Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Samsung Galaxy S4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
883 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#481   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 20/03/2013 - 02:50

πες μου πως κάνεις πλάκα!!!

οχι

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmy08, 20/03/2013 - 02:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#482   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2013 - 02:50

Αυτο μαλιστα, ειναι σοβαρη αναλυση βασισμενη σε ΓΝΩΣΗ και οχι σε καφενειακα επιχειρηματα...
Αδρα δηλαδη μιλωντας το SAR ενος wifi tablet ειναι 0,000001 x SAR ενος τηλεφωνου;( χωρις να υπολογιζουμε την αποσταση απο το αυτι ή το μεγεθος της οθονης).

Πραγματικα αγριευομαι στη σκεψη οτι καποιος χρησιμοποιει το Note ή το S3 ως tablet για να βλεπει ταινιουλες, να διαβαζει, να σερφαρει...τι να πω;;; Και μετα μας λενε προβατα!!!

Αυτα τα fandroids ( που λεει κι ενας γνωστος μας) θα γινουν Ντολι http://en.wikipedia....ki/Dolly_(sheep)


Η ισχύς ενός wifi transmitter/receiver είναι περίπου 1/106 ενός GSM. Χοντρικά με τάξεις μεγέθους. Αναλογιζόμενος όμως ότι το Wifi εκπέμπει πολύ περισσότερη ώρα αν το έχεις κοντά σου από το τηλέφωνο που εκπέμπει στο peak όταν μιλάς αυτή η τάξη μεγέθους μπορεί να αλλάξει λίγο κατά μια τάξη μεγέθους (10) αλλά και πάλι είναι πολύ μακριά από GSM.

To Note είναι η επιτομή το #WeDontKnowwhatWeMake γι αυτό και δεν το βάζουν και σε καμμία κατηγορία. Τηλέφωνο δεν το λες γιατί είναι μεγάλο, για tablet δεν κάνει οπότε...Μην πέσετε να με φάτε την άποψή μου λέω.

Αναρτημένη εικόνα


#483   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:06

Η ισχύς ενός wifi transmitter/receiver είναι περίπου 1/106 ενός GSM. Χοντρικά με τάξεις μεγέθους. Αναλογιζόμενος όμως ότι το Wifi εκπέμπει πολύ περισσότερη ώρα αν το έχεις κοντά σου από το τηλέφωνο που εκπέμπει στο peak όταν μιλάς αυτή η τάξη μεγέθους μπορεί να αλλάξει λίγο κατά μια τάξη μεγέθους (10) αλλά και πάλι είναι πολύ μακριά από GSM.

To Note είναι η επιτομή το #WeDontKnowwhatWeMake γι αυτό και δεν το βάζουν και σε καμμία κατηγορία. Τηλέφωνο δεν το λες γιατί είναι μεγάλο, για tablet δεν κάνει οπότε...Μην πέσετε να με φάτε την άποψή μου λέω.

Παντως ειναι δεδομενο πως μας αποκρυπτονται στοιχεια που αφορουν τοσο τις ακριβεις μετρησεις SAR των συσκευων οσο και την επιδραση της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας στο ανθρωπινο σωμα, ως μεταλλαξιογονο παραγοντα κατα κυριο λογο.

Και αυτο ειναι κοινος τοπος στην στρατηγικη ολων των εταιρειων...

#484   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:07

Και παλι σαν κινητο να το παρουμε, αλλο 0,171 αλλο 1,180. Μιλαμε για πανω απο δεκαπλασια ακτινοβολια.

Τελευταία επεξεργασία από: tamtakos, 20/03/2013 - 03:08


#485   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:14

Παντως ειναι δεδομενο πως μας αποκρυπτονται στοιχεια που αφορουν τοσο τις ακριβεις μετρησεις SAR των συσκευων οσο και την επιδραση της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας στο ανθρωπινο σωμα, ως μεταλλαξιογονο παραγοντα κατα κυριο λογο.

Και αυτο ειναι κοινος τοπος στην στρατηγικη ολων των εταιρειων...

Εννοείται ότι ΟΛΕΣ οι εταιρίες δεν δίνουν σωστές μετρήσεις σκοπίμως και αποκρύπτουν στοιχεία. Άλλωστε οι Wifi,GSM τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται είναι ταυτόσημες οπότε δεν μπορεί να έχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις. 3-4 κατασκευαστές τέτοιων ολοκληρωμένων υπάρχουν που προμηθεύουν τους πάντες.
Κάποια στιγμή είχα βρεθεί σε ένα συνέδριο που κάποιος καθηγητής μιλούσε γι αυτά και για την επίδραση στον ανθρώπινο οργανισμό που (ενδεχομένως) να έχουν. Απ ότι έλεγε γίνονται πειράματα σε ποντίκια αλλά είναι χρονοβόρα αρκετά, επίσης στον ανθρώπινο οργανισμό αυτά θα έχουν επίπτωση μετά από 10-15 χρόνια γιατί τώρα χρησιμοποιούνται τόσο μαζικά. Το τελικό εξαγόμενο της ομιλίας του ήταν ότι εν δυνάμει μπορεί να έχουν κακά αποτελέσματα και καλό είναι να αποφεύγονται. Το πιο επικίνδυνο μακράν είναι το ασύρματο τηλέφωνο σπιτιού με τη χειρότερου είδους ακτινοβολία και τη μεγαλύτερη εκπεμπόμενη ισχύ όσο και να φαίνεται περίεργο.

Από τότε πάντα μιλάω με bluetooth ή handsfree και προτείνω να το κάνετε όλοι.

Και παλι σαν κινητο να το παρουμε, αλλο 0,171 αλλο 1,180. Μιλαμε για πανω απο δεκαπλασια ακτινοβολια.

Επίσημα στοιχεία έχει τέτοιο sar το Note?0.171?Μήπως κοιτάς Ευρωπαϊκή με Αμερικανική μέτρηση; Γιατί στην Ευρώπη παίζουν από 0,8 έως 2. Το 0.171 δεν το βλέπω πιθανό νούμερο.

Αναρτημένη εικόνα


#486   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:15

Και παλι σαν κινητο να το παρουμε, αλλο 0,171 αλλο 1,180. Μιλαμε για πανω απο δεκαπλασια ακτινοβολια.

Και αν το παρουμε ως tablet ειναι 1.000.000 φορες περισσοτερη!!!!

Γιατι βλεπεις εμεις οι αδαεις χρηστες iPhone δε βολευομαστε απο την μικρη οθονη κι ετσι για tablet-χρηση εχουμε το iPad... Μηπως ηρθε η ωρα να παρετε κι εσεις ενα Galaxy tab πριν φυτρωσει κανενα κερατο στο κεφαλι σας ή κανενα εκτο δακτυλο στο χερι που αντιστοιχει στην πλευρα που ειναι τοποθετημενη η αντεννα του ταμπλετοτηλεφωνου σας;

Δεν ειναι οι αναλογιες τοσο απλοικες, ξαναδιαβασε την αναλυση του MarkKnopfler

#487   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:16

Εγω απο το λινκ που εδωσε καποιος πιο πανω το ειδα το πινακακι. Καιεδω το ιδιο βλεπω για ευρωπαικο http://www.gsmarena...._n7100-4854.php

Ποιος ειπε οτι το χρησιμοποιω ως ταμπλετ? Ειπα οτι καποιος που το χρησιμοποιει σαν ταμπλετ πια ειναι τα sar. Εγω εχω ταμπλετ και μπαινω με wifi. Αλλα μετα λεω οτι και σαν κινητα να τα συγκρινουμε, το νοτε εχει ΔΕΚΑ φορες λιγοτερη ακτινοβολια. οποτε καποιος αλλος πρεπει να προσεχει για κερατο μαλλον. ;)

Φιλικα παντα :)

Τελευταία επεξεργασία από: tamtakos, 20/03/2013 - 03:23


#488   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:22

Κάποια στιγμή είχα βρεθεί σε ένα συνέδριο που κάποιος καθηγητής μιλούσε γι αυτά και για την επίδραση στον ανθρώπινο οργανισμό που (ενδεχομένως) να έχουν. Απ ότι έλεγε γίνονται πειράματα σε ποντίκια αλλά είναι χρονοβόρα αρκετά, επίσης στον ανθρώπινο οργανισμό αυτά θα έχουν επίπτωση μετά από 10-15 χρόνια γιατί τώρα χρησιμοποιούνται τόσο μαζικά.

Το τελικό εξαγόμενο της ομιλίας του ήταν ότι εν δυνάμει μπορεί να έχουν κακά αποτελέσματα και καλό είναι να αποφεύγονται. Το πιο επικίνδυνο μακράν είναι το ασύρματο τηλέφωνο σπιτιού με τη χειρότερου είδους ακτινοβολία και τη μεγαλύτερη εκπεμπόμενη ισχύ όσο και να φαίνεται περίεργο.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη γνωριζουν τις επιπτωσεις, ειμαστε ηδη εδω και αρκετα χρονια σε καθημερινη τριβη και με κινητα τηλεφωνα αλλα και με laptop. Απλα το κερδος ειναι ο οδηγος και στο χωρο της ιατρικης. Εαν δεις τι γινεται μεσα στα νοσοκομεια θα φριξεις...

Το ασυρματο το εχω καταργησει απο τη στιγμη που απεκτησε νεο μελος η οικογενεια μου.
Τα παιδια λογω του οτι βρισκονται στην αναπτυξη( κυτταρικος πολλαπλασιασμος και διαφοροποιηση στο maximum) ειναι τα πρωτα θυματα της τεχνολογικης εξελιξης με λευχαιμιες, λεμφωματα και τα λοιπα συναφη)

#489   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:28

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη γνωριζουν τις επιπτωσεις, ειμαστε ηδη εδω και αρκετα χρονια σε καθημερινη τριβη και με κινητα τηλεφωνα αλλα και με laptop. Απλα το κερδος ειναι ο οδηγος και στο χωρο της ιατρικης. Εαν δεις τι γινεται μεσα στα νοσοκομεια θα φριξεις...

Το ασυρματο το εχω καταργησει απο τη στιγμη που απεκτησε νεο μελος η οικογενεια μου.
Τα παιδια λογω του οτι βρισκονται στην αναπτυξη( κυτταρικος πολλαπλασιασμος και διαφοροποιηση στο maximum) ειναι τα πρωτα θυματα της τεχνολογικης εξελιξης με λευχαιμιες, λεμφωματα και τα λοιπα συναφη)

Μωρέ ξέρουν τι μπορεί να προκαλέσει αλλά δεν το ξέρουν επακριβώς και σε τι κλίματα σίγουρα. Κι αυτός είπε κάποια πράγματα. Κάποια τα είπες, και ότι στα παιδιά κάτω των 10 δια ροπάλου απαγορεύεται έκθεση σε τέτοιου είδους ακτινοβολία πάνω από κάποια λεπτά το μήνα. Επίσης είπε και κάποια άλλα που πιθανώς προκαλεί αλλά ακόμα δεν αποδεικνύονται, προβληματίστηκα πολύ με αυτά τα τελευταία...

Όλα γίνονται με κάποιο σκοπό, το κέρδος. Δε γίνεται να κόψουν τέτοια βιομηχανία γι αυτό εμείς πρέπει να τη χρησιμοποιούμε με σκέψη και όχι τυφλά. Ένας λόγος που δεν ήθελα 3G μοντέλο σε ipad ήταν κι αυτός..

ΠΑΝΤΑ bluetooth..

Tamtako η μέτρηση για το Note δεν μου φαίνεται σωστή. Δεν είναι ούτε καν στο ελάχιστο όριο, πολύ ιδεατή μου φαίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 20/03/2013 - 03:31

Αναρτημένη εικόνα


#490   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:52

Tamtako η μέτρηση για το Note δεν μου φαίνεται σωστή. Δεν είναι ούτε καν στο ελάχιστο όριο, πολύ ιδεατή μου φαίνεται.


Σε 4-5 site ομως τοσο ειδα. Ειδες εσυ πουθενα κατι αλλο?

#491   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2013 - 03:59

Αυτά που δίνει η κατασκευάστρια και άρα είναι τα πιο αξιόπιστα τα λέει στο gsmarena:

Αναρτημένη εικόνα

Λέει ότι εκπέμπει άλλο ποσό στο κεφάλι και άλλο στο σώμα, πράγμα περίεργο αν δεις κι αυτό για το iPHone 5:

Αναρτημένη εικόνα

και για το SG4 της ίδιας εταιρίας:

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα


#492   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/03/2013 - 04:16

Ποιος ειπε οτι το χρησιμοποιω ως ταμπλετ? Ειπα οτι καποιος που το χρησιμοποιει σαν ταμπλετ πια ειναι τα sar. Εγω εχω ταμπλετ και μπαινω με wifi. Αλλα μετα λεω οτι και σαν κινητα να τα συγκρινουμε, το νοτε εχει ΔΕΚΑ φορες λιγοτερη ακτινοβολια. οποτε καποιος αλλος πρεπει να προσεχει για κερατο μαλλον. ;)

Φιλικα παντα :)

Εχεις δικιο, δεν ειπες εσυ κατι τετοιο.
Απλα ολοκληρη η διαφημιστικη εκστρατεια των fandroids του φορουμ στηριζεται στο επιχειρημα της μεγαλης οθονης που ενδεικνυται για ταινιες, multitask κτλ

Σε οτι αφορα το δικο μου κερατο ευτυχως μιλαω ελαχιστα στο κινητο και μεσα στο σπιτι προσπαθω να εχω hands free...ο,τι μπορω κανω ;)

#493   gadgetakias10

gadgetakias10

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/03/2013 - 10:06

Τι δινει ρε παιδια το android και το λετε συνεχεια;

δυνατοτητα να στελνεις με ΒΤ;

δυνατοτητα να βαζεις ηχο κλησης;

δυνατοτητα να βαζεις θεμα;

δυνατοτητα να βαζεις rom και να αισθανεσαι χακερ;

δυνατοτητα να βλεπεις ταινιες απο καρτα μνημης;

δυνατοτητα overclock;

nfc; wifi direct; dlna; χρειαζονται ομως και αντιστοιχα συμβατες συσκευες απο την πλευρα που θα λαβει οτι αποστελλεται τελος παντων..

πολλοι δε τα χρειαζονται αυτα και θελουν απλα ενα ευχρηστο και μαζεμενο ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Ναι ναι μονο για το BT που εχει το θέλουμε το abdroid. Ολα τα αλλα μας ειναι αχρηστα. Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια φιλε.

Εχω ξαναπει. Αλλο μου κανει αυτα που θελω το iphone. Αλλο κανει αυτα που κανει το Android. Και βεβαια μιλαμε για πραγματα βασικα που τα εχουμε αναφερει πιο πισω 100 φορες.

Το iphone ειναι πλεον ενα απλο τηλεφωνακι για κλησεις, ιντερνετ, και εφαρμογες οπου οτι αλλο χρειαστει να κανει απλα θες υπολογιστη για επεξεργασιες και μαλακιες.

#494   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2013 - 10:07

Αν θελουμε να μιλαμε σοβαρα δεν στεκει να βλεπεις ταινιες σε οτιδηποτε εκτος απο τηλεοραση.Πλεον με 300 ευρω παιρνεις ανετα πολυ ποιοτικη τηλεοραση 32 ιντσων.
Το μονο που βλεπω στο S3 ειναι μπασκετ και ποδοσφαιρο αγωνων που εχει η Nova και δυστυχως απ το Ipad δεν μπορω να τα δω αφου δεν υποστηριζει flash και λυσεις οπως ο photon δεν βοηθουν ιδιαιτερα.Και παλι ομως δεν κραταω το κινητο στα 3 εκατοστα το στηνω στο 1 μετρο περιπου γιατι δεν με βολευει και αλλιως.
Παντως ξεκολειστε λιγο ρε παιδια.Ακομα και οι τρελλοι iphone lovers περιμενετε ανανεωση με το iOS7 αρα αυτο κατι λεει.
Επισης λετε για ποιοτητα απ τη μια οσον αφορα την κατασκευη απ την αλλη βλεπω πως αν δεν παραλαβει καποιος το 5ρι με γρατζουνιες τοτε σιγουρα αν δεν χρησιμοποιησει θηκη θα αποκτησει γρατζουνιες και μαλιστα πολλες.Αρα για ποια ποιοτητα μιλαμε?
Προσωπικα ειχα ξενερωσει οταν πηγα απ το 3gs στο 4 για τον βασικο λογο οτι το 3gs το ειχα χωρις θηκη και ημουν ανετος και το ειχα κατα-ευχαριστηθει το τηλεφωνο.Αντιθετα το 4ρι για 1,5 περιπου χρονο που το χα δεν τολμησα να το εχω εξω απ το bumper.
Τελοσπαντων επειδη δεν εχω κολημα με καμμια εταιρεια αν η apple αλλαξει εντελως λειτουργικο,το κανει πιο συγχρονο και επισης δωσει παραπανω ελευθερια σιγουρα θα ξαναεπιστρεψω.Μεχρι τοτε ομως δεν μπορω να δωσω 750 ευρω τουλαχιστον και να μου στερηθουν πραγματα που κανω ηδη με το S3.Ειναι παραλογο!

#495   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2013 - 11:01

Τι δινει ρε παιδια το android και το λετε συνεχεια;

δυνατοτητα να στελνεις με ΒΤ;

δυνατοτητα να βαζεις ηχο κλησης;

δυνατοτητα να βαζεις θεμα;

δυνατοτητα να βαζεις rom και να αισθανεσαι χακερ;

δυνατοτητα να βλεπεις ταινιες απο καρτα μνημης;

δυνατοτητα overclock;

nfc; wifi direct; dlna; χρειαζονται ομως και αντιστοιχα συμβατες συσκευες απο την πλευρα που θα λαβει οτι αποστελλεται τελος παντων..

πολλοι δε τα χρειαζονται αυτα και θελουν απλα ενα ευχρηστο και μαζεμενο ΤΗΛΕΦΩΝΟ.


εαν δεν τα θες αυτα και πολλα αλλα τοτε δεν δινεις και πανω απο 100ε για τηλεφωνο ...

εδω μιλαμε για ανθρωπους που δινουν πανω απο 500ε και θελουν να κανουν κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ με την συσκευη τους ... ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες