Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Έξω Φρενών με τις τιμές νέων iMac. Πάω για "κάτι άλλο"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
187 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ThodorisAth

ThodorisAth

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 10:01

Οταν αγοραζεις μια ferrari (αντιστοιχια υπολογιστων-αυτοκινητων) δεν ρωτας καν την τιμη. Επελεξες την ferrari για τους δικους σου λογους, μην γκρινιαζεις αν κοστιζει-καιει μετα ΕΠΡΕΠΕ να το γνωριζεις.

Απλος στην Ελλαδα τα εχουμε ισοπεδωσει ολα, 2 χιλιαρικα για εναν υπολογιστη ειναι εξωφρενικη τιμη ακομα και για συζητηση και δεν απευθεινεται στο 95% των Ελληνων, δεν ειναι κακο, ειναι η πραγματικοτητα. Απλα εμεις θελουμε και να ειναι καλο και ομορφο και φθηνο και να μην κοστιζει μετα και γενικα τα παντα! Ε δεν γινεται, για διαφορους λογους. Αν βγαζεις 3-4 χιλιαρικα το μηνα, δεν σε ενοχλει η τιμη του νεου Imac, αυτους στοχευει αλλωστε η Apple. Το χαβιαρι δεν ειναι για ολους, αυτο δεν παει να πει οτι θα σταματησει να πωληται.
Οσο για την τιμη Ελλαδα-Εξωτερικο, το ιδιο να αγοραζεις σαν χωρα και να πουλας 500 κομματια και το ιδιο μερικες δεκαδες χιλιαδες (Ιταλια)? την ιδια τιμη αγορας εχουν νομιζεις το πλαισιο και το αντιστοιχο καταστημα στην Ιταλια? Ασε τελωνια και μεσαζοντες στο Ελλαδισταν.

Παντως γενικη παρατηρηση, μην ειμαστε παραλογοι σε απαιτησεις και μην κατηγορουμε συνεχεια τους αλλους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2012 - 10:45

ωχ!!!
τωρα τις ειδα και εγω!
δλδ θελω τον 27αρι και θα τον παρω στην απλη εκδοση 2.099 που τρεχει στα 2.9, και αν θελησω το πιο γρηγορο στα 3,2 θα δωσω παντα στην απλη 2.299!
οποτε για να καταλαβω η ολη ιστορια παιζεται στον fushion που κοστιζει 300 ευρω? σωστα?
Και να ρωτησω, αυτος ο fushion θα κανει τεραστια την διαφορα ??
δεν το εχει δοκιμασει βεβαια κανεις, απλα με οτι ακουμε απο την apple...

Τελευταία επεξεργασία από: NiKlaus, 30/11/2012 - 10:45


#18   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/11/2012 - 10:52

Οταν αγοραζεις μια ferrari (αντιστοιχια υπολογιστων-αυτοκινητων) δεν ρωτας καν την τιμη. Επελεξες την ferrari για τους δικους σου λογους, μην γκρινιαζεις αν κοστιζει-καιει μετα ΕΠΡΕΠΕ να το γνωριζεις.

Απλος στην Ελλαδα τα εχουμε ισοπεδωσει ολα, 2 χιλιαρικα για εναν υπολογιστη ειναι εξωφρενικη τιμη ακομα και για συζητηση και δεν απευθεινεται στο 95% των Ελληνων, δεν ειναι κακο, ειναι η πραγματικοτητα. Απλα εμεις θελουμε και να ειναι καλο και ομορφο και φθηνο και να μην κοστιζει μετα και γενικα τα παντα! Ε δεν γινεται, για διαφορους λογους. Αν βγαζεις 3-4 χιλιαρικα το μηνα, δεν σε ενοχλει η τιμη του νεου Imac, αυτους στοχευει αλλωστε η Apple. Το χαβιαρι δεν ειναι για ολους, αυτο δεν παει να πει οτι θα σταματησει να πωληται.
Οσο για την τιμη Ελλαδα-Εξωτερικο, το ιδιο να αγοραζεις σαν χωρα και να πουλας 500 κομματια και το ιδιο μερικες δεκαδες χιλιαδες (Ιταλια)? την ιδια τιμη αγορας εχουν νομιζεις το πλαισιο και το αντιστοιχο καταστημα στην Ιταλια? Ασε τελωνια και μεσαζοντες στο Ελλαδισταν.

Παντως γενικη παρατηρηση, μην ειμαστε παραλογοι σε απαιτησεις και μην κατηγορουμε συνεχεια τους αλλους.


Το παραμύθι με τις Ferrari καλο... Υπάγεται στο μαρκετινγκ της μαμάς apple..
Είναι υπολογιστή. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.. ξεκολλάτε όλοι με την άππλε και τιμωρήστε επιτέλους τις λογικές της..

Από εκεί και πέρα, και εγώ είχα γράψει ένα αντίστοιχο άρθρο μετά τις ανακοινώσεις των τιμών των macbook air..
Βέβαια, η σύγκριση πρέπει να γίνεται με βάση την τιμή ΠΡΟ ΦΠΑ... Εκεί καταλαβαίνεις πως η Ιταλία είναι πολύ πιο φθηνή από την Ελλάδα για λόγους ακατανόητους.. Αφού κατά τα άλλα προ ΦΠΑ το ξαναλέω έχουμε την ίδια βάση κόστους εισαγωγής/εκτελωνισμού κτλ κτλ. Ενδεχομένως να είανι ακριβότεροι λόγω του ότι στην Ελλάδα η πώληση ΔΕΝ γίνεται από την αππλε αλλά από εισαγωγέα/αποκλειστικό αντιπρόσωπο. Οποτε.... ο νοών νοείτω....

#19   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 10:55

Ssd είναι και μηχανικός μαζί
Οντως δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα
Αλλά σαρεσει δε σαρεσει μόνο αυτός μπαίνει σαν extra στους προηγούμενους βάζεις ότι σαρεσει, ακόμα και fusion drive

#20   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 12:23

ξεκολλάτε όλοι με την άππλε και τιμωρήστε επιτέλους τις λογικές της..

Τον μονο που τιμωρεις ειναι τον εαυτο σου και οχι την Apple...Ξερεις ποσα εκατομμυρια "τιμωρουν"την Apple επειδη δεν εχουν να αγορασουν προιόντα της?...
Και επισης για καθε εναν χρηστη "παλιο" με Μακ που εγκαταλειπει την Apple "τιμωρόντας" την, πολαπλάσιοι την "επιβραβεύουν" παίρνοντας τα προιόντα της...
Kοιτα και το Macrumors χαμος γινεται με το νεο iMac

#21   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/11/2012 - 15:43

Τιμωρώ τον εαυτό μου... ή την αππλε
Γρήγορα πήγαινε στην κλινική αποτοξίνωσης απο την αππλε, γιατί ΔΕΝ σε βλέπω καλά...
Είσαι πάνω από 18???
Σιγά σιγά θα μάθεις (πρέπει) ότι οι καταναλωτές είναι η δύναμη... Αυτοί έκαναν την αππλε ο,τι είναι σήμερα και το ξέρει και η ίδια πολύ καλά..
Το να βλέπω τέτοιες νοοτροπίες σε νεόυς ανθρώπους εν μέσω κρίσης και ανεργίας ΠΟΛΥ με προβληματίζει.. ΠΑΡΑ πολύ...

#22   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/11/2012 - 15:56

εγω το λεω σε ολους τους φιλους μου, ειμαστε σε λαθος μπουρδελο...εεεε χωρα ηθελα να πω. οταν εισαι στη χωρα που το κρατος ειναι ο πρωτος παρανομος, κλεφτης, αλητης, προδοτης, ξεφτιλισμενος κτλ..λογικο ειναι ολοι να λειτουργουν ετσι(αφου τετοιοι ειναι οι ελληνες κατα πλειοψηφια, του ειδους τους ψηφιζουν). μην παραπονειστε, γενικα στην ελλαδα παντα ισχυει "ας πληρωσει τα σπασμενα καποιος αλλος" αυτο ξεκιναει απ την κυβερνηση και φυσικα συνεχιζει πιο κατω...(και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αυτοι που κυβερνουν ειναι εκλεγμενοι απ τους πιο κατω). η νεοελληνικη νοοτροποια δεν αλλαζει, δε θα αλλαξει ποτε γιατι αυτοι ειναι οι ελληνες σε γενικες γραμμες, οποιος ειναι νομιμος και σωστος αν θελει να δει ασπρη μερα καλυτερα να αλλαξει χωρα.

#23   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:09

εγω το λεω σε ολους τους φιλους μου, ειμαστε σε λαθος μπουρδελο...εεεε χωρα ηθελα να πω. οταν εισαι στη χωρα που το κρατος ειναι ο πρωτος παρανομος, κλεφτης, αλητης, προδοτης, ξεφτιλισμενος κτλ..λογικο ειναι ολοι να λειτουργουν ετσι(αφου τετοιοι ειναι οι ελληνες κατα πλειοψηφια, του ειδους τους ψηφιζουν). μην παραπονειστε, γενικα στην ελλαδα παντα ισχυει "ας πληρωσει τα σπασμενα καποιος αλλος" αυτο ξεκιναει απ την κυβερνηση και φυσικα συνεχιζει πιο κατω...(και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αυτοι που κυβερνουν ειναι εκλεγμενοι απ τους πιο κατω). η νεοελληνικη νοοτροποια δεν αλλαζει, δε θα αλλαξει ποτε γιατι αυτοι ειναι οι ελληνες σε γενικες γραμμες, οποιος ειναι νομιμος και σωστος αν θελει να δει ασπρη μερα καλυτερα να αλλαξει χωρα.


δεν μπορείς να λες την Ελλάδα μπουρδέλο διότι στα μπουρδέλα υπάρχει μια ταξη και ένας συντονισμός εδώ δεν υπάρχει tpt....
τώρα εγώ δεν μπορώ να πάρω το imac διότι είναι πανάκριβο όχι ότι δεν θέλω δεν έχω να δώσω τόσα για ένα pc που μετά από ένα χρόνο η εταιρία θα βγάλει το καινούργιο μοντέλο και θα χάσω ένα χιλιάρικο από το tpt , οπότε μένουμε στα windows(μπλιάχ)

Τελευταία επεξεργασία από: dominator, 30/11/2012 - 16:09


#24   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:10

Οι τιμες ειναι αστειες και καθολου δικαιολογησιμες. Αν υπαρχουν εγχωριοι υπαιτιοι για τετοιες τιμες(οπως υποστηριζουν καποιοι), η apple ευθυνεται στο σημειο που επιτρεπει κατι τετοιο και δεν επεμβαινει για να το αλλαξει, εφοσον, οι πωλησεις της βλαπτονται απο αδικαιολογητες χρεωσεις τριτων. Αλλοιως, ολα γινονται με τις ευλογιες της.

Αν τωρα καποιος πει, γιατι να ασχοληθει με μια τοσο μικρη αγορα, τοτε θα απαντησω οτι δεν με σεβεται ως πελατη της.

Τελος, αν η apple, τοσο κοστολογει τα προιοντα της εδω, σεβαστο. Αν εχω αγοραζω, αν οχι, κοιταω αλλου.

#25   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:20

Δεν έχει retina ουτος η άλλος ο new imac

δεν αναφερομαι μονο στους imac αλλα και στους macbook... το deisgn φετα πηγαινε στους iMac και η retina display στα Macbook.

#26   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:26

Δυστυχώς, εάν θέλεις κάτι αντίστοιχο του iMac, αλλά όχι από Apple, δεν θα βρεις εύκολα. Είναι από τους λίγους εκπρόσωπους της κατηγορίας. Μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για All-In-One μηχάνημα, μη κάνεις κι εσύ το λάθος που κάνουν άπειροι και συγκρίνουν έναν iMac με ένα PC με πύργο. Δεν είναι το ίδιο. Κατά τ' άλλα, η Dell έχει κάποιες ωραίες προτάσεις στην κατηγορία, ιδιαίτερα ελκυστικές. Ρίξε μια ματιά στον Dell XPS 27" All-In-One.

#27   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:35

απο την αλλη σκεφτομαι ομως και το εξης...
αν ησουν διατεθειμένος να δωσεις 1800-1900 για τον 27 αρι συμφωνα με τις περσινες τιμες, τα 200 ευρω διαφορα σε αυτο το μεγαλο ποσο δεν δειχνει μεγαλη διφορα τιμης.
Κοινως, αν εχεις, εχουμε, εχω τα 1900 για τον 27αρι, και μου αρεσει και με αντιπροσωπευει το μηχανημα,. τα αλλα 200 σε ενα τετοιο ποσο φαινονται λιγα.
200 ευρω ομως σε ενα κινητο, φαινεται η διαφορα, γιατι ειναι πιο μικρα τα ποσα...καταλαβαινεται πιστευω τον συλλογισμο μου....λολ

#28   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:42

Ότι και να λέμε, είναι ακριβά βρε παιδιά, αντικειμενικά. Ότι μπορούμε και όσο μπορούμε ακολουθούμε...αλλά θα πρέπει να αντιλαμβανόμαστε και την παράλογη φιλοσοφία της εγχώριας υπετίμησης και της εμπορικής τάσης για αναγκαστική υπερκατανάλωση!

#29   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:43

Σου τα παίρνουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ σε αυτή τη χώρα από όλες τις μπάντες κι έρχεται μια εταιρία, σου κάνει μια πρόταση με συγκεκριμένη τιμή, αυτό που σε εκνευρίζει είναι η εταιρία... τα θες και ταψπαθαίνεις Ελληνα. Κοιμίσου από το άλλο πλευρό...
Εχεις δύο επιλογές. Η μία είναι να το πάρεις. Η άλλη να μην το πάρεις. Τόσο απλό. Το να γκρινιάζεις για το μαγαζί του άλλου και το πόσο κοστολογεί το προίόν του είναι μη επιλογή. Τουλάχιστο όχι για την εταιρία...
Δεν είναι ντροπή να μην μπορείς να πάρεις κάτι. Μην κατηγορείς τον άλλον για αυτό όμως...

#30   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:54

Σου τα παίρνουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ σε αυτή τη χώρα από όλες τις μπάντες κι έρχεται μια εταιρία, σου κάνει μια πρόταση με συγκεκριμένη τιμή, αυτό που σε εκνευρίζει είναι η εταιρία... τα θες και ταψπαθαίνεις Ελληνα. Κοιμίσου από το άλλο πλευρό...
Εχεις δύο επιλογές. Η μία είναι να το πάρεις. Η άλλη να μην το πάρεις. Τόσο απλό. Το να γκρινιάζεις για το μαγαζί του άλλου και το πόσο κοστολογεί το προίόν του είναι μη επιλογή. Τουλάχιστο όχι για την εταιρία...
Δεν είναι ντροπή να μην μπορείς να πάρεις κάτι. Μην κατηγορείς τον άλλον για αυτό όμως...


Σωστή η τοποθέτησή σου. Σκέψου όμως και το ότι έχεις το δικαίωμα ως καταναλωτής να κρίνεις και να επικρίνεις αθέμητες και ανήθικες πρακτικές. Πρακτικές που προσβάλουν την νοοτροπία και την τσέπη σου. Και αυτό συμβαίνει εδώ. Τόσο απλό.. Δεν είναι θέμα εάν μπορώ να πάρω κάτι. Ειναι θέμα το κατά πόσο αξιολογώ μια αγορά συμφέρουσα ή όχι. Και αυτή η κουβέντα έχει πολλά επίπεδα.. Σαφως και θεωρώ κοροϊδία την αποτίμηση των 27ιντσων αυτή τη στιγμή.. κρίνοντας με απόολυτο τ΄ροπο θα έλεγα πως εγώ με τον 24αρι που έχω -απόλυτα μα απόλυτα ευχαιρστημένος εδώ και 4 και πλέον χρόνια- έκανα μια πολύ καλή αγορά.. ακριβή, αλλά με απόσβεση στον χρόνο. Συγκρινοντας όμως το πόσο κοστίζει το ίδιο μηχάνημα στην διπλανή χώρα, με πιάνουν τα διαόλια μου..
ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ, ισ΄χυει για κάθε αγορα, όχι μόνο των αππλε προίόντων... Οταν νιώθω ότι πιστεύουν πως με "πιάνουν κότσο", πολύ χαλιέμαι..
ΚΑΙ ναι, τότε θα αγοράσω από αλλού... και ας χάσουν μέχρι να βάλουν μυαλό.. Χάνει μεν η χώρα μου τους φόρους και το ΦΠΑ, αλλά πρέπει να καταλάβουν κάποιοι που το παίζουν μονοπώλειο..
ΥΓ είδατε τις τιμε΄ς απο΄τα βασικά είδη πως άρχισαν να πέφτουν τώρα που οι καταναλωτές, πεινασμένοι πλέον, αγοράζουν πιο συνειδητοποιημένα;;;
Εδώ σας θέλω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες