Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πειρατεία(?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:17

Τα ίδια και τα ίδια jailbreak hacker cracker iOS android σπασμενα νόμιμα αλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
Η συνταγή είναι μια ο καθένας βάζει ότι γουστάρει, εγω προσωπικά έχω δυο σπασμενα και ένα αγορασμενο.
Άλλο το να μιλάμε για σπασμενα και άλλο να διακυνουμε?
Αυτο το ξέρουν οι admin, αλλα δεν μπορω να καταλάβω το λόγο που απαγορεύεται να πω σε κάποιον πως να βάλει πχ.το ρεπό το installus ??
Απαγορεύεται να μιλάς????? η να διακινεις???


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:20

Γι αυτό φίλε έχουν αποφανθεί δικαστήρια, πιστεύεις εσύ κι εγώ είμαστε πιο αρμόδιοι να το κρίνουμε;


Ακριβώς, και από ότι έχω διαβάσει jailbreak σε iPad είναι παράνομο...

#33   gpaliatsos

gpaliatsos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:21

Αυτή και μόνο αυτή η φράση σου είναι όλη η ουσία.

Είτε μας αρέσει είτε όχι, ζούμε σε μια σύγχρονη δυτικού τύπου δημοκρατική κοινωνία Δικαίου. Το τι είναι σωστό και τι όχι σε μια κοινωνία Δικαίου καθορίζεται απο τους Νόμους. Αυτό το μοντέλο οργάνωσης της κοινωνίας δεν είναι καινούργιο: έχει ιστορία που ανάγεται στους Ρωμαϊκούς χρόνους. Ρώτα έναν πρωτοετή φοιτητή Νομικής και θα σου απαντήσει ανάλογα. Αν δε δέχεσαι αυτό το μοντέλο κοινωνίας, το ίδιο το μοντέλο σου δίνει τα εργαλεία να το αλλάξεις. Αυτή είναι η συνεισφορά των αρχαίων Αθηναίων με το Δημοκρατικό μοντέλο διακυβέρνησης στις σύγχρονές δυτικές κοινωνίες. Αν δεν θές να το αλλάξεις, αλλά απλά να απαλλαγείς απο αυτό, μπορείς κάλλιστα να αναζητήσεις την τύχη σου σε κάποια άλλη κοινωνία. Υπάρχουν ακόμα κάποιες που βασίζονται σε διαφορετικά μοντέλα. Αν τώρα θες να το αλλάξεις αλλά χωρίς να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία που σου προσφέρει, μπορείς να περάσεις στην παρανομία και να επιχειρήσεις την δική σου επανάσταση. Μπορεί και να πετύχεις, τίποτα δεν είναι αδύνατο. Όσο όμως παραμένεις σε αυτή τη κοινωνία ως ενεργό της μέλος, δρέποντας τους καρπούς που σου προσφέρει η ιδιότητα του πολίτη, οφείλεις να δέχεσαι την πρωτοκαθεδρία των Νόμων. Γιατί πολύ απλά, δίκιο ΔΕΝ είναι το δίκιο του εργάτη (ή του Δημοσίου Υπαλλήλου, ή του άνεργου, ή του εφοπλιστή) όπως λένε οι σύντροφοι κάτω στον Περισσό: Δίκιο είναι το Δίκαιο. Και το Δίκαιο είναι οι Νόμοι. Και εκεί τελειώνει η κουβέντα.

Απο εκεί και πέρα, μπορείς να πεις τα χίλια - μύρια για το μπάχαλο που επικρατεί σε αυτή τη χώρα που ζούμε: σε πληροφορώ πως το πρόβλημα δεν είναι οι Νόμοι της. Το πρόβλημα είναι η αδυναμία εφαρμογής τους. Το πρόβλημα δεν είναι οι Νομοθέτες. Το πρόβλημα είναι αυτοί που εκλέγουν τους νομοθέτες. Πέραν τούτου, και επειδή ουσιαστικά σε απασχολεί το ζήτημα του jailbreak και όχι η έννοια των Νόμων και η ουσία του Κράτους Δικαίου, αν θεωρείς πως το Jailbreak είναι λάθος, μπορείς κάλλιστα να μην το κάνεις. Για το Νόμο, αυτός που το κάνει δεν κάνει κάτι κακό. Αυτός που κάνει Jailbreak και μετά κατεβάζει ένα κάρο σπασμένα, είναι άλλο πράγμα. Βλέπεις, η όλη ουσία δεν είναι αν κάτι είναι σωστό ή λάθος. ΠΑΝΤΑ ξέρεις αν αυτό που κάνεις είναι σωστό ή λάθος. Το ζήτημα είναι αν είσαι πρόθυμος να αναλάβεις την ευθύνη των πράξεων σου. Και αυτός που κατεβάζει σπασμένα με το κιλό προπαθώντας να ενδυθεί τον μανδύα του επαναστάτη ποπολάρου, πολύ απλά δεν αναλαμβάνει καμμία ευθύνη. Γι'αυτό και η κοινότητα του Jailbreak έχει διαχωρίσει εδώ και καιρό τη θέση της απο τα διάφορα sites που μοιράζουν σπασμένα σα να μην υπάρχει αύριο...

Τα έγραψες έτσι όπως έπρεπε να τα γράψεις!!!

#34   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:23

Τα ίδια και τα ίδια jailbreak hacker cracker iOS android σπασμενα νόμιμα αλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
Η συνταγή είναι μια ο καθένας βάζει ότι γουστάρει, εγω προσωπικά έχω δυο σπασμενα και ένα αγορασμενο.
Άλλο το να μιλάμε για σπασμενα και άλλο να διακυνουμε?
Αυτο το ξέρουν οι admin, αλλα δεν μπορω να καταλάβω το λόγο που απαγορεύεται να πω σε κάποιον πως να βάλει πχ.το ρεπό το installus ??
Απαγορεύεται να μιλάς :huh:?? η να διακινεις :huh:


Γιατί αν σε αφήσουν να βάλεις το repo του installous που αποτελεί παρακίνηση στην πειρατεία θα πρέπει να αφήσουν και οδηγίες για το πως θα φτιάξεις το Appsync που κι αυτό θα είναι παρακίνηση και πάει λέγοντας.
Παιδιά για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, δεν έχουμε κανένα βίτσιο να σβήνουμε posts.Αντίθετα είναι επίπονο να σβήνεις post.Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα με το Jailbreak σβήστηκαν πάνω από 300-400 μηνύματα με παράνομο λογισμικό
ενώ τονιζόταν σε όλους τους τόνους ότι απαγορεύεται κάθε αναφορά για να μην γίνονται παρεξηγήσεις. Όταν δεν υπάρχει η κατανόηση των μελών δεν μπορείς να έχεις διαβαθμισμένο moderating.Πρέπει να τα σβήνεις όλα γιατί θα υπάρξουν προστριβές του τύπου γιατί έσβησες το δικό μου κι όχι το άλλο. Έτσι επειδή το φαινόμενο ήταν πολύ έντονο σβήστηκαν όλα ή περίπου όλα όσα είδαμε. Έχουμε κι άλλες δουλειές δεν ζούμε από το φόρουμ ούτε ξυπνάμε ένα πρωί και λέμε, "α ωραία θα σβήσουμε posts και θα μοιράσουμε Warnings".
Τι θα προτιμούσατε λοιπόν να δημιουργηθεί ένα Copyright issue και το site να αναστείλει τη forum λειτουργία του ή να υπάρχει το σαιτ με κάποιον κανόνα;
Άλλωστε μη γελιόμαστε ότι και να πούμε/κάνουμε εμείς όποιος θέλει βρίσκει.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 14/02/2013 - 21:24

Αναρτημένη εικόνα


#35   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:29

Γιατί αν σε αφήσουν να βάλεις το repo του installous που αποτελεί παρακίνηση στην πειρατεία θα πρέπει να αφήσουν και οδηγίες για το πως θα φτιάξεις το Appsync που κι αυτό θα είναι παρακίνηση και πάει λέγοντας.
Παιδιά για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, δεν έχουμε κανένα βίτσιο να σβήνουμε posts.Αντίθετα είναι επίπονο να σβήνεις post.Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα με το Jailbreak σβήστηκαν πάνω από 300-400 μηνύματα με παράνομο λογισμικό
ενώ τονιζόταν σε όλους τους τόνους ότι απαγορεύεται κάθε αναφορά για να μην γίνονται παρεξηγήσεις. Όταν δεν υπάρχει η κατανόηση των μελών δεν μπορείς να έχεις διαβαθμισμένο moderating.Πρέπει να τα σβήνεις όλα γιατί θα υπάρξουν προστριβές του τύπου γιατί έσβησες το δικό μου κι όχι το άλλο. Έτσι επειδή το φαινόμενο ήταν πολύ έντονο σβήστηκαν όλα ή περίπου όλα όσα είδαμε. Έχουμε κι άλλες δουλειές δεν ζούμε από το φόρουμ ούτε ξυπνάμε ένα πρωί και λέμε, "α ωραία θα σβήσουμε posts και θα μοιράσουμε Warnings".
Τι θα προτιμούσατε λοιπόν να δημιουργηθεί ένα Copyright issue και το site να αναστείλει τη forum λειτουργία του ή να υπάρχει το σαιτ με κάποιον κανόνα;
Άλλωστε μη γελιόμαστε ότι και να πούμε/κάνουμε εμείς όποιος θέλει βρίσκει.


Νομίζω με παρεξηγήσατε παιδιά... Δεν έκραξα τους διαχειριστές για το σβήσιμο των ποστς... αντίθετα είπα ότι καλά κάνατε! Απλα σχολίασα το γεγονός ότι πολύ κράζουν κάτι ενώ το κάνουν!

#36   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:29

"αφηστε τα 18χρονα" ... Μεγαλε ποιος είσαι; Ο σύγχρονος Lucky Luke?


Ο Scarface...

#37   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:33

Νομίζω με παρεξηγήσατε παιδιά... Δεν έκραξα τους διαχειριστές για το σβήσιμο των ποστς... αντίθετα είπα ότι καλά κάνατε! Απλα σχολίασα το γεγονός ότι πολύ κράζουν κάτι ενώ το κάνουν!


Μα που είπα εγώ ότι έκραξες;; Εγώ προσωπικά δεν κράζω κανέναν, όποιος θέλει κατεβάσει σπασμένα όποιος θέλει τα πληρώνει. Την άποψή μου που είναι ότι τα σπασμένα !=Jailbreak

δεν προσπαθώ να την επιβάλω όσο κι αν πιστεύω ότι είναι σωστή..


Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 14/02/2013 - 21:34

Αναρτημένη εικόνα


#38   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:37

Μπορείς να πείς με κάθε δυνατό τρόπο, σε κάθε δυνατή απόχρωση και με κάθε πρόσφορο μέσον, οτί σε ετούτο εδώ το site ισχύουν ορισμένοι κανόνες όσον αφορά το τι επιτρέπεται και το τι δεν επιτρέπεται να αναφέρεται. Μπορείς να το εξηγήσεις με το καλό, ή μπορείς να φοβερίσεις. Μπορείς να σβήσεις μηνύματα, μπορείς και να διαγράψεις χρήστες. Και πάλι θα υπάρχουν αυτοί οι οποίοι θα θεωρούν πως είναι κεκτημένο τους δικαίωμα να γράφουν εδω μέσα ότι γουστάρουν, όπως γουστάρουν, και όποτε γουστάρουν, και να ζητάνε και τα ρέστα όταν τους βάζεις χέρι. Αυτό δεν θα αλλάξει ΠΟ-ΤΕ. Γιατί πολύ απλά δεν είναι ζήτημα κανόνων και δικαιωμάτων. Είναι ζήτημα ΠΑΙΔΕΙΑΣ. Όταν ο άλλος ζεί με τη λογική του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" και του "όλοι εναντίον όλων και ο καθένας για την πάρτη του", δεν μπορείς να περιμένες κάτι διαφορετικό...

#39   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:38

markknopfler ποτέ δεν ρώτησα για παράνομο λογισμικό η repo αλλα δεν μπορω να βλέπω post απο άτομα εδω να χαίρονται που έκλεισε το installus πχ. Τους θεωρώ ΧΑΜΕΝΟΥΣ.
Είδα κάτι απαντήσεις του τύπου ειρθε η ώρα να πληρώσεις για εφαρμογές.
Δεν αρέσει σένα κάποιον δεν το περνάει?? όχι όμως και να χαρώ που έκλεισε? ελληνική νοοτροπία δυστυχώς.


#40   gpaliatsos

gpaliatsos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:42

Γιατί αν σε αφήσουν να βάλεις το repo του installous που αποτελεί παρακίνηση στην πειρατεία θα πρέπει να αφήσουν και οδηγίες για το πως θα φτιάξεις το Appsync που κι αυτό θα είναι παρακίνηση και πάει λέγοντας.
Παιδιά για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, δεν έχουμε κανένα βίτσιο να σβήνουμε posts.Αντίθετα είναι επίπονο να σβήνεις post.Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα με το Jailbreak σβήστηκαν πάνω από 300-400 μηνύματα με παράνομο λογισμικό
ενώ τονιζόταν σε όλους τους τόνους ότι απαγορεύεται κάθε αναφορά για να μην γίνονται παρεξηγήσεις. Όταν δεν υπάρχει η κατανόηση των μελών δεν μπορείς να έχεις διαβαθμισμένο moderating.Πρέπει να τα σβήνεις όλα γιατί θα υπάρξουν προστριβές του τύπου γιατί έσβησες το δικό μου κι όχι το άλλο. Έτσι επειδή το φαινόμενο ήταν πολύ έντονο σβήστηκαν όλα ή περίπου όλα όσα είδαμε. Έχουμε κι άλλες δουλειές δεν ζούμε από το φόρουμ ούτε ξυπνάμε ένα πρωί και λέμε, "α ωραία θα σβήσουμε posts και θα μοιράσουμε Warnings".
Τι θα προτιμούσατε λοιπόν να δημιουργηθεί ένα Copyright issue και το site να αναστείλει τη forum λειτουργία του ή να υπάρχει το σαιτ με κάποιον κανόνα;
Άλλωστε μη γελιόμαστε ότι και να πούμε/κάνουμε εμείς όποιος θέλει βρίσκει.

Μάλλον κάποιος/οι πρέπει να ρίξουν μια ματιά πάλι στους όρους χρήσης... Απλά μας αρέσει δεν μας αρέσει είμαστε εδώ μέσα και λειτουργούμε βάσει αυτών...

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:42

Ναι εγώ χάρηκα που έκλεισε το installous. Να σου πω τη λογική;
Να σταματήσει ο κόσμος να κάνει Jailbreak ΜΟΝΟ γι αυτό και να κολλάει το iPhone του βάζοντας σπασμένα επειδή δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.
Εγώ θεωρώ ΧΑΜΕΝΟ αυτόν που χλευάζει αυτόν που αγοράζει και λέει "έλα ρε χαζός είσαι, αγοράζεις εφαρμογές; installous ρε".

Χάρηκα επίσης γιατί αν θέλεις να το πας από την πίσω πόρτα, πρέπει να ιδρώσεις κι όχι στο πιάτο. Και σπασμένο-free και ευκολία δεν πάει.
Πες με Ελληνάρα αλλά χάρηκα και χάρηκα ακόμα πιο πολύ που το παιδί του installous το appsync είχε πρόβλημα με το Jailbreak.

Μπορεί να είμαι Ελληνάρας δεν ξέρω αλλά ΧΑΡΗΚΑ.

markknopfler ποτέ δεν ρώτησα για παράνομο λογισμικό η repo αλλα δεν μπορω να βλέπω post απο άτομα εδω να χαίρονται που έκλεισε το installus πχ. Τους θεωρώ ΧΑΜΕΝΟΥΣ.
Είδα κάτι απαντήσεις του τύπου ειρθε η ώρα να πληρώσεις για εφαρμογές.
Δεν αρέσει σένα κάποιον δεν το περνάει?? όχι όμως και να χαρώ που έκλεισε? ελληνική νοοτροπία δυστυχώς.


Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 14/02/2013 - 21:43

Αναρτημένη εικόνα


#42   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:44

Απλα σχολίασα το γεγονός ότι πολύ κράζουν κάτι ενώ το κάνουν!


Εγώ κράζω αυτούς που κατεβάζουν σπασμένα. Δεν μπορείς (και δεν έχεις το δικαίωμα) να με βάλεις στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς επειδή κάνω jailbreak. Εφενός μεν επειδή το jailbreak δεν είναι παράνομο, αφετέρου δε επειδή δεν είσαι μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα ώστε να γνωρίζεις αν κατεβάζω ταινίες, μουσική ή προγράμματα υπολογιστή παράνομα στον υπολογιστή μου. Απο τη στιγμή που έχω δηλώσει οτι δεν κάνω τίποτα απο τα παραπάνω, οφείλεις να το κάνεις δεκτό. Επιχειρήματα του τύπου "ναι καλά, όλοι κατεβάζουν σπασμένα" δεν είναι επιχειρήματα, είναι ευφημισμοί...

#43   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:53

Καλα και εγω δεν πολυ σκάσω ούτε για jailbreak ούτε για τίποτα έχουμε και αλλα σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε, εξάλλου εγω πλέον έχω φύγει απο το iOS,και στράφηκα προς την αντίπαλη μεριά.
Απλα το iPhone το έχω δώσει στο γιο μου και του πέρασα το navigon σπασμένο για ώρα ανάγκης, μην χαθεί στην Φρανκφούρτη και τον βρούμε στο Βερολίνο. Χαχαχα.


#44   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:54

markknopfler ποτέ δεν ρώτησα για παράνομο λογισμικό η repo αλλα δεν μπορω να βλέπω post απο άτομα εδω να χαίρονται που έκλεισε το installus πχ. Τους θεωρώ ΧΑΜΕΝΟΥΣ.
Είδα κάτι απαντήσεις του τύπου ειρθε η ώρα να πληρώσεις για εφαρμογές.
Δεν αρέσει σένα κάποιον δεν το περνάει?? όχι όμως και να χαρώ που έκλεισε? ελληνική νοοτροπία δυστυχώς.


Εγώ χάρηκα με το κλείσιμο του Installus. Και σε πληροφορώ οτι θεωρώ και εγώ χαμένους όλους αυτούς που σκάνε 6 και 7 κατοστάρικα για μια συσκευή, μόνο και μόνο για να τσιγγουνεύονται το ευρώ για την εφαρμογή. Κατ' εμέ δεν είναι απλά χαμένοι, είναι και μπουρτζόβλαχοι. Σαν αυτούς που πάνε και παίρνουν τετρακίνητα θηρία, και μετά ζητάνε απο τη μάνα τους 5 ευρώ για να βάλουν βενζίνη... Ελληνική νοοτροπία; Είσαι πολύ λάθος φίλε μου. Το να χαίρεσαι όταν ανακόπτεται μια κατά συρροήν παρανομία (βλέπε cracking και διαμοιρασμός εφαρμογών) που πλήγει ένα ολόκληρο εργασιακό κλάδο (βλέπε σειρές ολόκληρες απο ανεξάρτητους developers που αναγκαστικά κλείνουν το μαγαζί γιατί δεν έχουν έσοδα), δεν είναι ελληνική νοοτροπία, είναι παγκόσμια. Ελληνική νοοτροπία είναι να ψέγεις τον νόμιμο και να επαινείς τον κλέφτη. Άλλος ένας απο τους λόγους που πάμε κατά διαόλου...

#45   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:57

Aφου θα κλεισει το θεμα....Για πιο λογο γραφετε replies? Για να τν πειτε σε καποιον που εκφραζει γνωμη? Απλα μην απαντατε. Καντε συλογισμο στο μυαλο σας και το thread θα κλεισει σε λιγο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες