Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 13 ψήφοι

BYE BYE TO INSTALLOUS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:34

έτσι είμαι και εγώ της άποψης πολλών γνωστών ατόμων του ότι δηλαδή όλα έπρεπε να ταν δωρεάν στο διαδίκτυο.


Θα μπορούσες να μου στοιχειοθετήσεις αυτήν την άποψη?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:34

Κήρυγμα δεν κάνει κανείς, και σε κανέναν.
Απλή συζήτηση κάνουμε και δε χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι. Το τόπικ είναι ανοιχτό γιατί διατηρείται προς το παρόν η συζήτηση σε λογικά πλαίσια.

Είναι δύσκολο το θέμα αυτό της πειρατείας και έχει πολλές προεκτάσεις. Σαφώς δεν είναι σωστό/νόμιμο να κλέψεις και σαφώς όλοι το έχουμε κάνει με κάποιο τρόπο. Ακόμα και με το Youtube που αναφέρθηκε είναι παραβίαση
πνευματικών δικαιωμάτων στο 99%.

Αλλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά στη μουσική και στις ταινίες. Τη μουσική την εκδίδει ένας κολοσσός σε τιμή πολλαπλάσια από μια εφαρμογή που μπορεί να κάνει 0,89. Το ίδιο και την ταινία.
Είναι άλλα τα μεγέθη κοινώς. Μην μου πει κανείς πάλι ότι κι εσύ δεν έχεις κατεβάσει και το παίζεις ηθικός κτλ. Δεν το παίζω και ούτε είμαι αλλά μια εφαρμογή που κάνει 0,89 θα την πληρώσω για να δώσω
κίνητρο στον developer να ξαναασχοληθεί και να φτιάξει κάποια άλλη. Και πιο ακριβές θα πληρώσω αν τα αξίζουν. Δεν υποτιμώ την παραγωγή μουσικής αλλά η παραγωγή κώδικα είναι επίπονη διαδικασία,
όταν κάποιος παλεύει 3 μήνες σε έναν υπολογιστή(και παραπάνω) ώστε να βγάλει κάτι αξιόλογο είναι λίγο ασέβεια να το κατεβάσεις τσάμπα.
Τον καλλιτέχνη που θα βγάλει το CD μπορείς να τον ενισχύσεις πηγαίνοντας σε συναυλία ή και αγοράζοντας ένα υπερκοστολογημένο CD(αν και το μεγαλύτερο μέρος θα πάει στην εταιρία παραγωγής).

Και ξαναλέω μη μου πείτε ότι το παίζω ηθικός, απλά είναι άλλα τα μεγέθη.


Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω χτες αλλα το παράκανα μακρύ το κείμενο...και ειπα να το αφησω! :P
(Δεν ειναι καλο να τσουβαλιαζονται ολα πια, ολα εχουν διαφορετικα μέτρα και σταθμα)

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 05/01/2013 - 13:37


#348   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:35

ntnskrds επειδή σαν και εσένα έχει γεμίσει ο τόπος δηλαδή από δήθεν, νομοταγείς πολίτες που σκάνε ένα τσουβάλι λεφτά κάθε μήνα για προγράμματα κλπ θα σου πω άμα δε γουστάρεις αγορίνα να σου κλέβουν όπως λες τις εφαρμογές ως developer απλά μη φτιάχνεις δε σε βάζει κανείς με το ζόρι. Και όπως είσαι εσύ της άποψης του ¨πλήρωνε μ....κα¨ έτσι είμαι και εγώ της άποψης πολλών γνωστών ατόμων του ότι δηλαδή όλα έπρεπε να ταν δωρεάν στο διαδίκτυο. Οπότε αν δε σου αρέσει αυτή η κατάσταση απλά σταματάς να μιλάς και μην επιτίθεσαι στους άλλους.


Οχι καμαρι μου, εδω γυρω εχουμε γεμίσει απο τύπους σαν εσενα οχι σαν εμένα... Πες μου τωρα εσυ τι εχεις προσφέρει δωρεάν στο διαδίκτυο ?? Εχεις βάλει ποτε προσωπικη δουλεια χρόνο και χρήμα για να φτιάξεις κάτι και να το δώσεις δωρεαν στο διαδίκτυο ; Η μόνο κατεβάζεις δωρεάν τα αποτελέσματα της δουλειάς των άλλων.

#349   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:37

ntnskrds επειδή σαν και εσένα έχει γεμίσει ο τόπος δηλαδή από δήθεν, νομοταγείς πολίτες που σκάνε ένα τσουβάλι λεφτά κάθε μήνα για προγράμματα κλπ θα σου πω άμα δε γουστάρεις αγορίνα να σου κλέβουν όπως λες τις εφαρμογές ως developer απλά μη φτιάχνεις δε σε βάζει κανείς με το ζόρι. Και όπως είσαι εσύ της άποψης του ¨πλήρωνε μ....κα¨ έτσι είμαι και εγώ της άποψης πολλών γνωστών ατόμων του ότι δηλαδή όλα έπρεπε να ταν δωρεάν στο διαδίκτυο. Οπότε αν δε σου αρέσει αυτή η κατάσταση απλά σταματάς να μιλάς και μην επιτίθεσαι στους άλλους.

Απλά μη φτιάχνεις και δεν θα έχει να κατεβάζει κανείς, και αυτοί που αγοράζουν και οι υπόλοιποι που κατεβάζουν σπασμένα. Όλα free να ήταν αλλά ποιος θα ασχολιόταν αν δεν είχε από πίσω μια διαφημιστική ή κάτι να έχει έσοδα;
Εσύ αν πιάσεις δουλειά δε ρωτάς πόσα θα πάρεις;

Αναρτημένη εικόνα


#350   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:38

Οχι καμαρι μου, εδω γυρω εχουμε γεμίσει απο τύπους σαν εσενα οχι σαν εμένα... Πες μου τωρα εσυ τι εχεις προσφέρει δωρεάν στο διαδίκτυο ?? Εχεις βάλει ποτε προσωπικη δουλεια χρόνο και χρήμα για να φτιάξεις κάτι και να το δώσεις δωρεαν στο διαδίκτυο ; Η μόνο κατεβάζεις δωρεάν τα αποτελέσματα της δουλειάς των άλλων.

Φυσικά έχω προσφέρει δωρεάν στο διαδίκτυο, όχι προγράμματα και τέτοια αλλά τις γνώσεις μου σε διάφορα θέματα που εσένα δεν σε αφοράνε. Μπορούσα άνετα να ζητήσω λεφτά για αυτά αλλά δε το έκανα. Και φυσικά κατεβάζω τις πιο πολλές φορές πειρατικά πράγματα και σπάνια πληρώνω και δεν το έχω μετανιώσει.(όταν λέω τα πάντα να ήταν δωρεάν εννοώ ταινίες και τραγούδια όχι προγράμματα στυλ φωτοσοπ).
Επίσης να σου αναφέρω ότι νομίζεις π.χ το photoshop αλήθεια το κοστολογούν 700 €; 250-300 € το κοστολογούν απλά ξέρουν ότι οι πιο πολλοί θα το κατεβάσουν τσάμπα και τα αρπάζουν από αυτούς που μπορούν(φωτογράφους, επαγγελματίες κλπ.)

#351   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:40

Και προφανώς όπως είπε και ο Markknopfler μιλάμε για μη συγκρίσιμα μεγέθη πολλές φορές.

Δεν είναι το ίδιο η εφαρμογή των 0.89 με το πρόγραμμα των 5000...


Ειπαμε αν βαλουμε κριτηρια χαθηκε το παιχνιδι!

Ποσοι κατεβαζουν την εφαρμογη και ποσοι το προγραμμα. Για συγκρινε λιγο τα μεγεθη.

Η ειναι παρανομο η οχι, δεν υπαρχει λιγο παρανομο. Μη προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τους εαυτους μας.

Οι dj's στα κλαμπ παιζουν νομιμη μουσικη; Όχι, αλλα την προωθούν. Οι ραδιοφωνικοί σταθμοι; οχι επισης, αλλα την προωθουν.. To youtube; οχι, κ.ο.κ.


Καλα μου φαινεται εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε για δικαιωματα....

Τελευταία επεξεργασία από: boogieman, 05/01/2013 - 13:42


#352   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:41

Ειπαμε αν βαλουμε κριτηρια χαθηκε το παιχνιδι!

Ποσοι κατεβαζουν την εφαρμογη και ποσοι το προγραμμα. Για συγκρινε λιγο τα μεγεθη.

Η ειναι παρανομο η οχι, δεν υπαρχει λιγο παρανομο. Μη προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τους εαυτους μας.



Καλα μου φαινεται εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε για δικαιωματα....

Σωστός... Δηλαδή τι πάει να πει αυτό; Και τα δύο είναι το ΙΔΙΟ παράνομα δεν υπάρχει θέμα κοστολόγησης. ή παρανομείς ή όχι δεν υπάρχει λίγο παρανομώ.

#353   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:42

Φυσικά έχω προσφέρει δωρεάν στο διαδίκτυο, όχι προγράμματα και τέτοια αλλά τις γνώσεις μου σε διάφορα θέματα που εσένα δεν σε αφοράνε. Μπορούσα άνετα να ζητήσω λεφτά για αυτά αλλά δε το έκανα. Και φυσικά κατεβάζω τις πιο πολλές φορές πειρατικά πράγματα και σπάνια πληρώνω και δεν το έχω μετανιώσει.(όταν λέω τα πάντα να ήταν δωρεάν εννοώ ταινίες και τραγούδια όχι προγράμματα στυλ φωτοσοπ).
Επίσης να σου αναφέρω ότι νομίζεις π.χ το photoshop αλήθεια το κοστολογούν 700 €; 250-300 € το κοστολογούν απλά ξέρουν ότι οι πιο πολλοί θα το κατεβάσουν τσάμπα και τα αρπάζουν από αυτούς που μπορούν(φωτογράφους, επαγγελματίες κλπ.)

Αυτοι που το αγοράζουν ειναι επαγγελματίες. Αν υπάρχει ενα πρόβλημα με το εργαλείο (photoshop) θα πρέπει ο κατασκευαστης να τους βοηθησει, να παρεχει support. Για να το κάνει αυτο θα πρέπει να πληρωθει. Ειναι πολύ απλά τα πράγματα. Φώναξε ενα υδραυλικο στο σπίτι και οταν τελειώσει μην τον πληρώσεις. Εκτος που θα φας τον καβουρα στο κεφάλι, δεν θα ξανάρθει κιόλας. Αργα η γρήγορα δεν θα εχεις υδραυλικό.. Τι διάολο, 8-μπιτο εγκέφαλο έχεις ? Τι δεν καταλαβαίνεις ...

#354   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:44

Αυτοι που το αγοράζουν ειναι επαγγελματίες. Αν υπάρχει ενα πρόβλημα με το εργαλείο (photoshop) θα πρέπει ο κατασκευαστης να τους βοηθησει, να παρεχει support. Για να το κάνει αυτο θα πρέπει να πληρωθει. Ειναι πολύ απλά τα πράγματα. Φώναξε ενα υδραυλικο στο σπίτι και οταν τελειώσει μην τον πληρώσεις. Εκτος που θα φας τον καβουρα στο κεφάλι, δεν θα ξανάρθει κιόλας. Αργα η γρήγορα δεν θα εχεις υδραυλικό.. Τι διάολο, 8-μπιτο εγκέφαλο έχεις ? Τι δεν καταλαβαίνεις ...

Εσύ φαίνεται έχεις 8-μπιτο εγκέφαλο όπως λες μιας και λέω άλλα και καταλαβαίνεις άλλα. Δε φταίω εγώ αν εσύ δε μπορείς να καταλάβεις μια παράγραφο μετρίου δυσκολίας λόγω της έλλειψης πνευματικού υπόβαθρου. Έλα σταμάτα τις εξυπνάδες και μη προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλο σου λέγοντας ατυχή παραδείγματα.

#355   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:46

Φυσικά έχω προσφέρει δωρεάν στο διαδίκτυο, όχι προγράμματα και τέτοια αλλά τις γνώσεις μου σε διάφορα θέματα που εσένα δεν σε αφοράνε. Μπορούσα άνετα να ζητήσω λεφτά για αυτά αλλά δε το έκανα. Και φυσικά κατεβάζω τις πιο πολλές φορές πειρατικά πράγματα και σπάνια πληρώνω και δεν το έχω μετανιώσει.(όταν λέω τα πάντα να ήταν δωρεάν εννοώ ταινίες και τραγούδια όχι προγράμματα στυλ φωτοσοπ).
Επίσης να σου αναφέρω ότι νομίζεις π.χ το photoshop αλήθεια το κοστολογούν 700 €; 250-300 € το κοστολογούν απλά ξέρουν ότι οι πιο πολλοί θα το κατεβάσουν τσάμπα και τα αρπάζουν από αυτούς που μπορούν(φωτογράφους, επαγγελματίες κλπ.)


Σε τι ακριβως εργαζεσαι; Τι αποψη ειναι " ολα στο διαδικτυο πρεπει να ναι δωρεαν;" Με ποιο δικαιωμα απαιτεις να εργαστει καποιος σαν τον μ...α για να το παρεις εσυ τζαμπα; Εαν δεν εχεις λεφτα για κατι , πολυ απλα μην την αγοραζεις...Και εγω θελω μια ferrari...Να παω να την κλεψω;

#356   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:46

Καλα μου φαινεται εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε για δικαιωματα....


Πόσοι dj's πληρώνουν δικαιώματα; Ή πόσα μαγαζιά που δουλεύουν πληρώνουν; Σε όλες τις εταιρίες που παίζουν τραγούδια τους;

Αναρτημένη εικόνα


#357   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:47

Εδω εισαι λαθος. Η ειναι παρανομο η οχι. Αν βαλεις κριτηρια τοχασες το παιχνιδι.

Πχ δε μπορεις να διαχωριζεις πλουσιους και φτωχους developers γιατι μετα θα πρεπει να διαχωρισεις και πλουσιους με φτωχους αγοραστες και παει λεγοντας.

Οπως λαθος ειναι και ο φιλος που λεει οτι το παρανομο κατεβασμα μουσικης προωθει καλλιτεχνες. Απλα μαλλον το κανει για να νιωθει καλυτερα που κατεβαζει πειρατικο υλικο.

Και για να μη παραξηγηθω κατεβαζω ταινιες, μουσικη, προγραμματα κτλ



Φιλε μου νιωθω τοσο καλα οσο αυτοι που για πολλα χρονια ειχαν τα cd's 25 ευρω στα μαγαζια και τωρα χαιρονται που τα πουλανε στις εφημεριδες με υποδιπλασια τιμη και βαλε...Δεν ειναι το θεμα η μουσικη...Το θεμα ειναι η πειρατεια...Ναι ειμαι πειρατης εκει που δεν με παιρνει η τσεπη μου...Οταν για να εχω εναν υπολογιστη με "υποχρεωνεις" να πληρωσω 150 ευρω για αγορα windows(δεν σου λεω να παρεις καποιο προγραμμα για να κανεις καποια δουλεια...Ισως αυτο ειναι πολυτελεια) και το μηνα την βγαζω με 450 ευρω οχι δεν θα το αγορασω...Θα το βρω πειρατικο...Την εφαρμογη στο iphone με τα 90 λεπτα να την στηριξω...Γιατι εκει φτανει η τσεπη μου...:) Ειμαι κατα της πειρατειας...δεν λεω οτι μ αρεσει αλλα οταν ειναι να καλυψεις καποιες σου αναγκες βρισκεις τροπους...Μακαρι να μπορουσα στην παρουσα φαση να τα χα ολα αγορασμενα..

#358   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:48

Ειπαμε αν βαλουμε κριτηρια χαθηκε το παιχνιδι!

Ποσοι κατεβαζουν την εφαρμογη και ποσοι το προγραμμα. Για συγκρινε λιγο τα μεγεθη.

Η ειναι παρανομο η οχι, δεν υπαρχει λιγο παρανομο. Μη προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τους εαυτους μας.



Καλα μου φαινεται εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε για δικαιωματα....


Πως δεν έχω ακούσει; Απ το '97 που ξεκίνησα να μπαίνω ίντερνετ μεχρι σήμερα όλα γι αυτα διαβάζω και ακουω.. :P Και αυτα τα παραδειγματα που σου λεω τα χω ζησει και το χω δει, γι αυτο και τα λεω..;)

Αν το πάμε με την ιδεολογια οτι ολοι ειναι παρανομοι, όπως λένε μερικοί εδω μέσα, τοτε ακρη δε βγαινει.. Όπως και να χει, είναι καλύτερος άνθρωπος κάποιος που πληρωνει που και που για αυτα που του αρεσουν και τα απολαμβανει (π.χ. μουσικη,apps) παρά απο κάποιον τζαμπατζη με όλη τη σημασια της λέξεως που τα θέλει όλα πανεύκολα στα ποδια του κ το κυριοτερο, τζαμπα. Τίποτα δεν είναι τζαμπα σε αυτή τη ζωή και δε θα είναι ποτέ.


Πρόσεξε, δε σου λέω ότι αυτο που συμβαίνει είναι καλό ή κακό, απλα πως δεν ειναι συγκρισιμα μεγεθη. Διαφορετικό το ένα,διαφορετικο κ το αλλο..

#359   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:48

Σε τι ακριβως εργαζεσαι; Τι αποψη ειναι " ολα στο διαδικτυο πρεπει να ναι δωρεαν;" Με ποιο δικαιωμα απαιτεις να εργαστει καποιος σαν τον μ...α για να το παρεις εσυ τζαμπα; Εαν δεν εχεις λεφτα για κατι , πολυ απλα μην την αγοραζεις...Και εγω θελω μια ferrari...Να παω να την κλεψω;

Φίλε να ξαναπώ ότι όταν λέω όλα εννοώ τραγούδια και ταινίες. Οι Παραγωγοί ταινιών και τραγουδιών έχουν πάψει να υπολογίζουν τα κέρδη από τις πωλήσεις δίσκων είτε αυτά είναι DVD είτε CD είτε οτιδήποτε. Τα λεφτά τους τα βγάζουν από διαφημίσεις, από συναυλίες(οι τραγουδιστές) κλπ.

#360   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:48

Εσύ φαίνεται έχεις 8-μπιτο εγκέφαλο όπως λες μιας και λέω άλλα και καταλαβαίνεις άλλα. Δε φταίω εγώ αν εσύ δε μπορείς να καταλάβεις μια παράγραφο μετρίου δυσκολίας λόγω της έλλειψης πνευματικού υπόβαθρου. Έλα σταμάτα τις εξυπνάδες και μη προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλο σου λέγοντας ατυχή παραδείγματα.


Για να δουμε μηπως εχω περισσοτερη τυχη με αυτο το παράδειγμα: Κλέβεις μια εφαρμογη που χρειάζεσαι για την δουλεια σου. Και εκει που την χρησιμοποιείς σε ενα σημαντικο project πεφτεις σε ενα φοβερό bug που δεν σου επιτρεπει να προχωρήσεις. Περιμενεις ενα update απο την εταιρεια. Και περιμένεις ... Και περιμένεις.. Τελικα αποφασιζεις να τους γραψεις για το πρόβλημα. Και διαπιστώνεις οτι πολλοί σαν έσενα δεν την πληρωσαν και τελικα η εταιρεια δεν υπάρχει πια.. Ποιος φταίει ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες