Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πειρατεία(?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:51

Η δική μου άποψη είναι άλλη. Μέχρι πριν λίγους μήνες είχα τη νοοτροπία δε πληρώνω τίποτα... Τώρα έχω αλλάξει και πληρώνω όλες τις εφαρμογές μου(δεν έχω καν το appsync). Παραδέχομαι δε πληρώνω όλα τα tweaks(σιγά μη δώσω 4 ευρώ για το barrel είπαμε). Αλλά έχω μια απορία. Γιατί τα παλικάρια του Cydia επιτρέπουν τa repos με παράνομο υλικό; Αυτό και μόνο τους κάνει παράνομους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:51

το βασιζω στο οτι μενω αγγλια 2 χρονια κ το flat μου πληρωσε προστιμο επειδη καποιος (σιγουρα εγω ο ενας) εκανε streaming. το θεμα ειναι που βασιζεις εσυ ολα αυτα που εγραψες..(φιλικα παντα)


Παραθέτω US Copyright Office (επειδή Αγγλία έχω μεγαλώσει και σπουδάσει treat it as equal jurisdiction): "the Copyright Office contends there is no violation when "a reproduction manifests itself so fleetingly that it cannot be copied, perceived or communicated."

Μετάφραση: Δεν υπάρχει παραβίαση όταν μια αναπαραγωγή ενυπάρχει τόσο επουσιωδώς ώστε δεν μπορεί να αντιγραφεί, να γίνει αντιληπτή ή να καταστεί επικοινωνήσιμη"

Συγγνώμη, αλλά μάλλον σας βρήκανε ανέτοιμους ή κάποιος στο flat κατέβαζε αρχείο...

Δες και το άθρο εδώ σε καλύπτει νομολογιακά σε κάθε αγγλοσαξωνικό jurisdiction: http://www.law.ku.ed...uller_Final.pdf

Τελευταία επεξεργασία από: igogos, 14/02/2013 - 22:52


#63   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:54

Παραθέτω US Copyright Office (επειδή Αγγλία έχω μεγαλώσει και σπουδάσει treat it as equal jurisdiction): "the Copyright Office contends there is no violation when "a reproduction manifests itself so fleetingly that it cannot be copied, perceived or communicated."

Μετάφραση: Δεν υπάρχει παραβίαση όταν μια αναπαραγωγή ενυπάρχει τόσο επουσιωδώς ώστε δεν μπορεί να αντιγραφεί, να γίνει αντιληπτή ή να καταστεί επικοινωνήσιμη"

Συγγνώμη, αλλά μάλλον σας βρήκανε ανέτοιμους ή κάποιος στο flat κατέβαζε αρχείο...

Δες και το άθρο εδώ σε καλύπτει νομολογιακά σε κάθε αγγλοσαξωνικό jurisdiction: http://www.law.ku.ed...uller_Final.pdf


φιλε μου αυτα που παραθετεις αφορουν US οχι UK. το θεμα ειναι οτι χρειαζομασταν tv licence για streaming. αυτο μας ειπαν

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 14/02/2013 - 22:56


#64   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:58

φιλε μου αυτα που παραθετεις αφορουν US οχι UK


Επειδή βγαίνουμε off topic δες pm :)
---------------------------------


Και για να μείνουμε ON topic: Σε 3 χρόνια που έχω άηφον έχω κατεβάσει από το App Store σχεδόν όλες τις paid εφαρμογές σε free προσφορά της μιας μέρας ή με 0,79. Πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με πειρατικά :)

#65   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:03

Νίκο νομίζω ξεφεύγετε από την ουσία του αρχικού πόστ. Κανένας δεν ισχυρίζεται ότι η πειρατεία είναι καλό πράγμα το αντίθετο μάλιστα. Θεωρώ όμως (όπως και πολλοί άλλοι) πως το κακό δεν εξαφανίζεται όταν παύεις να μιλάς για αυτό. Το να μην εξηγούμε τι είναι το <κατάλαβες ποιο αυτό για το οποίο δεν κάνει να μιλάμε> δεν εμποδίζει κάποιον που θέλει να περάσει cracked να περάσει cracked. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια σχετική "διδασκαλία" της καλής χρήσης του jailbreak αντί να λέμε "ξέρεις δεν μπορώ να στο πώ εδώ δες τα pm σου".

Προσωπικά διαφωνώ με κάθε μορφής πειρατεία, υποστηρίζω το δικαίωμα του χρήστη στο test drive εφαρμογών όπως ισχύει σε άλλες χώρες και θεωρώ πως πρέπει να μπορούμε να μιλάμε για τα πάντα χωρίς αυτό να θεωρείται "soliciting" από οποιονδήποτε. Διαφωνώ με την αντιμετώπιση τύπου "μη μιλάς για αυτό που απαγορεύεται και θα παύσει να υπάρχει". Δυστυχώς δεν παύει.


Στο Forum υπάρχουν 2-3 Topic τα οποία εξηγούν την έννοια του JB και το τι είναι αυτό που πραγματικά προσφέρει.

Απο την άλλη αυτός που θέλει να βρεί "σπασμένα", θα τα βρεί. Αν αρχίσουμε λοιπόν "να μιλάμε για τα πάντα" όπως λες, θα χαθεί κάθε μέτρο.

Ακόμα και τώρα υπάρχει πρόβλημα. Τις τελευταίες βδομάδες όπως είπε και ο Φώτης πιο πίσω πρέπει να σβήσαμε τουλαχιστον 400 μηνύματα με σπασμένα, και ερώτησεις γι αυτά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, στο συγκεκριμένο κομμάτι, μέση λύση δεν υπάρχει.

Ή θα τα κόβεις όπως και γίνεται, ή τα αφήνεις όλα χωρίς περιορισμό και γίνεται χαμός.

Όσο για το περίφημο "Test Drive" αποτελεί μια πολύ καλή δικαιολογία. Μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που μετά θα πάνε και θα αγοράσουν αυτό που κατέβασαν "σπασμένο". Βολεύει αυτη η δικαιολογιά.

Δε κατακρίνω.. Ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει αυτο που εκείνος θεωρεί σωστό. Θα πρέπει όμως να σέβεται τους κανόνες της κοινότητας που τον φιλοξενεί.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#66   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:09

Στο Forum υπάρχουν 2-3 Topic τα οποία εξηγούν την έννοια του JB και το τι είναι αυτό που πραγματικά προσφέρει.

Απο την άλλη αυτός που θέλει να βρεί "σπασμένα", θα τα βρεί. Αν αρχίσουμε λοιπόν "να μιλάμε για τα πάντα" όπως λες, θα χαθεί κάθε μέτρο.

Ακόμα και τώρα υπάρχει πρόβλημα. Τις τελευταίες βδομάδες όπως είπε και ο Φώτης πιο πίσω πρέπει να σβήσαμε τουλαχιστον 400 μηνύματα με σπασμένα, και ερώτησεις γι αυτά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, στο συγκεκριμένο κομμάτι, μέση λύση δεν υπάρχει.

Ή θα τα κόβεις όπως και γίνεται, ή τα αφήνεις όλα χωρίς περιορισμό και γίνεται χαμός.

Όσο για το περίφημο "Test Drive" αποτελεί μια πολύ καλή δικαιολογία. Μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που μετά θα πάνε και θα αγοράσουν αυτό που κατέβασαν "σπασμένο". Βολεύει αυτη η δικαιολογιά.

Δε κατακρίνω.. Ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει αυτο που εκείνος θεωρεί σωστό. Θα πρέπει όμως να σέβεται τους κανόνες της κοινότητας που τον φιλοξενεί.



Νίκο συμφωνώ. Ως προς το test drive εννοούσα επίσημα από την ίδια την Apple όχι με την δήθεν "δοκιμή" κρακαρισμένων :) Νομίζω στην Κίνα? ή Ταυλάνδη (κάπου Ασία) έχουν 15 day trial επίσημα λόγω εθνικής νομοθεσίας. Ως προς τους κανόνες το έγραψα και πρίν είναι αυτοί προσωπικά διαφωνώ σε σημεία αλλά τους σέβομαι και θα τους σέβομαι. Rules are rules :P

#67   tangoipad2

tangoipad2

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:09

Η αλήθεια είναι πως δεν αγόραζα τίποτα απο το appstore εκτός απο κάτι παιχνίδια που μου αρέσαν....τώρα όμως τα αγόρασα όλα απο τους λεγόμενους '' Hackers'' οπώς τους λέμε αν και για μενα αυτοί θα έπρεπε να δουλεύουν ως developers στην Apple , γιατί είναι όντως αυτά που χρειάζομαι για να κάνω ακομη πιο ολοκληρωμένα τη δουλειά μου....όσα αναφορά το cydia ξέρουμε όλοι ότι έχει κερδίσει δικαστικά τη λειτουργία του απο την apple .... αρά η Apple κάτι ξέρει ....μην γελιόμαστε ιδέες θέλουν γιατι μετα τον jobs δεν βλέπω άμεσα να προχωρούν σε μεγάλες αλλαγές....Ευχαριστώ!! και στο φινάλε το jb το κάνουμε με δική μας ευθύνη !!

Τελευταία επεξεργασία από: tangoipad2, 14/02/2013 - 23:11


#68   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:31

Ok το jailbreak είναι νόμιμο και θεωρείται hacking ,γι ποιον λόγο επιτρέπεται από το cydia -bigboss - developers ,να περνάει μέσα το installous -appsync κ.τ.λ κ.τ.λ .?
Συμφωνώ και εγώ με το όχι cracking ,αλλά πως οι " σωστοί " developers ,επιτρέπουν να μπαίνουν τα crack μέσα στο cydia ?
Επρεπε μόνο του να κλείσει το installous ?
Τόσα χρόνια πως δούλευε,έν μέσω cydia ?
Στην τελική υπάρχει και άλλο installous μέσα στο cydia ,μην γελιόμαστε .....που κάνει ακριβώς την ίδια δουλεια ....
Πως το επιτρέπουν εκεί οι hackers .........?
Τι δηλαδή επειδή δεν δουλεύει το weather app ,αν εγκαταστησεις το appsync απείλησαν και καλά τους crackers .....?
Η δηλαδή δεν θα μπορούσε ο bigboss saurak να το κλείσει ?
Εδώ developer που ανέβασε το adblocker μέσα στο cydia ,έγινε χαμός και τα πήρε ο saurak ,διότι δεν θα βλέπαμε διαφημισουλες.....και πήγε να αφαιρέσει την εφαρμογή ......
Ολόκληρη βιομηχανία έχει στηθεί από πίσω πολλών εκατομμυρίων ,αν φανταστείς ποσά εκατομμύρια κόσμος έκανε jailbreak και κατέβασε ,αγοράζει tweaks των "ελαχιστων´´ ευρώ .

Μην γελιόμαστε όλα αλυσίδα είναι και το ένα βοηθάει το άλλο..........δυστυχώς .

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#69   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:47

Εγω ενα θα πω και θα επεκταθω στο ατομο που ανοιξε το thread.Οκ ολα καλα ολα ωραια.Ας πουμε οτι συμφωνω σε ολα μαζι σου.Θυμησου κατα την παροδο των 3 τελευταιων ετων,που εχουνε κλεισει ποσα μεγαλα forums εξαιτιας την καταπατησης των πνευματικων δικαιωματων(ειτε ειναι games,ειτε ειναι programms κ.ο.κ.)θα μπορουσαμε λοιπον και σε αυτο το forum να συζηταμε περι "πειρατικου" υλικου και πως θα μπορουσες να το προμηθευτεις.Φυσικα εσενα σαν απλο user οπως και εγω εδω μεσα θα μας συμφερε γιατι θα μαθεναμε στα μπαμ πως να κατεβασουμε σπασμενα apps.Τους mods και τον admin τους ρωτησες αν θελουν να παιξουν το κεφαλι τους μερα με την μερα ωρα με την ωρα,και να λενε μπαινω στην στενη σημερα ή αυριο;Aρα λοιπον καταληγουμε στο να πουνε οι διαχειριστες.Ξερετε κατι;δεν ανακατευομαστε καθολου με craked apps και ασχολουμαστε με ολο το υπολοιπο φασμα που λεγεται hacking,tweaks,iOS κλπ κλπ.Αυτη ειναι η ουσια ;) και εξαλλου οτι θες υπαρχει και ο google.Aρκει να ξερεις τη ψαχνεις.

Φιλικα παντα!

#70   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:04

Ας βάλω και γω το λιθαράκι μου στη συζήτηση...

Δεν θα σχολιάσω τόσο τα τελευταία ποστ, όσο το πρώτο που ξεκίνησε όλη την ιστορία.


Καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες βλέπω πολλά thread να κλείνουν από admins επειδή αναφέρονται σε παράνομο λογισμικό. Πολύ σωστά κάνετε και τα κλείνεται αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. ΟΛΟΙ μας με εξαίρεση κάποιους "άσχετους" και κάποιους άλλους με ιδεολογία έχουμε κατεβάσει παράνομο λογισμικό είτε αυτό λέγεται παιχνίδι είτε ταινία είτε μουσική.
Τι είναι πειρατεία? Πειρατεία είναι η διανομή εφαρμογών, μουσικής, ταινιών, παιχνιδιών κ.α. δωρεάν από hackers. Οι hackers λοιπόν, βρίσκουν τα κενά ασφαλειας στο λογισμικό και χρησιμοποιούν τις τρύπες αυτές για να αποκτήσουν πρόσβαση και να αφαιρέσουν τα security(μες στις άκρες).

http://pc-news.gr/ho...warepiracy.html

Οι περισσότεροι πιστεύω έχετε καταλάβει που το πάω… Και ήρθε η ώρα να μπω στο ψητό.
Jailbreaking λοιπόν είναι η διαδικασία κατά την οποια ένας hacker βρίσκει ένα κενό ασφαλειας στο iOS και το χρησιμοποιεί για να βάλει μέσα τα καλούδια του.
Το jailbreak όμως το έχετε θεοποιήσει εδώ. Υπάρχουν tutorials για το πως να κανεις jailbreak, πως να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα και πολλά αλλα. Ποια είναι Η διαφορα του jailbreak και του παρανομου λογισμικού? Καμια στην ουσία. Όχι βασικά υπάρχει μια και αυτή είναι ότι οι δημιουργοί του jailbreak και οι κάτοχοι του cydiastore βγάζουν λεφτά από το hacking σε αντίθεση με τον hacker που θα σπάσει ένα game και θα το ανεβάσει στο internet. Στην μία περίπτωση δέχεστε να πληρώνετε τον hacker να σας δώσει αυτό που θέλετε, στην άλλη περίπτωση όμως λέτε όχι άμα σας το παρέχουν τζάμπα.

Ορίστε πάνω κάτω τι είναι ακριβώς το jailbreak
http://www.appleipho...s-jailbreaking/

Και στις 2 περιπτώσεις λοιπόν έχουμε hackers που σπάνε λογισμικά. Το jailbreak όμως γιατί το αγαπάτε τόσο πολύ? Επειδή σας αφήνει να βάλετε θέματα και πράγματα που λείπουν από το ιός? Παιδιά άμα δε σας κάνει αυτό που σας προσφέρει το iOS απλά να διαλέξετε κάτι άλλο που σας κάνει! Android για παράδειγμα, τα πάντα ανοιχτά και κανεις ο,τι θες!
Τώρα πριν πέσετε να με φάτε, το ξέρω πως το jailbreak είναι νόμιμο. Όμως είναι νόμιμο για 2 ακόμα χρονια και επίσης το jailbreak σε iPad είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Ναι είναι νόμιμο να κανεις jailbreak σε κινητό με iOS αλλα σε iPad είναι παράνομο(δη έχει λογική το ξέρω αλλα έτσι είναι). Οποτε θα μου πείτε, αφού είναι νόμιμο τι κάθεσαι και γραφεις όλα αυτά? Και Η απάντηση είναι η εξης. Είναι ο νομος που καθορίζει τι είναι σωστό και τι όχι? Επειδή ο νομος λέει ότι το συγκεκριμένο hacking είναι σωστό για 2 ακόμα χρονια σημαίνει ότι είναι και ηθικά σωστο? Όχι, είναι όσο λάθος είναι και το κανονικό hacking!

Σας παραθέτω και το άρθρο που λέει για την νομιμότητα του jailbreak.
http://gizmodo.com/5...but-not-tablets

Περιμένω τα σχόλιά σας!


Είσαι πολύ λάθος.

Από το τι κάνουν οι hackers (που "μέσες άκρες" αυτό που περιγράφεις κάνουν oι crackers, μέχρι το τι είναι jailbreak (όπου ο hacker δίνει πρόσβαση στο χρήστη στο σύστημα αρχείων και δεν βάζει μέσα τα καλούδια του).

Η συζήτηση περί νομιμότητας ή παρανομίας του jailbreak είναι εκ των πραγμάτων άκυρη μιας και ισχύει ΜΟΝΟ για τις ΗΠΑ.
ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος στην Ελλάδα ή την Ευρώπη δεν ορίζει ως παράνομο το jailbreak.

Ας πάμε λοιπόν στο γιατί έχει διαφορά το jailbreak από την κλοπή (ή πειρατεία αν το θέλεις).

Όταν αγοράζεις μία συσκευή με iOS, ταυτόχρονα αγοράζεις και την άδεια χρήσης του λογισμικού της.
Η άδεια αυτή λέει ότι το λογισμικό μπορείς να το χρησημοποιείς ΕΣΥ και για προσωπική σου και ΜΟΝΟ χρήση.
Το τι κάνεις μέσα στα όρια της συσκευής σου με το λογισμικό αυτό όσο και να θέλει η Apple δεν μπορεί να το καθορίσει.

Για αυτό αν δεις κανείς δεν κατηγορεί κανέναν από τους jailbreakers για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.
Αντίθετα έχεις παρατηρήσει κανα δύο φορές που έτυχε να διαρρεύσουν beta εκδόσεις του iOS για χρήση από "περίεργους" ή για πρώιμα jailbreak?
Τόσο εμείς στο iPhoneHellas όσο και η παγκόσμια κοινότητα το κατέκρινε ως πειρατεία καθώς είναι κατάφορη παραβίαση του developer programm της Apple.


Όσων αφορά τις σπασμένες εφαρμογές, όταν τις κατεβάζεις, αγοράζεις την άδεια χρήσης για τον εαυτό σου και ΜΟΝΟ. Το να σπάσεις την εφαρμογή και να την μοιράσεις δεξιά αριστερά μόνο νόμιμο δεν είναι.
Είναι κατάφορη παραβίαση τόσο των πνευματικών διακιωμάτων του δημιουργού όσο και των όρων χρήσης του AppStore.



Μόνο η πολιτεία της Washington (αν θυμάμαι ορθά) έχει κηρύξει το Jailbreak,νόμιμο.

*Γι' αυτό το θέμα που γράφεις έχουμε γράψει σελίδες και έχω ακριβώς το ίδιο σκεπτικό.

Έχεις δίκιο κατ' εμέ και τα ίδια έγραφα κ' εγώ παρ' όλα αυτά και τα 2 είναι παράνομα.


Είναι νόμος των ΗΠΑ και ισχύει για όλη τη χώρα.

#71   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:04

Απαντώ στο αρχικό post: Το γεγονός ότι αγόρασες το hardware και το software από μια εταιρία δε σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος και να το χρησιμοποιείς. Το software (iOS) το δοκίμασες και δε σου αρέσει για κάποιο λόγο.

Έχεις κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις αυτό της αρεσκείας σου είτε λέγεται jb, είτε έχεις δημιουργήσει το δικό σου jb.

Είναι σα να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο και να σε υποχρεώνει η κατασκευάστρια εταιρία να χρησιμοποιείς τα μαμίσια καθίσματα ή τον εργοστασιακό εγκέφαλο. Εσύ τα πλήρωσες και τώρα θες να βάλεις δερμάτινα και να

χρησιμοποιήσεις τσιπάκι ή τελείως άλλο εγκέφαλο (at your own risk).

Μη σου πω λοιπόν ότι θα έπρεπε να πωλείται το iphone χωρίς λογισμικό και να αγοράζεις extra το iOS εφόσον το θέλεις.

Όταν αγοράζεις pc από το πλαίσιο, αγοράζεις υποχρεωτικά και τα windows? Εσύ μπορεί να θες linux..

Το θέμα δεν είναι της apple και δε δίνει δεκάρα εάν θα κάνεις jb τη συσκευή σου, γιατί πολύ απλά κάποια στιγμή θα βαρεθείς και θα γυρίσεις πίσω στο iOS και μάλιστα καλομαθημένος από εκατοντάδες εφαρμογές που

κατέβαζες με το κιλό, όποτε θα είσαι ακόμα καλύτερος πελάτης.

Το θέμα το έχουν οι devs, οι οποίοι αδυνατούν να φτιάξουν εφαρμογές που αφενός να μην σπάνε και αφετέρου να είναι τόσο ελκυστικές που να θες να τις αγοράσεις. Και σε αυτό δε τους λυπάμαι καθόλου.

Ας βρουν άλλο τρόπο να βγάλουν χρήματα (πχ μέσω διαφημίσεων).

Τέλος, λες μια apple με ρευστότητα ίση με το χρέος της Ελλάδας να μην μπορεί να τα βάλει με τους ανθρώπους του jb? Εάν το αποφασίσει, έχουν δεν έχουν μια μέρα να μην ξέρουν που να κρυφτούν..

Λες να μην μπορούσε μια Microsoft να βρει ένα γαμ@#$% τρόπο να φτιάξει ένα κλειδί σοβαρό για τα windows της? Γιατί τόσα χρόνια το άφηνε έτσι? Γιατί προφανώς ο σκοπός της δεν ήταν να πουλάει windows μόνο αλλά να

γράφει και το βρακί σου ακόμα Windows. Να σου γίνει απαραίτητη και γνωστή. Και το κατάφερε και από κει κονόμησε..

Πλατειάζω το ξέρω αλλά όλα έχουν μια συνοχή και ένα σκοπό. Και αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω :)

#72   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:26

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις σας παιδιά. Χαίρομαι να ακούω και διαφορετικές απόψεις!

#73   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:28

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις σας παιδιά. Χαίρομαι να ακούω και διαφορετικές απόψεις!


Μπράβο σε σένα που άνοιξες το θέμα και 2πλο μπράβο που έχεις τόσο "ανοιχτό" OS στο μυαλό σου :)

Βέβαια όλο και κάποιος θα βρεθεί να την κάνει τη συζήτηση κώλο :P

#74   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:35

Ok το jailbreak είναι νόμιμο και θεωρείται hacking ,γι ποιον λόγο επιτρέπεται από το cydia -bigboss - developers ,να περνάει μέσα το installous -appsync κ.τ.λ κ.τ.λ .?


Μην γελιόμαστε όλα αλυσίδα είναι και το ένα βοηθάει το άλλο..........δυστυχώς .

Πριν εγκαταστησεις τετοια repo σε ενημερωνει οτι περιεχουν παρανομο υλικο.
Εσυ παιρνεις την ευθυνη της πραξης σου.

#75   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 15/02/2013 - 02:03

Καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες βλέπω πολλά thread να κλείνουν από admins επειδή αναφέρονται σε παράνομο λογισμικό. Πολύ σωστά κάνετε και τα κλείνεται αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. ΟΛΟΙ μας με εξαίρεση κάποιους "άσχετους" και κάποιους άλλους με ιδεολογία έχουμε κατεβάσει παράνομο λογισμικό είτε αυτό λέγεται παιχνίδι είτε ταινία είτε μουσική.
Τι είναι πειρατεία? Πειρατεία είναι η διανομή εφαρμογών, μουσικής, ταινιών, παιχνιδιών κ.α. δωρεάν από hackers. Οι hackers λοιπόν, βρίσκουν τα κενά ασφαλειας στο λογισμικό και χρησιμοποιούν τις τρύπες αυτές για να αποκτήσουν πρόσβαση και να αφαιρέσουν τα security(μες στις άκρες).

http://pc-news.gr/ho...warepiracy.html

Οι περισσότεροι πιστεύω έχετε καταλάβει που το πάω… Και ήρθε η ώρα να μπω στο ψητό.
Jailbreaking λοιπόν είναι η διαδικασία κατά την οποια ένας hacker βρίσκει ένα κενό ασφαλειας στο iOS και το χρησιμοποιεί για να βάλει μέσα τα καλούδια του.
Το jailbreak όμως το έχετε θεοποιήσει εδώ. Υπάρχουν tutorials για το πως να κανεις jailbreak, πως να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα και πολλά αλλα. Ποια είναι Η διαφορα του jailbreak και του παρανομου λογισμικού? Καμια στην ουσία. Όχι βασικά υπάρχει μια και αυτή είναι ότι οι δημιουργοί του jailbreak και οι κάτοχοι του cydiastore βγάζουν λεφτά από το hacking σε αντίθεση με τον hacker που θα σπάσει ένα game και θα το ανεβάσει στο internet. Στην μία περίπτωση δέχεστε να πληρώνετε τον hacker να σας δώσει αυτό που θέλετε, στην άλλη περίπτωση όμως λέτε όχι άμα σας το παρέχουν τζάμπα.

Ορίστε πάνω κάτω τι είναι ακριβώς το jailbreak
http://www.appleipho...s-jailbreaking/

Και στις 2 περιπτώσεις λοιπόν έχουμε hackers που σπάνε λογισμικά. Το jailbreak όμως γιατί το αγαπάτε τόσο πολύ? Επειδή σας αφήνει να βάλετε θέματα και πράγματα που λείπουν από το ιός? Παιδιά άμα δε σας κάνει αυτό που σας προσφέρει το iOS απλά να διαλέξετε κάτι άλλο που σας κάνει! Android για παράδειγμα, τα πάντα ανοιχτά και κανεις ο,τι θες!
Τώρα πριν πέσετε να με φάτε, το ξέρω πως το jailbreak είναι νόμιμο. Όμως είναι νόμιμο για 2 ακόμα χρονια και επίσης το jailbreak σε iPad είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Ναι είναι νόμιμο να κανεις jailbreak σε κινητό με iOS αλλα σε iPad είναι παράνομο(δη έχει λογική το ξέρω αλλα έτσι είναι). Οποτε θα μου πείτε, αφού είναι νόμιμο τι κάθεσαι και γραφεις όλα αυτά? Και Η απάντηση είναι η εξης. Είναι ο νομος που καθορίζει τι είναι σωστό και τι όχι? Επειδή ο νομος λέει ότι το συγκεκριμένο hacking είναι σωστό για 2 ακόμα χρονια σημαίνει ότι είναι και ηθικά σωστο? Όχι, είναι όσο λάθος είναι και το κανονικό hacking!

Σας παραθέτω και το άρθρο που λέει για την νομιμότητα του jailbreak.
http://gizmodo.com/5...but-not-tablets

Περιμένω τα σχόλιά σας!


Καλησπερα κι απο εμενα

Ακομη μια φορα συζηταμε πραγματα που εχουμε ξανασυζητησει και στο παρελθον
Ας βαλουμε ομως και μερικα νεα λιθαρακια στην κουβεντα μας

Κατ' αρχην δεν υπαρχει τιποτε στο ιντερνετ δωρεαν, μα τιποτα !
Τα παντα πληρωνονται, ειτε το καταλαβαινουμε αμεσα ειτε δεν θελουμε να το καταλαβουμε ή δεν το ξερουμε
Να θυμισω κατι λογαριασμους στο rapidshare που "πηγαιναν" καλα, κ ηταν υπο πωληση ;; κατι μπονους ... που επαιζαν.... για θυμηθειτε.... κατι τιμες 200-500€... με τοσα GB.... και τοσες επισκεψεις....
Δωρεαν λοιπον δεν παιζει πουθενα
Καποιοι εχουν τα κοτσια και το λενε ευθεως και καποιοι το αποκρυπτουν περιτεχνα

Θα επισημανω μια πολυ βασικη διαφορα μεταξυ jailbreak και διανομη πνευματικης ιδιοκτησιας
Το jailbreak δηλωμενα προσφερεται απο τους δημιουργους του δωρεαν αντιθετα με τον παρανομο διαμοιρασμο
Επισης tweaks προσφερονται δωρεαν απο τους ιδιους δημιουργους τους και οχι απο τριτα προσωπα
Γιαυτο κι οταν παμε σε τριτα προσωπα, αναγκαστικα φευγουν και οι αναφορες των ρεπο με "σπασμενα"

Οσο για την πληρωμη του Cydia, ο Saurik επανειλημμενα εχει δηλωσει πως δεν κερδοσκοπει με την κοινοτητα, και πως το ποσοστο που κραταει ειναι μονο για την συντηρηση των σερβερ για τα SHSH, τα οποια κραταει για παντα !!
Επισης επιβεβαιωση για του λογου του το αληθες ειναι οτι δεν υπαρχουν διαφημισεις στο ρεπο του
Πως θα πληρωθουν αυτοι οι σερβερ ;
Δεν μπορει να ειναι τζαμπα λοιπον

Επισης σπασμενα εχουμε δει εκτος απο τις πραγματικα πληρωμενες εφαρμογες του AppStore, και σταTweak
Μια επισημη δηλ δηλωμενη εφαρμογη με μοναδικοτητα, θα ηθελες να επιτρεπεται να διαμοιραζεται εδω στο φορουμ ; Ασε το νομικο πλαισιο στην ακρη, παρτο με λογικη και με ηθικη (συντεχνοι σου ειναι αλλωστε)
Πραγματικα θα ηταν ποιοτικο φορουμ αν μοιραζε ή αν υποστηριζε βοηθεια για τα σπασμενα - διαλυμενα - κατακερματισμενα ; Το ιδιο ισχυει και για τα tweak
Πες μου οταν ενας χρηστης περναει ενα κακοσπασμενο tweak και του δημιουργει προβλημα, πως μπορεις να τον βοηθησεις και για ποιον λογο ; Βαλε κι οτι δεν θα βαλει ενα για test drive, αλλα ολα, βγαλε ακρη απο 15 μπερδεμενα πως να δουλεψει η συσκευη του σωστα...
Γιαυτο απανταει ο Φωτης κ ο Νικος "Χαρηκα", και δεν ειναι οι μονοι, να σου πω την αληθεια και εγω χαρηκα, σαν να εφυγε μια γαγγραινα απο πανω
Ποσες ωρες και ποστ εχουν περασει να βοηθησουν καποιον για να ανακαλυψουν τελικα πως εχει παιξει απο πισω καποιο σπασμενο που εκανε τη ζημια... Δεν καταλαβαινω, ο χρονος αυτος ειναι για πεταμα ;; Αξιζει η προσφορα των 5 σελιδων ποστ για 1$ ;;
Μην τρελλαθουμε....
Και δεν ειναι θεμα οικονομικο, ειναι θεμα παιδειας οπως ειπε και το εχει ξαναπει πολλες φορες ο Tillter
Αν καποιος ανηλικος θελει να κανει μια πληρωμη, αποκλειεται ο πατερας τους ή η μανα του να του πει "Κλεψτο"
¨Η απλα ας στειλει ενα mail στον δημιουργο και να του πει "Στειλτο μου να το δοκιμασω"
Απλα ειναι θεμα "μαγκιας".... - "Ελα ρε, αφου το βαζεις "δωρεαν" "
Δεν καταλαβα ποτε πως γινεται κατι που ο δημιουργος του θελει να πληρωθει καπου να υπαρχει με πληρωμη και καπου να υπαρχει "δωρεαν" (μες στη μουρη μας, μας κοροϊδευει ;; )

Τελος να σου υπενθυμισω πως οι δικαστικες αποφασεις περι νομιμοτητας jailbreak ειναι αμερικανικες και οχι ελληνικες, ουτε καν ευρωπαϊκες
Και αφου δεν τιθεται ζητημα, απλα δεν τιθεται ζητημα
Μ' αλλα λογια το Jailbreak και για το iPhone και για το iPad και για το iPod ειναι νομιμα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες