Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Please log in to reply
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1,766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/12/2012 - 08:06

Επιβεβαιωνω και εγω σαν κατοχος οτι το mac mini που λες πεταει...!!!Οσο για την οθονη που λες αν δεις ποσο πωλειται της apple θα παθεις πλακα...Κοστολογουνε τοσο πολυ τους imac λογω της τεχνολογιας να τα εχεις ολα σε ενα!
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 27/12/2012 - 17:25

Αλλά δεν ξέρω ρε παίδες η διαφορά της οθόνης ενός imac που έχει και ενός imac mini που δεν έχει ,δίνει τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά?Θα μου το προτείνατε εφόσον δεν χρειάζομαι την φορητότητα ενός λαπτοπ και την χλιδή ενός imac?


Η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει.
Το mac mini έχει 799 + 69 apple wireless keyboard + 69 magic mouse + 999 Apple thunderbolt display σύνολο 1936
Ο iMac έχει 1999 + 200 για i7 σύνολο 2199
Η διαφορά στην τιμή είναι 263 που πιστεύω ότι είναι μηδενική για τα επιπλέον που έχεις με τον iMac όπως κάρτα γραφικών, +4gb ram, λίγο γρηγορότερο σκληρό και το All In One design.
Με αυτά τα χαρακτηριστικά ο iMac είναι πιο δυνατός..
Προσπάθησα να κάνω και τα 2 όσο πιο κοντά γίνεται σε χαρακτηριστικά.
( οι τιμές είναι από το αμερικάνικο applestore σε δολάρια )

Απο την άλλη δεν σε δεσμεύει κανένας να πάρεις οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι από την apple, μπορείς να αγοράσεις πολύ φθηνότερα ή να μην αγοράσεις καθόλου αν έχεις από προηγούμενο υπολογιστή.
Το mac mini είναι πολύ δυνατό και σκυλί όπως είπε και ο jimmakos για τα λεφτά που ζητάει..

Τελευταία επεξεργασία από: tsak4, 27/12/2012 - 17:26.


#228   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1,766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:13

Η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει.
Το mac mini έχει 799 + 69 apple wireless keyboard + 69 magic mouse + 999 Apple thunderbolt display σύνολο 1936
Ο iMac έχει 1999 + 200 για i7 σύνολο 2199
Η διαφορά στην τιμή είναι 263 που πιστεύω ότι είναι μηδενική για τα επιπλέον που έχεις με τον iMac όπως κάρτα γραφικών, +4gb ram, λίγο γρηγορότερο σκληρό και το All In One design.
Με αυτά τα χαρακτηριστικά ο iMac είναι πιο δυνατός..
Προσπάθησα να κάνω και τα 2 όσο πιο κοντά γίνεται σε χαρακτηριστικά.
( οι τιμές είναι από το αμερικάνικο applestore σε δολάρια )

Απο την άλλη δεν σε δεσμεύει κανένας να πάρεις οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι από την apple, μπορείς να αγοράσεις πολύ φθηνότερα ή να μην αγοράσεις καθόλου αν έχεις από προηγούμενο υπολογιστή.
Το mac mini είναι πολύ δυνατό και σκυλί όπως είπε και ο jimmakos για τα λεφτά που ζητάει..

Οπως τα λες ειναι φιλε ακριβώς!Ομως η ερωτηση είναι γιατι να παρει καποιος την οθονη της apple!?Αν ειναι να εφτανε σε τετοιο κοστος θα επαιρνε τον imac οπως ειπες και εσύ!Η οθονη δεν σου προσφερει κατι περισσοτερο απο μια αλλη καλη επωνυμη οθονη στις ιδιες ιντσες!
XS Max 256 Gb Space Gray

#229   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:23

Οπως τα λες ειναι φιλε ακριβώς!Ομως η ερωτηση είναι γιατι να παρει καποιος την οθονη της apple!?Αν ειναι να εφτανε σε τετοιο κοστος θα επαιρνε τον imac οπως ειπες και εσύ!Η οθονη δεν σου προσφερει κατι περισσοτερο απο μια αλλη καλη επωνυμη οθονη στις ιδιες ιντσες!


Δεν είναι θέμα οθόνης. Είναι θέμα all in one από εκεί και πέρα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#230   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1,766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:25

Δεν είναι θέμα οθόνης. Είναι θέμα all in one από εκεί και πέρα.

Οχι σχολιαασα την επιλογη να παρει κάποιος mac mini με οθονη apple!!Πραγματικα αυτή την επιλογη δν την καταλαβαίνω!!Αυτο ειπα! :)
XS Max 256 Gb Space Gray

#231   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:30

Οχι σχολιαασα την επιλογη να παρει κάποιος mac mini με οθονη apple!!Πραγματικα αυτή την επιλογη δν την καταλαβαίνω!!Αυτο ειπα! :)


Ούτε κι εγώ :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#232   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:44

-Μπορεις να παρεις την οθονη Thunderbolt γιατι μπορεις να συνδεσεις mac mini ,macbook-pro(που εχει καρτα γραφικων καλη),mac book air και του χρονου(ισως) με mac-pro
-Την οθονη Thunderbolt μπορεις να την συγκρίνεις ΜΟΝΟ με οθονες 2560x1440 οι οποιες κανουν 1000 ευρω.Καθε συγκριση με αλλου ειδους οθονη ειναι γελοια.Αυτο θα το καταλαβεις μονο οταν την αποκτήσεις φυσικα.
-Ο κυριοτερος λογος που δεν παιρνεις iMac ειναι οτι τα λεφτα τα δινεις τηματικα και οχι με την μια συν το οτι αναβαθμιζεις μονο τον υπολογιστη καθε 2 χρονια πχ και την οθονη καθε 4-5 χρονια ενω με τον iMac δεν παιζει αυτο
-Αν χαλασει κατι απο τον υπολογιστη πας για service μονο το Mac χωρις την οθονη και βαζεις το αλλο mac που εχεις

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 27/12/2012 - 22:46.


#233   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/12/2012 - 22:47

Προσωπικά συνδυασμό με οθόνη της apple εχω δει και εγκρινω που είναι με Mac Pro σε αρχιτεκτονικό γραφείο. Για οικιακή χρήση πιστεύω πως είναι υπερβολή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#234   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:05

Οπως τα λες ειναι φιλε ακριβώς!Ομως η ερωτηση είναι γιατι να παρει καποιος την οθονη της apple!?Αν ειναι να εφτανε σε τετοιο κοστος θα επαιρνε τον imac οπως ειπες και εσύ!Η οθονη δεν σου προσφερει κατι περισσοτερο απο μια αλλη καλη επωνυμη οθονη στις ιδιες ιντσες!


Οπως έγραψα και πριν προσπάθησα να κάνω ίδιο setup και στα 2 μηχανήματα για να κάνω μια όσο γίνεται πιο δίκαιη σύγκριση.. Αν έχεις οθόνη κτλ. από προηγούμενο υπολογιστή ή θες να αγοράσεις μια πιο φθηνή και χαμηλότερης ποιότητας οθόνη αγοράζεις μια άλλη..
Όπως έγραψε και ο alexdd αντίστοιχες οθόνες σαν την thunderbolt παίζουν στα ίδια περίπου λεφτά.
Σε ξένα φόρουμ έχω δει αρκετούς να παίρνουν mac mini με thunderbolt κάτι που δεν θα έκανα εγώ. Γιατι αν αγόραζα mac mini και όχι iMac θα το έκανα για οικονομικούς λόγους και θα διάλεγα μια φθηνή οθόνη..

#235   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2,335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/12/2012 - 11:26

Προσωπικά συνδυασμό με οθόνη της apple εχω δει και εγκρινω που είναι με Mac Pro σε αρχιτεκτονικό γραφείο. Για οικιακή χρήση πιστεύω πως είναι υπερβολή.


Ισχύει...ουτε εγώ θα έδινα τα 1000 euro για να την παρω....

(Βεβαια ειχα βρει σε αγγελια την 24αρα με 400 euro και δεν την αφησα, την αγορασα χα0χα0χ0αχ0α) Αλλά γλιτωσα και τον δευτερο φορτιστη για το macbook που ηθελα να παρω χα0χ0α...Ετσι εχω συνδεδεμενη την οθονη με το mini και το καλωδιο της φορτισης με το macbook pro...

#236   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2012 - 11:36

Σε μερικές ημέρες (ελπίζω) θα παραλάβω το mac mini μου. Σαν νέος χρήστης έχω μια απορία. Λόγο του ότι θα προσθέσω και ένα δεύτερο (SSD) δίσκο και σε αυτόν θα εγκαταστήσω το λειτουργικό πείτε μου ποιες ενέργειες θα πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω τα M Lion ξανά αλλά και να μην χάσω το πακέτο iLife.
Με λίγο ψάξιμο που έκανα στο google κατάλαβα ότι θα πρέπει πρώτα να δουλέψω το μινι με το δικό του δίσκο και να το δηλώσω στην apple με το apple ID μου έτσι ώστε μετά την επανεγκατάσταση μεσω recovery και με σύνδεση με το apple ID μου στο apple store να μπορέσω να κατεβάσω το iLife δωρεάν.
Σωστά τα έχω καταλάβει; :blush:
Με την ευκαιρία καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά να έχουμε παιδιά



Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα mac mini (το βασικό μοντέλο) και του έβαλα επιπλέον μνήμη. Το εγκατέστησα κανονικά και το χρησιμοποίησα. Χθες, αγόρασα έναν εξωτερικό ssd (της Lacie) και τον συνέδεσα σε θύρα usb3. Μετά ξαναεγκατέστησα το λειρουργικό στον ssd και αφού τελείωσα μου έδωσε την επιλογή να μεταφέρω όλα τα αρχεία μου και τις ρυθμίσεις από τον εσωτερικό δίσκο. Οπότε μην ανησυχεις και όλα θα περάσουν κανονικά στον άλλο δίσκο.
Σε ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα, είδα πολύ μεγάλη διαφορά με τον εξωτερικό ssd σε σύγκριση με τον εσωτερικό δίσκο. Και στο bootάρισμα και στην έναρξη των εφαρμογών. Πραγματικά άξιζε τα λεφτά του.

Τελευταία επεξεργασία από: vgrigor, 28/12/2012 - 11:37.


#237   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1,803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/12/2012 - 12:01

Χωρίς SSD δεν λέει. Εγώ είμαι πάντως με τα κατσαβίδια στο χερί και περιμένω
Attached File  IMG_0317.JPG   104.45KB   17 downloads
Προχθές έκανα και την παραγγελία απο Amazon UK και ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να έχω το μικρό στα χέρια μου και εγώ.
Attached File  Capture.JPG   118.43KB   17 downloads

#238   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2012 - 13:13

Χωρίς SSD δεν λέει. Εγώ είμαι πάντως με τα κατσαβίδια στο χερί και περιμένω
Attached File  IMG_0317.JPG   104.45KB   17 downloads
Προχθές έκανα και την παραγγελία απο Amazon UK και ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να έχω το μικρό στα χέρια μου και εγώ.
Attached File  Capture.JPG   118.43KB   17 downloads


Εμένα από το amazon uk το παρήγγειλα Πέμπτη, Σάββατο το έστειλε ο πωλητής και Τρίτη το είχα στα χέρια μου.

Τελευταία επεξεργασία από: vgrigor, 28/12/2012 - 13:14.


#239   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 28/12/2012 - 14:47

Χωρίς SSD δεν λέει. Εγώ είμαι πάντως με τα κατσαβίδια στο χερί και περιμένω
Attached File  IMG_0317.JPG   104.45KB   17 downloads
Προχθές έκανα και την παραγγελία απο Amazon UK και ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να έχω το μικρό στα χέρια μου και εγώ.
Attached File  Capture.JPG   118.43KB   17 downloads


Ακριβώς στην ίδια θέση είναι ο κολλητός μου.. Του ήρθε ο ssd, η οθόνη, το κιτ από ifixit και περιμένει το mac mini από musicstore

#240   athens1312

athens1312

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2012 - 15:39

Το applecare αξίζει καθόλου?Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να μήν το βάλω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες