Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

'Γιατί iPhone': η Apple επιτίθεται στο Android με νέα σελίδα που εξηγεί γιατί οι χρήστες αγαπούν το iPhone τους


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:31

αυτος ειναι ο βασικος λογος που δεν θα ξαναπαρω ουτε νεκρος τετοια συσκευη. να με εχουν δεσμιο ποτε θα τους κ.......ει να δωσουν αναβαθμιση. για καταβαθμιση δεν το συζηταμε.
ενω στα μηλαρακια με τζιμπι ο,τι θελεις κανεις. αλλα ας αφησουμε το τζιμπι. στα μαμισια. υπαρχει καμια συγκριση? αναβαθμιζουν λογισμικο και σε δεκα λεπτα το εχει ολος ο κοσμος.

Για τους ιδιους λογους εαν παω σε android, που δεν το αποκλειω τοσο κατηγορηματικα οσο εσυ :P , θα προτιμησω Google Nexus.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:33

Ειδικά στο θέμα Retina Display πηγε για Βρούβες απο προχθές μετα τα 441ppi του S4


Το burn in σου λέει κάτι ;;; Φίλος που δουλευει σε service κινητών μου το έχει πει οτι οι amoled είναι άστα να πάνε ειδικά σε samsung sii έχει δει παρα πολλές οθόνες που έχουν αποτυπωθεί η πάνω πάνω μπάρα του android η ώρα και εικονίδια απο άλλες εφαρμογές ... όπως στο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=FoYZ1XTsM1I , βάζεις τέρμα φωτεινότητα κατεβάζεις μια εφαρμογή dead pixel και στο γκρί και στο μπλε κάνει μπάμ... Μέσα σε ένα χρόνο να σου αποτυπώνοντε διάφορα στην οθόνη δεν το λές καλό . Του s4 δε ξέρω τι παίζει. Προσωπικά πριν πάρω άλλη συσκευή, θα περίμενα και το έψαχνα αρκετά και σίγουρα δεν θα έδινα 700€

Τελευταία επεξεργασία από: pamekatsika, 17/03/2013 - 12:35


#48   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:34

Για τους ιδιους λογους εαν παω σε android, που δεν το αποκλειω τοσο κατηγορηματικα οσο εσυ :P , θα προτιμησω Google Nexus.

δεν εχω θεμα με τη σαμσουνγκ ισα ισα που με την κορεατικη τεχνολογια τα παω πολυ καλα. ολα μου τα καινουργια αυτ/τα ηταν χιουνται. τα μεταχειρισμενα γερμανικα χαχαχα.
με το λειτουργικο τα εχω. προσπαθουν να μας πεισουν για το ασπρο μαυρο. αν εχει τα κοτσια ομως η εταιρεια ας βγαλει δικο της λογισμικο τοτε μιλαμε για πραγματικη συγκριση.
τωρα αλλοι παλευουν για το λογισμικο και αλλοι για το χαρντγουερ. τι λες? ειναι δικαιη και ακριβης η συγκριση? ασε που οι αντιγραφες πανε συννεφο. αραγε το ενα δις το εχει πληρωσει στην απλ?

#49   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:40

1 κινητο και 1 ταμπλετα βγαζει μωρε η αππλε ειναι δυνατον να μην εχει τρελη υποστηριξη ???
και επισης εγω παλι εχω θεμα με την υποστηριξη της ...!!
γιατι σε εμενα που εχω το 4αρι και αναβαθμισα σε ιος6 δεν με δινεις φουλ τις λειτουργιες και με κανεις περικοπες??
και μην με πειτε σιγα της περικοπες.. η δεν τα σηκωνει η συσκευη .... !!

αν θελετε να συγκρινουμε υποστηριξη ..συγκρινεται google nexus με apple iphone !!
μια χαρα τρελη υποστηριξη εχουν στα κινητα τους και οι 2 εταιριες !!!!

#50   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:41

Μονο και μονο που η samsung εβαλε smart scroll που κινεις τα χερια σου σαν τις smart tv και τα ματια σου για να αλλαξεις σελιδα στο browser εχω εντυπωσιαστει!
σαν κατοχος του s3 δεν θα προβω σε αγορα του s4 γιατι οτι δυνατοτητα νεα εχει το s4 θα περασει και στο δικο μου!

τωρα η apple το παιχνιδι το εχει χασει εδω και 2 χρονια,εχει μεινει πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο και αν δεν δωσει στον κοσμο 4.3 οθονη, μοντερνα σχεδιαση,καλυτερη μπαταρια,bluetooth nfc,περισσοτερες επιλογες στην καμερα,ο κοσμος θα στρεφεται παντα στο καλυτερο!


Το smart scroll,smart stay θα δουλευει όπως και το face control χαχαχαχαχα Επιβεβαίωσε πρώτα κατα πόσο δουλευει σωστά και μετά τα ξαναλέμε. Γιατί απο όσο γνωρίζω δεν δουλευουν σωστά ίσως λογου φωτισμού κλπ κλπ

Εαν δεν είχαν τα iphone θετικά έναντι των άλλων συσκευών απλά δεν θα πουλάγανε... Όλες οι συσκευές εχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους ο κάθε άνθρωπος κάνει διαφορετική χρήση κοιτάζει τι τον εξυπηρετεί περισσότερο και παίρνει είτε είναι android είτε ios.

#51   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:46

αν θελετε να συγκρινουμε υποστηριξη ..συγκρινεται google nexus με apple iphone !!
μια χαρα τρελη υποστηριξη εχουν στα κινητα τους και οι 2 εταιριες !!!!


Για να καταλάβω δηλαδή στο δικό της τηλέφωνο google nexus παρέχει πλήρη υποστήριξη αλλά δίνει το λειτουργικό της σε όλους χωρίς υποστήριξη τότε η σύγκριση να γίνει τηλέφωνο με τηλέφωνο το κάθε ένα με το λειτουργικό του

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#52   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:47

Διαβάζω για την μπαταρία ρε παιδιά και απορώ! Εσείς που θεωρείτε την αυτονομία του iPhone χάλια,το λέτε από προσωπική εμπειρία ή βλέποντας τους αριθμούς στα χαρτιά;

Το λέω γιατί ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που γύρισα στο iPhone και συγκεκριμένα στο 5άρι μετά από το Galaxy Nexus,η αυτονομία της συσκευής σε βαριά καθημερινή χρήση και το γρήγορο recharging,τα οποία και στα δύο υστερούσε το Gnexus ακόμα και σε σύγκριση με το 2,5 ετών iPhone4 μου.

Όσο για την οθόνη μην κολλάτε πάλι στους αριθμούς.
316 ppi έχει το GNexus έναντι των 326 του iPhone και μπορούσα άνετα και απο απόσταση να διακρίνω πίξελ στα εικονίδια ή στις γραμματοσειρές του Nexus.

Το S4 έρχεται με εντυπωσιακά ppi και fullHD ανάλυση αλλά και με pentile display,δείτε το live και μετά αποφασίστε.Οι αριθμοί λένε το μισό story.

Τελευταία επεξεργασία από: neyromantis, 17/03/2013 - 12:48


#53   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:47

Εαν δεν είχαν τα iphone θετικά έναντι των άλλων συσκευών απλά δεν θα πουλάγανε...


παλι θα πουλαγανε γιατι οι μερικοι δεν ξερουν τι τους γινεται ....!!!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rdIWKytq_q4

:P

αν θελετε να συγκρινουμε υποστηριξη ..συγκρινεται google nexus με apple iphone !!
μια χαρα τρελη υποστηριξη εχουν στα κινητα τους και οι 2 εταιριες !!!!


Για να καταλάβω δηλαδή στο δικό της τηλέφωνο google nexus παρέχει πλήρη υποστήριξη αλλά δίνει το λειτουργικό της σε όλους χωρίς υποστήριξη τότε η σύγκριση να γίνει τηλέφωνο με τηλέφωνο το κάθε ένα με το λειτουργικό του


αν θελεις υποστηριξη και καθαρο αδροιντ πας σε κινητο GOOGLE !!!
ολες οι αλλες εταιριες τα τροποποιουν και τα φερνουν στα μετρα τους ειτε με htc Sense / touchwiz samusng......

Τελευταία επεξεργασία από: Livas, 17/03/2013 - 12:51


#54   gzisis69

gzisis69

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 13:44

αυτος ειναι ο βασικος λογος που δεν θα ξαναπαρω ουτε νεκρος τετοια συσκευη. να με εχουν δεσμιο ποτε θα τους κ.......ει να δωσουν αναβαθμιση. για καταβαθμιση δεν το συζηταμε.
ενω στα μηλαρακια με τζιμπι ο,τι θελεις κανεις. αλλα ας αφησουμε το τζιμπι. στα μαμισια. υπαρχει καμια συγκριση? αναβαθμιζουν λογισμικο και σε δεκα λεπτα το εχει ολος ο κοσμος.
και στο κατω κατω οποιου δεν του αρεσει στο καλο και να μας γραφει. τελικα τι εχει καλυτερο? σχεδιασμο? λειτουργικοτητα? χρηστικοτητα? αξια μεταπωλησης? τιποτα απο ολα αυτα. συγκρινουν το τελευταιο μοντελο της ακατονομαστης με ενα 3τζιες και μετα λενε καλυτερο. τα επισημα σαϊτ ομως δειχνουν οτι ακομα και το 4ς ξεπερασε σε πωλησεις το ΙΙΙ. τοσο πολλοι χαζοι υπαρχουν στον κοσμο? βρε μηλο και ξερο ψωμι. εγω ολη μερα το εχω λειωσει το 4ες και το παντ1 ολη μερα. 24 ωρες ειναι σε λειτουργια. ειδικα σαν πλοηγος. ιδιο προγραμμα τομτομ στο παντ σκοτωνει σε ακριβεια και ταχυτητα. στο της ακατονομαστης μεταμορφωση ηθελα να παω αλιμο με εβγαζε. και μαλιστα στο αιπαντ1 σπασμενο και στο της ακατονομαστης αγορασμενο. μετα το αγορασα και απο το απστορ και καθαρισα. παπαππαπααπ μακρυααααααααααααααααααααααααα

φιλε το ζητημα που ανοιγεις ειναι πολυπλευρο. δεν μπορουμε να συγκρινουμε τις πωλησεις ενος iphone οποιου θες απ το ενα που βγαινει καθε χρονο με ενα της σαμυ γιατι απλα η μια βγαζει ενα κινητο το χρονο και η αλη δεκαδες. μπορει να το περναει σε απολυτο αριθμο πωλησεων για δες ομως τι γινεται σε συνολο ετους. κατι μικρα κινητα πχ ace κλπ εκτινασουν το συνολο πωλησεων της σαμσουνγ. και ενταξει μπορει το antroid να το παιρνουν λιγα καθε φορα αλλα και η αππλε δεν ειναι καλυτερη. τι να την κανω την νεα αναβαθμιση στο 4αρι πχ που κολλαει ηδη με την προηγουμενη αναβαθμιση ? ενταξει και η σαμσουνγκ το παρακανει που καθυστερει τοσο τα νεα λειτουργικα που ανετα μπορει να τα τρεξει βεβαια αλλα απο πισω εχει και μια κοινοτητα που στο θεμα σπασμενα δινει οτι θες παντα.. επισης η σαμσουνγκ παλευει με την μπαταρια πολυ καιρο τωρα και βλεπουμε οντως αλλαγη σε αντιθεση με το iphone που ακομα στα ιδια πλαισια κινειται.. στο θεμα οθονης την ξεπερασε τωρα μια και καλη οπως ηταν αναμενομενο γτ πολυ απλα εχει καλυτερη παραδοση στισ οθονες.επισης η ποιοτητα υλικων της ειναι μεν πολυ πισω απο την αππλε ακομα( εβαλε και λιγο μεταλικο φινιρισμα κλπ κλπ ) αλλα ενταξει αφου ολοι σε θηκες το χουμε παντα το κινητο και μιλαμε για μια συγκριση με το κινητο που ερχεται γρατσουνισμενο απο το κουτι . το μονο που υστερει η σαμσουνγκ ειναι στο ντιζαιν και την χρηστικοτητα αλλα κι αυτη την παλευει δεν καθεται στις δαφνες της . εν κατακλειδι η σαμσουνγκ παρουσιασε μια ακομα πολυ καλη προσπαθεια οχι τελεια φυσικα και με πολλα ακομα να θελαμε να βλεπαμε. δεν ειχα ποτε τοσο ακριβο αντροιντ κινητο αλλα τωρα νομιζω η επιλογη ειναι μονοδρομος πια αν θελω να λεω οτι σεβομαι τα λεφτα μου..

#55   JohnPhone

JohnPhone

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 13:55

Εγω αυτο που βλεπω πρωτα απο μενα (μεχρι το iPhone 4 εφτασα), και πλεον το διαπιστωνω και σε πολλους χρηστες εδω στο forum, το οποιο βγαζει ματι και λεει πολλα, ειναι οτι πολλοι φανατικοι μηλοφωνακιδες θαυμασαν το SGS 4 και ευχαριστως θα επεφταν στην αγκαλια της Samsung.
Αυτο και μονο ειναι τρανη αποδειξη οτι οι χρηστες iPhone ειναι απελπισμενοι πλεον και με την εμφανιση των iPhone και με το IOS. Και εννοειται πως αν δεν κανει την μεγαλη αλλαγη σε αυτα τα δυο η Apple, θα χασει το παιχνιδι και σαν αποτελεσμα, μεγαλο μερος της αγορας. Ως ποτε νομιζετε οτι θα κρατηθει στην (δηθεν) κορυφη; Ως ποτε θα συντηρει το μυθο της.
Μη μου πειτε οτι ποτε δεν ζηλεψατε το FM Radio των Android η το ανοικτο Bluetooth πχ. Για να μην αναφερθω σε tweks που θα πρεπε να χει εξ αρχης, αναφορες παραδοσης σε SMS κλπ. Ραδιο FM δεν νομιζω να δουμε ποτε. Παντα θα πρωωθει την αγορα μουσικης απο το iTunes. Ουτε και ανοικτο Bluetooth. Παντα θα επικαλειται λογους ασφαλειας και διαφορα.
Ασε που για να βαλεις εναν ηχο κλησης η ενα mp3 εισαι εξαρτημενος απ το δυσχρηστο, περιπλοκο και θεοβαρο ριμαδι, iTunes.
Θα μου πειτε κανε JB να απογειωθει η συσκευη, το ξερω. Ελα που δεν θελω ομως. Και δεν ειμαι ο μονος. Αλλωστε ενα απ τα μεγαλα ατου του IOS ειναι η ασφαλεια και η σταθεροτητα, ετσι δεν ειναι;
Βασικα αυτο που με κραταει ακομη στην Apple ειναι κυριως οι πολλες εφαρμογες που με τα χρονια εχω αγορασει. Απλα περιμενω και εγω την κινηση της Apple. Αρκετα πια νομιζω.....ειναι καιρος για αλλαγη. Αλλοιως bye bye.!!

#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:21

Μιλάμε για αλλαγές και αυτές δεν είναι το ΒΤ και το ράδιο.. Ούτε καν η αναφορά παράδοσης.

Δε μου έλειψαν ποτε, δε τα χρειάστηκα ποτέ. Όπως και πολύς κόσμος ακόμα.

Έχει τελειώσει αυτή καραμέλα εδω και πάρα πολύ καιρό. Ειδικά για το ΒΤ, πεθαμένη τεχνολογία είναι.

Αλλαγές και ιδέες αναφέρθηκαν πιο πίσω. Να γίνει πιο Open Source το iOS. Να μπορώ να επιλέξω με ποιον Browser θα ανοίξω τις σελίδες, λεω το πιο απλό..

Αλλαγές στο UI, ίδια LS και εικονίδια απο το '07. Αμεσότητα στο NC, Gestures αλά Zephyr. Απλά πράγματα..

Όσο για το SG4, άλλα περίμενα να δω και άλλα είδα. Μια S έκδοση τοτ SG3. Οπότε προς το παρόν η "αγκαλιά" της Sammy δε με συγκινεί..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:36

Εγω αυτο που βλεπω πρωτα απο μενα (μεχρι το iPhone 4 εφτασα), και πλεον το διαπιστωνω και σε πολλους χρηστες εδω στο forum, το οποιο βγαζει ματι και λεει πολλα, ειναι οτι πολλοι φανατικοι μηλοφωνακιδες θαυμασαν το SGS 4 και ευχαριστως θα επεφταν στην αγκαλια της Samsung.
Αυτο και μονο ειναι τρανη αποδειξη οτι οι χρηστες iPhone ειναι απελπισμενοι πλεον και με την εμφανιση των iPhone και με το IOS. Και εννοειται πως αν δεν κανει την μεγαλη αλλαγη σε αυτα τα δυο η Apple, θα χασει το παιχνιδι και σαν αποτελεσμα, μεγαλο μερος της αγορας. Ως ποτε νομιζετε οτι θα κρατηθει στην (δηθεν) κορυφη; Ως ποτε θα συντηρει το μυθο της.
Μη μου πειτε οτι ποτε δεν ζηλεψατε το FM Radio των Android η το ανοικτο Bluetooth πχ. Για να μην αναφερθω σε tweks που θα πρεπε να χει εξ αρχης, αναφορες παραδοσης σε SMS κλπ. Ραδιο FM δεν νομιζω να δουμε ποτε. Παντα θα πρωωθει την αγορα μουσικης απο το iTunes. Ουτε και ανοικτο Bluetooth. Παντα θα επικαλειται λογους ασφαλειας και διαφορα.
Ασε που για να βαλεις εναν ηχο κλησης η ενα mp3 εισαι εξαρτημενος απ το δυσχρηστο, περιπλοκο και θεοβαρο ριμαδι, iTunes.
Θα μου πειτε κανε JB να απογειωθει η συσκευη, το ξερω. Ελα που δεν θελω ομως. Και δεν ειμαι ο μονος. Αλλωστε ενα απ τα μεγαλα ατου του IOS ειναι η ασφαλεια και η σταθεροτητα, ετσι δεν ειναι;
Βασικα αυτο που με κραταει ακομη στην Apple ειναι κυριως οι πολλες εφαρμογες που με τα χρονια εχω αγορασει. Απλα περιμενω και εγω την κινηση της Apple. Αρκετα πια νομιζω.....ειναι καιρος για αλλαγη. Αλλοιως bye bye.!!

δεν εχω ουτε μπλε δοντι ουτε αναφορα ουτε ραδιοφωνο και μια χαρα κανω τη δουλειαμου. αμα θελω ραδιοφωνο ακουω απο ενα ραδιοφωνο. οταν θελω εναν υπολογιστη στην τσεπη παντα τι κανω? ραδιοφωνα μπλε δοντια και μετα λετε για την μπαταρια. ελεοοοοοοοοος

#58   fkd

fkd

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:39

@nikosgnr εδω θα διαφωνισω μαζι σου, αν ειναι πεθαμενη τεχνολογια το bt γιατι το αναβαθμιζουν? handsfree, heart rate monitors, in-car apps, obdII κλπ πως θα μιλανε
το ραδιο μπορει να μη το χρειαζεσαι εσυ αλλα ειναι συντροφια για πολλους ανθρωπους και στην ψυχαγωγια και στην ενημερωση (το γιατι δεν το ενσωματωνει η apple μαλλον το ξερουμε ολοι)

Τελευταία επεξεργασία από: fkd, 17/03/2013 - 14:42


#59   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:46

Για να στέλνω αρχεία, φώτο ήχους κτλ όπως κάναμε στο γυμνάσιο, ναι, είναι πεθαμένη..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#60   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/03/2013 - 14:54

Για να στέλνω αρχεία, φώτο ήχους κτλ όπως κάναμε στο γυμνάσιο, ναι, είναι πεθαμένη..


Στον πατέρα μου που έχει ένα απλό κινητο χωρίς data plan πως θα στείλω ένα βίντεο τον εγγονό του;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες