Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#811   imob

imob

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 25/06/2017 - 20:12

Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα (δωρεάν η όχι) όπου θα μπορώ να βλέπω τις θερμοκρασίες του macbook αλλα και να μπορώ να πειράξω τις στροφές στα ανεμιστηράκια;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#812   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 25/06/2017 - 20:59

istat menus , μπορείς να βλέπεις και κάποιες άλλες λεπτομέρειες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#813   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/08/2017 - 14:53

Σήμερα αναρτήθηκε μια ενδιαφέρουσα κλήρωση για πέντε δωρεάν ετήσιες συνδρομές του Bitdefender Antivirus για Mac.

 
Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. :)

vires acquirit eundo


#814   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 14:54

 

Σήμερα αναρτήθηκε μια ενδιαφέρουσα κλήρωση για πέντε δωρεάν ετήσιες συνδρομές του Bitdefender Antivirus για Mac.

 
Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. :)

 

Ειχα την εντυπωση οτι δε χρειαζοταν να βαλουμε Antivirus στα Mac. Τελικα χρειαζεται ή οχι, γιατι ακουγεται οτι δε κολλανε ευκολα ιους.

 

Τις υπολοιπες ερωτησεις μου θα τις κανω οταν βρεθω με το καινουριο μου/και πρωτο μου MAC. Ως τοτε ενημερωνομαι .. :)


Τελευταία επεξεργασία από: 3xwsapiax3ria, 09/10/2017 - 14:57


#815   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 20:27

Ειχα την εντυπωση οτι δε χρειαζοταν να βαλουμε Antivirus στα Mac. Τελικα χρειαζεται ή οχι, γιατι ακουγεται οτι δε κολλανε ευκολα ιους.

 

Τις υπολοιπες ερωτησεις μου θα τις κανω οταν βρεθω με το καινουριο μου/και πρωτο μου MAC. Ως τοτε ενημερωνομαι .. :)

 

Αυτός που επιτίθεται πάντα είναι πιο μπροστά απ' αυτόν που αμύνεται.

Η απάντηση είναι, όχι. Η Apple έχει δικές τις δικλείδες ασφαλείας. Gatekeeper, XProtect, SIP και eficheck (με High Sierra).

Αν αρχίσεις να παραβιάζεις και να κάνεις του κεφαλιού σου, πας γυρεύοντας.

Το σωστό browsing και ο έλεγχος της αλληλογραφίας είναι θέμα του ίδιου του χρήστη. Αν δεν προσέχει, πάλι δικό του το πρόβλημα.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 09/10/2017 - 20:27


#816   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 20:43

Αυτός που επιτίθεται πάντα είναι πιο μπροστά απ' αυτόν που αμύνεται.
Η απάντηση είναι, όχι. Η Apple έχει δικές τις δικλείδες ασφαλείας. Gatekeeper, XProtect, SIP και eficheck (με High Sierra).
Αν αρχίσεις να παραβιάζεις και να κάνεις του κεφαλιού σου, πας γυρεύοντας.
Το σωστό browsing και ο έλεγχος της αλληλογραφίας είναι θέμα του ίδιου του χρήστη. Αν δεν προσέχει, πάλι δικό του το πρόβλημα.


Πολυ ορθά!! Ήθελα απλα να διευκρινιστεί..

Παρόλα αυτα κάποιοι εγκαθιστούν το Avast. Ειναι σαν να λεμε προσέχω για να έχω αλλα θεωρώ οτι βαραίνει το μηχάνημα.
Το High sierra ειναι ασταθές σύμφωνα με τα φόρουμ αλλα παρόλα αυτα οι δικλείδες ασφαλείας που ανέφερες παραπάνω υπάρχουν ηδη και προ High Sierra εποχής ;


Sent from Linux using Aircrack-ng

#817   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:10

Πολυ ορθά!! Ήθελα απλα να διευκρινιστεί..

Παρόλα αυτα κάποιοι εγκαθιστούν το Avast. Ειναι σαν να λεμε προσέχω για να έχω αλλα θεωρώ οτι βαραίνει το μηχάνημα.
Το High sierra ειναι ασταθές σύμφωνα με τα φόρουμ αλλα παρόλα αυτα οι δικλείδες ασφαλείας που ανέφερες παραπάνω υπάρχουν ηδη και προ High Sierra εποχής ;


Sent from Linux using Aircrack-ng

 

Η πλειοψηφία ναι. Δεν χρειάζονται antivirus τα mac, τόσα χρόνια δεν εχω πρόβλημα. Το high sierra δεν ειναι καθόλου ασταθές τόσο καιρό που το έχω βάλει στο macbook pro μου, ακόμα και η 10.13.1 beta που ειμαι τώρα μια χαρά δουλευει.



#818   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:12

Η πλειοψηφία ναι. Δεν χρειάζονται antivirus τα mac, τόσα χρόνια δεν εχω πρόβλημα. Το high sierra δεν ειναι καθόλου ασταθές τόσο καιρό που το έχω βάλει στο macbook pro μου, ακόμα και η 10.13.1 beta που ειμαι τώρα μια χαρά δουλευει.


Μα σύμφωνα με το thread που διάβαζα εδω ,ειδα πολυ κόσμο να εχει προβλήματα. Πως εξηγείται ; Σε άλλους αργεί να ανοίξει/κλείσει ο υπολογιστής κτλ


Sent from Linux using Aircrack-ng

#819   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:13

Πολυ ορθά!! Ήθελα απλα να διευκρινιστεί..

Παρόλα αυτα κάποιοι εγκαθιστούν το Avast. Ειναι σαν να λεμε προσέχω για να έχω αλλα θεωρώ οτι βαραίνει το μηχάνημα.
Το High sierra ειναι ασταθές σύμφωνα με τα φόρουμ αλλα παρόλα αυτα οι δικλείδες ασφαλείας που ανέφερες παραπάνω υπάρχουν ηδη και προ High Sierra εποχής ;


Sent from Linux using Aircrack-ng

Δεν χρειάζεται κάποιο πρόσθετο AV το macOS.

Ναι, υπάρχουν και προ High Sierra εποχής εκτός από το eficheck. Στα άρθρα μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά.

Εγκαθιστώντας το Avast ή οποιοδήποτε άλλο AV υποτίθεται ότι έχεις κάποια προστασία. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχεις. Αυτο το γνωρίζουν και οι πέτρες. Απλά, επιβαρύνεις το λειτουργικό με ένα αχρείαστο utility.



#820   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:22

Μα σύμφωνα με το thread που διάβαζα εδω ,ειδα πολυ κόσμο να εχει προβλήματα. Πως εξηγείται ; Σε άλλους αργεί να ανοίξει/κλείσει ο υπολογιστής κτλ


Sent from Linux using Aircrack-ng

Δεν ξέρω τι να σου πώ. Προσωπικά στο Macbook Pro retina 15 2014 δεν έχω κάποιο θέμα. Μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού πάντα αργεί να ανοίξει και να κλείσει ο υπολογιστης όμως μετά από 2-3 φορές θα στρώσει, έτσι γίνεται πάντα. Μέχρι και η public beta που είμαι αυτή την στιγμή δεν έχει κάποιο πρόβλημα αργοπορίας και τα συναφή.



#821   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:25

Δεν ξέρω τι να σου πώ. Προσωπικά στο Macbook Pro retina 15 2014 δεν έχω κάποιο θέμα. Μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού πάντα αργεί να ανοίξει και να κλείσει ο υπολογιστης όμως μετά από 2-3 φορές θα στρώσει, έτσι γίνεται πάντα. Μέχρι και η public beta που είμαι αυτή την στιγμή δεν έχει κάποιο πρόβλημα αργοπορίας και τα συναφή.


Όμορφα. Όποτε προχωράμε σε high sierra ?

Εξακολουθώ να ειμαι φρέσκος με το θέμα όποτε κατα καιρούς ίσως να ανεβάζω τακτικά ερωτήσεις. Ίσως κι οχι τα πιάνω σχετικά ευκολα ,τα ...της νέας τεχνολογίας ή τις αλλαγές ! Ειμαι ακομα σε windows για αυτο.


Sent from Linux using Aircrack-ng

#822   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2017 - 21:38

δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην πας σε high sierra ειδικά αν το μηχάνημα σου είναι και σχετικά καινούργιο. Εκτός κι αν προτιμάς να περιμένεις την 11.3.1 για πιο σίγουρα, ειναι και αυτό μια λύση. Επίσης αν χρησιμοποιείς Logic Pro X με plugins και τα συναφή καλό θα ήταν να περιμένεις να κάνουν τις ενημερώσεις από την κάθε εταιρεία ότι όλα ειναι οκ.



#823   ioannispsa92

ioannispsa92

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@ioann1s_psa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:14

Καλησπέρα! Προκειται να αγορασω το MacBook Air απο Ελβετια. Το πληκτρολογιο ειναι διαφορετικο ετσι;



#824   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:28

Καλησπέρα! Προκειται να αγορασω το MacBook Air απο Ελβετια. Το πληκτρολογιο ειναι διαφορετικο ετσι;

Ακριβώς!

ea5291b07defb14f5ba04db42829592d.png

Ενώ το Αγγλικο ειναι αυτο

6ed811bf7f5051cc85e25c000c62094f.jpg

Μικρές οι διάφορες.

Sent from Linux using Aircrack-ng

Τελευταία επεξεργασία από: 3xwsapiax3ria, 09/10/2017 - 22:30


#825   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:30

Όμορφα. Όποτε προχωράμε σε high sierra ?

Εξακολουθώ να ειμαι φρέσκος με το θέμα όποτε κατα καιρούς ίσως να ανεβάζω τακτικά ερωτήσεις. Ίσως κι οχι τα πιάνω σχετικά ευκολα ,τα ...της νέας τεχνολογίας ή τις αλλαγές ! Ειμαι ακομα σε windows για αυτο.


Sent from Linux using Aircrack-ng

Εάν θέλεις τη συμβουλή μου, τρέξε το μηχάνημα στην αρχή με το Sierra, να το δεις κιόλας. Ενεργοποίησε στη συνέχεια το Time Machine και άστο να πάρει 2-3 backups.

Κατέβασε το High Sierra και κάνε την μετάβαση. Εάν παρατηρήσεις κολλήματα, αργοπορίες, κρασαρίσματα και διάφορα άλλα, γύρνα σε Sierra μέχρι να βγει η πρώτη αναβάθμιση.

Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο, εάν κάτι δεν πάει καλά μπορείς μέσα σε λίγο χρόνο να κάνεις restore και να γυρίσεις πίσω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες