχει ζημιά επειδή ανέβασες τις στροφές δεν χάλασε το ανεμιστιρακι !! Αλλά γιατί τις ανέβασες τις στροφές.....λόγο καλοκαιριού και ζέστης να φανταστώ..?? Είχα ανεβάσει και εγώ τις στροφές σε ανεμιστήρα σε PC και όταν ξεκίναγε μούγκριζε σαν νταλίκα , αλλά δεν σημαίνει ότι χάλασε το ανεμιστιρακι...μετά τις άλλαξα πάλι !! Τελικά εντάξει ....??

#7   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 08/07/2012 - 01:47

με ποιο προγραμμα να κανω uninstall ? τα ανεβασα για να δειξω σε εναν φιλο μου οτι με ολα φυλλ κανει σαν σκουπα :P δεν νομιζω οτι φταιει το προγραμμα καθως ενα αλλο προγραμμα δειχνει οτι η θερμοκρασια στον σκληρο ειναι 0 , πιστευω καποιος ελεγτης εχει χαλασει.. θα δοκιμασω να κανω οσα ειπε ο φιλος και αμα δεν βγει κατι η document να βαλει το χερι της..

Συνημμένα αρχεία



#8   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 08/07/2012 - 16:13

το δοκιμασα να το κανω repair και διεγραψα την εφαρμογη , δεν εφτιαξε..

#9   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 08/07/2012 - 19:13

Πήγαινε το τότε να στο ανοίξουν και να στο καθαρίσουν , δεν νομίζω να πληρώσεις τίποτα αφού είσαι και μέσα στην εγγύηση .

#10   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 08/07/2012 - 20:11

Πηγαίνετε το στο σέρβις πως κανείς έτσι..μέσα στην εγγύηση είσαι....αν δεν το πας τώρα πότε θα το πας ?? Μπορεί όντως κάποιος ελεγκτής - αισθητήριας να τα παίξε που βλέπει την θερμοκρασία στον σκληρού....θα στον αλλάξουν σιγά το ανταλλακτικό στην τελική...!!

#11   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 08/07/2012 - 21:58

εχω ταξιδι ρε παιδια , για αυτο σκαω , πρεπει να τελειωσουν μερικα project , και με τοσο θορυβο ειναι αδυνατο να κατσω να δουλεψω :P

#12   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 09/07/2012 - 14:42

τελικα τον πηγα , οντως ο ελεγκτης ειχε χαλασε , επισης εντοπισαμε και "στιγματα" πανω στην οθονη αριστερα...

#13   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/07/2012 - 16:13

Όταν λες στίγματα εννοείς το γνωστό πρόβλημα με την σκόνη που μαζεύει ο οθόνη των iMac; Μπράβο πάντως που τον έφτιαξαν τελικά γρήγορα.

#14   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 09/07/2012 - 16:14

Τέλος καλό όλα καλά , δεν έπαιζε να μην στον φτιάξουν αφού ήταν μέσα στην εγγύηση!

#15   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 00:07

Αφού στο είπαμε , στείλε το στο σέρβις και μην το σκέφτεσαι , τελικά ο ελεγκτής ήταν σιγά το ανταλλακτικό στην τελική....και φυσικά ήσουν εντός εγγύησης άρα όλα καλά......!!!
Βέβαια οι σκιές.....αυτό είναι που πονά.....έβγαλε ακόμα και το 21,5.....τελικά όλα τα μηχανάκια στο θέμα αυτό είναι @#$%&@ !!
Το πάνελ στο άλλαξαν...??
Δηλαδη μια φορά τον χρόνο θέλει το πάνελ αλλαγή........φαντάσου στο πιο " ευάλωτο " 27αρι !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 10/07/2012 - 00:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες