Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1771   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/03/2018 - 22:55

Ανακα/σμένο.

 

Η 2ετία συνεχίζει όπως είπαμε βάσει την αρχική ημ/νια αγοράς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1772   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/03/2018 - 22:57

Καλησπέρα. Σημερα το μεσημέρι με κάλεσαν απο κεντρικά Γερμανό κ με ενημέρωσαν ότι πέρασε εγγύηση το τηλ. Θα με ενημερώσουν με sms για την παράδοση του νέου.δυο ερωτήσεις: να υποθέσω ότι τι νέο τηλ ειναι ανακατασκευασμένο η καινούργιο?κ 2)τι γινεται με την εγγύηση του νέου τηλ?εχω εγγύηση έσω 07/18(αγορά του προβληματικού 07/16)
Σας ευχαριστω

πολύ καλά!!!διαβασε τι γραφει ο Νικος απο πανω για την εγγυηση.

#1773   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/03/2018 - 10:24

Δεν ξέρω αν οι τόσες γνώσεις πολλων από εσας ειναι από χόμπι//ψάξιμο ή έχετε σχεση με το αντικειμενο,παντως παιδιά ενα μεγαλο ευχαριστώ γιατί πραγματικά μας ανοίγετε τα μάτια εδώ μεσα...

 

Νίκο σευχαριστώ προσωπικά για τις απαντήσεις (εισαι ο πρώτος που μου απανταει συνήθως) αλλα και αλλες απαντήσεις άλλων μελών σε ποστ που διαβάζω ειναι εμπεριστατωμένες και τεκμηριωμένες και με άριστη γνώση εκτός από εγγυήσεις και για την χρήση του κινητού (λογισμικό κλπ)

Να στε καλα παιδια!



#1774   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 04/03/2018 - 17:12

Καλησπέρα.; Ποια μοντέλα iPhone είναι ευρωπαϊκά .;; Πχ: Αxxx αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει ..!!
Βλέπω το Χ και έχει πλέον πολύ καλή τιμή σε σχέση με την αρχή (εννοώ στο Σκρουτζ) χρειάζεται κάτι να προσέξω πριν το πάρω .;;

Βλέπω πολλά,αγγλικό μοντέλο με ΕU αντάπτορα..

Πως είμαι σίγουρος ότι η παραγγελία κοντά στα 1000€ θα είναι μια σωστή παραγγελία/αποστολή και ότι πχ δεν θα πέσω θύμα .. είναι πολλά τα ευρώ .!! Ευχαριστώ .!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#1775   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2018 - 17:38

Καλησπέρα.; Ποια μοντέλα iPhone είναι ευρωπαϊκά .;; Πχ: Αxxx αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει ..!!
Βλέπω το Χ και έχει πλέον πολύ καλή τιμή σε σχέση με την αρχή (εννοώ στο Σκρουτζ) χρειάζεται κάτι να προσέξω πριν το πάρω .;;

Βλέπω πολλά,αγγλικό μοντέλο με ΕU αντάπτορα..

Πως είμαι σίγουρος ότι η παραγγελία κοντά στα 1000€ θα είναι μια σωστή παραγγελία/αποστολή και ότι πχ δεν θα πέσω θύμα .. είναι πολλά τα ευρώ .!! Ευχαριστώ .!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Μπαίνεις skroutz. Βλέπεις ένα Χ που σου αρέσει και παραγγέλνεις από μαγαζί με πολλές θετικές γνώμες και δεν θα έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα. Νομίζω όμως πως η αγορά άνω των 500 ευρώ γίνεται με τη χρήση κάρτας αν δεν κάνω λάθος. Δες π.χ. από phonegallery επειδή δίνουν και doa


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 04/03/2018 - 17:39


#1776   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.555 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/03/2018 - 19:44

δεν το διατύπωσα σωστά.αναφέρω κατα την παραλαβή της συσκευής για επισκευή να αναγράφεται οτι ο πελατης αιτειται 24 μηνη εγγυηση βασει ευρωπαικης νομοθεσιας.

Μόνο σε Γερμανό μετά την απόδειξη η το τιμολόγιο σου δίνουν και μια εκτύπωση με τους χρόνους εγγύησης ανα μάρκα, όπου εκεί αναγράφεται για την Apple ο 1 χρόνος. Και σε άλλες εταιρείες αν το ρωτήσεις την ίδια απάντηση παίρνεις προφορικά. Και πριν λίγο καιρό την ίδια συζήτηση έκανα σε 2 καταστήματα mediamarkt, 1 Κωτσόβολο, 2 Γερμανούς, 2 Vodafone και 1 wind. Η απάντηση στερεότυπη από όλους, αλλά με διαφορετικό ύφος ανάλογα με την προσωπικότητα του κάθε πωλητή/υπαλλήλου. " τα προϊόντα Apple έχουν 1 χρόνο εγγύηση και τα αγοράζεις αποδεχόμενος αυτό το χρονικό διάστημα. Αν δεν συμφωνείς απλά παίρνεις κάτι άλλο". Με όλους ανάλογα με το ύφος τους διαφώνησα παραθέτοντας τους τα γνωστά επιχειρήματα και την νομολογία. Κανένας τους δεν το παραδεχόταν και αφού επρόκειτο εκείνη την στιγμή για αγορά και όχι για κάλυψη προβλήματος και έχοντας πια κουραστεί, δεν το συνέχισα περισσότερο.

Η πραγματικότητα όμως αυτή είναι. Κατά την πώληση σε ενημερώνουν μόνο για τον ένα χρόνο εγγύησης κατασκευαστή.


Sent from my iPad Pro.

#1777   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/03/2018 - 20:38

Καλησπέρα.; Ποια μοντέλα iPhone είναι ευρωπαϊκά .;; Πχ: Αxxx αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει ..!!
Βλέπω το Χ και έχει πλέον πολύ καλή τιμή σε σχέση με την αρχή (εννοώ στο Σκρουτζ) χρειάζεται κάτι να προσέξω πριν το πάρω .;;

Βλέπω πολλά,αγγλικό μοντέλο με ΕU αντάπτορα..

Πως είμαι σίγουρος ότι η παραγγελία κοντά στα 1000€ θα είναι μια σωστή παραγγελία/αποστολή και ότι πχ δεν θα πέσω θύμα .. είναι πολλά τα ευρώ .!! Ευχαριστώ .!

Δε σε απασχολεί αν είναι EU ή οτιδήποτε άλλο απο τη στιγμή που υπάρχει απόδειξη αγοράς για την εγγύηση μετά.

 

Κοινώς, δε παίζει κανένα ρόλο πέρα απο τον αντάπτορα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1778   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 04/03/2018 - 22:46

Μόνο σε Γερμανό μετά την απόδειξη η το τιμολόγιο σου δίνουν και μια εκτύπωση με τους χρόνους εγγύησης ανα μάρκα, όπου εκεί αναγράφεται για την Apple ο 1 χρόνος. Και σε άλλες εταιρείες αν το ρωτήσεις την ίδια απάντηση παίρνεις προφορικά. Και πριν λίγο καιρό την ίδια συζήτηση έκανα σε 2 καταστήματα mediamarkt, 1 Κωτσόβολο, 2 Γερμανούς, 2 Vodafone και 1 wind. Η απάντηση στερεότυπη από όλους, αλλά με διαφορετικό ύφος ανάλογα με την προσωπικότητα του κάθε πωλητή/υπαλλήλου. " τα προϊόντα Apple έχουν 1 χρόνο εγγύηση και τα αγοράζεις αποδεχόμενος αυτό το χρονικό διάστημα. Αν δεν συμφωνείς απλά παίρνεις κάτι άλλο". Με όλους ανάλογα με το ύφος τους διαφώνησα παραθέτοντας τους τα γνωστά επιχειρήματα και την νομολογία. Κανένας τους δεν το παραδεχόταν και αφού επρόκειτο εκείνη την στιγμή για αγορά και όχι για κάλυψη προβλήματος και έχοντας πια κουραστεί, δεν το συνέχισα περισσότερο.

Η πραγματικότητα όμως αυτή είναι. Κατά την πώληση σε ενημερώνουν μόνο για τον ένα χρόνο εγγύησης κατασκευαστή.


Sent from my iPad Pro.

τα εχουμε ξαναπεί.Ας λένε ότι θέλουν.
Εφ οσον αγοράζεται απο Ελλάδα έχεις 24 μηνες βάσει ευρωπαικής οδηγίας.-ΤΕΛΟΣ

#1779   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.555 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/03/2018 - 00:17

τα εχουμε ξαναπεί.Ας λένε ότι θέλουν.
Εφ οσον αγοράζεται απο Ελλάδα έχεις 24 μηνες βάσει ευρωπαικής οδηγίας.-ΤΕΛΟΣ

Ναι, για αυτό και εγώ σταμάτησα την κουβέντα, γιατί ήταν κουραστικό και εκείνη την χρονική στιγμή δεν είχε κανένα νόημα.

Σημαντικό πάντως για μένα παραμένει ο γεγονός πως με ευθύνη των προϊσταμένων τους εξακολουθούν και προσφέρουν τόσο λανθασμένη πληροφόρηση για την διάρκεια της εγγύησης ενός τόσο ακριβού προϊόντος.


Sent from my iPad Pro.

#1780   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2018 - 03:21

τα εχουμε ξαναπεί.Ας λένε ότι θέλουν.
Εφ οσον αγοράζεται απο Ελλάδα έχεις 24 μηνες βάσει ευρωπαικής οδηγίας.-ΤΕΛΟΣ

Οι 24 μήνες είναι βάση ελληνικής νομοθεσίας...

Είναι πάντως γνωστό το πρόβλημα που οι πωλητές σου αναφέρουν μόνο την εργοαστασιακή-εμπορική εγγύηση και όχι τη νόμιμη!
Και μάλιστα είχε ειποθεί πριν κάνα μήνα στο forum οτί αυτό θα αλλάξει με νόμο...αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει γίνει κάτι στην πράξη...

ΥΓ.Πάντως είμαι περίεργος αν ρωτήσεις τον πωλητή ποιά είναι η νόμιμη εγγύηση αν θα σου πει και πάλι τις ιστορίες για το ένα έτος της Apple...


#1781   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 05/03/2018 - 07:20

Οι 24 μήνες είναι βάση ελληνικής νομοθεσίας...

Είναι πάντως γνωστό το πρόβλημα που οι πωλητές σου αναφέρουν μόνο την εργοαστασιακή-εμπορική εγγύηση και όχι τη νόμιμη!
Και μάλιστα είχε ειποθεί πριν κάνα μήνα στο forum οτί αυτό θα αλλάξει με νόμο...αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει γίνει κάτι στην πράξη...

ΥΓ.Πάντως είμαι περίεργος αν ρωτήσεις τον πωλητή ποιά είναι η νόμιμη εγγύηση αν θα σου πει και πάλι τις ιστορίες για το ένα έτος της Apple...

η εργοστασιακή εγγύηση του προιόντος ειναι ένας χρόνος.βάσει ευρωπαικής οδηγίας ( https://www.google.g...indexamp_el.htm )υποχρεούνται στην 2ετια

#1782   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.555 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/03/2018 - 12:15

ΥΓ.Πάντως είμαι περίεργος αν ρωτήσεις τον πωλητή ποιά είναι η νόμιμη εγγύηση αν θα σου πει και πάλι τις ιστορίες για το ένα έτος της Apple...


Αυτο τονιζουν οι «πωλητες» οτι και καλα αυτη ειναι η εγγυηση που προσφερεται για το προιον.
Προσωπικα εκρινα οτι δεν ειχε νοημα να αντιδικω με τον καθε πωλητη που ισχυριζεται κιολας οτι γνωριζει γιατι ειναι η δουλεια του.


Sent from my iPhone 8

#1783   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2018 - 14:13

η εργοστασιακή εγγύηση του προιόντος ειναι ένας χρόνος.βάσει ευρωπαικής οδηγίας ( https://www.google.g...indexamp_el.htm )υποχρεούνται στην 2ετια

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (=ελληνική νομόθεσια)

Αρθρο: 534

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα.
Αρθρο: 535

Ο πωλητής δεν εκπληρώνει την κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρέωσή του, αν το πράγμα που παραδίδει στον αγοραστή δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και ιδίως:

1. δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή ή στο δείγμα

ή υπόδειγμα που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή.

2. δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της συγκεκριμένης σύμβασης και ιδιαίτερα για τη σύμφωνη με το σκοπό αυτόν ειδική χρήση.

3. δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση για την οποία προορίζονται συνήθως πράγματα

της ίδιας κατηγορίας.

4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του, στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση.

Αρθρο: 540

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες.

2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

Αρθρο: 541

Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα.

Αρθρο: 554

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.



#1784   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 05/03/2018 - 16:52

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (=ελληνική νομόθεσια)
Αρθρο: 534
Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα.
Αρθρο: 535
Ο πωλητής δεν εκπληρώνει την κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρέωσή του, αν το πράγμα που παραδίδει στον αγοραστή δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και ιδίως:

1. δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή ή στο δείγμα

ή υπόδειγμα που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή.

2. δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της συγκεκριμένης σύμβασης και ιδιαίτερα για τη σύμφωνη με το σκοπό αυτόν ειδική χρήση.

3. δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση για την οποία προορίζονται συνήθως πράγματα

της ίδιας κατηγορίας.

4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του, στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση.

Αρθρο: 540

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες.

2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

Αρθρο: 541

Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα.

Αρθρο: 554

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

βρε φίλε μου τι μου βάζεις ενα κατεβατο copy paste....ευρωπαικη νομοθεσία ειναι η οποια ακολούθησε και η Ελλαδα.τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λέγαμε...δεν το συνεχίζω άλλο

#1785   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/03/2018 - 13:22

βρε φίλε μου τι μου βάζεις ενα κατεβατο copy paste....ευρωπαικη νομοθεσία ειναι η οποια ακολούθησε και η Ελλαδα.τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λέγαμε...δεν το συνεχίζω άλλο

Πριν έλεγες για ευρωπαϊκη οδηγία... Άλλο οδηγία και άλλο νομοθεσία! Γι αυτό παρέθεσα τον ελληνικό νόμο (ΑΚ) που το αναφέρει!

ΥΓ. Το διευκρινίζω γιατί πολλοί πωλητές (κυρίως παλαιότερα) σου έλεγαν οτι η ευρωπαϊκή οδηγία έχει γνωμοδοτικό χαρακτήρα και όχι υποχρεωτικό και με βάση αυτό σου έλεγαν οτί δεν είναι υποχρεωμένοι να συμορφωθούν και να δεχτούν τη διετία...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 06/03/2018 - 13:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)