Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Samsung vs iPhone 5. Η έντυπη διαφήμιση που θα συζητηθεί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 17:25

Ελπίζω να είδες τις ξεφτίλες και των άλλων εταιρειών...στην εικόνα που πόσταρα. Για ποιές αλλαγές μιλάς;

Μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις ή να καταλαβαίνεις. Εγραψα λοιπόν πως η ΣΟΜΣΟΜ στη διαφήμιση δε βάζει μόνο χαρακτηριστικά του τηλεφώνου, αλλά και λειτουργίες που τις έχει μόνο αυτή σαν εταιρεία.

Οπότε και εγώ παρέθεσα λειτουργίες που τις έχει ΜΟΝΟ το ios. Και ναι φυσικά είναι πλεονέκτημα.

Όσο για τα σεμινάρια iTunes, δε μπορώ παρά να δείξω κατανόηση σε οποιαδήποτε μαθησιακή δυσκολία, είναι ανθρώπινο! Μήπως το iPhone δε λειτουργεί με PC? όλοι εδώ μέσα έχουν Mac? Καταλαβαίνεις τί γράφεις έτσι;

Αν ο σχεδιασμός του είναι άβολος για ανάγνωση, τότε απορώ γιατί περίμενες το πεντάρι για να συμπεράνεις αυτό, δεδομένου πως από το 4 ίδιες είναι οι διαστάσεις οριζόντια. Τώρα αν ο επιπλέον κάθετος χώρος είναι αυτός που μπορεί να σε χαλάει, δεν έχω άποψη, αλλά ξέρω έναν φίλο οφθαλμίατρο που θα μπορούσε να πει μία γνώμη.

Δεν έχει η Apple υποστήριξη σέρβις; Το αφήνω στην κρίση του κοινού.

Τέλος για το bluetooth είναι περιττό να ξαναγράφω.

συμφωνω.η σομσομ οπως λες εχει λειτουργιες που της εχει μονο το σομσομ γκαλαξυ ς3.το imessage k itunes k facetime ειναι τα ουαου της apple?τι δεν καταλαβες?δεν γραφει στη διαφημηση η σομοσομ οτι μπορεις να στειλεις μηνυματα και να παρεις τηλεφωνο...αυτα εννοουντε.
προς τι η ειρωνια?ειναι αυτο που λενε ελειψη επιχειρηματων = χλευασμος και μπινελικη η απαντηση.
με εχεις ταπωσει ασχημα τωρα.για την μαθησιακη δυσκολια δεν το σχολιαζω δεν με ξερεις ουτε με τι ασχολουμε ουτε τιποτα για μενα οποτε πιστευε οτι θες.πιστευε οτι ραβω και πουλοβερ κανενα προβλημα.ειπα απλα τη γνωμη μου οτι το itunes μπορουσε να γινει πολυ πιο απλο απο το παλουκι που ειναι τωρα.αν εσυ πχ θες ms dos στο pc σου και unix κανενα προβλημα.δεν εχω εγω το προβλημα οταν ζηταω απο μια μεγαλη εταιρια να γινει πιο απλη για τον απλο χρηστη ως τον πιο xtreme...
οσο για το bluetooth ναι μη το σχολιαζεις ειναι τραγικο να απαιτει καποιος να μπορει να στειλει αρχεια απλα ευκολα και γρηγορα.αν εσυ εισαι απο Αθηνα και πας στη δουλεια σου απο το κεντρο της Αθηνας μεσω Βουλγαριας και μετα παλι πισω στο κεντρο για να φτασεις...και αυτο παλι δικαιωμα σου.το ios ειναι η απλοτητα που λετε και λεω και εγω αλλα σε καποια πραγματα αποφευγουν το πολυ απλο! αν για να στειλω μια καταραμενη φωτο πρεπει να εχω mb η wifi και να πρεπει να εχει και ο αλλος οπωσδιποτε για να το λαβει επιτοπου φεξε μου και γλιστρησα.
απο εναν στραβο ανοητο αδαη και που δεν μπορει να μαθει απλα πραγματα.απο εμενα δηλαδη οπως με ειπες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/09/2012 - 17:27

εμενα παντως μου αρεσε στην αλλαγμενη φωτο το αντιστροφο του "removable battery" του s3 που στο iphone ειναι "unremovable battery" :lol:

#78   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 17:36

Κλασική περίπτωση εμπειρίας Android σε Low-end τηλέφωνο...και ας το αρνηθείς (been there, done that!)


Θα συμφωνήσω 100% έχοντας στον αντίποδα το S3 του κολλητού, το οποίο παραδέχεται και αυτός.

συμφωνω.η σομσομ οπως λες εχει λειτουργιες που της εχει μονο το σομσομ γκαλαξυ ς3.το imessage k itunes k facetime ειναι τα ουαου της apple?τι δεν καταλαβες?δεν γραφει στη διαφημηση η σομοσομ οτι μπορεις να στειλεις μηνυματα και να παρεις τηλεφωνο...αυτα εννοουντε.
προς τι η ειρωνια?ειναι αυτο που λενε ελειψη επιχειρηματων = χλευασμος και μπινελικη η απαντηση.
με εχεις ταπωσει ασχημα τωρα.για την μαθησιακη δυσκολια δεν το σχολιαζω δεν με ξερεις ουτε με τι ασχολουμε ουτε τιποτα για μενα οποτε πιστευε οτι θες.πιστευε οτι ραβω και πουλοβερ κανενα προβλημα.ειπα απλα τη γνωμη μου οτι το itunes μπορουσε να γινει πολυ πιο απλο απο το παλουκι που ειναι τωρα.αν εσυ πχ θες ms dos στο pc σου και unix κανενα προβλημα.δεν εχω εγω το προβλημα οταν ζηταω απο μια μεγαλη εταιρια να γινει πιο απλη για τον απλο χρηστη ως τον πιο xtreme...
οσο για το bluetooth ναι μη το σχολιαζεις ειναι τραγικο να απαιτει καποιος να μπορει να στειλει αρχεια απλα ευκολα και γρηγορα.αν εσυ εισαι απο Αθηνα και πας στη δουλεια σου απο το κεντρο της Αθηνας μεσω Βουλγαριας και μετα παλι πισω στο κεντρο για να φτασεις...και αυτο παλι δικαιωμα σου.το ios ειναι η απλοτητα που λετε και λεω και εγω αλλα σε καποια πραγματα αποφευγουν το πολυ απλο! αν για να στειλω μια καταραμενη φωτο πρεπει να εχω mb η wifi και να πρεπει να εχει και ο αλλος οπωσδιποτε για να το λαβει επιτοπου φεξε μου και γλιστρησα.
απο εναν στραβο ανοητο αδαη και που δεν μπορει να μαθει απλα πραγματα.απο εμενα δηλαδη οπως με ειπες.


Καμιά ειρωμία, κυμαινόμουν στο ίδιο ύφος. Δε σε βλέπω να κατανοείς επαρκώς. Και πάλι λες γενικόλογα και περί ανέμων. Εγώ σου απαντώ 1,2,3 και εσύ ξεκινάς πάλι παπαροφιλοσοφίες ρε μεγάλε. Μια νορμάλ κουβέντα με αρχή, μέση, τέλος έχεις κάνει ποτέ σου και ΚΥΡΙΩΣ χωρίς τρικυμία εν κρανίω;

Τώρα καταλαβαίνω από τί άτομα ξεκινούν όλες αυτές οι αψιμαχίες. Δεν είναι προσβλητικό και ζητώ συγνώμη, αλλά τα γραπτά μένουν και τα διαβάζουν όλα. Απέχω από όποια συζήτηση σε εμπλέκει.

Υγ: δε χρειάζεται να σε ξέρω για να καταλάβω αυτά που γράφεις και ισχυρίζεσαιm ο ίδιος. Εκτός αν άλλα εννοείς και άλλα γράφεις (το οποίο και πάλι το σημείωσα). Ίσως τελικά, νεφελώδη μυαλά σε ορισμένες των περιπτώσεων να χρειάζονται δαιδαλώδεις λειτουργίες. It just fits.

#79   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 17:45

οκ εχω προβλημα μεγαλο και ειναι δυσκολα αυτα που γραφω με παρομοιωσεις.
itunes πολυ δυσκολο χωρις λογο
imessage τρελη καινοτομια
facetime επισης
find my iphone οκ
bluetooth Μονο για ομορφια
siri ναι ειναι καινοτομια
χαρτες 3d επισης
οθονη και μεγεθος της: αβολο στην σωστη απεικονηση ιστοσελιδων
τα θετικα του ios τα ξερουμε αλλα δεν εχει αλλαξει σχεδον καθολου απο το Iphone 2g περαν ορισμενων λειτουργιων.ναι ειναι πολυ smooth ναι ειναι πολυ γρηγορο λειτουργικο αλλα πολυ κλειδωμενο βρε αδερφε...αν δεν κανεις jailbrake ειναι...πως να το πω...πολυ νοκια ειναι
τωρα αν εσενα σου αρεσει να στελνεις αρχεια με mail και οχι απευθειας με Bluetooth συγχαρητηρια...
ναι ειδες τι ατομο ειμαι?ξεκινησα φασαρια απο το πουθενα.την γνωμη μου ομορφα και ωραια ειπα και εσυ με ειπες αδαη και ασχετο...απο τετοια ατομα ξεκιναν οι αψιμαχιες.καλημερα!

#80   vromogato

vromogato

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:vromogato

Δημοσίευση 16/09/2012 - 19:21

Κλασική περίπτωση εμπειρίας Android σε Low-end τηλέφωνο...και ας το αρνηθείς (been there, done that!)


το s3 δοκίμασα...

#81   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/09/2012 - 21:24

Σε γενικές γραμμές σπάνια γράφω σε forum αλλα έχει πολύ γέλιο να τα διαβάζω. Ο παραπάνω φίλος έχει ένα τεράστιο δίκιο. Αν δεν κάτσεις να ασχοληθείς με κάτι (iTunes) δεν θα το μάθεις ποτέ..αν σου φαίνεται δύσκολο τότε είσαι από τα άτομα που πληρώνουν ακόμα 30 € για να κάνουν format στον υπολογιστή τους οπότε κακώς κρατάνε smartphone στα χέρια τους..

Όσο για την διαμάχη πρώτον το iPhone ΚΑΤΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ναι έχει καλύτερο σχεδιασμό, μπορείς να το κρατήσεις στα χέρια σου ενώ το S3 που οι μισοί δεν το έχετε πιάσει καν δεν χωράει σε τσέπη κανονικού παντελονιού ( σε λίγο θα φτάσει σε μέγεθος το Samsung note) δεύτερον οι μηνύσεις γίνονται πολυ απλά γιατί η apple έκανε έρευνες για φτάσει εδώ που έφτασε και να κατοχυρωσει πατέντες και δεν γίνεται μια οποιοδήποτε εταιρία να τις αντιγράφει τσάμπα οπότε πρέπει να πληρώσει είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο. Και έχω να πω οτι ως κάτοχος του iPhone 3gs το πούλησαν υπερβολικά εύκολα και αγορασα το iPhone 4. Το iPhone 4s δεν είχε ΓΙΑ ΜΕΝΑ μεγάλη διάφορα μόνο κάμερα και ταχύτητα. Θα αγοράσω το iPhone 5 και έχω βρει ήδη αγοραστή για iPhone 4 και μάλιστα πολυ εύκολα. 2 χρόνων τηλέφωνο και σφάζονται για το αγοράσουν. Το SII που έχει ένα φιλαράκι μου το οποίο το εχει μολις ένα χρόνο δεν το θέλει κανείς και όσοι το θέλουν το ζητάνε σε εξευτελιστικη τιμή. άρα κάτι που έχει το iPhone και δεν το σχολίασε κανείς ειναι η μεταπωλητικη του αξία και ζήτηση. Παρεμπιπτόντως το 3gs που ειχα έχει αλλάξει τρία χέρια και ακόμα φυσάει..

Η επιλογή ειναι καθαρά υποκειμενική απλά όσοι γνωστοι μου έχουν Samsung SII θα ήθελα να έχουν iPhone. Όσο για το SIII έχω iPad δεν χρειάζομαι κάτι τόσο μεγάλο..

Πες τα χρυσόστομε!!!

#82   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 21:30

Το S3 μάθατε που έκανε 10 εκατομμύρια πωλήσεις σε λίγο λιγότερο από...2 μήνες; Πόσα έκανε η Apple την πρώτη μέρα.

Ο κόσμος πάει σε Android επειδή είναι φθηνότερα, όχι καλύτερα. Διάβασα 2 μεταναλύσεις. Οι πωλήσεις του 5 αναμένεται να είναι οι υψηλότερες από ποτε.

Περιμένοντας τέλος, να δούμε πλέον τα χαρακτηριστικά κάτω από το μικροσκόπιο από αύριο, καληνυχτώ...τη σομσομ.





#83   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 16/09/2012 - 22:00

Πολύ σωστά. Οσο για την διαφήμιση στο macrumors έχει δοθεί άτυπη απάντηση της apple από φαν...

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#84   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 22:13

Το S3 μάθατε που έκανε 10 εκατομμύρια πωλήσεις σε λίγο λιγότερο από...2 μήνες; Πόσα έκανε η Apple την πρώτη μέρα.

Ο κόσμος πάει σε Android επειδή είναι φθηνότερα, όχι καλύτερα. Διάβασα 2 μεταναλύσεις. Οι πωλήσεις του 5 αναμένεται να είναι οι υψηλότερες από ποτε.

Περιμένοντας τέλος, να δούμε πλέον τα χαρακτηριστικά κάτω από το μικροσκόπιο από αύριο, καληνυχτώ...τη σομσομ.


1.7 εκατομμύρια Iphone 4, σε 3 μέρες και 4 εκατομμύρια Iphone 4s, πάλι σε 3 μέρες....και?

Αποφασίστε αν τελικά οι περισσότεροι χρήστες ξέρουν τι παίρνουν η όχι... γιατί μερικοί εδώ μέσα λένε ότι το παίρνουν μόνο για εφέ.. αυτό δείχνει ότι είναι καλύτερο τηλέφωνο? Αντιφάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από: MaleBuffy, 16/09/2012 - 22:14


#85   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 16/09/2012 - 22:56

Αποψη περι του θεματος μπορει να εχει μονο καποιος που εχει σξιολογησει χρησιμοποιωντας τις δυο συσκευες. Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι btw...

#86   GiannisD21

GiannisD21

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GiannisD21

Δημοσίευση 16/09/2012 - 23:05

αν μιλησουν τα νουμερα πωλησεων τοτε ας προσπαθησει παραπανω η Samsung, αν παλι πιστευετε πως αυτα εγιναν επειδη το iphone ειναι πιο "μοδατο" θα πω μια λεξη μονο ios... και αν παλι διαφωνειτε με δικαιολογιες "κλειστο λογισμικο", "οχι bluetooth" και τετοια.. η αλλη μαγικη λεξη... JAILBREAK!

#87   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/09/2012 - 23:20

μια απορια, χωρις να χαρακτηριστω apple fun ή android hater
-οταν η samsung δινει νουμερα για της πωλησεις της, ειναι μονο για το SG3 ή γενικα για ολη την γκάμα adroid κινητων της(περιπου καμια 20αρια δλδ)?!?

#88   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 23:21

1.7 εκατομμύρια Iphone 4, σε 3 μέρες και 4 εκατομμύρια Iphone 4s, πάλι σε 3 μέρες....και?

Αποφασίστε αν τελικά οι περισσότεροι χρήστες ξέρουν τι παίρνουν η όχι... γιατί μερικοί εδώ μέσα λένε ότι το παίρνουν μόνο για εφέ.. αυτό δείχνει ότι είναι καλύτερο τηλέφωνο? Αντιφάσεις...


Τους "μερικούς" πιστεύεις;

#89   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 16/09/2012 - 23:37

μια απορια, χωρις να χαρακτηριστω apple fun ή android hater
-οταν η samsung δινει νουμερα για της πωλησεις της, ειναι μονο για το SG3 ή γενικα για ολη την γκάμα adroid κινητων της(περιπου καμια 20αρια δλδ)?!?


20 μονο τα σ3, 40 ή 60 εχει το σ2 και ειχε to note εχει λιγο πανω απο 10 μυρια

Δινει για καθε συσκευη ξεχωριστα

#90   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/09/2012 - 01:04

Το να σχολιάσω την εντελώς άστοχη και ελλειπή σύγκριση χαρακτηριστικών στην καμπάνια της SΛMSUNG το βρίσω χάσιμο χρόνου...

Το έκαναν πολύ καλά αυτοί που έβγαλαν τις απαντητικές διαφημίσεις.

Εγώ θα σχολιάσω τα όσα λέγονται στα τελευταία ποστ περί πωλήσεων και ακούγονται αρκετές φορές στο φόρουμ.

Ότι η Apple λέει δεν πουλάει επειδή είναι καλή αλλά επειδή ο κόσμος είναι πρόβατα.

Με αυτήν την λογική, το τμήμα μάρκετινγκ της Apple θα πρέπει να πάρει βραβείο Νόμπελ ή κάτι ανάλογο, μιας και δε νομίζω ΠΟΤΕ κανείς στην ιστορία να παραπλάνησε ΤΟΣΟ πολύ κόσμο για ΤΟΣΟ μεγάλη διάρκεια (ή μάλλον μπορώ να σκεφτώ έναν αλλά δε θα τον αναφέρω...).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες