Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 6 ψήφοι

iOS 7, νέα "flat" εμφάνιση αλλά διατηρώντας το γνώριμο περιβάλλον του λειτουργικού (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:21

χωρις παρεξηγηση το android εχει κακασχημο graphic UI, τουλαχιστον εμενα δεν μαρεσει καθολου και εχω και το s3. δεν ξερω ειναι πολυ flat τετραγονισμενο και εχει και κατι γυφτικα χρωματα ρε γμτ! αλλα γουστα ειναι αυτα :)


με τι διαφορα ομως οτι στο android μπορεις να το κανεις οπως γουσταρεις χωρις να σε δεσμευει κατι......





Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:26

με τι διαφορα ομως οτι στο android μπορεις να το κανεις οπως γουσταρεις χωρις να σε δεσμευει κατι......





Aμαν ρε παραφρονα ... 5 μαζεμενα χωρις καμμια προειδοποιηση ?? Αυτο ειναι εγκλημα !!

#33   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:27

με τι διαφορα ομως οτι στο android μπορεις να το κανεις οπως γουσταρεις χωρις να σε δεσμευει κατι......





το πανω το ασπρο ειναι πολυ ομορφο, επαγγελματικη εμφανηση, ετσι θα πρεπε να ειναι απο την αρχη

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#34   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:31

Aμαν ρε παραφρονα ... 5 μαζεμενα χωρις καμμια προειδοποιηση ?? Αυτο ειναι εγκλημα !!


εχεις δικιο αλλα ειπα δε μπορει να ειναι τοσο κακογουστος...απο τις 5 ολο και καποια θα του αρεσει εστω και λιγο... :P

το πανω το ασπρο ειναι πολυ ομορφο, επαγγελματικη εμφανηση, ετσι θα πρεπε να ειναι απο την αρχη


το θεμα δεν ειναι να ειναι απο την αρχη ετσι γιατι ειναι υποκειμενικα ολα αυτα...το θεμα ειναι να σου δινει τη δυνατοτητα να το κανεις οπως θελεις εσυ...

#35   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:34

το θεμα ειναι να σου δινει τη δυνατοτητα να το κανεις οπως θελεις εσυ...


Mε τη διαφορά οτι αυτοί στα παραπάνω Screenshots πάσχουν στο αισθητικό κομμάτι..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#36   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:34

εχεις δικιο αλλα ειπα δε μπορει να ειναι τοσο κακογουστος...απο τις 5 ολο και καποια θα του αρεσει εστω και λιγο... :P


...


ολα, μα ολα υποφερουν απο το συνδρομο "εχουμε-προγραμματιστες-δεν-εχουμε-γραφιστες-γραφουμε-τον-κωδικα-και-μετα-βρισκουμε-stock-graphics/icons-απο-το-internet" . Αλλο σε μεγαλο βαθμο, αλλο σε μικροτερο, με το πανω δεξια να ειναι το πιο συνεπες και αποδεκτο για μενα.

#37   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:43

Mε τη διαφορά οτι αυτοί στα παραπάνω Screenshots πάσχουν στο αισθητικό κομμάτι..


.

ολα, μα ολα υποφερουν απο το συνδρομο "εχουμε-προγραμματιστες-δεν-εχουμε-γραφιστες-γραφουμε-τον-κωδικα-και-μετα-βρισκουμε-stock-graphics/icons-απο-το-internet" . Αλλο σε μεγαλο βαθμο, αλλο σε μικροτερο, με το πανω δεξια να ειναι το πιο συνεπες και αποδεκτο για μενα.


αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα για το τι μπορεις να κανεις χωρις να χρειαζεσαι ροοτ κτλ

κατι τετοιο θα ηθελα και απο την apple....να μπορω να αλλαζω-αφαιρω-προσθετω οτι μου αρεσει χωρις να χρειαζεται να κανω jb...

ακουω πολλους να λενε δεν θελω widgets...οκ δεκτο αλλα δεν νομιζω να χαλουσε κανεναν αν η apple εδινε widgets και απλα αυτοι που γουσταραν τα εβαζαν και οι αλλοι οχι....

#38   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/04/2013 - 12:47

widget οπως ειναι τωρα ειναι αχρηστα αυτο λεμε, τι να το κανω να μου καληπτει την μιση οθονη ενα weather widget που ειναι και αχρηστο στην τελικη, αυτο που θελουμε ειναι οταν προγραμματιζετε μια εφαρμογη να εχει και την επιλογη το εικονιδιο της εφαρμογης να γινετε και widget με περισοτερες πληροφοριες και διαχηρηση απο τον χρηστη. σκετα widget που πιανουν χωρο δεν θα τα δωσει ποτε η apple γιατι μονο μνημη πιανουν

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#39   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 30/04/2013 - 13:05

με τι διαφορα ομως οτι στο android μπορεις να το κανεις οπως γουσταρεις χωρις να σε δεσμευει κατι......





Tα τρία πρώτα πάνω (από αριστερά), είναι άριστα.

#40   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 30/04/2013 - 13:07

Mε τη διαφορά οτι αυτοί στα παραπάνω Screenshots πάσχουν στο αισθητικό κομμάτι..


Το αισθητικό κομμάτι είναι υποκειμενικό ζήτημα, Νίκο μου. Πχ. εσένα να σ' αρέσει το default iOS UI, εγώ το βρίσκω αδιάφορο έως βαρετό.

#41   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 30/04/2013 - 13:08

widget οπως ειναι τωρα ειναι αχρηστα αυτο λεμε, τι να το κανω να μου καληπτει την μιση οθονη ενα weather widget που ειναι και αχρηστο στην τελικη, αυτο που θελουμε ειναι οταν προγραμματιζετε μια εφαρμογη να εχει και την επιλογη το εικονιδιο της εφαρμογης να γινετε και widget με περισοτερες πληροφοριες και διαχηρηση απο τον χρηστη. σκετα widget που πιανουν χωρο δεν θα τα δωσει ποτε η apple γιατι μονο μνημη πιανουν


Αυτό δεν έγραψα κι εγώ;
Το "κανονικό" widget, προϋποθέτει να πατάς πάνω και να κάνεις action/λειτουργία - να σε μεταφέρει πχ. στην εκάστοτε εφαρμογή. Είναι σαν όμορφο (visually)... shortcut, της εφαρμογής.
Αν είναι (όπως στο iOS, JB) απλά... "μούρη" (εμφάνιση και μόνο), είναι άχρηστο - και δεσμεύει RAM δίχως ουσιαστικό λόγο.

#42   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/04/2013 - 13:10

Το αισθητικό κομμάτι είναι υποκειμενικό ζήτημα, Νίκο μου. Πχ. εσένα να σ' αρέσει το default iOS UI, εγώ το βρίσκω αδιάφορο έως βαρετό.


Aναφέρθηκα στα παραπάνω Screenshot απο Android μεριά και όχι στο iOS..

Το iOS έχει καταντήσει βαρετό εμφανισιακά και παραμένει στάσιμο πολύ καιρό τώρα.

Εξ ου και οι όποιες αλλαγές που σίγουρα θα τις δούμε τον Ιούνιο. Καιρός ήταν.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#43   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.726 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/04/2013 - 13:28

Εμενα παλι μου φαινεται λιγο απιθανο στο τελειως-νετο σκετο flat
Δεν γινεται ως τωρα να εχουμε τοση σημασια στη λεπτομερεια (ποιο εικονιδιο ηταν που ειχαμε συζητησει, που εχει 23 layers) κ τωρα να παμε σε flat επειδη ειναι "μοδα"...

Αν ξεφυγουν απο τα παροντα, σιγουρα θα ειναι πιο καλογουστο

#44   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 30/04/2013 - 14:36

Αυτό δεν έγραψα κι εγώ;
Το "κανονικό" widget, προϋποθέτει να πατάς πάνω και να κάνεις action/λειτουργία - να σε μεταφέρει πχ. στην εκάστοτε εφαρμογή. Είναι σαν όμορφο (visually)... shortcut, της εφαρμογής.
Αν είναι (όπως στο iOS, JB) απλά... "μούρη" (εμφάνιση και μόνο), είναι άχρηστο - και δεσμεύει RAM δίχως ουσιαστικό λόγο.


μα ετσι ειναι τα widgets στο android...ειναι shortcuts που σου δινουν πληροφοριες ωστε να μη χρειαζεται να μπεις στην εφαρμογη....για να δεις πχ το ημερολογιο, καιρο, εορτολογιο,τουιτερ,facebook,flipboard και mail πρεπει να μπεις και στις 7 εφαρμογες ενω με τα widgets κανεις απλα σκρολ στις οθονες και εισαι κομπλε....

#45   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/04/2013 - 14:41

Βασικά, ένας (αν όχι ο κυριώτερος!!!!!!) λόγος που κάνουμε JB στο "Μήλο", είναι το CUSTOMIZING - για ό,τι κι αν σημαίνει αυτό (ήχοι, γραφικά κτλ).
Δεν είναι δυνατόν να 'σαι πχ. στο Μέγαρο Μουσικής και σε μια κατάμεστη αίθουσα (και να 'χουν ας πούμε οι μισοί "Μήλο") να τους κάνουν κλήση και... ν' ακούσεις από χιλιάδες μεριές ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΧΟΥΣ ΚΛΗΣΕΙΣ!
Δεν είναι δυνατόν να ανοίγεις σε μια παρέα το κινητό σου και να 'ναι ΟΛΟΙΔΙΟ με του διπλανού! (Γι' αυτό και βγαίνουν τέτοιες καρα-κιτσαρίες θήκες, μπας και... ξεχωρίζει το ένα απ' το άλλο!)

Είσαι αρκετά λάθος κατα τη γνώμη μου.

Ενα πολύ μεγαλο μέρος των jailbreakers δεν ενδιαφερόμαστε για τα φρου φρου του visual customizing/theming.

Ηχους (ringtones) αλλάζεις και χωρις jb.

Επίσης όπου και αν είμαι με νοιάζει να νιώθω εγω καλά με τη συσκευή μου και όχι να την κάνω καρναβάλι γιατί έχω πρόβλημα που έχει τα ίδια εικονίδια με του δίπλα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες