Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1756   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 10:04

Επειδή και γω με Γερμανο έπρεπε να μιλήσω, (ασχετα αν δεν ξερω τι θα κανω τελικα γιατι παιζει να το στειλω και infoquest) το χειρίστηκα ως εξης..

 

Μπήκα στη φόρμα επικοινωνίας του Γερμανού,τους ανέφερα το πρόβλημα,πότε αγοράστηκε κλπ,τους εστειλα και το λινκ από το ired που λέει ξεκάθαρα ότι την εγγύηση την καλύπτει το κατάστημα κλπ κλπ και λέω ενημερώστε το κατάστημα να το δεχτεί αλλιώς προχωράω σε καταγγελία.

 

Σε μία ωρα μεσα με ειχαν καλεσει πισω (εχουν απόκρυψη) να με ενημερώσουν ότι ενημέρωσαν το κατάστημα της περιοχης μου να το παω και θα το δεχτούν,εχουν συννενοηθεί.Απλά,για να ξέρεις,στο μειλ δεν τους αφησα περιθωριο..Με βαση το λινκ αυτο ισχυει αυτο,αν δε το δεχτείτε προχωραω σε καταγγελία κατευθείαν...

 

Τωρα εγω τι να κανω,να προτιμησω Γερμανό ή infoquest για την ανιτικατασταση??Νόμιζα ότι και από Γερμανό τα στέλνουν εκει  στο επίσημο αλλά λέτε ότι ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο...Επισης ο Γερμανός αν θυμαμαι καλα τα βγαζει ευκολα εκτος εγγυησης λογω υγρασιας και δε θα θελα να το ρισκαρω...Δεν μου χει πεσει σε νερο ποτε,αλλα στο ακουστικό το καθαριζω τακτικα με νωπο πανι..

Ποιο σερβις να προτιμήσω τωρα?

 

Παντως,ειδικά με το Γερμανο.κυνηγηστε το...Από τη δικη μου περίπτωση είδα ότι ευκολα το δεχεται αρκει να δείξεις ότι εισαι γνωστης..Δλδ δεν ρωτας :το καλυπτετε??Προχωρας με δεδομενο ότι οφειλουν να το καλυψουν,κοτσαρεις και ενα από τα λινκ που βεβαιωνουν τη διετη εγγυηση και τελειωσες

 

 

καλημερα κ καλο μηνα.

οτι κανει infoquest ,isystem,document και λοιποι κανει ο γερμανος.

το στελνει στην apple και παιρνει αλλο.

και πλεον δεν χρειαζεται να στειλουν την συσκευη και να ερθει αλλη.κανουν παραγγελια την επομενη εργασιμη ερχεται και δινουν πισω την παλια.

εγω θα πηγαινα document. 

infoquest τραχαναδες απλα.

εχω στειλει απειρες συσκευες και παντα κατι δεν εντοπιζαν τις γραντζουνουσαν γινοταν ενα μπαχαλο.

βρηκα την isystem & document και ηρεμησα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1757   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2018 - 10:13

Μιλησα και με document...

Για το θεμα αλλαγης μπαταριας αρχικά αλλα ρωτησα και για το διετή εγγύηση,μου ζητησαν imei,τους το δωσα και μου βγαλαν οτι η συσκευη ειναι από Ελβετία (αγορασμενη από ΓΕΡΜΑΝΟ η συσκευη) και οτι δεν αναλαμβανουν την διετή εγγυηση αλλα να μιλησω με το καταστημα..

Η μόνη που δέχτηκε πρόθυμα οσες φορες καλεσα (2,3 να το βεβαιωσω) ήταν η infoquest και εκεί πρωτοεμαθα για τον νομο κλπ και με παρότρυναν να την παω και με αιτημα στην apple (τυπικο παντα) να παρω νεο απο αντικατασταση..Αφού λες ότι και τα δυο σερβις παίρνουν από την apple ειναι οκ..Απλά ο Γερμανος τα βγαζει ευκολα εκτος εγγυησης λογω υγρασιας και το φοβαμαι.Αλλο αποκλειεται να βρουν η συσκευη ειναι αψογη δεν εχει ανοιχτει ποτέ.Αν δεν υπαρχει αισθητηρας υγρασιας σε κεινο το σημειο,δεν εχω θεμα αλλα δεν ξερω αν εχει.Σαυτον που ειναι στην υποδοχη της σιμ,δεν δειχνει τιποτα ειναι οκ..

 @Νικο εσυ τι προτείνεις?


Τελευταία επεξεργασία από: FAY259, 01/03/2018 - 10:17


#1758   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/03/2018 - 11:33

καλημερα κ καλο μηνα.
οτι κανει infoquest ,isystem,document και λοιποι κανει ο γερμανος.
το στελνει στην apple και παιρνει αλλο.
και πλεον δεν χρειαζεται να στειλουν την συσκευη και να ερθει αλλη.κανουν παραγγελια την επομενη εργασιμη ερχεται και δινουν πισω την παλια.
εγω θα πηγαινα document.
infoquest τραχαναδες απλα.
εχω στειλει απειρες συσκευες και παντα κατι δεν εντοπιζαν τις γραντζουνουσαν γινοταν ενα μπαχαλο.
βρηκα την isystem & document και ηρεμησα.

αυτο που λες δεν ισχυει για τον Γερμανο.
Οποια συσκευη ειναι αγορασμένη απο Ελλαδα και ειναι purchased in Greece τα επισκευαζει ο Γερμανος.δεν τα στελνει στην εταιρία.
Επίσης οσον αφορά την υγρασία ,η διαγνωση γινεται βασει του τεχνικού εγχειριδίου της apple.αν υπαρχει και το παραμικρό σημάδι υγρασίας τιθεται εκτός εγγύησης.
Ο Μαστρο Μητσος της γειτονιάς μπορει να το καθαρίζει αλλα δεν σου δινει εγγυηση.

#1759   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2018 - 11:51

Σχετικα με τα μοντέλα της συσκευης,ευρωπαικα ειναι αυτα που ειναι Α1905 (για iphone 8 συγκεκριμενα)??


Τελευταία επεξεργασία από: FAY259, 01/03/2018 - 11:51


#1760   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/03/2018 - 12:21

Μιλησα και με document...

Για το θεμα αλλαγης μπαταριας αρχικά αλλα ρωτησα και για το διετή εγγύηση,μου ζητησαν imei,τους το δωσα και μου βγαλαν οτι η συσκευη ειναι από Ελβετία (αγορασμενη από ΓΕΡΜΑΝΟ η συσκευη) και οτι δεν αναλαμβανουν την διετή εγγυηση αλλα να μιλησω με το καταστημα..

Η μόνη που δέχτηκε πρόθυμα οσες φορες καλεσα (2,3 να το βεβαιωσω) ήταν η infoquest και εκεί πρωτοεμαθα για τον νομο κλπ και με παρότρυναν να την παω και με αιτημα στην apple (τυπικο παντα) να παρω νεο απο αντικατασταση..Αφού λες ότι και τα δυο σερβις παίρνουν από την apple ειναι οκ..Απλά ο Γερμανος τα βγαζει ευκολα εκτος εγγυησης λογω υγρασιας και το φοβαμαι.Αλλο αποκλειεται να βρουν η συσκευη ειναι αψογη δεν εχει ανοιχτει ποτέ.Αν δεν υπαρχει αισθητηρας υγρασιας σε κεινο το σημειο,δεν εχω θεμα αλλα δεν ξερω αν εχει.Σαυτον που ειναι στην υποδοχη της σιμ,δεν δειχνει τιποτα ειναι οκ..

 @Νικο εσυ τι προτείνεις?

Όπως είπα και πιο πίσω, ο Γερμανός ως πάροχος λειτουργεί αυτόνομα με δικό του επισκευαστικό.

 

Δεν έχει καμία σχέση με τα εξουσιοδοτημένα.

 

Η Document πάλι πολλές φορές έχει πετάξει τη (νεα) "καραμέλα" της χώρας προέλευσης, κάτι που φυσικά δεν έχει καμία βάση.

 

Να το πας στο Γερμανό που είναι και ο πωλητής.

 

Τα παλιότερα φαινόμενα με "υγρασίες" έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1761   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2018 - 13:48

Συσκευές Νίκο από που παιρνει οταν χρειαζεται (που παντα χρειάζεται) αντικατάσταση για iphone?Παίρνει μόνος του κατευθείαν από την apple στο εξωτερικό χωρις μεσολάβηση άλλου σερβις?

 

Αυτο ειναι που με τρωει,επειδή θα το δωσω και θελει τα χαρτια ο νεος κατοχος,δεν ειναι πιο "επισημο" αν ειναι από την info?



#1762   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:13

Συσκευές Νίκο από που παιρνει οταν χρειαζεται (που παντα χρειάζεται) αντικατάσταση για iphone?Παίρνει μόνος του κατευθείαν από την apple στο εξωτερικό χωρις μεσολάβηση άλλου σερβις?

Αυτο ειναι που με τρωει,επειδή θα το δωσω και θελει τα χαρτια ο νεος κατοχος,δεν ειναι πιο "επισημο" αν ειναι από την info?

απο την apple παιρνει απ ευθειας.

#1763   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:23

ευχαριστω πολυ!!!

 

όσο για όσους ψάχνονται για να ζητησουν τον δεύτερο χρονο από Γερμανό,πράξτε όπως λεω παραπανω..Δεν ρωτατε,το θετετε ως δεδομενο οτι ισχυει και τους επισημαινετε οτι αν αρνηθουν θα πατε για καταγγελια.

ευχαριστώ και παλι για τη βοηθεια



#1764   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:44

ευχαριστω πολυ!!!

όσο για όσους ψάχνονται για να ζητησουν τον δεύτερο χρονο από Γερμανό,πράξτε όπως λεω παραπανω..Δεν ρωτατε,το θετετε ως δεδομενο οτι ισχυει και τους επισημαινετε οτι αν αρνηθουν θα πατε για καταγγελια.
ευχαριστώ και παλι για τη βοηθεια

κατά την παραλαβή της συσκευής απο το κατάστημα θα πρεπει υποχρεωτικά να αναγράφονται τα περι 2ετιας

#1765   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:46

Όπως είπα και πιο πίσω, ο Γερμανός ως πάροχος λειτουργεί αυτόνομα με δικό του επισκευαστικό.

 

Δεν έχει καμία σχέση με τα εξουσιοδοτημένα.

 

Η Document πάλι πολλές φορές έχει πετάξει τη (νεα) "καραμέλα" της χώρας προέλευσης, κάτι που φυσικά δεν έχει καμία βάση.

 

Να το πας στο Γερμανό που είναι και ο πωλητής.

 

Τα παλιότερα φαινόμενα με "υγρασίες" έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Είναι λογικό ο Γερμανός που είναι θυγατρική της Cosmote η οποία είναι επίσημος διανομέας iPhone στην Ελλάδα να μην επισκευάζει στο επίσημο service;



#1766   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:58

Συσκευές Νίκο από που παιρνει οταν χρειαζεται (που παντα χρειάζεται) αντικατάσταση για iphone?Παίρνει μόνος του κατευθείαν από την apple στο εξωτερικό χωρις μεσολάβηση άλλου σερβις?

 

Αυτο ειναι που με τρωει,επειδή θα το δωσω και θελει τα χαρτια ο νεος κατοχος,δεν ειναι πιο "επισημο" αν ειναι από την info?

Ναι. Απευθείας απο την Apple.

 

Όπως γράφω και απο κάτω λειτουργεί αυτόνομα.

 

Η απόδειξη αγοράς είναι απλά απόδειξη αγοράς.

 

Η InfoQuest και η κάθε InfoQuest/εξουσιοδοτημένο, δε το κάνει πιο επίσημο απο κάτι άλλο..

 

Είναι λογικό ο Γερμανός που είναι θυγατρική της Cosmote η οποία είναι επίσημος διανομέας iPhone στην Ελλάδα να μην επισκευάζει στο επίσημο service;

Ο Γερμανός ήταν απο τους πρώτους επίσημους APR στην Ελλάδα για iPh.

 

Είναι ο μοναδικός σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα αλλά και παρόχους που στο συγκεκριμένο κομμάτι λειτουργεί αυτόνομα, χωρίς να μπλέκει με εξουσιοδοτημένα.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 01/03/2018 - 14:58

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1767   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2018 - 15:12

κατά την παραλαβή της συσκευής απο το κατάστημα θα πρεπει υποχρεωτικά να αναγράφονται τα περι 2ετιας

Δεν νομιζω να υπάρχει καταστημα που να αγοραζεις κινητο apple και να μιλάει για δυο χρονια εγγυηση και να το λεει και στην απόδειξη.Μόνο στα σκρουτζομαγαζα το χουν πρωτη μουρη ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ αλλα αν τους το πας,σου λενε πηγαινε το στο σερβις αλλα εχεις δυο χρονια εγγυηση.

 

Εγώ προσωπικά οταν ρωταγα στον Γερμανο ή επαιρνα τηλ να ρωτησω επεμεναν και ελεγαν οτι δινουν ενα χρονο και μαλιστα μου ανεφεραν οτι μονο αν ειχα πληρωσει καποιο τυπου συμβολαιο/ασφαλεια θα χα και δευτερο χρονο.Οταν εστειλα μειλ τονιζοντας τα δυο χρονια με καλεσαν αμεσα να μου πουν να το παω,οτι εχουν συνεννοηθει και οτι δεν ισχυει αυτο που μου ειπαν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ για ενα χρονο μονο εγγυηση...

Εν ολιγοις αν πας ρωτωντας απλά.σου μιλανε για ενα χρονο.Αν το θεσεις δεδομενο και το πας και λιγο παραπανω οτι προχωρας σε καταγγελια αν αρνηθουν,κανεις τη δουλεια σου.Εγω τουλαχιστον,την εκανα..



#1768   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 15:16

1+1 χρόνο εγγύηση έχουν όλες οι συσκευές στην Ε.Ε από τη στιγμή που έχεις πληρώσει ΦΠΑ κλπ έχοντας απόδειξη όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές των εταιρειών και ειδικά της apple 



#1769   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/03/2018 - 15:36

Δεν νομιζω να υπάρχει καταστημα που να αγοραζεις κινητο apple και να μιλάει για δυο χρονια εγγυηση και να το λεει και στην απόδειξη.Μόνο στα σκρουτζομαγαζα το χουν πρωτη μουρη ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ αλλα αν τους το πας,σου λενε πηγαινε το στο σερβις αλλα εχεις δυο χρονια εγγυηση.

Εγώ προσωπικά οταν ρωταγα στον Γερμανο ή επαιρνα τηλ να ρωτησω επεμεναν και ελεγαν οτι δινουν ενα χρονο και μαλιστα μου ανεφεραν οτι μονο αν ειχα πληρωσει καποιο τυπου συμβολαιο/ασφαλεια θα χα και δευτερο χρονο.Οταν εστειλα μειλ τονιζοντας τα δυο χρονια με καλεσαν αμεσα να μου πουν να το παω,οτι εχουν συνεννοηθει και οτι δεν ισχυει αυτο που μου ειπαν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ για ενα χρονο μονο εγγυηση...
Εν ολιγοις αν πας ρωτωντας απλά.σου μιλανε για ενα χρονο.Αν το θεσεις δεδομενο και το πας και λιγο παραπανω οτι προχωρας σε καταγγελια αν αρνηθουν,κανεις τη δουλεια σου.Εγω τουλαχιστον,την εκανα..

δεν το διατύπωσα σωστά.αναφέρω κατα την παραλαβή της συσκευής για επισκευή να αναγράφεται οτι ο πελατης αιτειται 24 μηνη εγγυηση βασει ευρωπαικης νομοθεσιας.

#1770   Npanathinaikos

Npanathinaikos

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2018 - 21:35

Καλησπέρα. Σημερα το μεσημέρι με κάλεσαν απο κεντρικά Γερμανό κ με ενημέρωσαν ότι πέρασε εγγύηση το τηλ. Θα με ενημερώσουν με sms για την παράδοση του νέου.δυο ερωτήσεις: να υποθέσω ότι τι νέο τηλ ειναι ανακατασκευασμένο η καινούργιο?κ 2)τι γινεται με την εγγύηση του νέου τηλ?εχω εγγύηση έσω 07/18(αγορά του προβληματικού 07/16)
Σας ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες