Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

iphone 5 or samsung galaxy note 2?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
283 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 01:28

Ααααα. Δεν το ήξερα. Το αγόρασα απο birdphone το δικό μου 550 ευρω όταν είχε πρωτοβγει. Οπότε αξίζει πλέον να το αγοράζεις απο κάποια αλυσίδα εκτός αν δεν θέλεις την δωρο επιταγή των 150 οπότε σαν καθαρο πόσο θα σου βγει στο 600αρι και με μια δωρο επιταγή με την οποία θα αναγκαστεις να αγοράζεις κάτι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   thakost

thakost

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/12/2012 - 01:30

Να πω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Έγινα κάτοχος του Note II αρχές Οκτωβρίου.Είναι γεγονός ότι μου έκανε πολύ κλικ τότε το πενάκι και γι αυτό αποφάσισα να το αγοράσω.Τον πρώτο λοιπόν καιρό ήμουν κατενθουσιασμένος.Μεγάλη οθόνη για άνετο browsing,βιντεάκια,ανάγνωση.Γρήγορο,καλή ανταπόκριση στην επαφή.Η γραφή με το πενάκι και η αναγνώριση γραφής εξαιρετικές.Άνετη χρήση δύο ημερών με μία φόρτιση.Η χρήση του ως τηλέφωνο και η φορητότητά του με ζόριζαν αλλά προσπαθούσα να τα συνηθίσω.Η touch wiz της Samsung, ότι πιό κιτς υπάρχει σε τηλέφωνο αλλά επίσης προσπαθούσα να τη συνηθίσω.
Όσο περνούσε ο καιρός ο αρχικός ενθουσιασμός υποχωρούσε.Η καθημερινότητα μου απέδειξε ότι ένα smartphone είναι πρώτα απ' όλα τηλέφωνο.Και το Note δεν είναι τηλέφωνο.Είναι μια μινι ταμπλέτα με δυνατότητες τηλεφώνου.Από την άλλη εβρισκόμενος 22 ώρες το 24ωρο δίπλα σε υπολογιστή και ipad το πλεονέκτημα της μεγάλης οθόνης παύει να υφίσταται.Το πενάκι πέρα απ΄τον αρχικό ενθουσιασμό, άρχισα να το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο γιατί απλούστατα γράφω πιό γρήγορα με το πληκτρολόγιο και δεν έχω κάποιο επάγγελμα που να το χρειάζομαι.
Για να μην τα πολυλογώ βρέθηκα με μια συσκευή που δεν την χρησιμοποιούσα για τίποτα παραπάνω απ' ότι και το παλιό μου 4s(ακόμη και τα καλά του android μου φαινόταν άδιάφορα για τη δική μου χρήση),και ήταν χειρότερο σε χρηστικότητα και σε ποιότητα.Να μην ξεχάσω και το appstore που εξακολουθεί να είναι μακράν καλύτερο σε αριθμό και ποιότητα εφαρμογών.
Συμπέρασμα.Το Note είναι ένα πολυεργαλείο που σε κάποιους μπορεί να ταιριάξει.Όμως στον απλό χρήστη που θέλει κατ' αρχήν τηλέφωνο και συμπληρωματικά όλα τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν κάνει.
Μια καλή εταιρική επιδότηση και επέστρεψα στην apple με το 5,το οποίο κάνει άριστα όλα αυτά που εγώ χρειάζομαι.Και τελικά αυτό είναι που κάνει για τον καθένα μια συσκευή καλή.Να ταιριάζει με τις ανάγκες του

Τελευταία επεξεργασία από: thakost, 28/12/2012 - 01:32


#63   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 01:46

καλα εκανες φιλε μου αφου αυτο σε βολευει ολα καλα.
εγω ειχα iphone 5 και τωρα ειμαι με note 2 και ολα ειναι καλα.
αλωστε μην ξεχνας οτι εμεις ειμαστε οι πελατες και απαιτουμε απο αυτους να ειναι στην κορυφη.

#64   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 01:52

Να πω και εγω την άποψη μου:
Ξεκίνησα το 2008 με το 3g. Στην συνέχεια 3GS. Μετα το 4αρι και στο τέλος το 4s. Αυτα τα 3-4 χρόνια είχα συνέχεια iPhone. Το καλοκαίρι, πούλησα το 4s και πήρα galaxy s3 μόνο και μόνο για να το δώ και να το δουλέψω. Το κράτησα 10 μέρες και το ξανά έδωσα. Δεν μου άρεσε η ποιότητα κατασκευής. Στο λειτουργικό δεν είχα πρόβλημα. Ήταν κάτι διαφορετικό και μου άρεσε. Το συνηθισα αμέσως.
Αφού το πούλησα, ξανά πήρα 4s, αλλα μετα απο 15 μέρες το ξανά βαρέθηκα. Εκεί κατάλαβα ότι είχα κουραστεί με το iPhone. Τότε λοιπόν, έπρεπε να πάρω μια απόφαση: ή αποτοξινωση και μένοντας με ένα απλό nokia η αλλάζω και βλέπουμε. Οπότε ξανά πήρα το galaxy s3. Το κράτησα περίπου 2 μήνες. Το πούλησα για να πάρω το iPhone 5 αλλα όταν το έπιασα με έπιασε πάλι το ίδιο παλιό συναίσθημα και βλέποντας και την τιμή, εκανα πίσω.
Επέλεξα το note 2 και όχι απλά το συνηθισα αλλα πήγα σήμερα στα public να δώ παλι το 5αρι και μου κακοφανηκε η μικρη οθόνη του.
Νομίζω, έχω συνηθίσει την οθόνη και την ταχύτητα του note 2 όπου ότι άλλο μου ξυνιζει.
Και να φανταστείτε, την πένα δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ ούτε την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλα ούτε και θέλω. Το χρησιμοποιω όπως χρησιμοποιουσα το iPhone.
Είμαι αρκετα ευχαριστημένος απο το note 2. Με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα του. Γιατι για τις λειτουργίες δεν ξέρω ούτε τις μισές...:)

#65   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 01:59

μεχρι να μαθεις τι κανει το note 2 θα εχει βγει το note 3 :lol:
αν και νομιζω οτι η samsung μας την εφερε πισωπλατα!!!
δεν εβγαλε το κινητο αμεσως να δουλευει σε 4g αλλα βγαζει τωρα note 2 lte και s3 lte. B)

#66   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:03

Αν το έκανε αυτό η Apple ήθελα να δω τι θα ακουγόταν...

Offtopic gavrouli έμαθες τα tweak-ιούς που έλεγες χθες?

Έλα στο άλλο τόπικ να τα πούμε να μην βγαίνουμε εκτός εδώ...

#67   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:04

Ναι το είδα αλλα δεν με ενοχλεί και ξέρεις γιατι; Γιατι σε πολλα μέρη δεν έχουμε ούτε καλό 3g. Το 4g μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος και αυτο λογικά κεντρικά. Τα υπόλοιπα μέρη; Έχουμε πολυ δρόμο νομίζω για το 4g!

#68   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:13

οχι αδελφε δεν εμαθα γιατι ο χρονος μου σημερα και αυριο ειναι ελαχιστος σκεψου οτι την κορη μου το πρωι την αφησα να κοιμαται και οταν επεστρεψα κοιμοταν!!!! καταλαβες νομιζω ε ;
και να ξερεις οτι δεν ξεχναω!!!

καλα οποιος και να κανει κατι τετοιο ειναι μεγαλη παπατζα ειτε λεγετε apple ειτε samsung και για της παπατζες πρεπει να κραζουμε!!

#69   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:17

Δεν διαφωνώ, όντως ενοχλεί ότι κυκλοφορεί νέα version του ίδιου κινητού αλλα και με καπέλο 200 ευρω που στην Ελλάδα, δεν αξίζει, δεν θα τα έδινα.

#70   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:20

να γιατι εχουν διαφορα στην τιμη το 5 με τα δυο samsung

#71   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:22

Σωστό.
Αν είχες όμως την επιλογή; Εννοώ ενός iPhone 5 3G φθηνοτερου απο το τωρινό και του τωρινού; Ποιο θα επελεγες;

Τελευταία επεξεργασία από: xalkinos, 28/12/2012 - 02:24


#72   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:27

το ακριβο αδελφε αλλα θα ηξερα απο πρην οτι εχω δυο επιλογες

#73   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:30

gavrouli για come to the other topic και άσε τις φιλοσοφικές συζητήσεις..
Μήπως ξέρεις τι γίνεται με το video? Έχεις κάποιες πληροφορίες εκ των έσω?

#74   xalkinos

xalkinos

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:35

Νομίζω ότι δεν αξίζει να πληρώσει κάποιος για μια τεχνολογία που στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη. Η μάλλον τώρα ξεκινά να αναπτύσσεται. Θεωρώ ότι μέχρι να φθάσει στο επιθυμητό στόχο που λογικά θα είναι η κάλυψη όλης της χώρας θα περάσει παρα πολύς καιρός. Το να έχεις μια τεχνολογία, να την πληρώνεις και να μην σου δινεται η δυνατοτητα να την χρησιμοποιήσεις είναι κάπως.
Εγω θα επελέγα την φθηνότερη λύση. :)

#75   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2012 - 02:37

χα χα χα χα χα :lol: ειπε ενας μια μ@$%^%α ε ;
αντε ρε παλικαρι μου ανεβασε αυτο το βιντεο κι εγω ειμαι περιεργος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες