Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 6 ψήφοι

iOS 7, νέα "flat" εμφάνιση αλλά διατηρώντας το γνώριμο περιβάλλον του λειτουργικού (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 01/05/2013 - 09:19

Εγώ θα σταθώ μόνο στο τελευταίο σκέλος . Έχω 5 μήνες το android με την συσκευή Note2 και μόνο κόλλημα δεν κάνει. Του έχω μέσα τρεις φορές περισσότερα πράγματα από ότι είχα στο iPhone 5 και μόνο κολλήματα δεν κάνει.Εν αντιθέση στο μήλο πάντα είχα μικρά lag όταν το πίεζα .


Κοίτα, φίλε μου.
Έχω (η σύζυγος) και Android, αλλά στο παλιό-καλό (φοβερό!) TMobile HD2 Leo (ΝΑΝD Android rom, Nexus IceCream)...
Σε "βατά" Android, έχεις φοβερά lags - καμία σχέση με το "Μηλόφωνο" που κι εγώ (αν δεις ποστ μου) έχω περάσει ..."Την Άρτα και τα Γιάννενα" από Tweaks.
Προφανώς σε 2πύρηνους ή 4πύρηνους επεξεργαστές, ό,τι και να κάνεις σ' ένα τέτοιο "ΘΗΡΙΟ" Android, δεν θα 'χει ιδιαίτερα lags.

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 01/05/2013 - 09:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:00

Εγώ θα σταθώ μόνο στο τελευταίο σκέλος . Έχω 5 μήνες το android με την συσκευή Note2 και μόνο κόλλημα δεν κάνει. Του έχω μέσα τρεις φορές περισσότερα πράγματα από ότι είχα στο iPhone 5 και μόνο κολλήματα δεν κάνει.Εν αντιθέση στο μήλο πάντα είχα μικρά lag όταν το πίεζα .


ειχες lag στο 5 και οχι στο note? οκ σε πιστεψαμε!!!!! σαν τον αλλο που ελεγε το s2 ειναι πιο γρηγορο απο το 5!!!!!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#63   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:23

ειχες lag στο 5 και οχι στο note? οκ σε πιστεψαμε!!!!! σαν τον αλλο που ελεγε το s2 ειναι πιο γρηγορο απο το 5!!!!!

Φίλε, αναφέρεσαι σε άνθρωπο ο οποίος είναι στο φόρουμ εδώ και 5 χρόνια, έχει βοηθήσει άπειρο κόσμο εδώ μέσα και πριν πάρει το NOTE είχε όλα τα iPhone, iPads κλπ. Τα ξέρει καλύτερα ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ συμπεριλαμβανομένων των Mods.

Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, δεν έχεις δικαίωμα να τον βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με εκείνον τον βλάχο που τρόλαρε ασύστολα και χωρίς να έχει ιδέα.

#64   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:27

Φίλε, αναφέρεσαι σε άνθρωπο ο οποίος είναι στο φόρουμ εδώ και 5 χρόνια, έχει βοηθήσει άπειρο κόσμο εδώ μέσα και πριν πάρει το NOTE είχε όλα τα iPhone, iPads κλπ. Τα ξέρει καλύτερα ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ συμπεριλαμβανομένων των Mods.

Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, δεν έχεις δικαίωμα να τον βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με εκείνον τον βλάχο που τρόλαρε ασύστολα και χωρίς να έχει ιδέα.


δεν ιεπα κατι για το αν εχει βοηθησει η οχι! αλλα οχι οτι το i5 εχει lag και το note οχι! εχω το 5 το s3 και το note το εχει φιλος μου, το s3 πρωτη μερα που το ανοιξα και περασα επαφες σε γρηγορο scroll στις επαφες εκανε ενα πολυ μικρο lagarisma πρωτη μερα, το note που το επιασα στα χερια μου και το εκανα scroll παλι στις επαφες ειχε το ιδιο θεμα, το 5 δεν εχει ουτε ενα lag οτι και αν του κανεις, μεχρι και οταν ξεκινησα να πρωγραμματιζω και ειχα κανει πατατες σε εφαρμογη δεν επιρεαζε καν το υπολοιπο συστημα. οποτε δεν μπορω να πιστεψω αυτο που ειπε.

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#65   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:29

Αυτό που έχουν τα android δεν είναι ακριβώς lagarisma, δεν είναι απλά τόσο smooth η κύλιση του όσο στο iPhone.

Το είχα παρατηρήσει κι εγώ αυτό όταν είχα πάρει το S3. Σε θέμα smooth δεν νομίζω ότι θα το φτάσει ποτέ το iPhone.
Once You Go Mac You Never Go Back

#66   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:32

Αυτό που έχουν τα android δεν είναι ακριβώς lagarisma, δεν είναι απλά τόσο smooth η κύλιση του όσο στο iPhone.

Το είχα παρατηρήσει κι εγώ αυτό όταν είχα πάρει το S3. Σε θέμα smooth δεν νομίζω ότι θα το φτάσει ποτέ το iPhone.

Το S3 το είχα κι εγώ κι αυτό ακριβώς παρατήρησα κι εγώ. Αλλά το ΝΟΤΕ δεν το είχα ποτέ και μιλώντας από αυτά που ακούω, έχει βελτιωθεί σημαντικά.

#67   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:35

Εγώ θα σταθώ μόνο στο τελευταίο σκέλος . Έχω 5 μήνες το android με την συσκευή Note2 και μόνο κόλλημα δεν κάνει. Του έχω μέσα τρεις φορές περισσότερα πράγματα από ότι είχα στο iPhone 5 και μόνο κολλήματα δεν κάνει.Εν αντιθέση στο μήλο πάντα είχα μικρά lag όταν το πίεζα .


Αν δε παινέψεις το σπίτι σου λέει μια παροιμία..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 01/05/2013 - 11:54

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#68   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:37

Το S3 το είχα κι εγώ κι αυτό ακριβώς παρατήρησα κι εγώ. Αλλά το ΝΟΤΕ δεν το είχα ποτέ και μιλώντας από αυτά που ακούω, έχει βελτιωθεί σημαντικά.


σαφως και εχει βελτωθει δεν ειπε κανεις το αντιθετο, σε σχεση με το s2 που μου εσπασε τα νευρα.... πραγματικα ομως ηθελα να το πεταξω! και ειναι θεμα android οχι hardware το lag, τουλαχιστον στην περιπτωση των android συσκευων. lag = fail to keep up or to fall behind in real time apps οποτε και το smooth αυτο ειναι στην ουσια δεν ανταποκρηνετε στον σωστο χρονο το app στην περιπτωση του scroll. πχ στα wp εχω το mozart, radar, 8s και δεν εχουν lag, ειναι θεμα software πολλες φορες

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#69   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:39

σαφως και εχει βελτωθει δεν ειπε κανεις το αντιθετο, σε σχεση με το s2 που μου εσπασε τα νευρα.... πραγματικα ομως ηθελα να το πεταξω! και ειναι θεμα android οχι hardware το lag, τουλαχιστον στην περιπτωση των android συσκευων. lag = fail to keep up or to fall behind in real time apps οποτε και το smooth αυτο ειναι στην ουσια δεν ανταποκρηνετε στον σωστο χρονο το app στην περιπτωση του scroll. πχ στα wp εχω το mozart, radar, 8s και δεν εχουν lag, ειναι θεμα software πολλες φορες


Μα σίγουρα είναι καθαρά θέμα λειτουργικού κι εξού τα 8πύρηνα και δεν ξέρω κι εγώ ακόμα που θα φτάσουν τα κινητά.

Όταν είχα πάρει το S3, είχα δώσει το 4άρι μου και το είχα γράψει και τότε πως το 4αράκι με τον μονοπύρηνο στα 800 είχε καλύτερη κύλιση...

Δεν είπα πως ήταν πιο δυνατό, αλλά σαν εμπειρία χρήσης σου άφηνε καλύτερη εντύπωση.
Once You Go Mac You Never Go Back

#70   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:42

Παιδια ας μην μετατρέψουμε και αυτό το τοπικ σε iOS vs Android.... Ας μεινουμε στο θέμα με τα εικονίδια.

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι το iOS θέλει μια φρεσκαδα. Δεν θα άλλαζα τα εικονίδια αλλά θα τα έκανα πιο ζωντανά. Για παράδειγμα το εικονίδιο του ρολογιού να δείχνει την πραγματική ώρα, το εικονίδιο του καιρού να δειχνει την πραγματική θερμοκρασία κτλ.

Επίσεις με κάποιο gesture πανω στο κάθε εικονίδιο θα μπορούσε να εμφανίζει περισσότερες πληροφορίες όπως για παράδειγμα είναι το Tweak Velox. Έτσι ούτε την απλότητα του iOS χαλάς, ούτε επιβαρίνεις το Springboard με επιπλέον Widgets, ούτε τίποτα.

Ξέρω ότι κάποιοι θα συμφωνήσουν ενώ κάποιοι άλλοι θα διαφωνησουν. Είναι απόλυτα λογικό καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα!

#71   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:43

Ελπιζω και πιστευω πως δεν θα δουμε κατι τετοιο

Αναρτημένη εικόνα

#72   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:43

Μα σίγουρα είναι καθαρά θέμα λειτουργικού κι εξού τα 8πύρηνα και δεν ξέρω κι εγώ ακόμα που θα φτάσουν τα κινητά.

Όταν είχα πάρει το S3, είχα δώσει το 4άρι μου και το είχα γράψει και τότε πως το 4αράκι με τον μονοπύρηνο στα 800 είχε καλύτερη κύλιση...

Δεν είπα πως ήταν πιο δυνατό, αλλά σαν εμπειρία χρήσης σου άφηνε καλύτερη εντύπωση.


συμφωνω απολυτα και ουτε 100 πυρηνο να μπει αν δεν διαχηρηζετε καλα το hardware το software δεν προκυτε να γινει τιποτα, πχ lag μπορει να δεις οταν τρεχεις μια εφαρμογη που διαχειριζετε web και μπορει η συνδεση server -app να μην ειναι καλη, εκει ειναι προβλημα συνδεσης! απλα η apple φτιαχνει το hardware και το software και τα παντρευει τελεια! γιαυτο και ειναι full smooth! μαλιστα ο συγχορεμενος ειχε πει αν θες να ενα λειτουργικο να δουλεθει σωστα πρεπει να φτιαχνεις εσυ και το αντιστοιχο hardware

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#73   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:44

Ελπιζω και πιστευω πως δεν θα δουμε κατι τετοιο

Αναρτημένη εικόνα


χεχεχε αν βγει κατι τετοι θα μεινω μια ζωη στην 6.1.2 :lol:

αν γινει αυτο την επομενη μερα θα ακουσεις για την δολοφονια του lead GUI designer της apple

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 01/05/2013 - 11:46

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#74   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:44

Παιδια ας μην μετατρέψουμε και αυτό το τοπικ σε iOS vs Android.... Ας μεινουμε στο θέμα με τα εικονίδια.

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι το iOS θέλει μια φρεσκαδα. Δεν θα άλλαζα τα εικονίδια αλλά θα τα έκανα πιο ζωντανά. Για παράδειγμα το εικονίδιο του ρολογιού να δείχνει την πραγματική ώρα, το εικονίδιο του καιρού να δειχνει την πραγματική θερμοκρασία κτλ.

Επίσεις με κάποιο gesture πανω στο κάθε εικονίδιο θα μπορούσε να εμφανίζει περισσότερες πληροφορίες όπως για παράδειγμα είναι το Tweak Velox. Έτσι ούτε την απλότητα του iOS χαλάς, ούτε επιβαρίνεις το Springboard με επιπλέον Widgets, ούτε τίποτα.

Ξέρω ότι κάποιοι θα συμφωνήσουν ενώ κάποιοι άλλοι θα διαφωνησουν. Είναι απόλυτα λογικό καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα!


Έχεις απόλυτο δίκιο, αν και έχω themes στο κινητό επειδή με ενδιαφέρει η πρακτικότητα σε ότι δουλεύω δεν με πειράζουν και τα εικονίδια που έχει τώρα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#75   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/05/2013 - 11:45

Ελπιζω και πιστευω πως δεν θα δουμε κατι τετοιο

Αναρτημένη εικόνα


Aza επέτρεψε μου να διαφωνήσω! Προτιμώ το κινητό όπως είναι τώρα αν είναι να πάρει μια τέτοια μορφή.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες