Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

προβλημα με ανεμιστηρακι imac 21.5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 11/07/2012 - 00:13

Τον ζορίζεις δε τον ζορίζεις η θερμοκρασία α υπάρχει! Κι ας μη το δουλεύεις όπως λες θα ζεστάνετε εάν όχι λέμε ΠΧ η θερμοκρασία είναι 55 και χωρίς χρήση 50 δλδ όχι Γιάννης αλλά Γιαννάκης… Το βγάζεις και έχεις την υγειά σου !

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/07/2012 - 00:19

Δεν διαφωνώ...μπορεί να εχεισ δίκιο...θα το δοκιμάσω και θα δω...όταν βγει το 2012 μοντέλο...!! Αν δω ότι όντως είναι...όχι Γιάννης αλλά Γιαννάκης και βγάλει πρόβλημα στο πάνελ από θερμοκρασία....τότε με την αλλαγή του πάνελ στο σέρβις , ταυτόχρονα θα τον αφαιρέσω πλήρως τον μηχανικό και θα μείνει μόνο ο SSD στην επίσημη φυσικά θέση του !!

#33   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/07/2012 - 09:16

Εμένα πάντως στους 4-5 μήνες όταν τον είχα αγοράσει, είχαν εμφανιστεί οι σκιές...Από τότε που τον καθάρισα και έχω βγάλει τον 3,5άρη (εδώ και 5 μήνες) καμία σκιά...

Τυχαίο?? Ίσως...
Once You Go Mac You Never Go Back

#34   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 10:40

Αν είναι θέμα θερμοκρασίας τότε γιατί να μην αφαιρέσεις τελείως τον 3,5ρη από μέσα και κάνε τον εξωτερικό και άσε μέσα μόνο τον ssd.

Σωστά μπορει να γίνει και αυτο, ποιον ssd παιρνει όμως?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο πως μπορω να κάνω αποθήκευση κάποια αρχεία σε έναν εξωτερικό τι εννοω?
Κατεβάζω μια ταινία και θέλω να την κάνω αποθήκευση κατευθείαν στο εξωτερικό η να έχω την επιλογή να επιλέξω

#35   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 11/07/2012 - 11:13

Σωστά μπορει να γίνει και αυτο, ποιον ssd παιρνει όμως?


Οποιοδήποτε SSD θες βάζεις! Η βάζεις της Samsung που τα βάζει σε MacBook Air / Pro η όποια άλλη εταιρία θες, OCZ, Corsair, Crusial. Ότι βαστάει η τσέπη σου ;)

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#36   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 11:27

Οκ σε ευχαριστω φιλε μου τώρα όσο αναφορά για το δεύτερο ερώτημα γνωρίζει κανείς πως μπορει να γίνει με τον εξωτερικό?

#37   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/07/2012 - 14:24

Σωστά μπορει να γίνει και αυτο, ποιον ssd παιρνει όμως?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο πως μπορω να κάνω αποθήκευση κάποια αρχεία σε έναν εξωτερικό τι εννοω?
Κατεβάζω μια ταινία και θέλω να την κάνω αποθήκευση κατευθείαν στο εξωτερικό η να έχω την επιλογή να επιλέξω

Γενική αρχή.........
Για τα μοντέλα 21,5 και 27 γενιάς 2011 και στο μέλλον = SATA 3 ( SSD )
Για τα μοντέλα 21,5 και 27 γενιάς 2009 και 2010 = SATA 2 ( SSD )
Για το ποια μάρκα δίσκου θα βάλεις , όλοι μπαίνουν , πρέπει να ψαχτείς πάνω στους SSD για την επιλογή , σε ειδικά φόρουμ που εξειδικεύονται σε hardware - SSD - Overclocking , που κάνουν συγκρίσεις τεσταρισματα με benchmarks και έχουν μια πλήρη άποψη για το ποιος δίσκος είναι καλύτερος τώρα και σε ποιο τομέα και συνολικά μιας και δοκιμάζουν αρκετούς μαζί κτλ κτλ......δεν είναι άπλα ένας δίσκος και τέλος....ψάξου λίγο , παίζουν αρκετά πράματα ρόλο , από τον ελεγκτή μέχρι το firmware που φοράνε ως την εγγύηση και φυσικά....την τσέπη σου !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 11/07/2012 - 14:26


#38   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 22:35

Ok θα το ψάξω για ssd πριν προβω σε αγορά
Τώρα πως μπορω να κανω αποθήκευση στον εξωτερικό η δεν μπορει να γίνει?

#39   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/07/2012 - 23:09

Ok θα το ψάξω για ssd πριν προβω σε αγορά
Τώρα πως μπορω να κανω αποθήκευση στον εξωτερικό η δεν μπορει να γίνει?


Safari-Preferences-Save downloaded files to :

Και επιλέγεις που θες να αποθηκεύονται.

Ανάλογα το πρόγραμμα κάνεις το ίδιο από τα Preferences ώστε να επιλέξεις εσύ που θέλεις να αποθηκεύονται τα αρχεία.
Once You Go Mac You Never Go Back

#40   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/07/2012 - 23:11

imac problems strikes again και αυτη την φορα το ανεμιστηρακι εκανε την ζημια , ανοιγω τον imac ωραια και καλα και καποια στιγμη ακουγεται ενα βουιτο στο startup , καταλαβα οτι ηταν το ανεμιστηρακι και σκεφτηκα οτι με καποιο reset στο smc θα φτιαχτει , αλλα τελικα μπα , κατεβαζω το fan control και μου λεει 0 θερμοκρασια σε internal hd , τελεια λεω ! τωρα απο δευτερα θα πρεπει να παει σε service , τι φταιει δεν ξερω , τι θα πληρωσω ουτε αυτο το ξερω . ζητω η κινα μαγκες !


Λογικά στο σέρβις θα σου βρούνε 1 απο τους 3 αισθητήρες θερμοκρασίας (HDD-SUPERDRIVE-Monitor) να είναι off ή αυτο που είχε τύχει σε εμένα που ακουγόταν σαν τρελό το 1 απο τα 3 fan του iMac και βρήκα οτι το fan του SuperDrive βραχυκυκλωνε και το απομόνωσα βγάζοντας την τάση απο πάνω του και σταμάτησε ο θόρυβος.Η θερμοκρασιες είναι κανονικές και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Εαν είναι στη εγγύηση δεν θα πληρώσεις μια.εαν δεν είναι στην εγγυηση να σου πούνε στο σέρβις τι φτάιει και εαν είναι ο αισθητηρας θερμοκρασίας τότε άλλαξε το μόνος σου.στοιχιζει στο εμπόριο 15$ μια διοδος είναι με ένα καλώδιο που καταλήγει σε φυσάκι θηλυκό για να κουμπώσει πάνω στην motherboard του iMac.

#41   konb

konb

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 23:17

Safari-Preferences-Save downloaded files to :

Και επιλέγεις που θες να αποθηκεύονται.

Ανάλογα το πρόγραμμα κάνεις το ίδιο από τα Preferences ώστε να επιλέξεις εσύ που θέλεις να αποθηκεύονται τα αρχεία.

Σε ευχαριστω φιλε μου

#42   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 12/07/2012 - 19:37

πηγα σημερα το πρωι και πηρα τον imac μου και ολα ειναι οκ , ρωτισα και για το σκληρο και ειπε οτι μπορουν να αντικαταστησουν και τον hdd αμα θελω ! μου αλλαξαν το πανελ και κατι σκαλισαν στον αισθητηρα !




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες