Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

προβλημα με ανεμιστηρακι imac 21.5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/07/2012 - 08:58

Αφού στο είπαμε , στείλε το στο σέρβις και μην το σκέφτεσαι , τελικά ο ελεγκτής ήταν σιγά το ανταλλακτικό στην τελική....και φυσικά ήσουν εντός εγγύησης άρα όλα καλά......!!!
Βέβαια οι σκιές.....αυτό είναι που πονά.....έβγαλε ακόμα και το 21,5.....τελικά όλα τα μηχανάκια στο θέμα αυτό είναι @#$%&@ !!
Το πάνελ στο άλλαξαν...??
Δηλαδη μια φορά τον χρόνο θέλει το πάνελ αλλαγή........φαντάσου στο πιο " ευάλωτο " 27αρι !!


Πάντως επειδή αυτό είναι καθαρά θέμα θερμοκρασιών, από τότε που έκανα την επέμβαση και καθάρισα τις σκιές + του ότι δεν έχω τον 3,5άρη σκληρό μέσα που όπως και να το κάνεις συνεισφέρει στην αύξηση των θερμοκρασιών σε σχέση με τον ssd, δεν μου έχουν παρουσιαστεί ξανά σκιές...
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 10/07/2012 - 13:14

δεν τον εφτιαξαν ακομα , στο service ειναι , παντως βλακεια αυτο με την οθονη , δλδ οταν βγω εκτος εγγυησης θα μεινω με τα στιγματα ? η αληθεια ειναι οτι ο imac ειναι απιστευτα ζεστος μερικες φορες οποτε λογικο , αλλα κανενας δεν το σκεφτηκε ? τοσα χρονια ειναι αυτο ο σχεδιασμος στην αγορα..

#18   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/07/2012 - 14:01

Πάντως επειδή αυτό είναι καθαρά θέμα θερμοκρασιών, από τότε που έκανα την επέμβαση και καθάρισα τις σκιές + του ότι δεν έχω τον 3,5άρη σκληρό μέσα που όπως και να το κάνεις συνεισφέρει στην αύξηση των θερμοκρασιών σε σχέση με τον ssd, δεν μου έχουν παρουσιαστεί ξανά σκιές...

Έχω δει το βίντεο σου. Πολύ ζόρικο μου φαίνεται το καθάρισμα. Αν και στο βίντεο δεν δείχνεις πως ακριβώς ανοίγει η οθόνη

#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/07/2012 - 16:40

Έχω δει το βίντεο σου. Πολύ ζόρικο μου φαίνεται το καθάρισμα. Αν και στο βίντεο δεν δείχνεις πως ακριβώς ανοίγει η οθόνη


Το δύσκολο μέρος είναι να βγάλεις το μεταλλικό πλαίσιο γύρω από την οθόνη...Μετά με την βεντούζα όπως δείχνει η φωτογραφία σηκώνεται το γυαλί.
Once You Go Mac You Never Go Back

#20   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 17:54

Πάντως επειδή αυτό είναι καθαρά θέμα θερμοκρασιών, από τότε που έκανα την επέμβαση και καθάρισα τις σκιές + του ότι δεν έχω τον 3,5άρη σκληρό μέσα που όπως και να το κάνεις συνεισφέρει στην αύξηση των θερμοκρασιών σε σχέση με τον ssd, δεν μου έχουν παρουσιαστεί ξανά σκιές...

Ανα μπράβο Δημήτρη , το φαντάστηκα το σκεπτικό αυτό παλιότερα και μου το επιβεβαίωσες τώρα !!
Εγώ περιμένω τον iMac 2012 και με την αγορά αμέσως πάει στο σέρβις για τοποθέτηση δικού μου SSD ( υπάρχει ειδικός χώρος σε όλα τα μοντέλα ) , και ο σκληρός θα παραμείνει μέσα στην αρχική του θέση ως απλή αποθήκη + το super drive , δηλαδή θα έχει δυο ταυτόχρονα δίσκους και φυσικά η τοποθέτηση επίσημα από το σέρβις !!
Σκεφτόμουν λοιπόν ότι , εφόσον από την πρώτη μέρα που θα το βγάλω από το κουτί θα έχει επάνω τον Vertex 4 και που όλες οι διαδικασίες θα γίνονται εκεί μέσα....λειτουργικό Mount.Lion και εφαρμογές....και επειδή ο SSD δεν ανεβάζει θερμοκρασία , αποκτά πολύ χαμηλή θερμοκρασία , άρα ουσιαστικά το μηχάνημα θα είναι ποιο " ΚΡΎΟ " -- αρκεί βέβαια τον δεύτερο σκληρό τον μηχανικό δίσκο δηλαδή που θα παραμείνει στην θέση του μέσα ως απλή αποθήκη να μην τον ζορίζω γενικά....και για να μην το ζορίζω θα βάλω εξωτερικό USB 3.0 σκληρό για time machine και αποθήκη , και όλα αυτά για να υπολειτουργεί στο....ελάχιστο έως και καθόλου ο εσωτερικώς μηχανικός δίσκος ο οποίος είναι τρελή πηγή θερμότητας !!
Τώρα μου ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΣ από την εμπειρία σου , ότι είναι το σωστό και ότι με τον τρόπο αυτό , κρατάς το πάνελ " ΖΩΝΤΑΝΟ " χωρίς προβλήματα με σκιές για μεγάλο διάστημα , αρκεί από μέσα το μηχανάκι να είναι ποιο...κρύο !!
Η λύση λοιπόν....ξεριζώστε η περιορίστε στο ελάχιστο την χρήση μηχανικού δίσκου μέσα στο Μακ....και αν γίνεται από την αρχή , από το καλήμερα !!

#21   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 10/07/2012 - 18:12

βασικα ειχα ρωτησει document και μου ειπαν οτι μονο εναςν σκληρο μπορει να αλλαξουν αυτοι στον 21.5 ενω ξερω πως υπαρχει χωρος και για σσδ , μολλις βγω απο την εγγυηση θα αντικαταστησω τον 3.5 με σσσ , ειναι πολυ ευκολο , 8 βιδες ειναι η οθονη και ο σκληρος ειναι τπτ σχεδον !

#22   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:02

βασικα ειχα ρωτησει document και μου ειπαν οτι μονο εναςν σκληρο μπορει να αλλαξουν αυτοι στον 21.5 ενω ξερω πως υπαρχει χωρος και για σσδ , μολλις βγω απο την εγγυηση θα αντικαταστησω τον 3.5 με σσσ , ειναι πολυ ευκολο , 8 βιδες ειναι η οθονη και ο σκληρος ειναι τπτ σχεδον !

Πότε το ρώτησες...?? Καμία σχέση...έλεος , δεν χρειάζεται να περιμένεις να βγει από την εγγύηση , αυτό ήταν παλιά.....last year , τώρα άλλαξαν....τώρα σου προσθέτουν τον δικό σου SSD κανονικότατα ως αναβάθμιση !! Εδώ και καιρό , όλοι μα όλοι....προσωπικά εχω πάρει σε όλα τα σέρβις τηλέφωνο και σε όλα τα μηχανήματα γενιάς από 2011 και μετά προφανώς για το μέλλον , μπορούν να σου βάλουν SSD και να κρατήσουν τον μηχανικό δίσκο και το super drive , επίσημα χωρίς απώλεια εγγύησης !! Η τιμή είναι κάπου στα 70 ευρώ τα εργατικά + 50 ευρώ το κιτ - ανταλλακτικό της Apple για να στηρίξουν τον SSD , χωρίς ΦΠΑ !! Δεν έχει σημασία αν είναι το 21,5 ή 27 , όλα έχουν ειδικό χώρο πίσω από το super drive , σημασία έχει μόνο η γενιά να είναι του 2011 !! Αν είναι του 2010 και παλιότερο , τότε ίσως να κρατάς έναν δίσκο μέσα ή τον μηχανικό ή τον SSD !!
Επίσημα τους πηγαίνεις τον δισκο που εσύ θέλεις και το μέγιστο σε 1-2 μέρες είναι έτοιμο !! Επικοινώνησα με όλες τις εταιρίες ανεξαρτήτως με όλα τα σέρβις και Αθήνα και Θεσσαλονίκη και όλοι μου είπαν ακριβός το ίδιο...επιβεβαιωμένες απαντήσεις μετά από ερωτήσεις στο σέρβις !! Αν θέλεις έχουν και δικούς τους δίσκους να σου περάσουν αντί για κάποιον δικό σου.....επιβεβαιωμένο και ήδη αρκετοί χρήστες το έχουν πράξει !! Επίσης σε άλλο φόρουμ υπάρχει και πρόσφατο mail , που έστειλε χρήστης κάτοχος του απλού 21,5 μοντέλου 2011 , όπου πήρε επίσημη απάντηση παρόμοια με αυτή που πήρα και εγώ από τα τηλ που έκανα !! Το θέμα είναι επιβεβαιωμένο , απλά το μόνο κριτήριο είναι η γενιά......καλύτερα του 2011 !!
Το mail.......Υποστήριξη: Αναβάθμιση σε SSD σε iMac 2011, επίσημη απάντηση systemgraph
Ο μόνος λόγος για να μην πας πλέων επίσημα στο σέρβις και αν το πράξεις μόνος σου με όλο το ρίσκο....είναι μόνο για να κερδίσεις τα 70 ευρώ + ΦΠΑ.....και για 70 ευρώ ΔΕΝ βάζουμε χέρι εμείς , έλεος !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 10/07/2012 - 23:12


#23   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:14

Εχω αυτο το μηχανημα ποιον ssd μπορω να του βαλω?


Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-11 at 12.10.20 AM.png   105,48KB   0 λήψεις



#24   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:17

Πότε το ρώτησες...?? Καμία σχέση...έλεος , δεν χρειάζεται να περιμένεις να βγει από την εγγύηση , αυτό ήταν παλιά.....last year , τώρα άλλαξαν....τώρα σου προσθέτουν τον δικό σου SSD κανονικότατα ως αναβάθμιση !! Εδώ και καιρό , όλοι μα όλοι....προσωπικά εχω πάρει σε όλα τα σέρβις τηλέφωνο και σε όλα τα μηχανήματα γενιάς από 2011 και μετά προφανώς για το μέλλον , μπορούν να σου βάλουν SSD και να κρατήσουν τον μηχανικό δίσκο και το super drive , επίσημα χωρίς απώλεια εγγύησης !! Η τιμή είναι κάπου στα 70 ευρώ τα εργατικά + 50 ευρώ το κιτ - ανταλλακτικό της Apple για να στηρίξουν τον SSD , χωρίς ΦΠΑ !! Δεν έχει σημασία αν είναι το 21,5 ή 27 , όλα έχουν ειδικό χώρο πίσω από το super drive , σημασία έχει μόνο η γενιά να είναι του 2011 !! Αν είναι του 2010 και παλιότερο , τότε ίσως να κρατάς έναν δίσκο μέσα ή τον μηχανικό ή τον SSD !!
Επίσημα τους πηγαίνεις τον δισκο που εσύ θέλεις και το μέγιστο σε 1-2 μέρες είναι έτοιμο !! Επικοινώνησα με όλες τις εταιρίες ανεξαρτήτως με όλα τα σέρβις και Αθήνα και Θεσσαλονίκη και όλοι μου είπαν ακριβός το ίδιο...επιβεβαιωμένες απαντήσεις μετά από ερωτήσεις στο σέρβις !! Αν θέλεις έχουν και δικούς τους δίσκους να σου περάσουν αντί για κάποιον δικό σου.....επιβεβαιωμένο και ήδη αρκετοί χρήστες το έχουν πράξει !! Επίσης σε άλλο φόρουμ υπάρχει και πρόσφατο mail , που έστειλε χρήστης κάτοχος του απλού 21,5 μοντέλου 2011 , όπου πήρε επίσημη απάντηση παρόμοια με αυτή που πήρα και εγώ από τα τηλ που έκανα !! Το θέμα είναι επιβεβαιωμένο , απλά το μόνο κριτήριο είναι η γενιά......καλύτερα του 2011 !!
Το mail.......Υποστήριξη: Αναβάθμιση σε SSD σε iMac 2011, επίσημη απάντηση systemgraph
Ο μόνος λόγος για να μην πας πλέων επίσημα στο σέρβις και αν το πράξεις μόνος σου με όλο το ρίσκο....είναι μόνο για να κερδίσεις τα 70 ευρώ + ΦΠΑ.....και για 70 ευρώ ΔΕΝ βάζουμε χέρι εμείς , έλεος !!



Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, γιατί καιρό σκεφτόμουν να βάλω SSD και επειδή έχω Apple Care με φρέναρε νομίζοντας πως θα χάσω την εγγύηση.

Τώρα έχω το "δύσκολο έργο", να επιλέξω ένα καλό SSD.

#25   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:30

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, γιατί καιρό σκεφτόμουν να βάλω SSD και επειδή έχω Apple Care με φρέναρε νομίζοντας πως θα χάσω την εγγύηση.

Τώρα έχω το "δύσκολο έργο", να επιλέξω ένα καλό SSD.

θα φορέσεις είτε τον Vertex 4 or Samsung 830 or Intel 520.....δεν χάνεις καμία εγγύηση αγαπητέ , παν αυτά !!

Εχω αυτο το μηχανημα ποιον ssd μπορω να του βαλω?


Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-11 at 12.10.20 AM.png   105,48KB   0 λήψεις

Εδώ δεν ξέρω , λογικά με κάποια πατέντα , παίρνει....απλά σίγουρα δεν παίρνει και τους 2 δίσκους ταυτόχρονα , εκεί μάλλον είναι ο περιορισμός και ότι σίγουρα θα εχεισ SATA 2....!! Τηλ στο σέρβις , θα σου πούνε ....είναι ενημερωμένοι , θα σου απαντήσουν αμέσως !!

#26   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:38

Επίσης όλα τα μοντέλα 21,5 και 27 του 2011 , έχουν μέσα συνδεσμολογία που υποστηρίζει πλήρως και επίσημα εδώ και ένα χρόνο το SATA 3 - 6 Giga/sec και για τους 2 δίσκους εκτός του super drive αυτό είναι συνδεδεμένο με SATA 2 και δεν μας ενδιαφέρει , άρα από την γενιά του 2011 και μετά στο μέλλον...αγοράζεται SSD SATA 3....ΚΑΝΟΝΙΚΌΤΑΤΑ !!
Συγκεκριμένα η αναβάθμιση έγινε από πέρσι τον Μάιο......iMac 2011 EFI Update 1.6

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 10/07/2012 - 23:38


#27   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:45

θα φορέσεις είτε τον Vertex 4 or Samsung 830 or Intel 520.....δεν χάνεις καμία εγγύηση αγαπητέ , παν αυτά !!


Εδώ δεν ξέρω , λογικά με κάποια πατέντα , παίρνει....απλά σίγουρα δεν παίρνει και τους 2 δίσκους ταυτόχρονα , εκεί μάλλον είναι ο περιορισμός και ότι σίγουρα θα εχεισ SATA 2....!! Τηλ στο σέρβις , θα σου πούνε ....είναι ενημερωμένοι , θα σου απαντήσουν αμέσως !!

Πιστεύω αν αφαιρεσω το super drive τους παίρνει και τους 2

#28   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:51

Ναι έτσι ναι....τους παίρνει και τους δυο δίσκους....!!

#29   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:58

Αν είναι θέμα θερμοκρασίας τότε γιατί να μην αφαιρέσεις τελείως τον 3,5ρη από μέσα και κάνε τον εξωτερικό και άσε μέσα μόνο τον ssd.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#30   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/07/2012 - 00:05

Αν είναι θέμα θερμοκρασίας τότε γιατί να μην αφαιρέσεις τελείως τον 3,5ρη από μέσα και κάνε τον εξωτερικό και άσε μέσα μόνο τον ssd.

Συμφωνώ απολύτως για λόγους....θερμοκρασιας με ότι συνεπάγεται !! Απλά το επίσημο σέρβις , μου το ξεκαθάρισαν για τα 2011 μοντέλα , δεν θέλουν να βγάλουν από την θέση του τον μηχανικό δίσκο , εφόσον υπάρχει επίσημη θέση για τον SSD , και κατά δεύτερον , δεν θέλουν να βραχυκυκλώσουν τον αισθητήρα της θερμοκρασιας που θα βγει σαν βύσμα από τον μηχανικό δίσκο σε περίπτωση αντικατάστασης....δεν θέλουν κοινός ενεπισημες μεθόδους και πρακτικές....όχι ότι δεν γίνεται , αλλά δεν θέλουν πατέντες , θέλουν όλα να δουλεύουν κανονικά !!
Για τα παλιότερα μοντέλα....αναγκαστικά θα πάνε σε πατέντα φανταζομαι...!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες