Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Νεο Lumia 920. Mολις κυκλοφορησε.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
166 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/10/2012 - 16:02

Δεν γίνεται αλλιώς όμως... Θυσιάζουμε κάτι για να έχουμε κάτι άλλο! Η μεγάλη οθόνη, η μπαταρία και ολα τα τσιπακια που εχει απάνω ειναι αποτέλεσμα του βάρους του!

Και φαντασου πως ειναι πλαστικο..Αμα ειχε το γυαλι και το ατσαλι του 4-4s τα χτυπαγε τα 300 για πλακα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/10/2012 - 16:16

Δεν είναι ακριβώς πλαστικό, το αλουμίνιο του 5 είναι πιο ελαφρύ απο πλαστικο.
Η οθόνη είναι γυάλινη..

Αναρτημένη εικόνα


#93   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2012 - 16:30

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η μεγαλύτερη αποτυχία αυτού του smartphone δεν είναι το βάρος αλλά το λειτουργικό του. Κατά την άποψη μου το Windows Mobile έχει ΜΕΓΆΛΟ δρόμο μπροστά του για να φτάσει εκεί που είναι τώρα το iOS & Android και με τον Ballmer ως CEO της Microsoft χλωμά βλέπω τα πράγματα.

#94   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/10/2012 - 16:58

To λειτουργικό μπορεί να είναι πίσω αυτη τη στιγμή όπως είναι πολύ λογικό, σε σχέση με τα iOS και Android, αλλά έχει τρομερή εξέλιξη..

Όπως θα έχει και υποστήριξη. Πολλοί Devs το συγκρίνουν με iOS.

Το μόνο σίγουρο πως σε λίγο καιρό θα έχουμε έναν ακομά δυνατο παίχτη.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#95   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2012 - 17:52

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η μεγαλύτερη αποτυχία αυτού του smartphone δεν είναι το βάρος αλλά το λειτουργικό του. Κατά την άποψη μου το Windows Mobile έχει ΜΕΓΆΛΟ δρόμο μπροστά του για να φτάσει εκεί που είναι τώρα το iOS & Android και με τον Ballmer ως CEO της Microsoft χλωμά βλέπω τα πράγματα.


Το windows phone (όχι mobile) 8 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και έχει αρκετές αναβαθμίσεις απο το 7.5 που κυκλοφορεί τώρα οπότε δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι αποτελεί την Αχίλλειο πτέρνα της συσκευής (έχει άλλα αρνητικά τα οποία έχουν αναφερθεί παραπάνω)
Υποθέτοντας ότι έχεις δουλέψει 7.5 ποιά συσκευή έχεις- είχες και τι ακριβώς σου έκανε κακή εντύπωση και δεν διορθώθηκε στα 8;



#96   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 10/10/2012 - 18:08

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η μεγαλύτερη αποτυχία αυτού του smartphone δεν είναι το βάρος αλλά το λειτουργικό του. Κατά την άποψη μου το Windows Mobile έχει ΜΕΓΆΛΟ δρόμο μπροστά του για να φτάσει εκεί που είναι τώρα το iOS & Android και με τον Ballmer ως CEO της Microsoft χλωμά βλέπω τα πράγματα.

Δεν εχει καθόλου μεγάλο δρόμο αν σκεφτείς οτι Windows Mobile υπήρχαν πριν το iOS, android.
Η εξέλιξη σε mango και ακόμα καλύτερα, τωρα σε 8 δείχνει οτι εχει δυνατότητες!
Εκτός αυτού ο φίλος πριν απο εμένα σε ρώτησε κάτι... Τι σε χάλασε;

#97   thanwin

thanwin

    iPH Enthousiast

  • 380 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:thanostheracer

Δημοσίευση 10/10/2012 - 18:12

στην ελλάδα ήρθε;;;

#98   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2012 - 18:29

στην ελλάδα ήρθε;;;


Όχι ακόμα φίλε μου και μάλλον θα αργήσει γιατί λόγω βάρους της συσκευής τα φέρνουν λίγα λίγα! :P

#99   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2012 - 18:52

Το windows phone (όχι mobile) 8 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και έχει αρκετές αναβαθμίσεις απο το 7.5 που κυκλοφορεί τώρα οπότε δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι αποτελεί την Αχίλλειο πτέρνα της συσκευής (έχει άλλα αρνητικά τα οποία έχουν αναφερθεί παραπάνω)
Υποθέτοντας ότι έχεις δουλέψει 7.5 ποιά συσκευή έχεις- είχες και τι ακριβώς σου έκανε κακή εντύπωση και δεν διορθώθηκε στα 8;

Δεν εχει καθόλου μεγάλο δρόμο αν σκεφτείς οτι Windows Mobile υπήρχαν πριν το iOS, android.
Η εξέλιξη σε mango και ακόμα καλύτερα, τωρα σε 8 δείχνει οτι εχει δυνατότητες!
Εκτός αυτού ο φίλος πριν απο εμένα σε ρώτησε κάτι... Τι σε χάλασε;

Συμφωνώ ότι δεν ξέρουμε ακόμα πως θα πάει το Windows Phone 8, και μακάρι να πάει καλά.
Κρίνοντας όμως από τις mobile συσκευές που περάσανε από τα χέρια μου με Windows Mobile 6 (HTC Touch) 6,1 (HTC Touch Diamond & Samsung Omnia) 7 (HTC HD7) έχω να πω πως το Windows σε mobile συσκευές προχωράει με πολύ αργούς ρυθμούς. Μπορεί να υπήρχε πριν το iOS & Android αυτό όμως δεν το κάνει αυτομάτως να είναι μπροστά. Εγώ πάντως είχα άσχημη εμπειρία, με πολλά κολλήματα, έλλειψη προγραμμάτων (για παιχνίδια ούτε καν μιλάω) και δύσκολο UI.
Για μένα το Windows σε κινητό αποτελεί παρελθόν και δεν βλέπω να ξαναεπιστρέψω. Αυτά!

Τελευταία επεξεργασία από: vicbar, 10/10/2012 - 18:57


#100   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2012 - 19:12

Συμφωνώ ότι δεν ξέρουμε ακόμα πως θα πάει το Windows Phone 8, και μακάρι να πάει καλά.
Κρίνοντας όμως από τις mobile συσκευές που περάσανε από τα χέρια μου με Windows Mobile 6 (HTC Touch) 6,1 (HTC Touch Diamond & Samsung Omnia) 7 (HTC HD7) έχω να πω πως το Windows σε mobile συσκευές προχωράει με πολύ αργούς ρυθμούς. Μπορεί να υπήρχε πριν το iOS & Android αυτό όμως δεν το κάνει αυτομάτως να είναι μπροστά. Εγώ πάντως είχα άσχημη εμπειρία, με πολλά κολλήματα, έλλειψη προγραμμάτων (για παιχνίδια ούτε καν μιλάω) και δύσκολο UI.
Για μένα το Windows σε κινητό αποτελεί παρελθόν και δεν βλέπω να ξαναεπιστρέψω. Αυτά!


Φυσικά και δεν σε πιέζει κανένας να το προτιμήσεις, διάλογο κάνουμε, παραθέτουμε απόψεις και προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Αλλά οταν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λειτουργικό το βρίσκω λίγο άδικο να το θάβεις.
Όση σχέση έχουν το iOS με το Αndroid τόση και λιγότερη σχέση έχουν και τα WM με τα WP έχω χρησιμοποιήσει wm, ήταν η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο των smartphones πριν αρκετά χρόνια, και θα συμφωνήσω με την αποψή σου για αυτά.

Edit τώρα πρόσεξα ότι είχες το hd7, τι αρνητικά είδες στο λειτουργικό;
Το market το έχω αναφέρει και εγω νωρίτερα.
είδες κολλήματα και βρήκες δύσκολο το UI σε WP;

Τελευταία επεξεργασία από: taigetos, 10/10/2012 - 19:17


#101   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2012 - 20:33

Φυσικά και δεν σε πιέζει κανένας να το προτιμήσεις, διάλογο κάνουμε, παραθέτουμε απόψεις και προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Αλλά οταν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λειτουργικό το βρίσκω λίγο άδικο να το θάβεις.
Όση σχέση έχουν το iOS με το Αndroid τόση και λιγότερη σχέση έχουν και τα WM με τα WP έχω χρησιμοποιήσει wm, ήταν η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο των smartphones πριν αρκετά χρόνια, και θα συμφωνήσω με την αποψή σου για αυτά.

Edit τώρα πρόσεξα ότι είχες το hd7, τι αρνητικά είδες στο λειτουργικό;
Το market το έχω αναφέρει και εγω νωρίτερα.
είδες κολλήματα και βρήκες δύσκολο το UI σε WP;

Δεν έθαψα το καινούργιο λειτουργικό, αντιθέτως έγραψα μακάρι να πάει καλά. ΓΙΑ ΜΈΝΑ είπα ότι είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να ξαναπάρω Windows κινητό, μετά από τις εμπειρίες που είχα.
Σχετικά με WP7, έχει στα μείον το Market που είπες κ'εσύ, τα κολλήματα είναι λιγότερα φυσικά από το 6, αλλά ακόμα υπάρχουν και το UI παρόλο που άλλαξε προς καλύτερο παραμένει λίγο βαρύ και περίεργο για μένα, αυτό όμως είναι υποκειμενικό.

#102   SteveWho

SteveWho

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/10/2012 - 20:46

Τουλάχιστον μας το λες και παραδεχεσαι και το κόλλημα σου με το iPhone και το ότι ειναι καλο το νοκια.
Οι άλλοι ειναι τόσο θύματα που υποστηρίζουν μια συσκευή όπως και αν ειναι και πραγματικά εθελοτυφλούν!
Ήθελα να ήξερα τι κέρδος έχετε από όλο αυτό το κόλλημα και την επίθεση που κάνετε σε εμάς που μιλάμε για κάτι διαφορετικό...


Εχουν κάνει ήδη πολλά τεστ εκτός του drop.
Οσο για την απορία σου, το άσπρο και το μαύρο απο όσο ξέρω και αυτα χρώματα ειναι τα οποία υπάρχουν και στο νοκια. Επίσης η εταιρία (Apple) που υποστηρίζεις τοσο, ειναι υπέρ του χρώματος σε πολλές συσκευές...


αγαπητε martini δεν εχω καν iphone, δουλευω εδω και 2μιση χρονια με android! :Ο σοκ;
δεν εχω κανενα απολυτως συμφερον απο την apple. δε μου καιγεταιιιι καρφι ομως. εγκεφαλικο;
το θεμα μου ειναι οτι συγκρινετε το πλαστικο τουβλο με το αλουμινιο και το γυαλλι. μονο κ μονο απο ποιοτητα υλικων κ κατασκευης το iphone5 ειναι πολυ ανωτερο
απο s3 & lumia920. η συμβουλη μου; Don't settle for cheap plastic!Αναρτημένη εικόνα

#103   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/10/2012 - 20:50

Ενδιαφέρον ....

#104   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2012 - 21:21

Δεν έθαψα το καινούργιο λειτουργικό, αντιθέτως έγραψα μακάρι να πάει καλά. ΓΙΑ ΜΈΝΑ είπα ότι είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να ξαναπάρω Windows κινητό, μετά από τις εμπειρίες που είχα.
Σχετικά με WP7, έχει στα μείον το Market που είπες κ'εσύ, τα κολλήματα είναι λιγότερα φυσικά από το 6, αλλά ακόμα υπάρχουν και το UI παρόλο που άλλαξε προς καλύτερο παραμένει λίγο βαρύ και περίεργο για μένα, αυτό όμως είναι υποκειμενικό.


Δεν συμφώνω ότι λόγω μιας κακής εμπειρίας στο παρελθόν δεν δίνεις μία ευκαιρία σε ένα καινούργιο και εντελώς διαφορετικό λειτουργικό αλλά το καταλαβαίνω και το σέβομαι.
Αν είδες έστω και υποψία lag σε WP είχε πρόβλημα η συσκευή σου, ίσως το μόνο + σε σχέση με το iOS να είναι το smothness.

αγαπητε martini δεν εχω καν iphone, δουλευω εδω και 2μιση χρονια με android! :Ο σοκ;
δεν εχω κανενα απολυτως συμφερον απο την apple. δε μου καιγεταιιιι καρφι ομως. εγκεφαλικο;
το θεμα μου ειναι οτι συγκρινετε το πλαστικο τουβλο με το αλουμινιο και το γυαλλι. μονο κ μονο απο ποιοτητα υλικων κ κατασκευης το iphone5 ειναι πολυ ανωτερο
απο s3 & lumia920. η συμβουλη μου; Don't settle for cheap plastic!Αναρτημένη εικόνα


Δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρός άνθρωπος να αμφισβητήσει ότι στο iPhone θα βρεί κανείς τα ποιοτικότερα υλικά κατασκευής και το καλύτερο desing για εμένα, αλλά υπάρχουν και άλλα κριτήρια για την αγορά ενός smartphone, πως κάθεται στο χέρι, το μέγεθος της οθόνης, το χρώμα, η καλύτερη κάμερα και για το lumia πιο συγκεκριμένα οι χάρτες της Nokia, τα Μs Office, η ασύρματη φόρτιση, το γεγονός ότι μπορείς να χειριστείς το τηλέφωνο με γάντια, τα 100-150€ λιγότερα που θα κάνει (μάλλον) απο το iPhone ή ακόμα οτί μπορεί να βαρέθηκε τα εικονίδια και τα widgets και προτιμά live tiles.

Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν όπως εσύ έχεις το θέμα σου άλλοι έχουν τα δικά τους θέματα και βάση αυτών επιλέγουν.

#105   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 10/10/2012 - 21:22

αγαπητε martini δεν εχω καν iphone, δουλευω εδω και 2μιση χρονια με android! :Ο σοκ;
δεν εχω κανενα απολυτως συμφερον απο την apple. δε μου καιγεταιιιι καρφι ομως. εγκεφαλικο;
το θεμα μου ειναι οτι συγκρινετε το πλαστικο τουβλο με το αλουμινιο και το γυαλλι. μονο κ μονο απο ποιοτητα υλικων κ κατασκευης το iphone5 ειναι πολυ ανωτερο
απο s3 & lumia920. η συμβουλη μου; Don't settle for cheap plastic!


Ούτε σοκ, ούτε εγκεφαλικό! Χαίρομαι να μιλάω με άτομα που δεν ειναι κολλημένα!
Οσο αφορά το πλαστικό νοκια, απο όσο ξέρω το s3 το ίδιο και χειρότερο δεν ειναι...; Νομίζω ναι.
Οσο αφορά το 5, το αλουμίνιο ειναι πιο ελαφρί υλικό αλλά η επεξεργασία που του έχουν κάνει (ανοδίωση) το καθιστούν ευαίσθητο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες