Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Έξω Φρενών με τις τιμές νέων iMac. Πάω για "κάτι άλλο"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
187 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/11/2012 - 03:10

Καλησπέρα σε όλους παιδιά.

Με το που αντίκρυσα τις νέες τιμές των iMac έγινα έξω φρενών. Από 2100 ευρώ λέει για το 27άρι ! Χωρίς Fusion 1TB παρακαλώ, που άμα βάλεις και αυτό θα χρειασθεί να προσθέσεις άλλα 250 ευρώ. Αυτή είναι η επιβάρυνση εάν βάλεις Fusion 1 ΤΒ σε Mac Mini (από εκεί το είδα). Άθροισμα; 2350 ευρώ !!!! Χωρίς super drive που κάνει κάνα 80 άρι ευρώ.

Θα μου πεις τί περίμενες ρε φίλε, κάπου εκεί θα ήταν οι τιμές, που μου θέλεις και Fusion ... και superdrive.
Ναί όμως σε ένα κόσμο που οι SSD δεν είναι μόδα πια, είναι κάτι προσιτό πλέον !
Ενδεικτικά, ένας SSD 256 GB στοιχίζει περίπου 200 ευρώ ενώ η Apple για να σου προσθέσει μνήμη flash 128 GB (ούτε καν SSD) σε ένα Macbook Air, θέλει 300 ευρώ !!!!! Δηλαδή σου χρεώνει την διαφορά των 128 GB, 300 ευρώ !!!!! Άμα κάνεις τους υπολογισμούς, στο σύνολο, χρεώνει 3 φορές περισσότερο !!!!

Υπολογισμοί:
1η περίπτωση με SSD εμπορίου των 256 GB αξίας 200 ευρώ : 200 ευρώ / 256 GB = 0,78125 ευρώ ανά GB
2η περίπτωση προσθήκη 128 GB μνήμης flash σε Macbook Air : 300 ευρώ / 128 GB = 2,34375 ευρώ ανά GB

2,34375 / 0,78125 = 3 Δηλαδή η χρέωση της Apple ανά GB είναι τριπλάσια από αυτή του εμπορίου !!!!!!!!!!

Σίγουρα δεν φταίει μόνον η Apple για αυτό.
Η τιμή ενός iMac 27 στις ΗΠΑ στοιχίζει 1800 δολλάρια ή 1387 ευρώ. Ο ίδιος στην Ιταλία στοιχίζει 1900 ευρώ ενώ στην Ελλάδα 2100 ευρώ

Δηλαδή στην Ελλάδα σε σχέση με τις ΗΠΑ, αυτός ο iMac είναι κατά 2100 - 1387 = 713 ευρώ πιο ακριβός !!!!!!. Αυτό σημαίνει ότι στις ΗΠΑ με 4200 ευρώ παίρνεις 3 iMac ενώ στη Ελλάδα πάιρνεις 2. Δηλαδή στις ΗΠΑ, στους 3 iMac παίρνεις τον 1 δώρο (σαν τις πίτσες ένα πράγμα) !!!!!!!!

Σε σχέση με την Ιταλία είμαστε κατά 200 ευρώ πιο ακριβοί !!! Μπήκαμε στη δραχμή και δε μας το είπαν ακόμη; Θα σου πεί κάποιος είναι η διαφορά του ΦΠΑ. Για να δούμε, είναι έτσι ;
Στην Ιταλία ο ΦΠΑ είναι 21 %. Επομένως η καθαρή αξία του παραπάνω iMac είναι 1900 ευρώ / 1,21 = 1570 ευρώ
Ας υποθέσουμε ότι και στην Ελλάδα οι τιμές είναι οι ίδιες. Άρα η τελική τιμή με ΦΠΑ θα είναι 1570 Χ 1,23 = 1931,4 ευρώ.
Δεν είναι όμως, είναι 2100 ευρώ !!!!

Συμπέρασμα:
Εάν η Ελλάδα αγοράζει τον iMac σε ίδια τιμή με την Ιταλία, στην Ελλάδα ο iMac θα έπρεπε να πουλιέται 31,4 ευρώ πιο πάνω και όχι 200 !!!! Ερώτημα, τα 200 - 31,4 = 168,6 ευρώ πού πάνε ; Στο καρτέλ Πλαίσιο, Public, Golden-i κ.λ.π. ;;;;;
Γιατί αλλιώς αυτό εξηγείται μόνον εάν στην Ελλάδα πωλούνται πιο ακριβά τα αγαθά αυτά σε σχέση με την Ιταλία. Στο τελωνείο μήπως ;; Ξέρει κανείς κάτι ;;; Αν είναι στο τελωνείο, είναι αλήτες με το ΦΠΑ που έχουμε .....

Καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχω ξεθυμάνει πλέον. Απλά μου έχει φύγει ένα βάρος που έιχα για το αν θα έπαιρνα αυτόν τον iMac ή κάτι άλλο. Τελικά θα πάρω το κάτι άλλο, γιατι βλέπω ότι η ψαλίδα στην ποιότητα, την καινοτομία, το σχεδιασμό, έχει κλείσει ανησυχητικά για την Apple. Και για όσους βιαστούν να με αποκαλέσουν αντί - Apple, έχω αγοράσει 2 X i-Phones 3GS, 1 X 4S, 1 X iPad2 Wi-Fi , 1 X AppleTV, έχω πείσει φίλο να πάρει πριν 2 χρόνια iMac, αυτός το συνέχισε και πήρε 1 X i-Pod touch, 1 X AppleTV, 1 X Extreme, 1 X iPad2 3G.

Εγώ δε πήρα ποτέ PC της Apple γιατί περίμενα τον καινούριο iMac ... Με 2430 ξέρετε τί "κάτι άλλο" παίρνεις ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cbpiaa

cbpiaa

    iPH Addict

  • 666 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:ΚΩΣΤΑΣ ST200

Δημοσίευση 30/11/2012 - 03:19

Εεεεεετσι!!! Το εχουμε παραγ@μ...ει στο Ελλαδα.

Τελευταία επεξεργασία από: cbpiaa, 30/11/2012 - 03:21


#3   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 03:29

Οι φορολογιες τις καθε χωρας κανουνε την τελικη τιμη.Μην τα ξαναλεμε.Δεν εχουνε ιδια φορολογια ιταλια/αμερικη/ελλαδα κ.ο.κ.

#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2012 - 03:42

Ωραία τοποθέτηση, ΑΛΛΑ:

Έχεις την εντύπωση όταν όταν κάτι μπάινει στη χώρα, αυτός που το φέρνει το δίνει στον πωλητή στην χοντρική τιμή, ο πωλητής κοτσάρει το ΦΠΑ και τέλος?

Και τα έξοδα εισαγωγής? Εκτελωνισμού? Τα χίλια μύρια άλλα φορολογικά κέρατα που έχουν επιβληθεί τα τελευταία χρόνια?

Όλα παίζουν ρόλο...

#5   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/11/2012 - 04:05

γενικα θα συμφωνησω, αλλα....
δεν φταιει η apple εν προκειμενω, ολα τα ηλεκτρονικα πωλουνται ακριβοτερα στην ελλαδα, απ οπουδηποτε στην ευρωπη
να σημειωσω πως η ιταλια ειναι μια αγορα 60 εκατομμυριων, ενω η ελλαδα... τα ξερετε δεν ειναι αναγκη να τα πω

αν προκειται για ενα μηχανημα, που σου κανει την δουλεια σου (2000 δεν δινουμε για πλακα πλεον), κ προκειται μεσα στα προσεχη χρονια να βγαλει τα λεφτα του κ να κερδισεις απο αυτο
υπαρχει κ η λυση να το παρεις απο καποια αλλη ευρωπαϊκη χωρα
αλλιως παιρνεις κατι μικροτερο ή αλλο, οπως ειπες

#6   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/11/2012 - 04:08

Καλησπέρα σε όλους παιδιά.

Με το που αντίκρυσα τις νέες τιμές των iMac έγινα έξω φρενών. Από 2100 ευρώ λέει για το 27άρι ! Χωρίς Fusion 1TB παρακαλώ, που άμα βάλεις και αυτό θα χρειασθεί να προσθέσεις άλλα 250 ευρώ. Αυτή είναι η επιβάρυνση εάν βάλεις Fusion 1 ΤΒ σε Mac Mini (από εκεί το είδα). Άθροισμα; 2350 ευρώ !!!! Χωρίς super drive που κάνει κάνα 80 άρι ευρώ.

Θα μου πεις τί περίμενες ρε φίλε, κάπου εκεί θα ήταν οι τιμές, που μου θέλεις και Fusion ... και superdrive.
Ναί όμως σε ένα κόσμο που οι SSD δεν είναι μόδα πια, είναι κάτι προσιτό πλέον !
Ενδεικτικά, ένας SSD 256 GB στοιχίζει περίπου 200 ευρώ ενώ η Apple για να σου προσθέσει μνήμη flash 128 GB (ούτε καν SSD) σε ένα Macbook Air, θέλει 300 ευρώ !!!!! Δηλαδή σου χρεώνει την διαφορά των 128 GB, 300 ευρώ !!!!! Άμα κάνεις τους υπολογισμούς, στο σύνολο, χρεώνει 3 φορές περισσότερο !!!!

Υπολογισμοί:
1η περίπτωση με SSD εμπορίου των 256 GB αξίας 200 ευρώ : 200 ευρώ / 256 GB = 0,78125 ευρώ ανά GB
2η περίπτωση προσθήκη 128 GB μνήμης flash σε Macbook Air : 300 ευρώ / 128 GB = 2,34375 ευρώ ανά GB

2,34375 / 0,78125 = 3 Δηλαδή η χρέωση της Apple ανά GB είναι τριπλάσια από αυτή του εμπορίου !!!!!!!!!!

Σίγουρα δεν φταίει μόνον η Apple για αυτό.
Η τιμή ενός iMac 27 στις ΗΠΑ στοιχίζει 1800 δολλάρια ή 1387 ευρώ. Ο ίδιος στην Ιταλία στοιχίζει 1900 ευρώ ενώ στην Ελλάδα 2100 ευρώ

Δηλαδή στην Ελλάδα σε σχέση με τις ΗΠΑ, αυτός ο iMac είναι κατά 2100 - 1387 = 713 ευρώ πιο ακριβός !!!!!!. Αυτό σημαίνει ότι στις ΗΠΑ με 4200 ευρώ παίρνεις 3 iMac ενώ στη Ελλάδα πάιρνεις 2. Δηλαδή στις ΗΠΑ, στους 3 iMac παίρνεις τον 1 δώρο (σαν τις πίτσες ένα πράγμα) !!!!!!!!

Σε σχέση με την Ιταλία είμαστε κατά 200 ευρώ πιο ακριβοί !!! Μπήκαμε στη δραχμή και δε μας το είπαν ακόμη; Θα σου πεί κάποιος είναι η διαφορά του ΦΠΑ. Για να δούμε, είναι έτσι ;
Στην Ιταλία ο ΦΠΑ είναι 21 %. Επομένως η καθαρή αξία του παραπάνω iMac είναι 1900 ευρώ / 1,21 = 1570 ευρώ
Ας υποθέσουμε ότι και στην Ελλάδα οι τιμές είναι οι ίδιες. Άρα η τελική τιμή με ΦΠΑ θα είναι 1570 Χ 1,23 = 1931,4 ευρώ.
Δεν είναι όμως, είναι 2100 ευρώ !!!!

Συμπέρασμα:
Εάν η Ελλάδα αγοράζει τον iMac σε ίδια τιμή με την Ιταλία, στην Ελλάδα ο iMac θα έπρεπε να πουλιέται 31,4 ευρώ πιο πάνω και όχι 200 !!!! Ερώτημα, τα 200 - 31,4 = 168,6 ευρώ πού πάνε ; Στο καρτέλ Πλαίσιο, Public, Golden-i κ.λ.π. ;;;;;
Γιατί αλλιώς αυτό εξηγείται μόνον εάν στην Ελλάδα πωλούνται πιο ακριβά τα αγαθά αυτά σε σχέση με την Ιταλία. Στο τελωνείο μήπως ;; Ξέρει κανείς κάτι ;;; Αν είναι στο τελωνείο, είναι αλήτες με το ΦΠΑ που έχουμε .....

Καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχω ξεθυμάνει πλέον. Απλά μου έχει φύγει ένα βάρος που έιχα για το αν θα έπαιρνα αυτόν τον iMac ή κάτι άλλο. Τελικά θα πάρω το κάτι άλλο, γιατι βλέπω ότι η ψαλίδα στην ποιότητα, την καινοτομία, το σχεδιασμό, έχει κλείσει ανησυχητικά για την Apple. Και για όσους βιαστούν να με αποκαλέσουν αντί - Apple, έχω αγοράσει 2 X i-Phones 3GS, 1 X 4S, 1 X iPad2 Wi-Fi , 1 X AppleTV, έχω πείσει φίλο να πάρει πριν 2 χρόνια iMac, αυτός το συνέχισε και πήρε 1 X i-Pod touch, 1 X AppleTV, 1 X Extreme, 1 X iPad2 3G.

Εγώ δε πήρα ποτέ PC της Apple γιατί περίμενα τον καινούριο iMac ... Με 2430 ξέρετε τί "κάτι άλλο" παίρνεις ;

Γενικός δικαιολογημένα εχεις δίκιο...είναι πανάκριβα και εχεις δίκιο για τις τιμές κτλ κτλ κτλ....!!
Θέλεις για το 27αρι σε βασική εκδοσή μόνο 2100....τα έχουμε πει αυτά και σε άλλη συζήτηση , άπλα ανοίγουμε εδώ το ίδιο θέμα !!
Για την ιστορία γράφεις κάτι , που τεχνικά είναι λάθος και σε διορθώνω για να το ξέρεις και εσύ.... " γράφεις Flash ούτε καν SSD !! " -- Είσαι αγαπητέ Λάθος !!
Για να εχεις μια σωστή ενημέρωση θα σου εξηγήσω ότι δεν υπάρχει διάφορα είναι το ίδιο πράμα :rolleyes: απλά μπερδεύεσαι....

Πρακτικά όταν βγαινει ένας SSD συνήθως βγαινει σε 2 εκδόσεις...
1) SATA 3 συνδεση με 6 Giga/sec...ο γνωστός κλασικός SSD με πάχος 9 ή 7 χιλιοστά , αυτός που βλέπεις σαν δίσκο θωρακισμένο με μέταλλο γύρω γύρω...και...
2) mSATA 3 με 6 Giga/sec με ίδιο controler και ίδιες flash μνήμες μέσα , με πάχος 4 χιλιοστά , όλα αυτά πάνω σε μια πλακέτα , σαν κάρτα τύπου PCI Express που " κουμπώνει " στην μητρική , δηλαδη μπαίνει - βγαινει !!
Και οι δυο είναι SSD - στερεάς κατάστασης δίσκοι...η διάφορα τους έγκειται ότι ο mSATA δηλαδη ο mini SATA , προορίζεται για πολύ λεπτές συσκευές π.χ. Ultrabooks...είναι χαμηλότερης καταναλώσεις , παράγει λιγότερη θερμότητα και προτιμάτε περισσότερο λόγο μεγέθους , όγκου , βάρους , θερμικής παράγωγης κτλ. στα υπέρ-λεπτα μηχανήματα !!
Βεβαία λόγο μεγέθους - το 1/3 φαντάσου σε σχέση με τον κλασικό , είναι και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΣ !!
Είναι το ίδιο πράμα με τα ίδια χαρακτηριστά...απλά η Apple τους mSATA τους ονομάζει Flash και τους άλλους απλά SSD για να τους ξεχωρίζει !!
Οι mSATA προφανώς είναι ποιο ΑΚΡΙΒΟΊ αλλά είναι οι καταλληλότεροι...και επειδή φαίνονται απευθείας τα τσιπάκια με τις μνήμες λέγονται Flash !!
Δεν ειναι κολλημενοι στην μητρικη , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ On board , αλλά συνδεονται στην μητρική μέσω ενός Mini PCI Express connector , όπως στα PC οι κάρτες γραφικών !!
Μάλλον φανταζομαι , αν δεν παραγγείλεις BTO , η μητρική δεν θα περιεχέι πάνω της αυτόν τον mini PCI Express connector , άρα δεν θα μπορεί ο χρήστης να κουμπώσει στο μέλλον αν θέλει , κάποιον Flash Storage ( SSD ) ακόμα και από τρίτους κατασκευαστές !!
Τέλος είναι το ίδιο πράμα...και οι 2 κατηγορίες δίσκων να ξέρεις λειτουργούν εσωτερικά με NAND FLASH MEMORY στα 20 - 25 nm , δηλαδη ειναι...Flash !!
Άρα αυτό που λες δεν ισχύει...είναι τα ίδια πράματα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΆ με διαφορετική απλά υλοποίηση και απευθύνονται σε διαφορετικού τύπου μηχανάκια...για να γνωρίζεις τι γράφεις αγαπητέ !!
Στα άλλα με την τιμολόγηση κτλ κτλ κτλ....συμφωνώ είναι ακριβά στάνταρ !! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 30/11/2012 - 04:15


#7   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 30/11/2012 - 07:10

Εχει δίκιο ο φίλος. Πολύ ακριβοί πλέον! Κ εγώ πριν από μια βδομάδα πούλησα το macbook μου κ πήρα για πρώτη φορά μετά από πολλαααααααά χρόνια pc.

#8   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 07:50

Οπότε η παίρνεις μεταχειρισμένο
Η καθόλου
Ουτος η άλλος οι iMac και οι Mac Pro δεν είναι για όλους
Αν δεν μπορείς να βρεις τα λεφτά πάρε και θες Mac OS
Πάρε ένα mini

#9   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/11/2012 - 08:40

φιλε οτι και να λεμε εχεις δικιο. Δυστυχως το Ελλαδισταν σιγα σιγα γινεται χωρα ανατολικων βαλκανιων... θα εχεις τα παντα και αφθονια αγαθων αλλα δεν θα μπορεις να αγγιξεις. τεσπα ας μην το πολιτικοποιω... εγω σκεφτομουν, καθοτι εχω imac 20'' 2009 early, να εκανα μια αναβαθμιση σε imac νεο μοντελο... αλλα ετσι οπως ειναι οι τιμες θα μεινω οπως ειμαι... απλα θα βαλω ssd σκληρο και 6gb ram. Μολις του περασα και τα mountain lion και ειμαι μια χαρα. ουτως η αλλως ολα τρεχουν ρολοι-ενα καλο με τα apple computers, δε γερνανε ευκολα. Τωρα παιχνιδια δεν παιζω για να χρειαζομαι super dooper χαρακτηριστικα, αν θελω να παιξω προτιμω να παιξω στο ps3... οποτε συμβουλη μου: παρε κατι σε μεταχειρισμενο και ας ειναι παλιοτερο μοντελο την δουλεια σου θα την κανεις μια χαρα και ας μην εχει το λεπτο design και retina display... ή παρε mac mini. τα 2130 ευρω πια τα δινεις πολυ δυσκολα... απλα καλομαθε ο κωλος μας να ακολουθουμε πιστα την τεχνολογια... ειχαμε μια τρελα... τωρα αυτη η τρελα πληρωνεται πολυ ακριβα και με το αβεβαιο μελλον απλα δεν κανεις τετοια κινηση. θα μου πεις ελα ρε φιλε imac αγοραζεις δεν αγοραζεις σπιτι... ναι αλλα σκεψου χτυπα ξυλο να στραβωσει κατι με την εργασια σου... τι κανεις μετα???? εγω προσωπικα θα κρατησω το μοντελο που εχω μεχρι να παραδωσει πνευμα...

#10   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/11/2012 - 08:45

Ξεκίνα να ασχολείσαι με Hackintosh αν το χεις έστω και λίγο.
Όλοι με ότι MAC έχουμε θα μείνουμε για αρκετό καιρό πλέον

#11   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 08:47

φιλε οτι και να λεμε εχεις δικιο. Δυστυχως το Ελλαδισταν σιγα σιγα γινεται χωρα ανατολικων βαλκανιων... θα εχεις τα παντα και αφθονια αγαθων αλλα δεν θα μπορεις να αγγιξεις. τεσπα ας μην το πολιτικοποιω... εγω σκεφτομουν, καθοτι εχω imac 20'' 2009 early, να εκανα μια αναβαθμιση σε imac νεο μοντελο... αλλα ετσι οπως ειναι οι τιμες θα μεινω οπως ειμαι... απλα θα βαλω ssd σκληρο και 6gb ram. Μολις του περασα και τα mountain lion και ειμαι μια χαρα. ουτως η αλλως ολα τρεχουν ρολοι-ενα καλο με τα apple computers, δε γερνανε ευκολα. Τωρα παιχνιδια δεν παιζω για να χρειαζομαι super dooper χαρακτηριστικα, αν θελω να παιξω προτιμω να παιξω στο ps3... οποτε συμβουλη μου: παρε κατι σε μεταχειρισμενο και ας ειναι παλιοτερο μοντελο την δουλεια σου θα την κανεις μια χαρα και ας μην εχει το λεπτο design και retina display... ή παρε mac mini. τα 2130 ευρω πια τα δινεις πολυ δυσκολα... απλα καλομαθε ο κωλος μας να ακολουθουμε πιστα την τεχνολογια... ειχαμε μια τρελα... τωρα αυτη η τρελα πληρωνεται πολυ ακριβα και με το αβεβαιο μελλον απλα δεν κανεις τετοια κινηση. θα μου πεις ελα ρε φιλε imac αγοραζεις δεν αγοραζεις σπιτι... ναι αλλα σκεψου χτυπα ξυλο να στραβωσει κατι με την εργασια σου... τι κανεις μετα???? εγω προσωπικα θα κρατησω το μοντελο που εχω μεχρι να παραδωσει πνευμα...


Δεν έχει retina ουτος η άλλος ο new imac

#12   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 30/11/2012 - 08:47

Οπότε η παίρνεις μεταχειρισμένο
Η καθόλου
Ουτος η άλλος οι iMac και οι Mac Pro δεν είναι για όλους
Αν δεν μπορείς να βρεις τα λεφτά πάρε και θες Mac OS
Πάρε ένα mini

Σωστος ο φιλος...Τοσο ακριβα που ειναι τα iMac πας σε ενα mini οπως εκανα εγω και πολλοι αλλοι και σου βγαινει η μιση τιμη με μια επωνυμη μαλιστα οθοναρα!
XS Max 256 Gb Space Gray

#13   kpol

kpol

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 08:56

Ρε φιλε Airgatos τα σπας απλα !!! μαρεσεις χαχαχαχ ξερεις τι μου θυμισες,,,

Αγαπητε κυριε Μπειζανη ....

#14   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 30/11/2012 - 09:03

Βρε παιδιά, γιατί αγχώνεστε; Ψυχραιμία....

Η αλήθεια είναι οτι πλέον είναι πάρα πολύ ακριβοί οι 27". Και λόγω των φορολογικών που έχουνε φτάσει τα πάντα ταβάνι και λόγω της Apple που έχει δει καλά νούμερα και ζητάει ότι θέλει. Αν θέλεις mac, η λύση είναι απλή:

Τώρα που θα βγούνε οι new και κάποιοι θα δώσουν τα παλιά 27" σε καλή τιμή, παίρνεις έναν γύρω στα 1000-1200, και με 150 ευρώ, φουλάρεις μνήμες και SSD. Κι άσε τον new για άλλη φορά...

#15   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 30/11/2012 - 09:37

Μεταχειρισμένο !!! Η μόνη λύση για Mac σε λογική τιμή !! Αν και μου άρεσε πολύ η νέα σειρά , είναι πολλά τα λεφτά Αρη !!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες