Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Έξω Φρενών με τις τιμές νέων iMac. Πάω για "κάτι άλλο"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
187 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:22

Για την ιστορία γράφεις κάτι , που τεχνικά είναι λάθος και σε διορθώνω για να το ξέρεις και εσύ.... " γράφεις Flash ούτε καν SSD !! " -- Είσαι αγαπητέ Λάθος !!
Για να εχεις μια σωστή ενημέρωση θα σου εξηγήσω ότι δεν υπάρχει διάφορα είναι το ίδιο πράμα :rolleyes: απλά μπερδεύεσαι....

Φίλε μου CyberTRon, αν θυμάμαι καλά δική σου περιγραφή πάνω σε διαφορά SSD και flash, είχα διαβάσει κάπου σε ένα post. Όταν λέω "ούτε καν SSD" εννοώ ότι o SSD ξέροντας ότι ΚΑΙ αυτός (εννοείται) έχει μέσα του Integrated Circuits (τσιπάκια) μνήμης τεχνολογίας flash, έχει ΚΑΙ εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα ΚΑΙ connector, μοντάζ αυτών κ.λ.π. Δηλαδή έχει παραπάνω πράγματα για την ίδια χωρητικότητα σε σχέση με "χύμα" chips flash μνήμης. Επομένως θα έπρεπε να υπολογίζεται πιο ακριβά σε σχέση με τα "χύμα". Σκοπός μου ήταν με αυτή τη φράση, όχι να τους υποτιμήσω (SSD), αλλά το αντίθετο.
Και αν διάβαζες πιο προσεκτικά, η σύγκριση που κάνω, είναι σε μηχάνημα Macbook Air, όπου εκεί τα "χύμα" chips flash μνήμης κολλιούνται πάνω στο PCB του Macbook Air. Επομένως δεν κάνω τόσο Λάθος, έτσι; Μάλλον εσύ Βιάστηκες. Πήρα το παραπάνω παράδειγμα για να δείξω την διαφορά σε αξία (ευρώ) ανά GB που η Apple επαναλαμβάνω είναι 3 φορές πιο ακριβή!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2012 - 18:36

Με την ανεργία να καλπάζει, τους μισθούς να μειώνονται αλλά τους φόρους να αυξάνονται, ένας Έλληνας mac user, έστειλε μια επιστολή – παράπονο στην iSquare, τον επίσημο διανομέα των προϊόντων της Apple σε Ελλάδα και Κύπρο, ζητώντας απαντήσεις για τις συνεχόμενες αυξήσεις των τιμών στα Apple προϊόντα και τις μεγάλες διαφορές που υπάρχουν σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Ο Έλληνας mac user, μας κοινοποίησε την επιστολή του και την απάντηση που του δόθηκε και έδωσε το δικαίωμα να αναρτηθεί.
Τα σχόλια για ακόμη μια φορά δικά σας.
Τα ευαίσθητα στοιχεία και των 2, δεν αναγράφονται. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε εδώ.


Έλληνας mac user :

“Αγαπητή iSquare,

Δεν είναι νέο ότι τα προιόντα Apple πάντα ήταν ακριβότερα εδώ στο Ελλάντα σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, άντε πιο δίκαια, και τις υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες. Το θέμα είναι γιατί ένας Έλληνας που έχει χίλια 2 στο κεφάλι του να πληρώνει 200 – 300 ευρώ περισσότερα από κάποιον Ευρωπαίο. Μεγάλωσα με προιόντα Apple και με τα δεδομένα εποχής 80 – 90 οι τιμές ήταν πιο εξωφρενικές σε σχέση με το τώρα. Αλλά τώρα το παιχνίδι παίζεται αλλιώς…. Γι’ αυτό απαντήστε μου σας παρακαλώ σε αυτό το παράλογο….

ΥΓ1. 739 € το iPhone. Απίστευτο ε;

YΓ2. 1899 € το 13″ με ρετίνα…

ΥΓ3. Με αυτές τις τιμές ένα ένα τα μαγαζιά σας θα κλείσουν. Οι πιο πολλοί αγοράζουν από εξωτερικό και δεν φαίνονται πωλήσεις από Ελλάδα. Δε λέω, έχουν γίνει βήματα από εσάς σε σχέση με την Rainbow, αλλά στο θέμα τιμών πονάτε και μας πονάει……




iSquare :

Αξιότιμε κύριε,

Σε απάντηση του email την 02-11-2012, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η εταιρία μας, ως επίσημος διανομέας των προϊόντων Apple σε Ελλάδα και Κύπρο, προσπαθεί να προσφέρει τα προϊόντα που διανέμει σε επίπεδο τιμών αντίστοιχο με τα ευρωπαϊκά καταστήματα της Apple. Από την πλευρά μας, έχει γίνει ιδιαίτερη προσπάθεια, στο μέτρο του εφικτού, προκειμένου οι τιμές των ανακοινωθέντων προϊόντων στις 23/10/2012 να είναι όσο το δυνατό πιο εναρμονισμένες με τις τιμές των Ευρωπαϊκών καταστημάτων.
Θα πρέπει όμως να σημειωθεί ότι τα προϊόντα της Apple πωλούνται με διαφοροποιημένες τις τιμές τους ακόμα και ανάμεσα στα ηλεκτρονικά καταστήματα της ίδιας της κατασκευάστριας εταιρίας σε διάφορες χώρες στην Ευρώπη.

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε παραδείγματα για τις τιμές του προϊόντος που σας ενδιαφέρει, που παρουσιάζει η ίδια η Apple στα δικά της ηλεκτρονικά καταστήματα, καθώς και την αντίστοιχη τιμή της iSquare:

MacBook Pro 13-inch 128GB Retina Display Ηλεκτρονικό κατάστημα Apple Γαλλίας: 1749 € Ηλεκτρονικό κατάστημα Apple Ιταλίας: 1779 € Ηλεκτρονικό κατάστημα Apple Ιρλανδίας: 1799 € Ηλεκτρονικό κατάστημα iSquare: 1899 €

Οι διαφορές αυτές οφείλονται σε έξοδα μεταφοράς, επιπλέον οφειλόμενα στη χώρα μας τέλη (π.χ. εισφορά ανακύκλωσης), αλλά κυρίως στον ιδιαίτερα υψηλό ΦΠΑ 23% που πλέον ισχύει στη χώρα μας – από τους πλέον υψηλούς της Ευρώπης.

Αναφορικά με το iPhone να σας ενημερώσουμε ότι διανέμεται στην Ελληνική αγορά μέσω των εταιριών Vodafone , Wind και Cosmote και η εταιρία μας δεν αποτελεί κανένα ενδιάμεσο κρίκο στην αλυσίδα της διανομής, της υποστήριξής και της επισκευής του και κατ ́ επέκταση και στην διαμόρφωση της τιμής του.

Παραμένοντας στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.
Με εκτίμηση,

Κέντρο Πληροφόρησης και Εξυπηρέτησης Πελατών
iSquare Α.Ε.
Αλεξάνδρου Πάντου 27
176 71 Καλλιθέα
Τηλ.: 211-9997500
Fax.: 211-9997501
www.isquare.gr”


[ΠΗΓΗ]


Εϊδατε που λέω για ένα σκασμό φορολογικά κέρατα?

Εισφορά ανακύκλωσης? Γελάμε...

#33   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 18:50

Καλα αγορι μου τι μλκς ειναι αυτες που αναπαραγαγεις? τι σχεση εχει η εισφορα ανακυκλωσης με τη τιμολογηση ενος προιοντος?ποια ειναι τα κερατα?το 23%?!!! Οταν δλδ ηταν 18% η αγαπητη κατα τα αλλα isquare ηταν η φθηνοτερη στην ευρωπη?να μη λεμε οτι θελουμε..

#34   papits

papits

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:02

Μαλακίες λένε!!
Ρωτα τον πόσο αγοραζει και πόσο πουλάει να γελασει ο καθε πικραμένος!!

Με τα λεφτα του φθηνότερου imac πέρνεις macmini με ssd και διπλό setup οθονών dell ips pannel και είσαι άρχοντας!!

#35   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:04

Καλα αγορι μου τι μλκς ειναι αυτες που αναπαραγαγεις? τι σχεση εχει η εισφορα ανακυκλωσης με τη τιμολογηση ενος προιοντος?ποια ειναι τα κερατα?το 23%?!!! Οταν δλδ ηταν 18% η αγαπητη κατα τα αλλα isquare ηταν η φθηνοτερη στην ευρωπη?να μη λεμε οτι θελουμε..

Διάβασε παραπάνω.

Ξέρουμε ότι θα βρίσκεις αλλα κάντο σωστά. Και πρόσεχε τους χαρακτηρισμούς σου.

Δεν ξέρω αν εσένα σου αρέσουν τα αγόρια αλλα αγόρι σου εγω προσωπικά δύσκολα θα γίνω. Δεν είσαι ο τύπος μου.

Αυτο που είπα είναι ότι δεν είναι ΜΟΝΟ το ΦΠΑ.

Είναι και ένα σκασμό άλλα φορολογικά καπέλα που μπαίνουν στη χονδρικής τιμή και διαμορφώνουν τόσο υψηλή λιανική.

Αυτο λέει και η iSquare.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 30/11/2012 - 19:05


#36   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:09

http://www.electrocy...7&limitstart=12
Αφου δε ξερεις που δε ξερεις..δεν ειναι αναγκη να καταπινεις αμασητα και επειτα να αναπαραγαγεις καθε μλκ του καθε πικραμενου

#37   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:13

Από αυτό που έβαλες:

" Στα τιμολόγια ή/και στις αποδείξεις λιανικής πώλησης που απευθύνονται στον τελικό καταναλωτή η χρηματική εισφορά συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του προϊόντος και τιμολογείται ενιαία."

Άλλο ένα καπέλο λοιπόν.

Τι κατάπια αμάσητο? τι είπα λάθος?

#38   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:20

Επειδή έχω διαβάσει το topic από την αρχή θα ήθελα να πω αρχικά ότι είναι λάθος να λέμε ότι στην Αμερική κάνει τόσα δολάρια, άρα τόσα ευρώ.

Οι άνθρωποι εκεί πληρώνονται σε δολάριο και αγοράζουν σε δολάριο. Το ίδιο ισχύει και με τις άλλες χώρες είτε το νόμισμα τους είναι πιο ισχυρό είτε δεν είναι.

Σίγουρα οι τιμές στην Ελλάδα που έχουμε ένα έξτρα καπέλο είναι αδικαιολόγητο που δεν μπορώ να εξηγήσω από που προέρχεται.

Τέλος ο iMac είναι ένα μηχάνημα που πραγματικά όποιος έχει αγοράσει η αγοράσει θα πει χαλάλι τα λεφτά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#39   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 19:54

Ειναι ευρωπαικη οδηγια εναρμονισμενη σε ολα τα κρατη μελη της ευρωπαικης ενωσης..

#40   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:15

Φιλε airgatos συμφωνω απολυτα, η Apple πια ειναι ΜΟΝΟ για αμερικ(λ)ανακια και κινεζακια... Εχουν βγει καλυτερα μηχανηματα και τηλεφωνα και πιο φθηνα απο τα αντιστοιχα της apple (ισως αυτο δεν ισχυει για το ipad). Και δεν πιστευω με τιποτα αυτα περι διαφορετικης φορολογιας και ΦΠΑ. Ο ελληναρας ειναι ελληναρας. Απλα δεν γινεται 1.800$ να γινονται 2.100€ ... Εεεε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Εκφερω προσωπικη αποψη φυσικα και αναφερω οτι τα εχω ακουμπησει τρελα για αυτη την εταιρεια ( iMac, iPad2 3g, appleTV etc... οχι δεν ειμαι hater!!!) και βλεπω οτι θελει προβατα πια...

Υ.Γ μην ξεχναμε τον 1 χρονο εγγυηση που δινει αντι για 2, οπως εγραψαν και καποια παιδια πιο πανω.

Τελευταία επεξεργασία από: ChriSS78, 30/11/2012 - 20:16


#41 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:46

Η εισφορά ανακύκλωσης φαίνεται στα τιμολόγια χονδρικής της isquare. Πολύ θα ήθελα να μάθω το ποσό, αν και είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για επίπεδο τσίχλας και επίσης είμαι σίγουρος ότι δεν μας δώσουν αυτή την πληροφορία.

#42   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:49

Γενικότερα πάντως το περιθώριο κέρδους για τους APR είναι πολύ μικρό, αν θυμάμαι καλά είναι στο 4%.

Αν τώρα ευθύνονται οι φόροι για τις τιμές εδώ η αύξησαν από μόνοι τους το περιθώριο κέρδους δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά θα ήθελα πολύ να το μάθω.
Once You Go Mac You Never Go Back

#43   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:53

Οχι κ 4%....πολλαπλασιο του 4 πρεπει να ειναι

#44   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:55

Οχι κ 4%....πολλαπλασιο του 4 πρεπει να ειναι


Ειλικρινά σου μιλάω μέχρι και πριν 2 χρόνια ήταν τόσο. Δεν μιλάω για την Apple, το διευκρίνισα. Για τους μεταπωλητές μιλάω καθαρά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#45   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/11/2012 - 20:58

Καταλαβα..για τους μεταπωλητες λεω και γω..το 4 μου φαινεται πολυ μικρο.αδιανοητα μικρο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες