Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1.414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 26/09/2013 - 00:14

καλα τι κανετε εσεις?? ουτε σε σταθερο pc δε βλεπουμε τετοιες ταχυτητες



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/09/2013 - 00:17

και στα pc καλή έχουμε (που να πας στο ριο στο πανεπιστήμιο και να κανεις ένα speedtest να πάθεις την πλακα σου 99 mbps download το νοσοκόμειο)

 

και να φανταστείς έχω φτάσει και 75+ στο 4g μια φορα



#153   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 26/09/2013 - 10:06

Kostas75, με παρεξηγησες αλλα δεν πειραζει. :-)
Δεν ειμαι ποτε εριστικος αλλα ισως ετσι να βγαινει στο... Γυαλι. :-)

Ολα οποτε!

ΥΓ: Επιπλεον για να κανω τον συνηγορο του διαβολου καθε μου ποστ που εκανα συνοδευταν απο ενα πανεμορφο smileys...

#154   AGGELOS25

AGGELOS25

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/09/2013 - 17:48

παιδια προσπαθω απο χτες αλλα δν μπορω να περασω το προγραμμα,δν το περναει στο itunes...



#155   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2013 - 21:31

Μετα την υποβαθμιση καινεπαναφορα του 3g διακοπτη η μπαταρια καλυτερη κατα 30% παιδια...οσοι δεν εχουν 4g στην περιοχη και δεν τονθελουν ας το κανουν

RF forever


#156   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 27/09/2013 - 09:41

Giabri, το επιβεβαιωνω και εγω αυτο. Καλα οχι 30% για μενα αλλα ενα 20% νομιζω πως ναι μιας και σπιτι επιανα 3G 1-3 γραμμες (εκει που μενω ειναι μονο χωραφια lol!

Να παρατηρησω μονο κατι:

Στην beta6 θυμαμαι το 2G πιο σταθερο, με την εννοια οτι δεν ειχε το παραμικρο σκαμπανεβασμα. Οσο το θυμαμαι εβλεπα παντου 5 τελειες. Τωρα βλεπω πεντε τελειες αλλα σε καμποια σημεια πεφτει στιγμιαια 1 γραμμουλα και μετα αν κουνηθω καπου λιγο παραπερα ξαναρχεται.

Οτι και να γινεται με τα δικτυα 2G(?) της Cosmote η μπαταρια μου ειναι χιλιες φορες καλυτερη απο αυτη με 3G.

Αν το παρατηρησατε αυτο που ειπα επιβεβαιωστε ετσι απλα για την ιστορια.

ΥΓ: μηπως παιζει γενικα να κοβει η Cosmote γενικως το σημα της ή να το εξασθενει λογω οικονομικων βαζοντας λιγοτερες κεραιες σε λειτουργια ή μειωνοντας την ενταση του;

Κατι γενικως παιζει παντως με τα δικτυα τελευταια... :-)

#157   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 27/09/2013 - 23:08

Καλησπέρα/καλημέρα σε όλους.

 

Για όσους έχουν JB σε έκδοση iOS μέχρι 6.1.2, (όπως εγώ), τότε δεν χρειάζεται να "υποβαθμίσουν" τα carrier settings, αλλά να κάνουν αυτό που έχω κάνει εγώ και περιγράφω στην σελίδα 4 του thread, να εγκαταστήσουν δηλαδή το Battery Doctor Pro από Cydia και από συγκεκριμένο repo (όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει PM γιατί δεν μου επιτρέπεται να το κάνω εδώ post), στο οποίο υπάρχει μια παλαιότερη έκδοση του Battery Doctor Pro, η 3.6.1-224, η οποία περιέχει ακόμη το 3G toggle! (στις τελευταίες εκδόσεις του Battery Doctor Pro υπάρχει μόνο LTE switch). Αν συνδυάσετε αυτή την έκδοση του Battery Doctor Pro με το τελευταίο NCsettings, τότε είναι ιδανικό! Γιατί βλέπετε και 3G (από το BDP) και LTE (από το NCsettings) toggles στο pull down menu του NCsettings!

Αν δεν μπορέσω να  βρω λύση με την Apple, αυτό θα συνεχίσω να κάνω, προκειμένου να κάνω disable το 3G και να έχω τζαμάτο GSM σήμα σε περιοχές που δεν υπάρχει 3G. Ελπίζω μόνο όταν με το καλό βγει το JB για το iOS 7, να συνεχίσει να δουλεύει η παλιά έκδοση του Battery Doctor Pro (3.6.1-224).

Τι να κάνουμε! Με την Apple που μπλέξαμε αυτοσχεδιάζουμε!.... Αλλιώς θα αλλάξουμε κινητό!.. Γιατί εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ να χάνω κλήσεις, το κινητό μου το έχω και για να με βρίσκουν όλοι όταν θέλουν (να χτυπάει δηλαδή), όχι να βγάζει στους άλλους μήνυμα ότι είμαι εκτός δικτύου!!....



#158   AGGELOS25

AGGELOS25

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/09/2013 - 13:19

απο εχθες που εγκατεστησα την 7.0.2 παρατηρησα μεγαλη διαφορα στο σημα,δηλαδη σταματησαν οι αυξομειωσεις,το σημα παραμενει σταθερο,δν μου ξαναεκανε αναζητηση κ τετοια αλλα κ εχω μια με δυο κουκιδες περισσοτερο σημα,δν ξερω αν το εχει παρατηρησει καποιος αλλος χωρις να ειχε κανει την υποβαθμιση



#159   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 29/09/2013 - 02:05

απο εχθες που εγκατεστησα την 7.0.2 παρατηρησα μεγαλη διαφορα στο σημα,δηλαδη σταματησαν οι αυξομειωσεις,το σημα παραμενει σταθερο,δν μου ξαναεκανε αναζητηση κ τετοια αλλα κ εχω μια με δυο κουκιδες περισσοτερο σημα,δν ξερω αν το εχει παρατηρησει καποιος αλλος χωρις να ειχε κανει την υποβαθμιση

Δυστυχώς πιστεύω ότι μάλλον η ιδέα σου θα είναι, δεν γίνονται "θαύματα" τόσο εύκολα. Ωστόσο, μακάρι να το επαληθεύσουν κάτι τέτοιο οι περισσότεροι εδώ μέσα για να αναβαθμίσω και εγώ χωρίς να περιμένω το JB!...

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 29/09/2013 - 02:08


#160   Nodens

Nodens

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Nodens

Δημοσίευση 31/10/2013 - 23:56

Σήμερα πήρα κι εγώ το iPhone 5c. Ενώ με το iPhone 3GS είχα full σήμα μέσα στο σπίτι, με το iPhone 5c είχα 1 μπάρα έως και καμία. Ευτυχώς που βρήκα αυτό το thread και ενημερωθήκα για το τι συμβαίνει.

Η λύση όπως περιγράφεται στον οδηγό υποβάθμισης carrier settings είναι μονόδρομος. Ελπίζω κάποτε να λυθεί το θέμα...



#161   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/12/2013 - 19:32

Μόλις βγήκε το JB του iOS 7, έσπευσα και έκανα JB το iPhone 4 μου που μου έχει ξεμείνει και δεν το έχω πουλήσει τελικά. Μετά έψαξα αμέσως να βρω να εγκαταστήσω το BatteryDoctorPro, την παλιότερη έκδοση με το 3G switch, όμως δυστυχώς η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το iOS 7, ούτε καν η τελευταία έκδοση με το LTE switch!

Οπότε δεν υπάρχει λύση με το θέμα μας εδώ για το iOS 7 ακόμη. Όπως μπορείτε να δείτε πάντως με ένα Google search, το θέμα το έχουν πάρει χαμπάρι σε όλο τον κόσμο, αλλά η Apple του γράφει όλους κανονικότατα και είναι στον κόσμο της!!!! Δίνω κάποια παραδείγματα:

https://discussions....rt=375&tstart=0

http://forums.macrum...d.php?t=1564382

http://community.ee....ne-5/td-p/33540

 

Δυστυχώς παρόλο που και εγώ έστειλα feedback και ζήτησα και μέσω online συζήτησης με τεχνικό της Apple να καταχωρηθεί το πρόβλημα και να προωθηθεί άμεσα ώστε να λυθεί σε επόμενο iOS release, δεν έχει γίνει τίποτα και στις beta εκδόσεις του iOS 7.1 δεν βλέπω καμία αναφορά για διόρθωση του συγκεκριμένου ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΥ προβλήματος, ή έστω απλά επαναφορά του 3G Switch, με συνύπαρξη του LTE Switch..... Δεν κρύβω την απογοήτευσή μου και ότι έχω αρχίσει και κάνω σκέψεις να αφήσω την Apple και γλυκοκοιτάζω προς Samsung.....



#162   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/07/2014 - 15:50

Για να συνοψίσουμε, το πρόβλημα με το μειωμένο σήμα στις συσκευές iPhone 5/5S/5C (4G συσκεύες) σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G (οπότε σίγουρα και κακή κάλυψη 4G) υπάρχει διότι με την προσθήκη του 4G toggle, αφαιρέθηκε το 3G toggle, με αποτέλεσμα όταν απενεργοποιείται το 4G, ακόμη και αν απενεργοποιήσουμε τα Data, το κινητό να συνεχίζει να ψάχνει για σήμα 3G στο background και έτσι, πολύ λογικά, να έχει πολύ χαμηλό δείκτη σήματος. Επιπλέον, ακόμη και όταν δεν χρειαζόμαστε το 3G/4G και μας ενδιαφέρει μόνο να μιλάμε με το κινητό μας μέσω GSM και να εξοικονομήσουμε μπαραρία, δεν είναι αυτό εφικτό, γιατί το 3G συνεχίζει να λειτουργεί στο background.

 

Συμπέρασμα: Η Apple πρέπει να κάνει αλλαγή και είτε: α) να προσθέσει την δυνατότητα να υπάρχουν και 3G και LTE toggles στις ρυθμίσεις του κάθε παρόχου, είτε β) με την απενεργοποίηση του LTE από το LTE toggle να απενεργοποιείται στο background ΚΑΙ το 3G, που είναι και το πιο λογικό. Με έναν από αυτούς τους 2 τρόπους, θα εξασφαλιστεί ότι: 1) Θα μπορούμε να μιλάμε με όσο γίνεται καλύτερο σήμα και χωρίς διακοπές ή να κόβεται η γραμμή εντελώς, σε περιοχές που υπάρχει μόνο καλή GSM κάλυψη (και κακή ή ελάχιστη κάλυψη 3G, πόσο μάλλον 4G), και 2) Θα έχουμε την δυνατότητα να εξοικονομήσουμε μπαταρία όπου και όποτε θέλουμε, όταν δεν μας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσουμε 3G/4G για Data, παρά μόνο να μπορούμε να δεχθούμε και να κάνουμε κλήσεις (να μιλάμε) στο κινητό μας.

 

Δυστυχώς παρόλο που έστειλα 2 φορές feedback και ζήτησα και μέσω online συζήτησης με τεχνικό της Apple (πάλι 2 φορές!) να καταχωρηθεί το πρόβλημα και να προωθηθεί άμεσα στο τεχνικό τμήμα ώστε να λυθεί σε επόμενο iOS release, δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι την έκδοση 7.1.1, απ'όσο γνωρίζω.

 

Σημείωση: ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα στο iOS για συνύπαρξη των 3G και 4G toggles, είναι επιβεβαιωμένο ακόμη και από όσους με Jailbreak έχουν προσπαθήσει να αλλάξουν τις ρυθμίσεις σε σχετικά αρχεία (και εγώ το προσπάθησα). Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ακυρώσεις το 4G toggle και να εμφανιστεί το 3G toggle, ποτέ δεν θα εμφανιστούν και τα 2, εκτός και αν κάνει τις απαραίτητες αλλαγές η Apple στο iOS!

 

Workaround λύση για όσους έχουν έκδοση iOS 6.x.x. με JB:

Για όσους έχουν JB σε έκδοση iOS μέχρι 6.1.2, τότε δεν χρειάζεται να "υποβαθμίσουν" τα carrier settings, αλλά να εγκαταστήσουν το Battery Doctor Pro από Cydia και από συγκεκριμένο repo (όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει PM γιατί δεν μου επιτρέπεται να το κάνω εδώ post), στο οποίο υπάρχει μια παλαιότερη έκδοση του Battery Doctor Pro, η 3.6.1-224, η οποία περιέχει ακόμη το 3G toggle! (στις τελευταίες εκδόσεις του Battery Doctor Pro υπάρχει μόνο LTE switch). Αν συνδυάσετε αυτή την έκδοση του Battery Doctor Pro με το τελευταίο NCsettings, τότε είναι ιδανικό, γιατί βλέπετε και 3G (από το BDP) και LTE (από το NCsettings) toggles στο pull down menu του NCsettings.

κάνετε disable το 3G και έχετε τζαμάτο GSM σήμα σε περιοχές που δεν υπάρχει 3G.

 

Διαφορετικά, για όσους είναι σε iOS 7.x.x (όπως εγώ), δυστυχώς δεν λειτουργεί το BatteryDoctorPro (πάντως όχι η έκδοση 3.6.1-224 με το 3G toggle) και έτσι η μόνη λύση είναι να κάνετε downgrade τα Carrier settings, σύμφωνα με τον σχετικό οδηγό που υπάρχει στο forum: http://www.iphonehel...φή-του-3g-διακ/

 

Διαφορετικά ρισκάρετε μέχρι και χαμένες κλήσεις σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G/4G, ή/και άσκοπη κατανάλωση μπαραρίας, όπου δεν χρειάζεστε 3G/4G.

Και περιμένουμε (ακόμη!!!) μέχρι η Apple να αποφασίσει επιτέλους να διορθώσει αυτό το τραγικό και σοβαρότατο πρόβλημα!!!!!........


Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 01/07/2014 - 15:55


#163   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/07/2014 - 16:15

Για να συνοψίσουμε, το πρόβλημα με το μειωμένο σήμα στις συσκευές iPhone 5/5S/5C (4G συσκεύες) σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G (οπότε σίγουρα και κακή κάλυψη 4G) υπάρχει διότι με την προσθήκη του 4G toggle, αφαιρέθηκε το 3G toggle, με αποτέλεσμα όταν απενεργοποιείται το 4G, ακόμη και αν απενεργοποιήσουμε τα Data, το κινητό να συνεχίζει να ψάχνει για σήμα 3G στο background και έτσι, πολύ λογικά, να έχει πολύ χαμηλό δείκτη σήματος. Επιπλέον, ακόμη και όταν δεν χρειαζόμαστε το 3G/4G και μας ενδιαφέρει μόνο να μιλάμε με το κινητό μας μέσω GSM και να εξοικονομήσουμε μπαραρία, δεν είναι αυτό εφικτό, γιατί το 3G συνεχίζει να λειτουργεί στο background.

Συμπέρασμα: Η Apple πρέπει να κάνει αλλαγή και είτε: α) να προσθέσει την δυνατότητα να υπάρχουν και 3G και LTE toggles στις ρυθμίσεις του κάθε παρόχου, είτε β) με την απενεργοποίηση του LTE από το LTE toggle να απενεργοποιείται στο background ΚΑΙ το 3G, που είναι και το πιο λογικό. Με έναν από αυτούς τους 2 τρόπους, θα εξασφαλιστεί ότι: 1) Θα μπορούμε να μιλάμε με όσο γίνεται καλύτερο σήμα και χωρίς διακοπές ή να κόβεται η γραμμή εντελώς, σε περιοχές που υπάρχει μόνο καλή GSM κάλυψη (και κακή ή ελάχιστη κάλυψη 3G, πόσο μάλλον 4G), και 2) Θα έχουμε την δυνατότητα να εξοικονομήσουμε μπαταρία όπου και όποτε θέλουμε, όταν δεν μας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσουμε 3G/4G για Data, παρά μόνο να μπορούμε να δεχθούμε και να κάνουμε κλήσεις (να μιλάμε) στο κινητό μας.

Δυστυχώς παρόλο που έστειλα 2 φορές feedback και ζήτησα και μέσω online συζήτησης με τεχνικό της Apple (πάλι 2 φορές!) να καταχωρηθεί το πρόβλημα και να προωθηθεί άμεσα στο τεχνικό τμήμα ώστε να λυθεί σε επόμενο iOS release, δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι την έκδοση 7.1.1, απ'όσο γνωρίζω.

Σημείωση: ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα στο iOS για συνύπαρξη των 3G και 4G toggles, είναι επιβεβαιωμένο ακόμη και από όσους με Jailbreak έχουν προσπαθήσει να αλλάξουν τις ρυθμίσεις σε σχετικά αρχεία (και εγώ το προσπάθησα). Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ακυρώσεις το 4G toggle και να εμφανιστεί το 3G toggle, ποτέ δεν θα εμφανιστούν και τα 2, εκτός και αν κάνει τις απαραίτητες αλλαγές η Apple στο iOS!

Workaround λύση για όσους έχουν έκδοση iOS 6.x.x. με JB:
Για όσους έχουν JB σε έκδοση iOS μέχρι 6.1.2, τότε δεν χρειάζεται να "υποβαθμίσουν" τα carrier settings, αλλά να εγκαταστήσουν το Battery Doctor Pro από Cydia και από συγκεκριμένο repo (όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει PM γιατί δεν μου επιτρέπεται να το κάνω εδώ post), στο οποίο υπάρχει μια παλαιότερη έκδοση του Battery Doctor Pro, η 3.6.1-224, η οποία περιέχει ακόμη το 3G toggle! (στις τελευταίες εκδόσεις του Battery Doctor Pro υπάρχει μόνο LTE switch). Αν συνδυάσετε αυτή την έκδοση του Battery Doctor Pro με το τελευταίο NCsettings, τότε είναι ιδανικό, γιατί βλέπετε και 3G (από το BDP) και LTE (από το NCsettings) toggles στο pull down menu του NCsettings.
κάνετε disable το 3G και έχετε τζαμάτο GSM σήμα σε περιοχές που δεν υπάρχει 3G.

Διαφορετικά, για όσους είναι σε iOS 7.x.x (όπως εγώ), δυστυχώς δεν λειτουργεί το BatteryDoctorPro (πάντως όχι η έκδοση 3.6.1-224 με το 3G toggle) και έτσι η μόνη λύση είναι να κάνετε downgrade τα Carrier settings, σύμφωνα με τον σχετικό οδηγό που υπάρχει στο forum: http://www.iphonehel...φή-του-3g-διακ/

Διαφορετικά ρισκάρετε μέχρι και χαμένες κλήσεις σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G/4G, ή/και άσκοπη κατανάλωση μπαραρίας, όπου δεν χρειάζεστε 3G/4G.
Και περιμένουμε (ακόμη!!!) μέχρι η Apple να αποφασίσει επιτέλους να διορθώσει αυτό το τραγικό και σοβαρότατο πρόβλημα!!!!!........




Η διάφορα είναι ότι είμαστε Ελλάδα και οι πάροχοι έχουν πει στην apple ότι τα δίκτυα τους είναι 4G και γιαυτο δεν αφήνουν την επιλογή ανοιχτή ,πχ τα android έχουν την δυνατότητα να τα βάζεις σε οποίο τύπο δικτύου θες

#164   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/07/2014 - 17:09

Η διάφορα είναι ότι είμαστε Ελλάδα και οι πάροχοι έχουν πει στην apple ότι τα δίκτυα τους είναι 4G και γιαυτο δεν αφήνουν την επιλογή ανοιχτή ,πχ τα android έχουν την δυνατότητα να τα βάζεις σε οποίο τύπο δικτύου θες

Δεν είναι μόνο θέμα "εκμετάλλευσης" ή όχι του 4G δικτύου, αλλά και το πως θέλεις να επιλέξεις να καταναλώσεις την μπαταρία σου. Μην το ψάχνεις, είναι απαράδεκτοι στην Apple, αν το θέλεις είναι απαράδεκτοι και οι πάροχοι που δεν βοηθούν να λυθεί αυτό το μεγάλο ζήτημα!!



#165   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 01/07/2014 - 20:18

Φαίνεται πως είναι πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους και δε θέλουν να δουν την πραγματικότητα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες