Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#826   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:35

Εάν θέλεις τη συμβουλή μου, τρέξε το μηχάνημα στην αρχή με το Sierra, να το δεις κιόλας. Ενεργοποίησε στη συνέχεια το Time Machine και άστο να πάρει 2-3 backups.
Κατέβασε το High Sierra και κάνε την μετάβαση. Εάν παρατηρήσεις κολλήματα, αργοπορίες, κρασαρίσματα και διάφορα άλλα, γύρνα σε Sierra μέχρι να βγει η πρώτη αναβάθμιση.
Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο, εάν κάτι δεν πάει καλά μπορείς μέσα σε λίγο χρόνο να κάνεις restore και να γυρίσεις πίσω.


Ευχαρίστως αλλα δεν έχω ξαναπιάσει mac στα χέρια μου και η πρωτη μου παρθενική φορα θα ειναι τη Κυριακή με το που πατήσει το ποδαράκι μου Αθήνα ,όπου και με περιμένει με ανοιχτές αγκάλες!

Όποτε σκέψου ενα ΜΑΜΑ μηχάνημα. Προτείνεις λοιπόν να ενεργοποιήσω το time machine το οποίο που βρίσκεται; Αυτο στην ουσία κανει backup σωστά ; Θα μπορω να ξαναγυρίσω ομως πάλι πίσω; Πρεπει να κατεβάσω λογισμικό Sierra ή πως; Σε iPhone τα δουλεύω ολα φαρσί αλλα στο Μακ ειμαι ακομα φρέσκος.


Sent from Linux using Aircrack-ng

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#827   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:38

Εάν θέλεις τη συμβουλή μου, τρέξε το μηχάνημα στην αρχή με το Sierra, να το δεις κιόλας. Ενεργοποίησε στη συνέχεια το Time Machine και άστο να πάρει 2-3 backups.
Κατέβασε το High Sierra και κάνε την μετάβαση. Εάν παρατηρήσεις κολλήματα, αργοπορίες, κρασαρίσματα και διάφορα άλλα, γύρνα σε Sierra μέχρι να βγει η πρώτη αναβάθμιση.
Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο, εάν κάτι δεν πάει καλά μπορείς μέσα σε λίγο χρόνο να κάνεις restore και να γυρίσεις πίσω.

Εγώ είχα Sierra χωρίς προβλήματα και έβαλα high sierra τα οποία δουλεύουν άψογα. Ποιότητα λειτουργικό τελικώς είναι καλύτερο για MacBook Pro 2017 με touch bar?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#828   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:51

Ευχαρίστως αλλα δεν έχω ξαναπιάσει mac στα χέρια μου και η πρωτη μου παρθενική φορα θα ειναι τη Κυριακή με το που πατήσει το ποδαράκι μου Αθήνα ,όπου και με περιμένει με ανοιχτές αγκάλες!

Όποτε σκέψου ενα ΜΑΜΑ μηχάνημα. Προτείνεις λοιπόν να ενεργοποιήσω το time machine το οποίο που βρίσκεται; Αυτο στην ουσία κανει backup σωστά ; Θα μπορω να ξαναγυρίσω ομως πάλι πίσω; Πρεπει να κατεβάσω λογισμικό Sierra ή πως; Σε iPhone τα δουλεύω ολα φαρσί αλλα στο Μακ ειμαι ακομα φρέσκος.


Sent from Linux using Aircrack-ng

Με το καλό λοιπόν.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις σχετικά με το Time Machine.

Το μηχάνημά σου θα έρθει με προεγκατεστημένο το Sierra. Το μόνο που έχεις να κάνεις όταν το ανοίξεις είναι να ακολουθήσεις τα βήματα για την δημιουργία του account, για το icloud κλπ.

Το Time Machine είναι για να παίρνει τα backups. Ναι, θα μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω πολύ εύκολα.

Οδηγούς πάρα πολλούς στα ελληνικά μπορείς να βρεις και να διαβάσεις εδώ. Επίσης μέσα στο ίδιο το λειτουργικό υπάρχει η Βοήθεια. Μέσα στις Προτιμήσεις Συστήματος η βοήθεια εμφανίζεται πατώντας το ερωτηματικό (?).

Ότι απορία έχεις ρωτάς.



#829   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:56

Ααααα. Ώστε ετσι ε!! Σε εξωτερικό λέει γινεται. Προμηθεύτηκα εναν σκληρο 2ΤΒ. Πιστεύω να μου φτάσει Χεχεχ. Μόνιμα επάνω στο μακ ετσι;


Sent from Linux using Aircrack-ng

#830   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 22:57

Εγώ είχα Sierra χωρίς προβλήματα και έβαλα high sierra τα οποία δουλεύουν άψογα. Ποιότητα λειτουργικό τελικώς είναι καλύτερο για MacBook Pro 2017 με touch bar?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Το High Sierra έχει αρκετά προβλήματα ακόμα αλλά είναι υποφερτό. Μέσα στις επόμενες αναβαθμίσεις όλα θα διορθωθούν.

Ο καθένας στο μηχάνημά του το τι είναι καλύτερο το αξιολογεί με διαφορετικά κριτήρια. Σίγουρα το καινούριο πάντα έχει κάτι παραπάνω να προσφέρει. Η αρχή μόνο είναι δύσκολη συνήθως.



#831   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:05

Ααααα. Ώστε ετσι ε!! Σε εξωτερικό λέει γινεται. Προμηθεύτηκα εναν σκληρο 2ΤΒ. Πιστεύω να μου φτάσει Χεχεχ. Μόνιμα επάνω στο μακ ετσι;


Sent from Linux using Aircrack-ng

Η χωρητικότητα για τα backups καλό είναι, να είναι x3 ή ακόμα και x4 του όγκου που καταλαμβάνουν τα δεδομένα στον δίσκο που τρέχει το λειτουργικό. Π.χ. στα 50GB θα δώσεις 150-200GB στο TM.

Όσο περισσότερο χώρο δίνεις στο Time Machine τόσο περισσότερα χρονολογικά backups μπορεί να κρατήσει.

Ο δίσκος του TM καλό είναι να βρίσκεται μόνιμα συνδεδεμένος.



#832   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:08

Η χωρητικότητα για τα backups καλό είναι, να είναι x3 ή ακόμα και x4 του όγκου που καταλαμβάνουν τα δεδομένα στον δίσκο που τρέχει το λειτουργικό. Π.χ. στα 50GB θα δώσεις 150-200GB στο TM.
Όσο περισσότερο χώρο δίνεις στο Time Machine τόσο περισσότερα χρονολογικά backups μπορεί να κρατήσει.
Ο δίσκος του TM καλό είναι να βρίσκεται μόνιμα συνδεδεμένος.


Κοίτα να δεις. Ειχα σκοπό να τον έχω μόνιμα επάνω ετσι ώστε να αποθηκεύω κατευθείαν εκεί οτι θέλω με αποτέλεσμα να μην επιβαρύνω τον υπολογιστή.

Αυτο λογικά όσο θα φορτώνει δεδομένα κάθε φορα που κανει backup θα χρησιμοποιεί και περισσότερο χώρο. Όποτε τα 2ΤΒ μοιάζουν ελάχιστα σα βάθος χρονου.

Το ΤΜ λειτουργεί μονο του ή πρεπει εγω να δίνω έντοκη για backup?


Sent from Linux using Aircrack-ng

#833   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:21

Κοίτα να δεις. Ειχα σκοπό να τον έχω μόνιμα επάνω ετσι ώστε να αποθηκεύω κατευθείαν εκεί οτι θέλω με αποτέλεσμα να μην επιβαρύνω τον υπολογιστή.

Αυτο λογικά όσο θα φορτώνει δεδομένα κάθε φορα που κανει backup θα χρησιμοποιεί και περισσότερο χώρο. Όποτε τα 2ΤΒ μοιάζουν ελάχιστα σα βάθος χρονου.

Το ΤΜ λειτουργεί μονο του ή πρεπει εγω να δίνω έντοκη για backup?


Sent from Linux using Aircrack-ng

Μπορείς να κάνεις ένα partition για το TM και το υπόλοιπο να το έχεις ως αποθηκευτικό χώρο.

Με το που του δηλώσεις δίσκο προορισμού ξεκινάει από μόνο του να παίρνει backups.

Μην αγχώνεσαι από τώρα όμως. Μόλις το πάρεις στα χέρια σου, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.  :)



#834   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:23

Μπορείς να κάνεις ένα partition για το TM και το υπόλοιπο να το έχεις ως αποθηκευτικό χώρο.
Με το που του δηλώσεις δίσκο προορισμού ξεκινάει από μόνο του να παίρνει backups.
Μην αγχώνεσαι από τώρα όμως. Μόλις το πάρεις στα χέρια σου, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :)


Με ενδιαφέρει αυτο που ειπες. Βάλε μια άνω τελεία. Θα χρειαστώ λεπτομέρειες απο Δευτέρα


Sent from Linux using Aircrack-ng

#835   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:27

Με ενδιαφέρει αυτο που ειπες. Βάλε μια άνω τελεία. Θα χρειαστώ λεπτομέρειες απο Δευτέρα


Sent from Linux using Aircrack-ng

Κανένα πρόβλημα. Μόλις το πάρεις στα χέρια σου εδώ είμαστε όλοι να βοηθήσουμε.



#836   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 09/10/2017 - 23:30

Οπως και θα χρειαστεί να μου πεις εναν τροπο να μεταφέρω ολα μου τα αρχεία απο το windows στο σκληρο και απο το σκληρο στο mac


Sent from Linux using Aircrack-ng

#837   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2017 - 00:26

Οπως και θα χρειαστεί να μου πεις εναν τροπο να μεταφέρω ολα μου τα αρχεία απο το windows στο σκληρο και απο το σκληρο στο mac


Sent from Linux using Aircrack-ng

Γι' αυτή τη δουλειά ή Paragon ή Tuxera. Αν φορμάρεις τον δίσκο σε HFS+ τότε θα χρειαστείς αυτό. Αυτά είναι για να παίζεις μπάλα τον δίσκο και με τα δύο λειτουργικά.



#838   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 10/10/2017 - 00:29

Γι' αυτή τη δουλειά ή Paragon ή Tuxera. Αν φορμάρεις τον δίσκο σε HFS+ τότε θα χρειαστείς αυτό. Αυτά είναι για να παίζεις μπάλα τον δίσκο και με τα δύο λειτουργικά.


Δεν έχω ιδέα πως φορμαρεις το δίσκο. Αυτο θα το κανω απο το windows ? Το φορμαρίσμα; Ή απο Μακ; Χαμένα κόλπα αυτα


Sent from Linux using Aircrack-ng

#839   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2017 - 00:42

Δεν έχω ιδέα πως φορμαρεις το δίσκο. Αυτο θα το κανω απο το windows ? Το φορμαρίσμα; Ή απο Μακ; Χαμένα κόλπα αυτα


Sent from Linux using Aircrack-ng

Για να τον φορμάρεις σε HFS+ αυτό γίνεται μέσα από το disk utility στο masOS.

Αν τα googlάρεις όλα αυτά θα βρεις πάρα πολλά άρθρα για το πως γίνεται το κάθε τι, γιατί είναι ένα ερώτημα που γίνεται από τους περισσότερους όταν κάνουν τη μετάβαση από Windows σε Mac. Υπάρχουν και βιντεάκια στο YouTube. Ρίξε μια ματιά. Αν κάπου δυσκολευτείς, κάνε ερώτηση και το βλέπουμε.



#840   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 10/10/2017 - 00:43

Οκ. Πρώτα φορμαρω τον σκληρο σε μακ. Έπειτα περνάω το προγράμμα στο windows και περνάω τα στοιχεία ;; Θα ψάξω αυριο


Sent from Linux using Aircrack-ng

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες