Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 13 ψήφοι

BYE BYE TO INSTALLOUS


  • Please log in to reply
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1,289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 05/01/2013 - 12:30

Επειδη δεν εχω καταλαβει.
Δεν απαγορεύεται απο τους κανονες του φόρουμ η αναφορα σε πειρατικο υλικο κλπ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2,334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 12:35

καλα καταλαβα... εχουμε μπλεξει εδωμεσα...δεν το κλεινετε καλυτερα το topic; γεμισαμε ελληναρες πια! ελεος!

Τι λε ρε γατακι ... Εσυ φυλάς τα λεφτά σου απο οτι βλέπω... Γιατι να μην διαφυλάξω και γω τα δικά μου (ειμαι developer) ... Σε πείραξε ;

#333   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2,334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 12:43

αν σε ενοχλει η συζητηση, θα μπορουσες να ζητησεις να κλεισει εφοσον σε θυγει! αλλα εχουμε βρει την ευκολη λυση να κραζουμε!


Ακομη πιο έυκολη λύση θα ηταν να κλείσει το topic (η πειρατεια δυστυχως δεν κλείνει). Τουλάχιστον με το thread ανοιχτο υπάρχει περίπτωση να διαβάσει κανείς και να καταλάβει η να τον πιασει το φιλότιμο (δυσκολο αφου δεν εχετε τσιπα, αλλα λέμε )

#334   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1,289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 05/01/2013 - 12:44

Εγω φιλε μου για τους κανονεε του φορουμ μιλησα να ξερεις.
Και το λεω γιατι κάποτε εγραφα οτι να ναι έφαγα warning και εμαθα.
Υπαρχουν κανονες. Παντου.

#335   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:02

Εσύ επειδή είσαι developer έχεις τσίπα... Έχεις ηθική ενώ εμείς όχι...
Ρε μην παραμυθιάζεστε...
Επειδή είσαι developer δεν έχεις κατεβάσει ποτέ ταινία. ή σειρά, έχεις αγορασμένο το photoshop, τα windows κτλ...
Εγώ αντίθετα γνωρίζω έλληνες developers οι οποίοι αντιγράφουν projects άλλων και αλλάζουν interface και τη γλώσσα στα ελληνικά και τα πουλάνε..
Οκαθένας κοιτάει την πάρτι του.
Και δεν έχει να κάνει με το πως μεγάλωσε κάποιος συγκεκριμένα αλλά γενικότερα με την κοινωνία τα τελευταία κυρίως χρόνια.
Η εποχή του ατομικισμού έχει πολλές συνέπειες σε όλα τα επίπεδα σε ότι αφορά στις ανθρώπινες σχέσεις.


Σιγα μη δεν εχει κατεβασει μουσικη-σειρες-ταινιες! Ολοι εχουμε κατεβασει, ολα ταλλα ειναι αλλα λογια ναγαπιομαστε...

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 05/01/2013 - 13:05.
Double post


#336   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2,334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:03

Εσύ επειδή είσαι developer έχεις τσίπα... Έχεις ηθική ενώ εμείς όχι...
Ρε μην παραμυθιάζεστε...
Επειδή είσαι developer δεν έχεις κατεβάσει ποτέ ταινία. ή σειρά, έχεις αγορασμένο το photoshop, τα windows κτλ...
Εγώ αντίθετα γνωρίζω έλληνες developers οι οποίοι αντιγράφουν projects άλλων και αλλάζουν interface και τη γλώσσα στα ελληνικά και τα πουλάνε..
Οκαθένας κοιτάει την πάρτι του.
Και δεν έχει να κάνει με το πως μεγάλωσε κάποιος συγκεκριμένα αλλά γενικότερα με την κοινωνία τα τελευταία κυρίως χρόνια.
Η εποχή του ατομικισμού έχει πολλές συνέπειες σε όλα τα επίπεδα σε ότι αφορά στις ανθρώπινες σχέσεις.


Ναι ειμαι developer, δεχ εχω κατεβασει ποτε ταινια η σειρα (δεν με ενδιαφερουν αυτα), εχω αγορασμένα τα Windows και οτι software χρησιμοποιω και δεν μπορω να βρω ικανοποιητικη free λυση και εχω πολλα, παρα πολλα CD μουσικης. Σου φαινεται παράξενο εεε?

Ο μονος που παραμυθιάζεται απο αυτα που γραφεις εισαι εσυ (για αυτο τα γραφεις εξάλλου, για να τα πιστεψεις).

Ο καθένας κοιταει την παρτυ του οπως λες. Δεδομένο. Το θεμα ειναι οτι εισαι τοσο στενομυαλος που κλειδωνεις σε εναν αμεσο στοχο (την εφαρμογη που θες να κλέψεις) και δεν βλεπεις λιγο μακρύτερα οτι αυτη η πρακτικη στο τελος θα γυρισει και θα δαγκωσει εσενα πάλι.

#337   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:11

Παιδια για να πω την αληθεια εγω ειχα κατεβασει πολλα πραγματα απο installous....Διαβαζοντας αυτο το τοπικ πραγματικα με επιασε το φιλοτιμο οπως ειπε και ο χρηστης ntnskrds..Βλεπω πολλοι φερνουν παραδειγμα την μουσικη....Εγω πιστευω οτι η πειρατεια βοηθαει την μουσικη....Η μαλλον να το θεσω καλυτερα...Το τσαμπα βοηθαει την μουσικη...Με το να ακουσεις τσαμπα ενα τραγουδι στο youtube η να το κατεβασεις στο κινητο σου και να το ακους δεν λειτουργει καπως σαν διαφημιση???Παραδειγμα προσφατο ο Παντελιδης....Ανεβασε 5 τραγουδια στο youtube free,απεκτησε φημη,και τωρα κονομαει ενα σκασμο λεφτα στο κεντρο που τραγουδαει...Οποτε ποιος βγηκε κερδισμενος????


Κατι αντιστοιχο δεν μπορω να σκεφτω με τους developers....Δεν μπορω να σκεφτω οτι η πειρατεια σε προγραμματα και παιχνιδια μπορει να βοηθησει εναν developer...Οπως ανεφερα και πριν παρακολουθω το τοπικ απ την ημερα που ανοιξε...Δεν θα κατεβασω ξανα πειρατικο προγραμμα...Δεν θα μου λειψουν 0,89 cents που θα δωσω στο fruit ninja για να περναει η ωρα μου ουτε 5 ευρω για το iphoto ας πουμε....Φυσικα στις μερες μας ο καθενας πραττει αναλογα με την κατασταση του...Εγω εχω την δουλεια μου,μαζεψα τα χρηματα μου πηρα το 5αρι μου και δεν θα μου λειψουν μικροποσα για εφαρμογες....Αλλα στο Ελλαδισταν που ζουμε αισχροκερδια ειναι τα 69 ευρω που κανει το Navigon(δεν τα δινω ουτε εγω...Δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω ενα σκασμο λεφτα για ενα gps) αλλα οταν πληρωνουμε το Σαββατο 100 ευρω το μπουκαλι στα clubs ειναι ολα μια χαρα και λεμε και ευχαριστω....


Και σε ολους αυτους που λενε για τα windows...Εγω στον υπολογιστη μου δεν εχω ουτε ενα αυθεντικο προγραμμα...Θεωρω τραγικο να πληρωνω 150 ευρω για τα windows,60 ευρω για ενα antivirus και και και και...Δεν εχω τοσα χρηματα...Δεν ειμαι Ωνασης...Οταν παρουν τα χαμπαρια τους τοτε θα αγορασω πολλα πραγματα οπως κανω πλεον στο iphone....

#338   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2,334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:18

Στους ηλίθιους χαρακτηρισμούς σου δεν απαντώ..
Με ηθικολογίες δεν πείθεις κανέναν..
Και είσαι ο μόνος άνθρωπος στη γη που δεν έχει σχέση με πειρατική υλικό..
Δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ ένα τραγούδι στο YouTube?
Διότι στο 99% των περιπτώσεων τα τραγούδια ανεβάζουν απλοί χρήστες οι οποίοι δεν έχουν τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών..
Οπότε και αυτό είναι παράνομο..


Ειδες που φτάσαμε ? Να χρειάζεται να πεισω για το αυτονόητο. Να μην μπορείς να πιστέψεις οτι δεν έχω πειρατικό υλικο (πως να το πιστεψεις ολα σου τα βιωματα ειναι διαφορετικά).
Εχω πέσει σε πάρα πολλά video στο YouTube που εχουν αφαιρεθει λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Υποθέτω οτι τα υπόλοιπα ειναι OK. Και στο κάτω, κάτω εμαι και μουσικός. Πρέπει να πληρωνω και οταν παιζω ενα τραγουδι στην κιθάρα μου ?? Η μουσική ειναι διαφορετικό πράγμα. Διαφωνω με τον φίλο που λέει οτι η πειρατεια βοήθησε την μουσικη. Τα νεα κανάλια που προσφέρει η τεχνολογια αμεσης επαφης του μουσικου με το κοινο (internet) βοήθησαν την μουσικη. Η πειρατεια εκανε κακο οδηγωντας την μουσικη παραγωγη στην ποσότητα και οχι την ποιότητα και στερωντας την δυνατοτητα να ζησουν σε πολλους αξιόλογους καλλιτεχνες

#339   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16,726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:18

Κήρυγμα δεν κάνει κανείς, και σε κανέναν.
Απλή συζήτηση κάνουμε και δε χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι. Το τόπικ είναι ανοιχτό γιατί διατηρείται προς το παρόν η συζήτηση σε λογικά πλαίσια.

Είναι δύσκολο το θέμα αυτό της πειρατείας και έχει πολλές προεκτάσεις. Σαφώς δεν είναι σωστό/νόμιμο να κλέψεις και σαφώς όλοι το έχουμε κάνει με κάποιο τρόπο. Ακόμα και με το Youtube που αναφέρθηκε είναι παραβίαση
πνευματικών δικαιωμάτων στο 99%.

Αλλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά στη μουσική και στις ταινίες. Τη μουσική την εκδίδει ένας κολοσσός σε τιμή πολλαπλάσια από μια εφαρμογή που μπορεί να κάνει 0,89. Το ίδιο και την ταινία.
Είναι άλλα τα μεγέθη κοινώς. Μην μου πει κανείς πάλι ότι κι εσύ δεν έχεις κατεβάσει και το παίζεις ηθικός κτλ. Δεν το παίζω και ούτε είμαι αλλά μια εφαρμογή που κάνει 0,89 θα την πληρώσω για να δώσω
κίνητρο στον developer να ξαναασχοληθεί και να φτιάξει κάποια άλλη. Και πιο ακριβές θα πληρώσω αν τα αξίζουν. Δεν υποτιμώ την παραγωγή μουσικής αλλά η παραγωγή κώδικα είναι επίπονη διαδικασία,
όταν κάποιος παλεύει 3 μήνες σε έναν υπολογιστή(και παραπάνω) ώστε να βγάλει κάτι αξιόλογο είναι λίγο ασέβεια να το κατεβάσεις τσάμπα.
Τον καλλιτέχνη που θα βγάλει το CD μπορείς να τον ενισχύσεις πηγαίνοντας σε συναυλία ή και αγοράζοντας ένα υπερκοστολογημένο CD(αν και το μεγαλύτερο μέρος θα πάει στην εταιρία παραγωγής).

Και ξαναλέω μη μου πείτε ότι το παίζω ηθικός, απλά είναι άλλα τα μεγέθη.

Αναρτημένη εικόνα


#340   elefunk

elefunk

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:22

Να κανω μια παρενθεση και να πω πως τα περισσοτερα αν οχι ολα τα σαιτ πειρατικων apps, δεν νομιζω να ασχοληθηκαν ποτε με τα "δημιουργηματα" Ελληνων developers. Ειμαι 4-5 μερες στον Κινεζο και νομιζω πως πλεον τα περιπου 800ευρω που εδωσα για το iphone5 κανουν την αποσβεση τους.
Τοσοι ηθικολογοι μαζεμενοι δεν υπηρξαν ουτε στη βουλη των Ελληνων. Ας μας που οι developers αν πληρωνουν φορους ή αν ειναι Ελληνες φορολογουμενοι.
Long live Piracy.

#341   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2,334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:25

Να κανω μια παρενθεση και να πω πως τα περισσοτερα αν οχι ολα τα σαιτ πειρατικων apps, δεν νομιζω να ασχοληθηκαν ποτε με τα "δημιουργηματα" Ελληνων developers. Ειμαι 4-5 μερες στον Κινεζο και νομιζω πως πλεον τα περιπου 800ευρω που εδωσα για το iphone5 κανουν την αποσβεση τους.
Τοσοι ηθικολογοι μαζεμενοι δεν υπηρξαν ουτε στη βουλη των Ελληνων. Ας μας που οι developers αν πληρωνουν φορους ή αν ειναι Ελληνες φορολογουμενοι.
Long live Piracy.


Τωρα ησυχασα ! Δεν κλέβουν εμας, κλέβουν τους δίπλα ... Θα ρθει και η σειρα σου, ειναι το μόνο σίγουρο ..

#342   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:31

Αλλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά στη μουσική και στις ταινίες. Τη μουσική την εκδίδει ένας κολοσσός σε τιμή πολλαπλάσια από μια εφαρμογή που μπορεί να κάνει 0,89. Το ίδιο και την ταινία.
Είναι άλλα τα μεγέθη κοινώς. Μην μου πει κανείς πάλι ότι κι εσύ δεν έχεις κατεβάσει και το παίζεις ηθικός κτλ. Δεν το παίζω και ούτε είμαι αλλά μια εφαρμογή που κάνει 0,89 θα την πληρώσω για να δώσω
κίνητρο στον developer να ξαναασχοληθεί και να φτιάξει κάποια άλλη. Και πιο ακριβές θα πληρώσω αν τα αξίζουν. Δεν υποτιμώ την παραγωγή μουσικής αλλά η παραγωγή κώδικα είναι επίπονη διαδικασία,
όταν κάποιος παλεύει 3 μήνες σε έναν υπολογιστή(και παραπάνω) ώστε να βγάλει κάτι αξιόλογο είναι λίγο ασέβεια να το κατεβάσεις τσάμπα.
Τον καλλιτέχνη που θα βγάλει το CD μπορείς να τον ενισχύσεις πηγαίνοντας σε συναυλία ή και αγοράζοντας ένα υπερκοστολογημένο CD(αν και το μεγαλύτερο μέρος θα πάει στην εταιρία παραγωγής).

Και ξαναλέω μη μου πείτε ότι το παίζω ηθικός, απλά είναι άλλα τα μεγέθη.


Εδω εισαι λαθος. Η ειναι παρανομο η οχι. Αν βαλεις κριτηρια τοχασες το παιχνιδι.

Πχ δε μπορεις να διαχωριζεις πλουσιους και φτωχους developers γιατι μετα θα πρεπει να διαχωρισεις και πλουσιους με φτωχους αγοραστες και παει λεγοντας.

Οπως λαθος ειναι και ο φιλος που λεει οτι το παρανομο κατεβασμα μουσικης προωθει καλλιτεχνες. Απλα μαλλον το κανει για να νιωθει καλυτερα που κατεβαζει πειρατικο υλικο.

Και για να μη παραξηγηθω κατεβαζω ταινιες, μουσικη, προγραμματα κτλ

#343   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1,111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:32

ntnskrds επειδή σαν και εσένα έχει γεμίσει ο τόπος δηλαδή από δήθεν, νομοταγείς πολίτες που σκάνε ένα τσουβάλι λεφτά κάθε μήνα για προγράμματα κλπ θα σου πω άμα δε γουστάρεις αγορίνα να σου κλέβουν όπως λες τις εφαρμογές ως developer απλά μη φτιάχνεις δε σε βάζει κανείς με το ζόρι. Και όπως είσαι εσύ της άποψης του ¨πλήρωνε μ....κα¨ έτσι είμαι και εγώ της άποψης πολλών γνωστών ατόμων του ότι δηλαδή όλα έπρεπε να ταν δωρεάν στο διαδίκτυο. Οπότε αν δε σου αρέσει αυτή η κατάσταση απλά σταματάς να μιλάς και μην επιτίθεσαι στους άλλους.

#344   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9,378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:33

Πάντως το βασικό επιχείρημα εδώ μέσα που είναι το "Εσύ δεν έχεις κατεβάσει ποτέ πειρατικά?", εγώ προσωπικά δεν το κατανοώ.

Δηλαδή αν κάποιος κατεβάσει πειρατικά μια φορά μετά είναι υποχρεωμένος να κλέβει για πάντα προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας?

Δεν έχει το δικαίωμα από ένα σημείο και μετά να αλλάξει γνώμη?

Και προφανώς όπως είπε και ο Markknopfler μιλάμε για μη συγκρίσιμα μεγέθη πολλές φορές.

Δεν είναι το ίδιο η εφαρμογή των 0.89 με το πρόγραμμα των 5000...

#345   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1,117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:33

Εδω εισαι λαθος. Η ειναι παρανομο η οχι. Αν βαλεις κριτηρια τοχασες το παιχνιδι.

Πχ δε μπορεις να διαχωριζεις πλουσιους και φτωχους developers γιατι μετα θα πρεπει να διαχωρισεις και πλουσιους με φτωχους αγοραστες και παει λεγοντας.

Οπως λαθος ειναι και ο φιλος που λεει οτι το παρανομο κατεβασμα μουσικης προωθει καλλιτεχνες. Απλα μαλλον το κανει για να νιωθει καλυτερα που κατεβαζει πειρατικο υλικο.

Και για να μη παραξηγηθω κατεβαζω ταινιες, μουσικη, προγραμματα κτλ


Οι dj's στα κλαμπ παιζουν νομιμη μουσικη; Όχι, αλλα την προωθούν. Οι ραδιοφωνικοί σταθμοι; οχι επισης, αλλα την προωθουν.. To youtube; οχι, κ.ο.κ.

Υπάρχουν πολλα παραδειγματα πειρατειας που προωθεί κ εδραιώνεται (βλ. Windows που το χει πει κ ο ιδιος ο bill gates: Προτιμούμε να κλέβουν το λογισμικο μας, παρα να χρησιμοποιούν αλλου) και πειρατείας που δεν προωθει (Apps φθηνα όπως το mind the buzz να υπαρχει πειρατικο αυτη τη στιγμη)

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 05/01/2013 - 13:36.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες