Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Samsung Galaxy S4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
883 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:16

Ειπε κανεις το αντιθετο ??

αν ειχα s3 οχι δεν θα πηγαινα ουτε σε s3 lte Ουτε σε s4 μετα !!!
οπως και εμεινα με το 4αρι και δεν πηγα ουτε σε 4ς ουτε σε 5 !!
τωρα που θα κανω την μεταβαση θα παω στο s4 απευθειας ... αυτο δεν το βρισκω θυμα μαρκετινκ εγω !!

Τωρα αν μερικοι αυτο το θεωρουν θυμα μαρκετινκ ... που καποιος παει απο ιφον -> γαλαξια η το αναποδο .. ε,τοτε γη καλει αρη λαμβανει ??!
:)


Ναι οπως πολυ σωστα ειπες ΕΣΥ δεν πηγες...Ομως αυτο δεν το κανουν ολοι ...Πολλοι θα πανα απο s3 σε s4...Φυσικα δεν πιστευω οτι κανεις απο εδω ( θελω να πιστευω) δεν παιρνει κινητο για μοδα...Εγω πηγα απο 3gs σε 5 το οποιο αυτη την στιγμη το εχει η αρραβωνιαστικια μου και ξαναπηρα το 3gs γιατι ηθελε καλεσ φωτογραφιεσ κατι που με την καμερα του 3gs δεν την βολευε ( γυναικες χαχαχα)...Η αληθεια ειναι οτι δεν μου λειπει το 5 η με περιοριζει σε κατι εαν εξαιρεσουμε την ταχυτητα...Σε αυτα που το θελω με βολεψε το iphone , ξερω οτι και ενα android θα με βολευε αλλα μου εκατσε το iphone...Αυριο μπορει να μου γυρισει το μυαλο και να παρω android η wp ετσι για την διαφορετικοτητα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:34

Αναρτημένη εικόνα

Μία μυστική συμφωνία μεταξύ της Apple, της Imagination Technologies (πρωτοπόρο στον τομέα του mobile graphics) και της Samsung (κατασκευαστή του iPhone ARM “system on a chip”) η οποία θα παρέχει στο νέο iPhone απεριόριστες δυνατότητες (σε επίπεδο graphics core και video decoding technology) έχει ήδη υπογραφεί, τουλάχιστον έτσι αναφέρει το AppleInsider !!!

Posted Image

Οι περισσότερες φορητές συσκευές - συμπεριλαμβανομένου και του iPhone χρησιμοποιούν μία έκδοση του PowerVR MBX graphics processor core από την Imagination Technologies, ο οποίος υποστηρίζει το OpenGL ES 1.1.

Ο επόμενης γενιάς, PowerVR SGX θα υποστηρίζει το OpenGL ES 2.0 μαζί με την Universal Scalable Shader Engine η οποία και θα είναι υπεύθυνη για τα υψηλής πιστότητας shader-based 3D graphics. Ο SGX είναι συμβατός και με κώδικα ο οποίος αναπτύχθηκε για τον MBX, προσφέροντας αυξημένη απόδοση και ταχύτητα εκτέλεσης.

Επιπλέον η Imagination αναπτύσσει και τον PowerVR VXD decoder codec ο οποίος δίνει την δυνατότητα αναπαραγωγής high-definition video σε φορητές συσκευές, είτε απευθείας στην συσκευή είτε με μετάδοση της εικόνας σε εξωτερική οθόνη, όπως π.χ της τηλεόρασης!

Το chip είναι κατασκευασμένο με γνώμονα το ‘highly power efficient decoding’, καταφέρνοντας να καταναλώνει την ελάχιστη δυνατή ενέργεια (όση περίπου καταναλώνουν τα audio playback chips! )

Όπως αναφέρεται σε συνέντευξη τύπου την οποία εξέδωσε η Imagination στις 30 Απριλίου, έχει ήδη υπογραφεί συμφωνία με την Samsung “with respect to to certain POWERVR SGX graphics and VXD video IP cores.”

Ποιο συγκεκριμένα: “The license enables Samsung to manufacture semiconductor devices which integrate these IP cores from Imagination.” Η συμφωνία αναφέρεται ΜΟΝΟ σε κατασκευή των chip (manufacturing licence) , η Samsung δεν έχει άδεια να σχεδιάσει το chip παρά μόνο να το παράγει!

Αυτή η κίνηση έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενες συμφωνίες οι οποίες αφορούσαν τον MBX graphics core για τον οποίο η Samsung είχε και την σχεδιαστική άδεια (design license).

Τον προηγούμενο Ιούλιο, η Imagination Technologies ανακοίνωσε μία συμφωνία με εταιρεία το όνομα της οποίας παραμένει μυστικό. Η ανακοίνωση ανέφερε:

“Imagination Technologies Group plc - a leader in System-on-Chip Intellectual Property (SoC IP) - reports that it has licensed next generation graphics and video IP cores to an international electronics systems company under a multi-use licensing agreement.

“…the SoCs to be developed under this license agreement will be produced for this new partner by Imagination’s existing semiconductor partners and/or new chip manufacturing partners.”

Το γεγονός πως η συγκεκριμένη εταιρεία ήταν νέος συνεργάτης αλλά ταυτόχρονα δεν ήταν κατασκευαστής chip είναι ένα ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο ότι η μυστηριώδης εταιρεία είναι η Apple, Inc., η οποία ξεχωρίζει μεταξύ άλλων εταιρειών ως πρωτο-εμφανιζόμενη στο mobile graphics core licensing και ταυτόχρονα εξαρτώμενη από τρίτους κατασκευαστές οι οποίοι είναι ήδη συνεργάτες της Imagination.

Γνωρίζοντας πως: “Samsung is now licensing the next generation SGX and VXD designs for manufacturing’, οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως η Apple έχει εξασφαλίσει αποκλειστική τεχνολογία από την Imagination, και χρησιμοποιεί την Samsung για την κατασκευή των νέων SoC parts για τα μελλοντικά μοντέλα των iPhone!

Δεν ειναι ιδιο ρε φιλαρακι το s4 με το s3 εμφανισιακα, δεν θελω να σου ξανααναλυσω το γιατι.... δηλαδη αν το τετραγωνιζανε θα ηταν το κατι διαφορετικο και το επαναστατικο ενω τωρα που διατηρησε το καμπυλωτο σχεδιο ξαφνικα εγινε ιδιο με το s3?? Μικροτερο bazel, ελαφρυτερο και πιο λεπτο (με 2600 mh μπαταρια και 5 inch οθονη και ειναι περιπου οσο το iphone5, ειναι αξιολογη η δουλεια που εγινε)... δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους εμφανιση θα θελατε να εχει το s4 για να μην θεωρειται ιδιο με το s3... και εγω προσωπικα ποτε δεν ειπα οτι το 5αρι ειναι ιδιο με το 4αρι, και κατ'επεκταση το 4s... με χαλασε που δωσανε μονο υψος και που δεν αλλαζουν την σχεδιαση του homebutton εδω κ τοσα χρονια... αλλα ιδιο δεν το θεωρησα ποτε, οπως το 4s με το 4αρι ας πουμε

#438   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/03/2013 - 15:06

Το S3 είναι διαφορετικό (ή ίδιο) εμφανισιακά με το S4 για τους ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιους λόγους που το 4S είναι διαφορετικόα πό το 5.

#439   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 17/03/2013 - 15:17

Το S3 είναι διαφορετικό (ή ίδιο) εμφανισιακά με το S4 για τους ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιους λόγους που το 4S είναι διαφορετικόα πό το 5.

Αρα δεν προκειται για μια βελτιωση του ηδη υπαρχον μοντελου (iphone 4- 4s) αλλα για μια καινουρια γεννια galaxy smartphone

#440   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/03/2013 - 18:32

Εάν θεωρείς νέα γενιά εμφανισιακά το 5 σε σύγκριση με το 4S τότε ναι.

Αν όμως λες ότι το 5 ήταν το ίδιο με το 4S τότε και το S3 είναι το ίδιο με το S4.

Στις ίδιες κατηγορίες (βάρος, πάχος κλπ) εντοπίζονται οι αλλαγές που τα καθιστούν ίδια ή διαφορετικά ανάλογα με τη γνώμη του καθενός.

#441   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 17/03/2013 - 18:40

Εάν θεωρείς νέα γενιά εμφανισιακά το 5 σε σύγκριση με το 4S τότε ναι.

Αν όμως λες ότι το 5 ήταν το ίδιο με το 4S τότε και το S3 είναι το ίδιο με το S4.

Στις ίδιες κατηγορίες (βάρος, πάχος κλπ) εντοπίζονται οι αλλαγές που τα καθιστούν ίδια ή διαφορετικά ανάλογα με τη γνώμη του καθενός.

Εγω το θεωρω σαν κατι καινουριο κ απο αποψη hardware, λογω του οτι ολα ειναι αναβαθμισμενα, αλλη σειρα επεξεργαστη (5410), αλλη μαρκα καρτας γραφικων και αλλη τεχνολογια οθονης.. το 5αρι φυσικα κ δεν ειναι ιδιο με το 4s απο αποψη εμφανισης κ hardware, ασχετα αν περιμενα κατι τελειως διαφορετικο σε εμφανιση και παρ'ολα αυτα η apple παραδοσιακα κρατησε ενα μινιμαλιστικο στυλ εμφανισης.... οι ενστασεις μου για το 5αρι αφορουσαν την ελλειψη καινουριων χαρακτηριστικων στο ios6, ποτε δεν ειπα οτι ειναι ιδιο με το 4αρι εμφανισιακα (οπως το 4s με το 4)..

#442   gadgetakias10

gadgetakias10

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/03/2013 - 07:39

Ειπε κανεις το αντιθετο ??

αν ειχα s3 οχι δεν θα πηγαινα ουτε σε s3 lte Ουτε σε s4 μετα !!!
οπως και εμεινα με το 4αρι και δεν πηγα ουτε σε 4ς ουτε σε 5 !!
τωρα που θα κανω την μεταβαση θα παω στο s4 απευθειας ... αυτο δεν το βρισκω θυμα μαρκετινκ εγω !!

Τωρα αν μερικοι αυτο το θεωρουν θυμα μαρκετινκ ... που καποιος παει απο ιφον -> γαλαξια η το αναποδο .. ε,τοτε γη καλει αρη λαμβανει ??!
:)

Αν πας απο το 4s στο galaxy s4 δεν θα ξερεις τι βλεπεις φιλε. θα καταλαβεις πως απεκτησες πραγματικα συσκευη. Θα ειναι τεραστιες οι διαφορές.

#443   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 18/03/2013 - 08:24

Αν πας απο το 4s στο galaxy s4 δεν θα ξερεις τι βλεπεις φιλε. θα καταλαβεις πως απεκτησες πραγματικα συσκευη. Θα ειναι τεραστιες οι διαφορές.

Πρωτον, 4αρι εχει το παληκαρι... δευτερον, πολυ λογικο αυτο που λες... αλλη γενια smartphone.... κι εγω απο το 4αρι πηγαινοντας σε s3 ξετρελλαθηκα... και δεν με παρουσιασε προβληματα η αλλαγη απο ios σε android, αυτο ειναι το βασικοτερο για μενα.... επειδη υπαρχουν πολλοι χρηστες.που φοβουνται να κανουν την αλλαγη μηπως εχουν προβλημα μετα...

#444   gadgetakias10

gadgetakias10

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:38

Πρωτον, 4αρι εχει το παληκαρι... δευτερον, πολυ λογικο αυτο που λες... αλλη γενια smartphone.... κι εγω απο το 4αρι πηγαινοντας σε s3 ξετρελλαθηκα... και δεν με παρουσιασε προβληματα η αλλαγη απο ios σε android, αυτο ειναι το βασικοτερο για μενα.... επειδη υπαρχουν πολλοι χρηστες.που φοβουνται να κανουν την αλλαγη μηπως εχουν προβλημα μετα...

Ακομα χειροτερα αν εχει 4αρι.Αλλα και 5αρι να ειχε θα εβλεπε τεραστια διαφορα πηγαινοντας σε s4. Εγω ειχα το 4s και πηρα το s3 μετα δινω το s3 (μ@λακια μου) παιρνω το 5αρι σαν ανωμαλος της τεχνολογιας και το δινω αμεσως και παιρνω note 2 (παντοφλα μεν.. κινηταρα δε που δυσκολα αλλαζεται. Παντως δυσκολα θα ξαναπαω σε ios αν δεν αλλαξει την πολιτικη του κλειδωματος της συσκευης και την υποχρεωση στο εκτρωμα που λεγεται itunes. Δεν ειμαι δα και κανενα χαζοαμερικανακι. Βεβαια χρησιμοποιω mac os που εκει εχουν αλλη πολιτικη και ειναι φοβερα.

#445   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 18/03/2013 - 11:46

Ακομα χειροτερα αν εχει 4αρι.Αλλα και 5αρι να ειχε θα εβλεπε τεραστια διαφορα πηγαινοντας σε s4. Εγω ειχα το 4s και πηρα το s3 μετα δινω το s3 (μ@λακια μου) παιρνω το 5αρι σαν ανωμαλος της τεχνολογιας και το δινω αμεσως και παιρνω note 2 (παντοφλα μεν.. κινηταρα δε που δυσκολα αλλαζεται. Παντως δυσκολα θα ξαναπαω σε ios αν δεν αλλαξει την πολιτικη του κλειδωματος της συσκευης και την υποχρεωση στο εκτρωμα που λεγεται itunes. Δεν ειμαι δα και κανενα χαζοαμερικανακι. Βεβαια χρησιμοποιω mac os που εκει εχουν αλλη πολιτικη και ειναι φοβερα.

Ειναι κινηταρα το note2, οντως.. αν δεν εχεις προβλημα φορητοτητας, ειναι μια αξιολογη αγορα...

#446   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/03/2013 - 17:13

Ειχα iphone 3g, 3gs, 4, 4s, s3, note2. Πιστευω οτι το νοτε 2 ειναι οτι καλυτερο υπαρχει ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑΑΑΑΑ. Οταν φερνω στο μυαλο μου το iphone θυμαμαι τους απειρους περιορισμους και μου ερχετε να ξερασω. Πιστευω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν την τεραστια ανωτεροτητα του android, απλα απο εγωισμο δεν παραδεχονται καποια πραγματα.

Υ.Γ. Οταν συγκρινουμε τα δυο λειτουργικα στο τι μπορει να κανει το καθενα και τι περιορισμους εχει το καθενα, παντα πεφτω πανω στην λεξη jb. Εκει υπερτερει και παλι με διαφορα το android και χωρις να χρειαζεται κανενα "σπασιμο"(root)!!!
Οποτε σκεφτειτε τι διαφορες εχει με ενα non jb iphone.

#447   gadgetakias10

gadgetakias10

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/03/2013 - 18:45

Ειχα iphone 3g, 3gs, 4, 4s, s3, note2. Πιστευω οτι το νοτε 2 ειναι οτι καλυτερο υπαρχει ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑΑΑΑΑ. Οταν φερνω στο μυαλο μου το iphone θυμαμαι τους απειρους περιορισμους και μου ερχετε να ξερασω. Πιστευω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν την τεραστια ανωτεροτητα του android, απλα απο εγωισμο δεν παραδεχονται καποια πραγματα.

Υ.Γ. Οταν συγκρινουμε τα δυο λειτουργικα στο τι μπορει να κανει το καθενα και τι περιορισμους εχει το καθενα, παντα πεφτω πανω στην λεξη jb. Εκει υπερτερει και παλι με διαφορα το android και χωρις να χρειαζεται κανενα "σπασιμο"(root)!!!
Οποτε σκεφτειτε τι διαφορες εχει με ενα non jb iphone.

Σωστος!!!

#448   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 18/03/2013 - 21:03

Αν πας απο το 4s στο galaxy s4 δεν θα ξερεις τι βλεπεις φιλε. θα καταλαβεις πως απεκτησες πραγματικα συσκευη. Θα ειναι τεραστιες οι διαφορές.

Το ξερω φιλε... Αδροιντ ειχα κ πιο παλια ισαξιο με το ιφον 4 (google nexus s) αν κ με καμια καστομ η λιγο πειραγμα το ξεφτυλιζε το 4αρι ..!!
Το μονο ++ για εμενα που εχει το ιος ειναι το appstore.. Ειναι γελειο να μιλαμε για σταθεροτητα λειτουργικο σε κινητο σαν τον γαλαξια... Γιατι και τα δυο γαλαξιας/ιφον τρεχουν πολυ σταθερα λειτουργικα..!!
Το αδροιντ κανει συνεχεια τεραστια αλματα.. Σε σχεση με το ιος που εχει μεινει στασιμο ..!!
Τεσπα... Εγω το πηρα αποφαση..
Γιατι καθε φορα το να μην αναβαθμιζω για μα μην χασω το τζειλ μπρεικ η να περιμενω ποτε θα βγει τζειλ μπρεικ στο νεο ιος.. Το βαρεθηκα...!
:)

#449   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 18/03/2013 - 21:17

Το ξερω φιλε... Αδροιντ ειχα κ πιο παλια ισαξιο με το ιφον 4 (google nexus s) αν κ με καμια καστομ η λιγο πειραγμα το ξεφτυλιζε το 4αρι ..!!
Το μονο ++ για εμενα που εχει το ιος ειναι το appstore.. Ειναι γελειο να μιλαμε για σταθεροτητα λειτουργικο σε κινητο σαν τον γαλαξια... Γιατι και τα δυο γαλαξιας/ιφον τρεχουν πολυ σταθερα λειτουργικα..!!
Το αδροιντ κανει συνεχεια τεραστια αλματα.. Σε σχεση με το ιος που εχει μεινει στασιμο ..!!
Τεσπα... Εγω το πηρα αποφαση..
Γιατι καθε φορα το να μην αναβαθμιζω για μα μην χασω το τζειλ μπρεικ η να περιμενω ποτε θα βγει τζειλ μπρεικ στο νεο ιος.. Το βαρεθηκα...!
:)

Αντε εσυ που εχεις φραγκα παρε το s4 να το δω απο κοντα, να μην παρω κ γουρουνι στο σακι... να το τεσταρουμε λιγο... :P:P

#450   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 18/03/2013 - 21:28

Αντε εσυ που εχεις φραγκα παρε το s4 να το δω απο κοντα, να μην παρω κ γουρουνι στο σακι... να το τεσταρουμε λιγο... :P:P

Χαχαχχαχαχαχααχ!!
Θα στο χρεωσω!! 10€ ανα μια ωρα για την ξεναγηση του γαλαξια...!
Χεχεχεχ!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες