Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#796   iceman78

iceman78

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/04/2017 - 12:42

Το πρόγραμμα Photos του macOS μπορεί να σε καλύψει πλήρως με βάση αυτά που προανέφερες.

 

Για να επεξεργαστείς κάποια φωτογραφία, δεν έχεις παρά να πατήσεις το κουμπάκι Edit Photo ή πατώντας απλά το πλήκτρο Return↵  στο πληκτρολόγιό σου.

 

Την εφαρμογή Photos θα την βρεις στον φάκελο Applications.

Ναι το ξερω το photos απλα δε με βολευει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#797   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/04/2017 - 12:55

Pixelmator στα 29,99€ ή Gimp Δωρεάν.

 

Από κει και πέρα φίλε μου Adobe Bridge και Photoshop + Lightroom!



#798   iceman78

iceman78

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/04/2017 - 13:17

Σ'ευχαριστω πολυ!



#799   imob

imob

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 04/05/2017 - 21:27

Ποιο πρόγραμμα θεωρείτε καλυτερο και αξιόπιστο για virtual machine; VMware, Parrallels.. κάποιο άλλο;

#800   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 04/05/2017 - 22:38

Καλησπερα λοιπον εχω ενα θεμα πολυ δυσκολο, ηθελα να βαλω windows στο mac με bootcamp κτλ για να βαλλω ενα προγραμμα κ κατα λαθος εκανα φορματ το σκληρο :(
Και φυσικα ουτε time machine ειχα ουτε τιποτα !!!
Και εχασα οτι ειχα μεσα φωτο βιντεο κτλ κτλ

Υπαρχει καμμια ελπιδα ;

Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 04/05/2017 - 22:39

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#801   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 04/05/2017 - 23:56

Ποιο πρόγραμμα θεωρείτε καλυτερο και αξιόπιστο για virtual machine; VMware, Parrallels.. κάποιο άλλο;

Parallels αλλάδεν είναι δωρεάν



#802   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/05/2017 - 09:49

Όχι απλά εγκυμονεί κινδύνους αλλά είναι μια άκρως επικίνδυνη εντολή καθώς ξεριζώνει το αρχείο από την αρχική του θέση για να το φυτέψει στην συνέχεια κάπου αλλού.

 

Αν κάτι πάει στραβά το/τα έχασες το/τα αρχείο/α. Το μόνο που σε σώζει είναι το backup. Εάν όμως δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί το backup τραβάς τα μαλλιά σου!

 

Αυτοί που έκρυψαν την εντολή κάτι ήξεραν παραπάνω.

Καλημέρα, καταρχήν ευχαριστούμε για την αποκάλυψη του "CUT"..... χεχε.... όμως, τι εννοείς ότι ξεριζώνεται το αρχείο? Ποιά η διαφορά με το να κάνεις move με "σύρσιμο" με το ποντίκι.



#803   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/05/2017 - 10:43

Καλημέρα, καταρχήν ευχαριστούμε για την αποκάλυψη του "CUT"..... χεχε.... όμως, τι εννοείς ότι ξεριζώνεται το αρχείο? Ποιά η διαφορά με το να κάνεις move με "σύρσιμο" με το ποντίκι.

Καλημέρα φίλε fouskmech.

 

Φαντάσου ότι έχεις ένα αρχείο 100 ή 200 GB. ΔΕΝ έχεις κρατήσει αντίγραφο ή αν το θέλεις να το πούμε διαφορετικά, δεν έχει προλάβει να τραβηχτεί η τελευταία ενημέρωση από το Time Machine.

Ξεκινάς λοιπόν να κάνεις αποκοπή (Cut) το αρχείο ή τον φάκελο με τα αρχεία και επικόλληση (paste) σε κάποιον άλλο φάκελο ή δίσκο προορισμού.

Για τον Α ή Β λόγο η διαδικασία διακόπτεται! Το αρχείο ή ο φάκελος με τα αρχεία θα καταστραφούν καθώς έχουν φύγει από την αρχική τους θέση για να μεταβούν σε κάποια άλλη. Είναι στη μέση της διαδρομής δηλαδή.

Κάνοντας κάποιος αντιγραφή (Copy) στην ουσία δεν πειράζει το αρχικό αρχείο ή τον φάκελο με τα αρχεία, αλλά στέλνει στον φάκελο ή στον δίσκο προορισμού ένα ακριβές αντίγραφο του αρχικού! Αυτό σημαίνει πως ότι και να γίνει το αρχικό αρχείο ή ο φάκελος με τα αρχεία θα μείνουν ανέπαφα! Αυτό που θα καταστραφεί θα είναι μόνο το αντίγραφο!

Ελπίζω να κατάλαβες τι σημαίνει λοιπόν ότι το αρχείο "ξεριζώνεται" με την εντολή cut ή move.

 

Ή λοιπόν πριν εκτελέσεις την εντολή move έχεις σιγουρευτεί ότι το Time Machine έχει τραβήξει την τελευταία ενημέρωση (με την αυτόματη διαδικασία) ή κάνεις κάποιο backup πριν ξεκινήσεις.

Η χρήση αυτής την εντολής δεν είναι συνιστάται για μετακίνηση μεγάλων αρχείων και ειδικά όταν δεν υπάρχει κάποιος δίσκος που να κρατάει εφεδρικά αντίγραφα με το Time Machine. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμότερο να γίνεται χρήση της εντολής Copy (Αντιγραφή) που εξασφαλίζει την ακεραιότητα του αρχικού αρχείου ή φακέλου με αρχεία! Με την ολοκλήρωση της αντιγραφής μπορεί να διαγραφεί το αρχικό αρχείο ή ο φάκελος με τα αρχεία χωρίς κανένα πρόβλημα!

Επίσης η χρήση αυτής την εντολής δεν είναι συνιστάται όταν τα μηχανήματα τύπου iMac, Mac mini και Mac Pro δεν είναι συνδεδεμένα σε κάποια συσκευή αδιάλειπτης παροχής ρεύματος (UPS).

 

* Δεν υπάρχει διαφορά με την διαδικασία που εκτελείτε με το ποντίκι με σύρσιμο του αρχείου ή του φακέλου με τα αρχεία! Η ερώτηση του φίλου αφορούσε την συντόμευση πληκτρολογίου!

Cut και Move είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα!

* Σε αρχεία ή φακέλους με αρχεία μικρού όγκου η εντολή Move δεν αποτελεί μεγάλο κίνδυνο καθώς η όλη διαδικασία εκτελείτε μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα. Σε μεγάλα αρχεία όπου ο όγκος των αρχείων μπορεί να είναι αρκετά GB και η μετακίνηση μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά (ανάλογα με την ταχύτητα μεταφοράς) καλό είναι να αποφεύγεται!



#804   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/05/2017 - 00:52

παιδια 2 ερωτησεις: Τι χρησιμοποιείτε σε torrent client; Transmission ειναι μονοδρομος ή εχετε κατι καλύτερο;

Επισης Tuxera NTFS ή Paragon για Sierra;


legit


#805   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 08/05/2017 - 07:12

παιδια 2 ερωτησεις: Τι χρησιμοποιείτε σε torrent client; Transmission ειναι μονοδρομος ή εχετε κατι καλύτερο;

Επισης Tuxera NTFS ή Paragon για Sierra;

Εμένα πάντως με έχει βολέψει το utorrent όπως και στα windows. Απλά αργεί λίγο όταν κάνεις quit και περιμένεις λίγο μέχρι να κλείσει. Κατά τα άλλα, κανένα πρόβλημα.

Και τα 2 καλά είναι - tuxera ntfs ή paragon. Εγώ έχω κρατήσει το tuxera.



#806   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 09/05/2017 - 14:51

Καλησπερα παιδια ! Εδω και μερικες μερες ψαχνω να βρω γενικα εφαρμογες για το Mac μιας και ειμαι καινουργιος αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα ! Μπορειτε να κανετε μια λιστα των εφαρμογων που χρησιμοποιειτε εσεις και να γραψετε απο διπλα 2 λεξεις για το τι κανει η καθεμια ? Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας ! 



#807   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/05/2017 - 15:12

Καλησπερα παιδια ! Εδω και μερικες μερες ψαχνω να βρω γενικα εφαρμογες για το Mac μιας και ειμαι καινουργιος αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα ! Μπορειτε να κανετε μια λιστα των εφαρμογων που χρησιμοποιειτε εσεις και να γραψετε απο διπλα 2 λεξεις για το τι κανει η καθεμια ? Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας !

Τι θέλεις να κανείς πες μας να δούμε τι έχουμε να προτιμούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#808   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 09/05/2017 - 15:20

Τι θέλεις να κανείς πες μας να δούμε τι έχουμε να προτιμούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Οχι κατι συγκεκριμενο απλα θελω γενικα εφαρμογες μιας και ειμαι νεος σε αυτο το περιβαλλον και θα ηθελα να το ''εξερευνησω'' κατα μια γενικη εννοια ! Οτι εφαρμογες εχει ο καθενας και τις θεωρει χρησιμες σε οτι και αν κανει , μπορει να τις παραθεσει εδω γραφοντας με 2 λεξεις τι κανει η καθεμια ! Αν μπορουσα να αναφερθω σε μια κατηγορια φιλε μου θα ελεγα utilities ! 

Επιπροσθετως , δεν ξερω τις δυνατοτητες του για αυτο ενδιαφερομαι για κατι γενικο ! 

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου και το ενδιαφερον σου φιλε μου !



#809   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/05/2017 - 15:32

Προσφατα εκανα ενα format και εκανα μιά προχειρη λιστα με apps που χρησιμοποιω καθημερινα σχεδον. Ξεχναω πολλα κ επειδη με πουλησε το time machine backup μου δεν μπορω να δω τι αλλο χρησιμοποιουσα, οποτε η λιστα θα ανανεωνεται συχνα, ετσι ωστε αν την ξαναπατησω να εχω μια αφετηρια.
macOS apps

Adobe reader
Airmail
Alfred 3
Amphetamine
Bartender
Battery monitor
Cmd c
Copy clip
Dashlane
Dropbox
Evernote
Chrome
Hidden free
Instashare
Lastpass
Magnet app
Office
Pcloud
Dropbox
Pdf toolkit
Photo transfer app
Pop clip
R
Studio
Screeny
Speedtest
Spotify
Sublime
Vlc
Mathematica
PDF expert
Fantastical
Mplayer x
Final cut pro

Πιο πισω αν ψαξεις θα βρεις πολλες λιστες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: paparainbow, 09/05/2017 - 15:41

legit


#810   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/06/2017 - 21:10

παιδια εχει κανεις καμια εφαρμογη υποψιν για γρηγορη εναλλαγη σε scale ρυθμισεις οθονης; Μιλαω για retina μηχανημα.

Ξερω πως υπαρχουν εφαρμογες που στο menu bar δινουν γρηγορη εναλλαγη σε διαφορετικες υποστηριζομενες αναλυσεις, αλλα εγώ ψαχνω κάτι που να αφορα το scale μονο. 


legit


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες