Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/12/2012 - 15:41

Το applecare αξίζει καθόλου?Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να μήν το βάλω!


Το θέμα είναι να μην σου τύχει που λένε...Προσωπικά και στον iMac μου και στο Macbook Pro δεν είχα πάρει.

Αλλά ξέρω και περίπτωση που στο ένα έτος κάηκε μητρική iMac.

Όλα θέμα πιθανοτήτων είναι.

Στατιστικά βέβαια δεν νομίζω να σου βγάλει σοβαρό πρόβλημα.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2013 - 01:47

Το μικρό έφτασε. Του πέρασα και τον SSD αλλά δεν πρόλαβα να το ευχαριστηθώ. Έπρεπε να φύγω για δουλειά.
Η διαδικασία ήταν τελικά πολύ εύκολη. Με λίγη προσοχή σε είκοσι λεπτά μεταμορφώνεις το μηχανάκι. Αυτό που πήρε πολή ώρα ήταν να περάσω ξανά τα mountain lion.
Πάντως είναι απίστευτα αθόρυβο. Δεν ακούγεται καθόλου

#243   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 03/01/2013 - 01:53

Με γεια ρε κουμπουνι..εννοείτε πως όλα τα λευτα είναι ο ssd...γνωστό πλέων !! Από που το παράγγειλες το μηχανάκι και το περίμενες τόσο καιρό ρε φίλε...από έξω..??

#244   athens1312

athens1312

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2013 - 02:33

με γειες φιλε μου.Για πες και πρώτες εντυπώσεις.Και εγώ λογικά αύριο θα την κάνω την παραγγελία για τον i7 2.3 απο music store!

#245   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2013 - 05:33

Απο Amazon UK το αγόρασα. Άργησα να κάνω την παραγγελία γιατί υπήρχαν άλλα πράγματα να γίνουν στο σπίτι μου σε προτεραιότητα.
Δεν άργησε καθόλου να έρθει πάντως. Την παραγγελία την έκανα 27/12 και το πήρα χθές 02/01
Πρώτες εντυπώσεις απο την ελάχιστη χρήση που του έκανα: Εντελώς αθόρυβο. Πραγματικά δεν ακούγεται καθόλου σε σημείο να νομίζω οτι δεν κούμπωσα σωστά τον ανεμιστήρα μετά την τοποθέτηση του SSD.
Με τον Vertex 4 που του έβαλα bootάρει αμέσως. Έχει πλάκα. Πατάς το κουμπί και δεν πρέπει να κάνει παραπάνω απο 10 δεύτερα να ξεκινήσει.
Επίσης το εσωτερικό ηχείο του είναι καλό που υπάρχει και έχει παραπάνω ένταση από ότι περίμενα, αλλά δεν είναι και τίποτα το τρομερό και φυσικά πρέπει να συνδεθεί με εξωτερικά ηχεία για να ακούσει κάποιος μουσική.

#246   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2013 - 11:31

Μεγιααα
Και χωρίς SSD ειναι εντελώς αθορυβο!

#247   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2013 - 11:50

Ναι το ξέρω αφού έχω και τους δύο δίσκους μέσα

#248   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2013 - 12:05

Με εξωτερικό ssd σε θύρα usb3 θέλει σκάρτα 30 δεύτερα για να bootάρει, να επιλέξω το χρήστη και να ανοίξει τον safari (δηλαδή να ανοίξει όλες τις προηγούμενες ανοιχτες εφαρμογές) όταν με τον εσωτερικό hdd δίσκο ήθελε περισσότερα από 100. Αναφέρομαι στο βασικό mac mini 2012 με 8gb μνήμη. Έκανα αρκετές μετρήσεις και αναφέρω τους μέσους όρους. Επίσης η αίσθηση στο άνοιγμα των εφαρμογών είναι απίστευτα πιο γρήγορη, δηλαδή ανοίγει pages, numbers, keynote σε 2 περίπου δευτερόλεπτα (το καθένα εννοώ, όχι όλα μαζί).
Ας βάλει κάποιος αντίστοιχες μετρήσεις με εσωτερικό ssd σε σύγκριση με τον εσωτερικό hdd.

#249   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:56

Το μικρό έφτασε. Του πέρασα και τον SSD αλλά δεν πρόλαβα να το ευχαριστηθώ. Έπρεπε να φύγω για δουλειά.
Η διαδικασία ήταν τελικά πολύ εύκολη. Με λίγη προσοχή σε είκοσι λεπτά μεταμορφώνεις το μηχανάκι. Αυτό που πήρε πολή ώρα ήταν να περάσω ξανά τα mountain lion.
Πάντως είναι απίστευτα αθόρυβο. Δεν ακούγεται καθόλου

Τα mountain lion πως τα περασες στον ssd??Με ποιον τρόπο!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#250   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2013 - 20:40

Τα mountain lion πως τα περασες στον ssd??Με ποιον τρόπο!?


Όταν κάνει boot πατάς command + R και μπαίνεις σε διαδικασία recovery. Τότε μπορείς να επιλέξεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού και μάλιστα σε άλλον δίσκο. Συνδέεσαι με το δίκτυό σου (εγώ το έκανα μέσω wifi) και σου ξανακατεβάζει το λειτουργικό και το εγκαθιστά. Παίρνει γύρω στις 2.30 ώρες. Το καλό είναι ότι όταν τελειώσεις σου ρωτά εάν θέλεις να περάσεις αρχεία/παραμέτρους/επιλογές από άλλον υπολογιστή ή από άλλο σκληρό δίσκο. Έτσι εάν θέλεις επιλέγεις τον εσωτερικό δίσκο και μεταφέρεις από εκεί τα πάντα αυτόματα με ένα μόνο κλικ.

Μετά πρέπει μέσω του System Preferences/start up disk να επιλέξεις από ποιον δίσκο θα bootάρει.

Τελευταία επεξεργασία από: vgrigor, 03/01/2013 - 20:42


#251   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 03/01/2013 - 20:47

Όταν κάνει boot πατάς command + R και μπαίνεις σε διαδικασία recovery. Τότε μπορείς να επιλέξεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού και μάλιστα σε άλλον δίσκο. Συνδέεσαι με το δίκτυό σου (εγώ το έκανα μέσω wifi) και σου ξανακατεβάζει το λειτουργικό και το εγκαθιστά. Παίρνει γύρω στις 2.30 ώρες. Το καλό είναι ότι όταν τελειώσεις σου ρωτά εάν θέλεις να περάσεις αρχεία/παραμέτρους/επιλογές από άλλον υπολογιστή ή από άλλο σκληρό δίσκο. Έτσι εάν θέλεις επιλέγεις τον εσωτερικό δίσκο και μεταφέρεις από εκεί τα πάντα αυτόματα με ένα μόνο κλικ.

Μετά πρέπει μέσω του System Preferences/start up disk να επιλέξεις από ποιον δίσκο θα bootάρει.

Aααα ειναι πολυ απλό!Και πως αναγνωριζει οτι τα ειχες αγορασμενα τα mountain lion??Τα βλεπει απο τον hhd σκληρο?!
XS Max 256 Gb Space Gray

#252   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2013 - 21:33

Aααα ειναι πολυ απλό!Και πως αναγνωριζει οτι τα ειχες αγορασμενα τα mountain lion??Τα βλεπει απο τον hhd σκληρο?!


Μάλλον πρέπει να βλέπει κάτι από τον hdd. Αλλά ταυτόχρονα αφού συνδέεται και με το δίκτυο για να ξανακατεβάσει θα επαληθεύει και από εκεί για γνησιότητα.

#253   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2013 - 23:09

Μπορούμε να τα γράψουμε σε φλασακι για να γίνει πιο γρήγορα η διαδικασία και να μην περιμένεις να τα κατεβασει απο το δίκτυο ;
Επίσης άλλη μια ερώτηση. Έχω στο υπνοδωμάτιο ένα media player το οποίο μέχρι σήμερα ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο ασύρματα και μέσω αυτού μπορούσα να δω τις ταινίες που είχα στον υπολογιστή μου με windows. Πως θα κάνω το ίδιο με το Mac; Έχω ρυθμίσει τα κοινόχρηστα αρχεία και έχω προσθέσει το φάκελο με τις ταινίες να ειναι στα κοινόχρηστα. Απο το media player το Mac ειναι ορατό αλλά όταν μπαίνω στον φάκελο που έχω τις ταινίες μου βγάζει το μήνυμα logon fail παρόλο που βάζω σωστά το όνομα χρήστη και τον κωδικό

#254   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2013 - 23:55

Μπορούμε να τα γράψουμε σε φλασακι για να γίνει πιο γρήγορα η διαδικασία και να μην περιμένεις να τα κατεβασει απο το δίκτυο ;
Επίσης άλλη μια ερώτηση. Έχω στο υπνοδωμάτιο ένα media player το οποίο μέχρι σήμερα ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο ασύρματα και μέσω αυτού μπορούσα να δω τις ταινίες που είχα στον υπολογιστή μου με windows. Πως θα κάνω το ίδιο με το Mac; Έχω ρυθμίσει τα κοινόχρηστα αρχεία και έχω προσθέσει το φάκελο με τις ταινίες να ειναι στα κοινόχρηστα. Απο το media player το Mac ειναι ορατό αλλά όταν μπαίνω στον φάκελο που έχω τις ταινίες μου βγάζει το μήνυμα logon fail παρόλο που βάζω σωστά το όνομα χρήστη και τον κωδικό


Για την πρώτη σου ερώτηση φυσικά και γίνεται.

Ποιον media player έχεις;
Once You Go Mac You Never Go Back

#255   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 07:16

Θα πρέπει να κατεβασω τα m lion για να τα περάσω σε φλασακι και αν ναι απο που; Απο το Mac store δεν μπορώ. Πρέπει να τα αγοράσω παρόλο που το μίνι ήρθε με αυτά.
Ο media player που εχω ειναι ο Philips hmp 5000.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες