Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2013 - 01:10

Συγνώμη αλλα δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις;;

 

Από οτι κατάλαβα, οι φιλοι μας στην Ελλάδα παραπονούνται ότι με το κλείσιμο του 4G, δεν του δίνεται η ευκαιρία να απενεργοποιήσουν, η όχι το 3G, γιατι απλώς δεν υπάρχει ο διακόπτης. Και ανάλογα την κάλυψη που εχουν, μπορεί για αυτον τον λογο να χανουν μεχρι και κλήση. 

 

Τα λεω σωστά μεχρι εδώ για να συνεχίσω παρακατω...;;

για ποιον απο τους 2 μας λές; :P 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/09/2013 - 01:12

Όποιον γνωρίζει, δεν κανω διακρίσεις! ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#123   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2013 - 01:17

Όποιον γνωρίζει, δεν κανω διακρίσεις! ;-)

Εγω προσωπικά θέλω να μου εξηγήσουν γιατί επιμένουν πως έχουν 3G internet ακόμα και αν κλείσουν ΟΛΟΥΣ τους διακόπτες :P

 

Τώρα για αυτό που λές εσύ , ακριβώς αυτό είναι το θέμα , μιας και θέλουν να έχουν και Data & κλήσεις σε ότι δικτυο πιάνουν. Έτσι αν κλείσουν το διακόπτη  4G τους πετάει στο Εύρος GPRS - 3G , και λόγω χαμηλής κάλυψης 3G χάνουν κλήσεις. (αυτό κατάλαβα και εγώ δλδ)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#124   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/09/2013 - 01:29

Εγω προσωπικά θέλω να μου εξηγήσουν γιατί επιμένουν πως έχουν 3G internet ακόμα και αν κλείσουν ΟΛΟΥΣ τους διακόπτες :P

 

Τώρα για αυτό που λές εσύ , ακριβώς αυτό είναι το θέμα , μιας και θέλουν να έχουν και Data & κλήσεις σε ότι δικτυο πιάνουν. Έτσι αν κλείσουν το διακόπτη  4G τους πετάει στο Εύρος GPRS - 3G , και λόγω χαμηλής κάλυψης 3G χάνουν κλήσεις. (αυτό κατάλαβα και εγώ δλδ)

 

Λογικά δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει κατι τέτοιο. Αν κλείσεις όλα τα δεδομένα, απλώς δεν υπάρχει 'κίνηση'.  δεν φεύγουν data debits δλδ.

Κλήσεις κανονικά, και στις περισσότερες περιπτώσεις και με καλύτερο σήμα. 

 

Αν κλείσουν μονο το 4G η 3G (αναλογα τι εχει ο καθενας) τοτε πανε κατευθείαν στο αμέσως μικρότερο. 2G η GPRS-EDGE αναλογα την κάλυψη για αυτούς που έκλεισαν το 3G. Και 3G-2G  για αυτούς που έκλεισαν το 4G. 

Αν και εδω εγω έχω μια αμφιβολία περί του πραγματικού σήματος 4G.

Πιστευω δλδ ασχετα του οτι δείχνει 3G με το κόψιμο του 4G, και στο 4G που ηταν, παλι ταχύτητες 3G χρησιμοποιούσε. 

 

Τον λόγο τον εξηγώ στο παραπάνω ποστ μου. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/09/2013 - 01:32

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#125   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2013 - 10:28

Λαθος,δεν μιλαμε για ιντερνετ,μιλαμε για δεδομενα κλειστα και ιντερνετ γιοκ.μιλαμε για κλησεις μονο καθαρα και αν το ενεργο 3g επηρεαζει τις κλησεις ακομα και αν εχουμε ιντερνετ κλειστο

RF forever


#126   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 10:52

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;

Που λέει ότι όταν έχεις κλειστά τα δεδομένα (ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ) τότε μπορείς να σεφάρεις στο ιντερνετ?

Εγώ ξέρω ότι όντως έχεις 3G σήμα (ΜΟΝΟ για κλήσεις) , γιατί το σήμα των κλήσεων ακόμα και με κλειστους διακόπτες παραμένει 3G (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι ότι έχουμε συζητήσει).

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις όλους τους διακόπτες κλειστους και να έχεις ιντερνετ.

Αν γίνεται , παρακαλώ κάποιος να ανεβάσει βιντεο με κλειστά δεδομένα και κλειστό wifi και να φορτώσει μια σελίδα στο safari.

Δεν θα ξεχάσουμε όσα ξέρουμε απόψε.

 

 

Βρε... ζωντοβολα! ;-)

 

Ποιος μιλησε για Ιντερνετ? Εδω αναφερομαστε στο προβλημα που προκυπτει με το μπαταριας σημα 3G. Πως τα καταφερατε και μπερδεψατε το θεμα Ιντερνετ μεσα στο ολο προβλημα ρε θηριας :-)

 

Για πορτοκαλια μιλουσαμε και μας το πηγατε στα... μηλα! χαχαχ!!

 

Τελος πατων δεν πειραζει... :)

 

Εν ολιγοις. Δεν εξεταζουμε εδω το αν εχουμε Ιντερνετ χωρις το διακοπτη Δεδομενα. Εννοειται οτι δεν θα υπαρξει Ιντερνετ χωρις αυτο.

 

Εδω μιλαμε για το θεμα να εχουμε κλειστα τα δεδομενα ωστε το κινητο να δουλευει σε δικτυο 2G που ειναι οτι πιο καλο για την μπαταρια μας αλλα και γιατι υπαρχει επαρκεια σηματος.(Δεν χρειαζομαστε δηλ. το Ιντερνετ  καθε στγμη απο το δικτυο της κινητης πχ εχουμε WIFI).

 

Αυτα και ελπιζω να εγινα κατανοητος γιατι αρχισα να σας φοβαμαι... ! lol!!!



#127   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 11:34

PanosMouz και ForceF

 

Εδώ εισαι λάθος...ακόμη και με όλους τους διακόπτες κλειστούς, έχεις 3G σήμα και όχι 2G
Μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3G σήμα θα γυρίσει σε 2G
Πρόσεξε μιλάω για σήμα...ομιλία δηλαδή με 3G 

 

To ιδιο πραμα λεμε σε ολο το thread (ρε μπας και μας αντγραφεις χαχαχαα!). οτι δηλ. δεν μας αφηνουν πλεον να εχουν καθαρα σημα 2G στο κινητο μας (μοντελα με LTE/4G). Το εχουν ορισει οι παροχοι στο 3G / 4G και τιποτα αλλο (εκτος και αν δεν εχει οπως ειπα και εγω σε προηγουμενο μου ποστ ουτε 3G σημα οποτε αναγκαστικα κανουν εναλλαγη σηματος καθε τοσο σε 2G και φυσικα σκιζουν την μπαταρια και το κεφαλι μας απο τα κυματα.

 

Οποτε παιδια για να το ληξουμε ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, δεν καιγομαστε εδω για αυτο.

 

Για το σημα που κανει περισσοτερη οικονομια στην μπαταρια μας και που ειναι ισχυρο αναφερομαστε (βλεπε 2G) γιατι πεφτει αλλιως η μπαταρια αβερτα.

 

Αν θελησω γρηγορο ιντερνετ θα συνδεθω οποτε θελω με πχ 3G / 4G απλα ανοιγοντας τον διακοπτη δεδομενα και ή οχι και to toggle 3G / 4G.

 

Αυτο πρεπει να απαιτησουμε απο τουσ παροχους. Να μπορουμε να εχουμε το κινητο μας ΜΟΝΟ για κλησεις σε δικτυο 2G. Και αυτο γιατι το σημα τους 3G ειναι αθλιο και δεν φαινεται να αλλαζει.

 

Αυτο. :-)

 

Καλη συνεχεια σε ολους μας!

 

 

ΥΓ: Ο χρηστης iLUxus φαινεται οτι κατεχει τεχνικως το θεμα και χαιρομαι που εκανε την μεσολαβηση του. :-)



#128   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 11:50

Ειρηνη ημιν! Φιλε Altus δεν χρειαζεται να αναφερεσαι στους συμφορουμιτες σου ως "ζωντοβολα". Σηζητηση κανουμε! Και μαλιστα οχι βασισμενη σε γεγονοτα! Το γεγονος ειναι οτι ο φιλος aggelos81 καταφερε να αντικαταστησει το διακοπτη 4g με αυτον του 3g!

 

http://www.iphonehel...-3g-διακ/page-9



#129   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1.414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:06

αν κλεισετε τον διακοπτη δεδομενα δεν υπαρχει καθολου internet - data και δε τρωει μπαταρια, το προβλημα δε καταλαβα που ειναι? θελεις 3g?ανοιγεις το διακοπτη με τα δεδομενα δε θες? τον κλεινεις, συμβαινει κατι αλλο και δε το καταλαβα?????



#130   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:09

αν κλεισετε τον διακοπτη δεδομενα δεν υπαρχει καθολου internet - data και δε τρωει μπαταρια, το προβλημα δε καταλαβα που ειναι? θελεις 3g?ανοιγεις το διακοπτη με τα δεδομενα δε θες? τον κλεινεις, συμβαινει κατι αλλο και δε το καταλαβα :huh:??

Αν κλεισεις το διακοπτη δεδομενα, συνεχιζεις να εισαι σε 3g! Το 3g ειναι τυπος δυκτιου. Το δικτυο μεταφερει data και voice. Το οτι κλεινεις το data, δεν σημαινει οτι βγαινεις απο το δικτυο. Δηλαδη συνεχιζεις να μιλας μεσω 3G! Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.



#131   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:09

Οταν κλεινεις τα δεδομενα το 3G συνεχιζει να δουλευει για τις κλησεις και τρωει μπαταρια.

 

Σε 2G γυρναει μονο αν δεν εχει σημα 3G εκει που βρισκεσαι.Δεν μπορεις να το κανεις εσυ χειροκινητα.



#132   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1.414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:10

Αν κλεισεις το διακοπτη δεδομενα, συνεχιζεις να εισαι σε 3g! Το 3g ειναι τυπος δυκτιου. Το δικτυο μεταφερει data και voice. Το οτι κλεινεις το data, δεν σημαινει οτι βγαινεις απο το δικτυο. Δηλαδη συνεχιζεις να μιλας μεσω 3G! Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.

οκ ευχαριστω, δεν ηξερα οτι ισχυει αυτο



#133   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1.414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:13

Οταν κλεινεις τα δεδομενα το 3G συνεχιζει να δουλευει για τις κλησεις και τρωει μπαταρια.

 

Σε 2G γυρναει μονο αν δεν εχει σημα 3G εκει που βρισκεσαι.Δεν μπορεις να το κανεις εσυ χειροκινητα.

οκ ευχαριστω δε το γνωριζα  :)



#134   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:31

Nikos22, το παιρνω πισω αυτο για τα.. ζωντοβολα! :)

 

Καθαρα για πλακα το ειπα.

 

Βλεπω οτι ο κοσμος ενημερωνεται οσο παει για το προβλημα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΡΙΝ ΠΑΙΔΙΑ.!!



#135   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:44

Nikos22, το παιρνω πισω αυτο για τα.. ζωντοβολα! :)

 

Καθαρα για πλακα το ειπα.

 

Βλεπω οτι ο κοσμος ενημερωνεται οσο παει για το προβλημα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΡΙΝ ΠΑΙΔΙΑ.!!

To περασες το αρχειο? ολα καλα?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες