Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1786   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2018 - 12:35

Παιδια έχει δυσκολέψει η Apple τη διαδικασία επέκτασης της βάσει νόμου διετούς εγγύησης στα προϊόντα apple  αγορασμένα εντός Ευρώπης  .

Αίτημα γίνεται ΜΟΝΟ στη χώρα που αγοράστηκε και εφόσον  είναι από επίσημο κατάστημα reseller.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

Έχω την εντύπωση ότι πλέον έχει τα νομικά εργαλεία να "κόβει¨ 2ετής εγγυησείς με μεγαλύτερη ευχέρεια και βέβαια με τον μανδύα της νομιμότητας.

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1787   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/03/2018 - 12:44

Για άλλη μια φορά.. Ο 2ος χρόνος της εγγύησης δεν είναι υποχρέωση της Apple και της κάθε Apple, αλλά του πωλητή.

 

Μιλάμε για νόμο, είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν.

 

Τα περί "αιτήματος" είναι οι νέες άκυρες "καραμέλες" των εξουσιοδοτημένων και μη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1788   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2018 - 13:11

Φίλε μου προφάσεις της apple αναφέρω. Και δε μιλάμε για κανένα μικρομάγαζο που θα ιδρώσει το αυτάκι από τα περί νόμου.

Σου λέει ρητα πήγαινε στο κατάστημα που το αγόρασες στην Χ ευρωπαική χώρα και ζήτα ό,τι νόμιμο θα σε καλύψει. Δεν θα σε διευκολύνω κιόλας μέσω της info quest.

 

Τώρα για τα περi σκρουτζομάγαζων τι ακριβώς μπορεί να επικαλείται δεν ξέρω αλλά επισήμως ελέχθη και αυ΄ο και άφησε να υπονοηθεί ότι βρίσκουν τρύπες του νόμου (αυτο δεν το λέω από εμπειρία , αλλά ελέχθη τηλεφωνικά). Φυσικά μου ακούστηκε παράλογο δεν το σχολίασα περαιτέρω γιατι δεν με αφορούσε.



#1789   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/03/2018 - 13:47

Απευθύνεσαι πρώτα εκεί που έκανες την αγορά, στο πωλητή και μετά στα εξουσιοδοτημένα.

 

Το αυτάκι όπως λες, ιδρώνει γιατί μιλάμε για νόμο.

 

Στη τελική υπάρχει και ο ΣτΚ και ΙΝ.ΚΑ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1790   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/03/2018 - 16:25

Παιδια έχει δυσκολέψει η Apple τη διαδικασία επέκτασης της βάσει νόμου διετούς εγγύησης στα προϊόντα apple  αγορασμένα εντός Ευρώπης  .

Αίτημα γίνεται ΜΟΝΟ στη χώρα που αγοράστηκε και εφόσον  είναι από επίσημο κατάστημα reseller.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

Έχω την εντύπωση ότι πλέον έχει τα νομικά εργαλεία να "κόβει¨ 2ετής εγγυησείς με μεγαλύτερη ευχέρεια και βέβαια με τον μανδύα της νομιμότητας.

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?

Άντε το αίτημα εγγύησης στην χώρα που αγοράστηκε έχει λογική (εφόσον σε καλύπτει ο πωλητής σε καλύπτει στην χώρα του), αλλά να είναι και επίσημος re-seller δεν προκύπτει από κανένα νόμο-οδηγία! Αυτό μου φαίνεται πρόφαση της Apple για να σε στέλνει να ψωνίζεις στους επίσημους-Apple stores... Πάντως ο πωλητής υποχρεούται να σε καλύψει, έστω και στην έδρα του, ανεξαρτήτως τι λέει η Apple!



#1791   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2018 - 17:56

Ρωτάω τι γίνεται με τον 2ο χρόνο για iphone που αγοράστηκαν από ευρωπαϊκά Apple store ή και άλλα καταστήματα ; Πας ταξιδάκι Αγγλία-Γαλλία-Ιταλία;
Γιατί αυτό πλέον αυτο επικαλείται σαν καψόνι. Δεν ξέρω αν πιο παλιά θεωρούνταν ο ευρωπαϊκός χώρος ενιαίος ως αγορά .

#1792   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/03/2018 - 22:54

Όταν η αγορά έχει γίνει απο Apple Store πας απευθείας προφανώς στα εξουσιοδοτημένα, ή σε Apple Store εφόσον είσαι πάλι εκτός Ελλάδας.

 

Το περίφημο "αίτημα" που επικαλούνται εδώ είναι τυπικό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1793   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 09:27

Όταν η αγορά έχει γίνει απο Apple Store πας απευθείας προφανώς στα εξουσιοδοτημένα, ή σε Apple Store εφόσον είσαι πάλι εκτός Ελλάδας.

 

Το περίφημο "αίτημα" που επικαλούνται εδώ είναι τυπικό.

 

Καλά αν είσαι εκτός Ελλάδας , είναι προφανές. Στην Ελλάδα που δεν υπάρχει apple store? Η info quest μέσω Apple θα σε παραπέμπει σε ευρωπαικό Apple store? Έχει λογιική?



#1794   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/03/2018 - 11:43

Μιλάς για τη περίπτωση που πωλητής είναι η ίδια η Apple.

 

Δε πρόκειται λοιπόν να σε στείλει κανείς σε Apple Store.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1795   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 13:52


Στην Ελλάδα υπάρχει premium reseller όχι Apple.
Σε παραπέμπουν σε Apple store ή πιο συγκεκριμένα σε Apple store της χώρας που έγινε η αγορά και πιθανώς σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό Apple store για να επικαλεστείς το consumer law .

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 15/03/2018 - 13:53


#1796   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/03/2018 - 14:44

Δεν έγραψα πουθενά οτι υπάρχει Apple εδώ. Μίλησα για εξουσιοδοτημένα.

 

Και θα στο ξαναγράψω πάλι. Κανείς δε σε στέλνει απο εδώ πίσω σε Apple Store.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1797   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:13

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥ!!ΜΑΚΡΙΑ!!

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΝΑ ΕΙΣΤΕ,ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ INFO QUEST..

 

Eδω και 15 μέρες παίζουμε τον παπά...Το πήγα Σαββατο 6/3 ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ότι θα περάσει εντός διετούς εγγύησης..Από 6/3 απάντησαν προχτες με μήνυμα Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ.Τους καλώ επι τόπου Τρίτη απόγευμα ζητώντας κάποιον να μου το πει τηλεφωνικώς ΓΙΑΤΙ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ωστε να προχωρησω σε καταγγελια,..

Απαντηση δεν πηρα ποτε..Εστειλα και μειλ με την ευρωπαικη οδηγια περι διετους και τους κάλεσα χτες και μου ειπαν ότι εχουν καταγραφει οι ενεργειες μου τηλεφωνα και μειλ και θα με καλέσουν άμεσα πισω..

Τους ξανακαλώ μόλις τωρα να ρωτησω ΓΙΑΤΙ δεν με εχουν καλέσει,εφόσον ηδη ειχα διαβεβαιωση ότι θα περάσει εντος εγγυησης η συσκευη μου και παιρνω την ΕΠΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 500 ΕΥΡΩ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ..

Απαντησα οτι ουδεποτε ειχα ενημερωση για κόστος και απαιτησα να με καλεσουν αμεσα πισω..

Αν ηξερα ότι θα τραβηχτω τοσο.θα το πηγαινα infoquest και θα χα ξεμπερδεψει



#1798   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:23

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥ!!ΜΑΚΡΙΑ!!

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΝΑ ΕΙΣΤΕ,ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ INFO QUEST..

 

Eδω και 15 μέρες παίζουμε τον παπά...Το πήγα Σαββατο 6/3 ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ότι θα περάσει εντός διετούς εγγύησης..Από 6/3 απάντησαν προχτες με μήνυμα Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ.Τους καλώ επι τόπου Τρίτη απόγευμα ζητώντας κάποιον να μου το πει τηλεφωνικώς ΓΙΑΤΙ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ωστε να προχωρησω σε καταγγελια,..

Απαντηση δεν πηρα ποτε..Εστειλα και μειλ με την ευρωπαικη οδηγια περι διετους και τους κάλεσα χτες και μου ειπαν ότι εχουν καταγραφει οι ενεργειες μου τηλεφωνα και μειλ και θα με καλέσουν άμεσα πισω..

Τους ξανακαλώ μόλις τωρα να ρωτησω ΓΙΑΤΙ δεν με εχουν καλέσει,εφόσον ηδη ειχα διαβεβαιωση ότι θα περάσει εντος εγγυησης η συσκευη μου και παιρνω την ΕΠΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 500 ΕΥΡΩ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ..

Απαντησα οτι ουδεποτε ειχα ενημερωση για κόστος και απαιτησα να με καλεσουν αμεσα πισω..

Αν ηξερα ότι θα τραβηχτω τοσο.θα το πηγαινα infoquest και θα χα ξεμπερδεψει

Ζητάς γραπτά (και επώνυμα) όλα αυτά που σου λένε στο τηλέφωνο με βασικό και κύριο το γιατί είναι εκτος εγγύησης, εκτιμάς την κατάσταση και προχωράς.
Αν είναι εκτος εγγύησης λόγω μη αναγνώρισης διετίας πας για καταγγελία...αν είναι εκτός εγγύησης λόγω ενδείξεων κακής χρήσης πας αλλού...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 15/03/2018 - 15:24


#1799   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:30

Η βλάβη που μου ανέφεραν στο τηλέφωνο που μιλησα πριν λιγο ηταν το πλαινό κουμπί και η καλωδιοταινία...Αυτό που είχα δηλωσει και εγώ ως βλάβη,δεν μου ανέφεραν ότι ειδαν κατι αλλο και γιαυτο δεν το καλύπτει...Προχτες που ελαβα το μηνυμα οτι ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ και καλεσα μου ειπαν οτι ειναι εκτος εγγύησης με βάση την ημερομηνία αγοράς (δεν ανεφεραν ότι βρεθηκε η τάδε βλαβη που δεν καλύπτεται απο εγγυηση

Αρα δεν δεχονται τον δευτερο χρονο εγγυησης...Αρα περιμενω τηλεφωνο τους να τα ακουσουν κανονικα,που άλλα μου ελεγε η κοπελα πριν το πάω (μιλησαμε με το κατάστημα,πηγαινετε το και θα περασει στα πλαισια διετους εγγυησης) και αλλα λενε τωρα...και αν αρνηθουν κατευεθαν στο συνηγορο



#1800   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:59

Η βλάβη που μου ανέφεραν στο τηλέφωνο που μιλησα πριν λιγο ηταν το πλαινό κουμπί και η καλωδιοταινία...Αυτό που είχα δηλωσει και εγώ ως βλάβη,δεν μου ανέφεραν ότι ειδαν κατι αλλο και γιαυτο δεν το καλύπτει...Προχτες που ελαβα το μηνυμα οτι ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ και καλεσα μου ειπαν οτι ειναι εκτος εγγύησης με βάση την ημερομηνία αγοράς (δεν ανεφεραν ότι βρεθηκε η τάδε βλαβη που δεν καλύπτεται απο εγγυηση

Αρα δεν δεχονται τον δευτερο χρονο εγγυησης...Αρα περιμενω τηλεφωνο τους να τα ακουσουν κανονικα,που άλλα μου ελεγε η κοπελα πριν το πάω (μιλησαμε με το κατάστημα,πηγαινετε το και θα περασει στα πλαισια διετους εγγυησης) και αλλα λενε τωρα...και αν αρνηθουν κατευεθαν στο συνηγορο

 

 

Στο 0800 θαρρώ πως αν καλέσεις αναφέρει πως όλα τα apple αντικείμενα καλύπτονται από διετία. Δεν ξέρω γιατί το πήγες σε αυτούς τους χασάπηδες.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες