Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πειρατεία(?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:58

Aφου θα κλεισει το θεμα....Για πιο λογο γραφετε replies? Για να τν πειτε σε καποιον που εκφραζει γνωμη? Απλα μην απαντατε. Καντε συλογισμο στο μυαλο σας και το thread θα κλεισει σε λιγο...

Αν παραμείνει σε λογικά πλαίσια χωρίς χυδαιολογίες και τσακωμούς δεν θα σβήσει. Κουβέντα κάνουμε...

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nosfe79

nosfe79

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:59

Ναι εγώ χάρηκα που έκλεισε το installous. Να σου πω τη λογική;
Να σταματήσει ο κόσμος να κάνει Jailbreak ΜΟΝΟ γι αυτό και να κολλάει το iPhone του βάζοντας σπασμένα επειδή δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.
Εγώ θεωρώ ΧΑΜΕΝΟ αυτόν που χλευάζει αυτόν που αγοράζει και λέει "έλα ρε χαζός είσαι, αγοράζεις εφαρμογές; installous ρε".

Χάρηκα επίσης γιατί αν θέλεις να το πας από την πίσω πόρτα, πρέπει να ιδρώσεις κι όχι στο πιάτο. Και σπασμένο-free και ευκολία δεν πάει.
Πες με Ελληνάρα αλλά χάρηκα και χάρηκα ακόμα πιο πολύ που το παιδί του installous το appsync είχε πρόβλημα με το Jailbreak.

Μπορεί να είμαι Ελληνάρας δεν ξέρω αλλά ΧΑΡΗΚΑ.




κατσε ρε φιλε μου. χαλαρωσε. ο καθενας εχει δικαιωμα να βαζει οτι γουσταρει. ή να κάνει jb αν το γουστάρει. οπως πολλοι λενε "μη πληρωνεις, υπαρχει installus" επισης υπαρχουν πολλοι που λενε το αντιθετο και χλευαζουν οπως λες κι εσυ αυτους που κατεβαζουν πειρατικα. ο καθενας εχει το δικαιωμα να βαζει οτι γουσταρει. εσυ δε καταλαβαινω γιατι το φωναζεις τοσο οτι χαιρεσαι. αν στο επομενο ios δεν βγει ποτε jb και βγει καποιος και φωναζει οτι χαιρεται που δεν υπαρχει jb πως θα σου φανει? δε θα θες να τον βρισεις? ασε που στην τελικη μπορει να εκλεισε αυτο που λες αλλα ξεφυτρωσαν απειρα αλλα....και κατι τελευταιο. το appsync δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα στο νεο ios. :) με αγαπη!!! ( το θελει και η μερα )

#48   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:00

Αν παραμείνει σε λογικά πλαίσια χωρίς χυδαιολογίες και τσακωμούς δεν θα σβήσει. Κουβέντα κάνουμε...

Ετσι γινοταν και με το προιγουμενο θεμα του galaxy sIII και του iphone 5 και τελικα εκλεισε B) Θα αναψουν φωτιες εδω.

#49   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:01

Aφου θα κλεισει το θεμα....Για πιο λογο γραφετε replies? Για να τν πειτε σε καποιον που εκφραζει γνωμη? Απλα μην απαντατε. Καντε συλογισμο στο μυαλο σας και το thread θα κλεισει σε λιγο...


Γιατί να κλείσει;

#50   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:03

Γιατί να κλείσει;

Γιατι θα ξεφυγει η συζητηση. Το ειπα πιο πανω....

#51   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:07

markknopfler αν δεν υπήρχε το jailbreak ένα είναι σίγουρο ότι δεν θα ήσουν mod. στο σάιτ γιατι δεν θα υπήρχε, ξέρεις αυτα πανε πακέτο.

#52   gpaliatsos

gpaliatsos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:08

Εγώ κράζω αυτούς που κατεβάζουν σπασμένα. Δεν μπορείς (και δεν έχεις το δικαίωμα) να με βάλεις στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς επειδή κάνω jailbreak. Εφενός μεν επειδή το jailbreak δεν είναι παράνομο, αφετέρου δε επειδή δεν είσαι μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα ώστε να γνωρίζεις αν κατεβάζω ταινίες, μουσική ή προγράμματα υπολογιστή παράνομα στον υπολογιστή μου. Απο τη στιγμή που έχω δηλώσει οτι δεν κάνω τίποτα απο τα παραπάνω, οφείλεις να το κάνεις δεκτό. Επιχειρήματα του τύπου "ναι καλά, όλοι κατεβάζουν σπασμένα" δεν είναι επιχειρήματα, είναι ευφημισμοί...

Δεν σε έβαλε κανένας στο ίδιο τσουβάλι... Απλά πρέπει να δεχτείς ότι όπως και εσύ κράζεις αυτούς που κατεβάζουν σπασμένα έτσι και αυτοί έχουν την άποψή τους. Γούστα είναι αυτά και πρέπει να ακούς και την άλλη άποψη. Δεν στην επέβαλλε κάποιος. Όσο για τον αν κατεβάζεις ή όχι ταινίες κ.λπ όντως δεν είμαστε μέντιουμ αλλά είναι και αυτή μια πραγματικότητα μας αρέσει δεν μας αρέσει. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα σου και δεν θα κατεβάζουν παράνομο υλικό στο μέλλον αν όντως δεν έχεις στο pc σου. (χωρίς παρεξήγηση έτσι όσα γράφω)

Τελευταία επεξεργασία από: gpaliatsos, 14/02/2013 - 22:09


#53   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:20

Δεν νομίζω ότι το jailbreak καθαυτό εχει οποιαδήποτε σχέση με "πειρατεία" και θα εξηγήσω γιατί:

Με το jailbreak δεν επεμβαίνεις σε καμία πολιτική διάθεσης της συσκευής ή του λογισμικού από την εταιρία (Apple). Παρέχεις μία δυνατότητα "as is" στον τελικό χρήστη (end user) να παραμετροποιήσει την συσκευή του με δική του ευθύνη και για δική του προσωπική χρήση (παράδειγμα στο Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι παράνομο να δείς μια ταινία σε streaming αλλά είναι παράνομο να την κατεβάσεις διότι έτσι δημιουργείς προϋποθέσεις διάθεσής της για χρήμα ή δωρεάν ζημιώνοντας τους δημιουργούς πολλαπλά).

Πειρατεία θα ήταν αν "διέθετε΄" κάποιος ένα ipsw το οποίο θα ήταν δωρεάν ή προς πώληση, με παραλλαγμένο το λογισμικό φαντάσου για παράδειγμα ένα λογισμικό "iOS Xplode" (τυχαίο όνομα και παράδειγμα) το οποίο έχει επεμβάσεις στον αρχικό κώδικα και διατίθεται μαζικά από κάποιο website και μπορείς επιλεκτικά να βάλεις εκείνο το ipsw και όχι το επίσημο. Εκεί υπάρχει το συστατικό στοιχείο της πειρατείας που συνήθως είναι η διάθεση του προϊόντος παραλλαγμένου/μεταλλαγμένου με αποτέλεσμα να αποκομίζει ο δημιουργός κέρδη από πνευματική ιδιοκτησία άλλου ή να δυσφημίζει το προϊόν κτλ κτλ.

Το πραγματικό ζήτημα έγκειται στο ότι το jailbreak ανοίγει ένα backdoor (κερκόπορτα) για την εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών. Τώρα η συζήτηση επί του ζητήματος είναι του τύπου "κάνει να περιγράφουμε πως λειτουργεί ένα πιστόλι, γιατί αν κάποιος διαβάσει το άρθρο και μετά πάρει ένα πιστόλι και σκοτώσει κάποιον θα φταίμε εμείς". Στην πραγματικότητα δεν θα φταίμε εμείς. Ούτε λοιπόν αν πούμε ξεκάθαρα "Υπάρχει το Χ προϊόν αλλά είναι παράνομο" ευθυνόμαστε για κάτι.

Σε κάθε περίπτωση και χάρην οικονομίας χρόνου, εφόσον το φόρουμ επιλέγει αυτήν την πολιτική αναγκαστικά την δεχόμαστε. Εξάλλου υπάρχει και το google.

#54   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:21

Μεγάλη κουβέντα ανοίξατε πάλι. Έχουν γραφτεί πάρα πολλά στο ίδιο θέμα...Μια φρατζόλα ψωμί έχει 0.80 ευρώ, αλλά δεν βλέπω κανέναν να μπαίνει μέσα και να την κλέβει...

Στην εφαρμογή γιατί το κάνετε? Διότι είναι εύκολο, απρόσωπο (πιστεύω αν ξέρατε τον developer δεν θα το κάνατε).
Once You Go Mac You Never Go Back

#55   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:26

Δεν νομίζω ότι το jailbreak καθαυτό εχει οποιαδήποτε σχέση με "πειρατεία" και θα εξηγήσω γιατί:

         Με το jailbreak δεν επεμβαίνεις σε καμία πολιτική διάθεσης της συσκευής ή του λογισμικού από την εταιρία (Apple). Παρέχεις μία δυνατότητα "as is" στον τελικό χρήστη (end user) να παραμετροποιήσει την συσκευή του με δική του ευθύνη και για δική του προσωπική χρήση (παράδειγμα στο Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι παράνομο να δείς μια ταινία σε streaming αλλά είναι παράνομο να την κατεβάσεις διότι έτσι δημιουργείς προϋποθέσεις διάθεσής της για χρήμα ή δωρεάν ζημιώνοντας τους δημιουργούς πολλαπλά).

         Πειρατεία θα ήταν αν "διέθετε΄" κάποιος ένα ipsw το οποίο θα ήταν δωρεάν ή προς πώληση, με παραλλαγμένο το λογισμικό φαντάσου για παράδειγμα ένα λογισμικό "iOS Xplode" (τυχαίο όνομα και παράδειγμα) το οποίο έχει επεμβάσεις στον αρχικό κώδικα και διατίθεται μαζικά από κάποιο website και μπορείς επιλεκτικά να βάλεις εκείνο το ipsw και όχι το επίσημο. Εκεί υπάρχει το συστατικό στοιχείο της πειρατείας που συνήθως είναι η διάθεση του προϊόντος παραλλαγμένου/μεταλλαγμένου με αποτέλεσμα να αποκομίζει ο δημιουργός κέρδη από πνευματική ιδιοκτησία άλλου ή να δυσφημίζει το προϊόν κτλ κτλ.

         Το πραγματικό ζήτημα έγκειται στο ότι το jailbreak ανοίγει ένα backdoor (κερκόπορτα) για την εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών. Τώρα η συζήτηση επί του ζητήματος είναι του τύπου "κάνει να περιγράφουμε πως λειτουργεί ένα πιστόλι, γιατί αν κάποιος διαβάσει το άρθρο και μετά πάρει ένα πιστόλι και σκοτώσει κάποιον θα φταίμε εμείς". Στην πραγματικότητα δεν θα φταίμε εμείς. Ούτε λοιπόν αν πούμε ξεκάθαρα "Υπάρχει το Χ προϊόν αλλά είναι παράνομο" ευθυνόμαστε για κάτι.

         Σε κάθε περίπτωση και χάρην οικονομίας χρόνου, εφόσον το φόρουμ επιλέγει αυτήν την πολιτική αναγκαστικά την δεχόμαστε. Εξάλλου υπάρχει και το google.


αυτο που λες για την αγγλια ειναι ψεμα. εξισου παρανομο ειναι το streaming με το downloading

#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:31

Το JB ποτέ δεν ήταν Cracked εφαρμογές. Πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να γίνει αυτός διαχωρισμός.

Όλα αυτά τα Tweaks που υπάρχουν στο Cydia είναι κατα κύριο λόγο εφαρμογές που έχουν απορριφθεί απο τη μαμα Apple.

Να καταλάβουν οι περισσότεροι την έννοια και το σκοπό του. Το Hacking όπως σωστά ειπώθηκε, δεν είναι Cracking.

Και 'γω χάρηκα για το κλείσιμο του Installous. Μακάρι όλο αυτό να τελειώνε μια και καλή. Αλλά δε θα γίνει ποτέ. Το ξέρω. Είναι αυτή η τιμημένη ισορροπία που πρέπει να υπάρχει.

Απο την άλλη βέβαια, έχει πλάκα να βλέπεις άτομα που "κατακεραυνώνουν" τις σπασμένες εφαρμογές και όλους αυτούς που το κάνουν αυτό, και έχουν τη συσκευή τους γεμάτη σπασμένα Tweaks.

Cracking στο Hacking δηλαδή.. Εκεί...? Πειρατεία δεν έχουμε?

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 14/02/2013 - 22:38

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:36

αυτο που λες για την αγγλια ειναι ψεμα. εξισου παρανομο ειναι το streaming με το downloading


Το βασίζεις κάπου ή απλά σου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί? :) (Φιλικά πάντα)

#58   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:40

markknopfler αν δεν υπήρχε το jailbreak ένα είναι σίγουρο ότι δεν θα ήσουν mod. στο σάιτ γιατι δεν θα υπήρχε, ξέρεις αυτα πανε πακέτο.


Δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο καημό να είμαι mod φίλε. Το αν θα υπήρχε σαιτ χωρίς Jailbreak δεν το ξέρω ούτε εγώ ούτε κανείς...
Επίσης ξαναλέμε άλλο το Jailbreak άλλο η συζήτηση που γίνεται.

Αναρτημένη εικόνα


#59   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:41

Το JB ποτέ δεν ήταν Cracked εφαρμογές. Πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να γίνει αυτός διαχωρισμός.

Όλα αυτά τα Tweaks που υπάρχουν στο Cydia είναι κατα κύριο λόγο εφαρμογές που έχουν απορριφθεί απο τη μαμα Apple.

Να καταλάβουν οι περισσότεροι την έννοια και το σκοπό του. Το Hacking όπςω σωστά ειπώθηκε, δεν είναι Cracking.

Και 'γω χάρηκα για το κλείσιμο του Installous. Μακάρι όλο αυτό να τελειώνε μια και καλή. Αλλά δε θα γίνει ποτέ. Το ξέρω. Είναι αυτή η τιμημένη ισορρπία που πρέπει να υπάρχει.

Απο την άλλη βέβαια, έχει πλάκα να βλέπεις άτομα που κατακεραυνώνουν τις σπασμένες εφαρμογές και όλους αυτούς που το κάνουν αυτό, και έχουν τη συσκευή τους γεμάτη σπασμένα Tweaks.

Cracking στο Hacking δηλαδή.. Εκεί...? Πειρατεία δεν έχουμε?


Νίκο νομίζω ξεφεύγετε από την ουσία του αρχικού πόστ. Κανένας δεν ισχυρίζεται ότι η πειρατεία είναι καλό πράγμα το αντίθετο μάλιστα. Θεωρώ όμως (όπως και πολλοί άλλοι) πως το κακό δεν εξαφανίζεται όταν παύεις να μιλάς για αυτό. Το να μην εξηγούμε τι είναι το <κατάλαβες ποιο αυτό για το οποίο δεν κάνει να μιλάμε> δεν εμποδίζει κάποιον που θέλει να περάσει cracked να περάσει cracked. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια σχετική "διδασκαλία" της καλής χρήσης του jailbreak αντί να λέμε "ξέρεις δεν μπορώ να στο πώ εδώ δες τα pm σου".

Προσωπικά διαφωνώ με κάθε μορφής πειρατεία, υποστηρίζω το δικαίωμα του χρήστη στο test drive εφαρμογών όπως ισχύει σε άλλες χώρες και θεωρώ πως πρέπει να μπορούμε να μιλάμε για τα πάντα χωρίς αυτό να θεωρείται "soliciting" από οποιονδήποτε. Διαφωνώ με την αντιμετώπιση τύπου "μη μιλάς για αυτό που απαγορεύεται και θα παύσει να υπάρχει". Δυστυχώς δεν παύει.

#60   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:46

Το βασίζεις κάπου ή απλά σου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί? :) (Φιλικά πάντα)


το βασιζω στο οτι μενω αγγλια 2 χρονια κ το flat μου πληρωσε προστιμο επειδη καποιος (σιγουρα εγω ο ενας) εκανε streaming. το θεμα ειναι που βασιζεις εσυ ολα αυτα που εγραψες..(φιλικα παντα)

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 14/02/2013 - 22:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες